Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare filtru aer Scenic 1 faza 2, motor 1.6 benzina, Cum se face?

georgesinca
post 19 Jan 2010, 11:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 3 January 09




Salutare!

Imi poate spune cineva unde se afla filtrul de aer la Scenic 1 faza 2 - din 2000 este al meu- motor pe benzina (1.6, 16v).
Am crezut ca este in cutia aceea mare neagra de pe furtunul gros de admisie aer, dar nu prea pare sa se poata deschide acea cutie...

Multumesc.


--------------------
renault scenic 2000 RT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgesinca
post 23 Jan 2010, 14:08
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 3 January 09




Salut!.
Revin la acest topic.
Azi s-a mai muiat gerul si mi-am facut curaj sa ma apuc de schimbat filtrul de aer si cel de polen.
Trebuie sa recunosc ca a fost mult mai simplu decat ma asteptam. Durata: cca. 30 de minute, cu tot cu poze. Filtrul de aer nu se afla intr-adevar in cea cutie neagra de pe furtunul de admisie. Aceea este doar cutia de aer, despre care gasiti amanunte pe forumul de la Megane 1. Filtrul se afla in spatele acelei cutii. Practic cutia de aer este mufata printr-un racord mare de cauciuc cu carcasa filtrului de aer.

Cum procedam? Prima data se desface curelusa de cauciuc care fixeaza furtunul de admisie (poza 1, sageata 1). Apoi se scoate furtunul de pe priza de aer, prin tragere (poza 1, sageata 2). Eu am avut surpriza sa constat ca un idiot a lipit furtul de priza cu Superglue... Mare grija la furtun pentru ca este destul de fragil (al meu are totusi apropae 10 ani) si mie mi-a plesnit in doua locuri. Fidel dictonului "Orice ucru romanesc e legat cu sarma" l-am bandajat cu niste banda de aluminiu luata de la Ambient. S-a reparat destul de bine, desi arata urat (poza 5). Sunt curios cat rezista...

Apoi se trage usor ansamblul furtun + cutie din imbinarea de cauciuc de la carcasa filtrului (in zona marcata cu sageata 3). Iese foarte usor. In poza 2 se poate vedea cum arata masina fara aceste piese, iar cutia neagra ce se vede acum este chiar carcasa filtrului. Se desurubeaza cele doua suruburi marcate cu 1 si 2 in foto (un cap de surubelnita torx t20). Carcasa se mai tine doar in doua cleme de plastic, in partea de jos, vizibile in foto 3. Se scoate foarte usor, tragand in sus.

Se ilocuieste filtrul, cu atentie sa se introduca bine rama de poliuretan in rama carcasei si se monteaza la loc.

Pentru ca pe forum am mai vazut si discuti de genul "Chiar trebuie schimbat filtrul de aer la 10 mii de km?", am pus si niste poze cu filtrul vechi si cel nou, precum si cu insectarul descoperit in carcasa filtrului. Cam asta ar fi tot... Pentru filtrul de polen nu insist, pentru ca am vazut ca sunt descrieri foarte bune pe forum. Filtrul de aer din poza este schimbat la 1 an si aproape 11mii de km parcursi.1_copy.jpg ( Size: 396.7k ) Number of downloads: 1674
2_copy.jpg ( Size: 370.97k ) Number of downloads: 2020
3_copy.jpg ( Size: 431.55k ) Number of downloads: 1955
4.JPG ( Size: 226.57k ) Number of downloads: 1847
5.JPG ( Size: 296.35k ) Number of downloads: 1823


--------------------
renault scenic 2000 RT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iofeli
post 16 May 2010, 16:17
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 14 May 10




QUOTE(georgesinca @ 19 Jan 2010, 11:55)
Salutare!

Imi poate spune cineva unde se afla filtrul de aer la Scenic 1 faza 2 - din 2000 este al meu- motor pe benzina (1.6, 16v).
Am crezut ca este in cutia aceea mare neagra de pe furtunul gros de admisie aer, dar nu prea pare sa se poata deschide acea cutie...

Multumesc.
*



Salutare.
Imi puteti spune unde se afla si cum se schimba filtru de polen la scenic I benzina 1.6 din 2000?

This post has been edited by iofeli: 16 May 2010, 16:18


--------------------
renault scenic 2000 - abo9tzd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
send2cristea
post 17 May 2010, 14:35
Post #4


Quite OK


Group: Members
Posts: 273
Joined: 9 January 10
From: Ploiesti




in habitaclu sub torpedo si iti trebuie o cheie de 6-7, atat. Bafta


--------------------
Renault Laguna II 2004
Reno Laguna frumusica 130 cp ( cp=cai pegas) :)
RENO rules
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 05:05
Dacia