Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Radiator aer conditionat fisurat

ky1971
post 17 May 2008, 11:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 February 08




Salutare! Am fost la baietii cu AC si au constatat ca radiatorul AC este fisurat[are ogaurica cat un virf de ac],dupa ce m-au tapat de 120lei au zis sa cumpar unu nou si sa revin [cica ar fi vreo 1100lei] Stie cineva daca se poate lipi? este presiune mare in el? daca nu de unde sa iau mai ieftin [second nu prea am tupeu c si al meu arata ca nou si pt aia...] sint din hunedoara MERSI!!!!!


--------------------
Renault Megane 1,6 16v 2000 - HD08BFS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 17 May 2008, 12:57
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Bun venit pe forum.
Banuiesc ca e vorba de condensor. Presiunea e mult mai mare decat cea din circuitul de antigel si nu se recomanda sa iti iei unul sh, ai spus chiar tu de ce. De lipit, eu unul n-am auzit.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cezar.anania
post 25 May 2008, 21:58
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 May 08




nu incerca sa-l sudezi !!!!!!!!!!!!! NU TINE!!!!!!!!!! la 40 de grd celsius acolo se poate atinge si 22 de bari (atmosfere) injectia shtie sa opreasca cererea de A.C la 24 de bari deci se poate atinge aceasta presiune si e foarte subtire in carne cu orice sudura reusesti sa faci locul pe care l-ai gasit ,,,,,,,,,dar linga sudura nu ai decalit????????? nu a oxidat?????????deci cit poate tine linga sudura?????


NU MAI FOLOSI PRESCURTARI DE GENUL "k", "sh", "tz", etc .. CITESTE REGULAMENTUL FORUMULUI

This post has been edited by claus: 27 May 2008, 13:01


--------------------
renault megane 1 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calcaneu
post 26 May 2008, 13:47
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 4 July 05




Nu te arunca sa iei prima piesa oferita de dealerul tau local, suna si in Bucuresti, Sibiu, etc, poti avea surprize majore (gen adaos 400 %) fata de alt dealer.
Sudura in corgon/argon cu mig/tig nu oxideaza materialul, dar nu stiu la presiune rezista, in principiu depinde si de electrod.
Succes !


--------------------
Renault Megane Break 1.9 dTI 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
snowdream
post 28 May 2008, 09:55
Post #5


posesor de meganel


Group: Members
Posts: 176
Joined: 21 July 06
From: Ilfov




Daca vrei sa te pun in legatura cu cineva care vinde piese cauta-ma pe privat, pretul radiatorului de condensare e de 450 roni+ manopera. Eu unu am avut aceeasi problema cand am lovit un caine...


--------------------
Renault Megane I RTA 2000/ 1.6/8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad_dragos
post 16 Aug 2008, 21:14
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 30 October 04




Eu la a mea am avut o gaura destul de mare la tevile care intra in radiator ac . Practic este un radiator cu 2 tevi care intra in el, din acelasi material(aluminiu). Baietii de la servici mi l-au sudat si tine foarte bine. Am fost sa verific pentru ca ii cunosc pe cei de acolo si mi-au facut vid in instalatie cu un aparat sa vada daca mai am fisura si a iesit ok . Verificarea am facut-o dupa vreo 3 luni . deci eu zic sa nu dai bani degeaba pe piesa noua e mai ieftin sudatul . Tin sa mentionez ca service-ul cu pricina nu e in Bucuresti ci in Tulcea asa ca nu ma intrebati adresa


--------------------
renault megane coupe 1996 - TL-02-swi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 15:57
Dacia