Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfaturi pentru un incepator - prima masina Symbol

Andrei16Valve
post 19 Jun 2006, 21:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




Buna ziua! (sau seara pentru cei ce citesc topicul noaptea)
Sunt noi pe acest forum si imi cer scuze de pe acum daca topicul nu a fost incadrat corect.
Am implinit 18 ani si ca orice pustan am facut scoala de soferi si mi-am luat permisul de conducere (din prima, sala cu 25 ca sa ma laud si eu putin).
Si acum mi-a cumparat mama un Renault Clio Symbol, 1.4 16 Valve.
Precizez ca masina nu este noua este luata la mana a doua dar are doar 30.000 de km si an de fabricatie 2004. Mai precizez ca este prima masina pe care o conduc si ca vechime in sofat nu am mai mult de 3 saptamani.
Acum as dori sa va rog sa-mi raspundeti si mie la cateva intrebari:
Cam la ce turatie ar trebui sa schimb treptele de viteza pentru a avea un consum cat de cat rezonabil. Pana acuma am facut aproximativ 850 de Km in regim mixt (mergeam doua trei zile prin oras/ sambata sau duminica ieseam in afara orasului) si am pus beniza in masina de aproximativ 2.500.000 lei. Este bun consumul, ce parere aveti?
Va spun sincer ca nu sunt genul de om care sa se duca cu masina la liniute sau curse ( cu toate ca imi plac ) si vreau sa stiu cum pot sa expoatez masina pentru a avea o durata de viata cat mai mare. Cel putin 5 ani daca se poate.
Va multumesc anticipat
Andrei


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 Expression
Michael Schumacher ist Weltmeister! x7!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 20 Jun 2006, 06:23
Post #2


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




S-o stăpânești sănătos și fără probleme-n trafic.
Consumul tău e cam măricel, mai ales că este un consum mixt (după cum spui).
Poți schimba liniștit pe la 2500...3000 rpm, în cazuri extreme (depășiri) te poți duce și mai sus.
Cum s-o întreții? Păi în primul rând fă-i toate reviziile așa cum scrie la cartea de întreținere și garanție și n-ar trebui să ai probleme.

L.E. Am uitat: condusul sportiv ustură la buzunar! wink.gif Folosește cât poți de mult frâna de motor!


This post has been edited by DragosP: 20 Jun 2006, 15:07


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 20 Jun 2006, 07:48
Post #3


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Salut Andrei16Valve,

Bine ai venit si felicitari pentru carnet si pentru masina. Primul sfat ... "ridica odata piciorul de pe ambreiajul ala" tongue.gif huh.gif glumesc ... dar oricum ai grija ...

Cat despre turatii, consum etc. ai la indemana cartea masinii si functia search. Daca tot esti incepator si e prima ta masina ar fi frumos sa citesti cartile de prin masina ...

Acum lasam topic-ul aici dar va rog sa nu incepeti discutii despre consum si turatii, sunt topic-uri pentru asa ceva.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei16Valve
post 20 Jun 2006, 17:00
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(DragosP @ 20 Jun 2006, 06:23)
Folosește cât poți de mult frâna de motor!
*



Am tot citit pe forum ca se recomanda folosirea franei de motor dar as dori si eu sa stiu de ce este indicata mai mult folosirea franei de motor decat cea de serviciu?


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 Expression
Michael Schumacher ist Weltmeister! x7!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 20 Jun 2006, 17:14
Post #5


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Sper ca asta nu este o intrebare serioasa, sau nu am inteles eu bine ... cu frana de motor la 60km/h probabil te opresti in 1km iar cu cea de serviciu (pedala) sub 100m (sper tongue.gif ) ... oricum banuiesc ai inteles ce am vrut sa spun ... DragosP a spus "Folosește cât poți de mult frâna de motor!" pentru a te obisnui cu acest lucru -> de ce ? pai 1 e foarte bine mai ales iarna 2 scade consumul (in frana de motor consumul este 0).


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei16Valve
post 20 Jun 2006, 17:44
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




Incep sa inteleg acuma ...
Si cu care treapta de viteza ar trebui sa merg ca sa fie mai eficienta frana de motor in oras sa zicem cand e soseaua libera si la 300 de metri poti vedea semaforul ca e rosu. Eu de exemplu o scoteam din viteza si o lasam sa curga pana pe la vreo 20 de metri de semafor si dupaia franam.

Este asa de mare consumu la relanti?


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 Expression
Michael Schumacher ist Weltmeister! x7!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 21 Jun 2006, 06:25
Post #7


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Frâna de motor e eficientă în orice treaptă de viteză: ridici piciorul de pe accelerație sau retrogradezi în trapta imediat inferioară.
Consumul la relanti este undeva în jur la 0.8l/oră, nu e de speriat dar există, pe când la frâna de motor consumul este ZERO, injecția fiind oprită (nu mai intră benzină în cilindri). În plus, folosind cât de mult frâna de motor mai "economisești" plâcuțele de frână; eu de exemplu am ~50.000km și plăcuțele de frână sunt aproximativ la jumătate. wink.gif
Bineînțeles că se poate folosi în același timp și frâna de motor și pedala de frână, crescând eficiența frânării (cu condiția evidentă ca mașina să fie cuplată-n viteză tongue.gif ).


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 21 Jun 2006, 08:28
Post #8


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Andrei16Valve nu exista "o treaptade viteza" cea mai eficienta pentru conditiile date de tine. Ex: esti intreapta 4 50-60km/h si e soseaua libera etc. (cum spui tu) pur si simplu ridici piciorul de pe acceleratie (masina deja incetineste), apesi si pedala de frana usor si cand turatia indica aprox. 1500 rpm poti sa apesi si ambreiajul si sa o scoti din viteza si te opresti din frana. {1500rpm nu este o regula ... doar un exemplu ... cu timpul o sa te inveti cu acest mecanism si nu te vei mai uita la turometru "vei simti" cand trebuie sa o scoti din viteza}

Ideea cu frana de motor nu era, ex: esti in treapta 4 la 50km/h, vezi ca e rosu, ridici piciorul de pe acceleratie, treci in treapta 3, {fara acceleratie deloc}, apoi 2 si 1 si apoi te opresti ... asta e caz extrem nici de cum ceva normal.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei16Valve
post 21 Jun 2006, 23:34
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




Azi am patit o chestie destul de ciudata, mergeam cu masina pe o strada de doua benzi care era libera si aveam putin peste 60 de KM.
Ce s-a intamplat: cand s=a schimbat in galben eu mai aveam (cred eu) 30 de metri pana la semafor si am calcat ambreiajul si frana. In momentul in care am calcat frana am simtit ca o opunere a franei .... nu stiu cum sa va spun ... adica se ducea pana la un anumit punct dupa care parca aveai o piatra sub ea si nu mai cobora orice ai face .... si vreau sa spun ca m-am oprit cam pe trecerea de pietoni cu ea. Frana nu a fost dinaia brusca ... deci pedala nu a fost bruscata ... am facut exact cum mi-a spus intstructorul " Pui picioru deasupra franei si apesi progresiv, incet incet ... ca si cum ai lasa greutatea piciorului incet incet pe frana" doar ca aplicand aceasta metoda vad ca nu se opreste chiar atat de eficitent... si ma cam sperie acest lucru si imi da o senzatie de nesiguranta.
Intrebarea mea este: Are vreo problema frana masinii sau trebuie altfel calcata frana mai brusc?


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 Expression
Michael Schumacher ist Weltmeister! x7!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sputz
post 22 Jun 2006, 07:25
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 12 April 06
From: Bucuresti




Probabil a intrat ABS-ul. Dar cred ca trebuia sa te opresti in 30 m de la 60km/ora


--------------------
Renault Clio Clio Fidji 1.5 dCI 2006
Clio Fidji 1.5dCi 65cp Albastru Otoman aprilie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ge0rge
post 22 Jun 2006, 08:51
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 23 February 06




Sigur ai pierdut aderenta cu una dintre roti, din cauza nisipului , sau a apei de pe jos, mi sa intamplat si mie o singura data (tot incepator sunt smile.gif )
Ideea este ca daca ai ABS trebuie sa incerci pe un drum liber sa vezi care e senzatia in pedala(o vibratie mai violenta) , iar mai apoi sa vezi cum se poate evita obstacolul cu frana pusa
La 60 la ora nu cred ca este recomandat sa calci ambreiajul , ci frana direct , pentru ca daca calci ambreiajul am senzatia ca se mareste distanta de oprire
Cand am facut scoala de soferi ma inebunea instructorul..."inceeeet....ambreiaj si apoi frana" si te dezobisnuiesti greu de ce te inveti asa
Ideea ca lor le este frica sa nu le moara motorul , dar parerea mea ca mai bine se opreste motorul decat sa dai peste pieton smile.gif


--------------------
EX Clio Symbol 1.4 Astra H Enjoy+ 1.6 115Hp 2007
Buy Date: 10.04.2006
Sell Date: 19.02.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei16Valve
post 22 Jun 2006, 10:40
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




Nu a intrat ABS-ul ... iti spun sigur ca era drumu uscat si nu avea nisip pe el ... strada este destul de circulata dar prinsesem un moment in care era ceva mai libera. Mi-a intrat odata ABS-ul pe ploaie chiar in prima zi si cu toate ca nu am simtit o trepidatie in pedala (poate si din cauza stresului ca era prima zi cand luasem masina si nu avea nici casco) am auzit sunetu specific cun carait intrerupt si mi-am dat seama ca intrase ABS-u dar in cazu de mai sus nici vorba sa intre ABS-u pur si simplu pedala parca nu se lasa calcata si se opunea fortei piciorului meu ..... cam asta a fost senzatia.


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 Expression
Michael Schumacher ist Weltmeister! x7!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 22 Jun 2006, 10:57
Post #13


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Frana o verifici usor ... dar cu curaj ... mergi undeva unde nu e trafic (cel mai bine pe un drum necirculat) ... accelerezi pana la 50-60km/h scoti din viteza [tii volanul drept] si "te arunci" in frana cat poti tu ... si nu o lasi pana nu se opreste complet masina ... porma repeti chestia dar acum pui frana mai usor putin [pana la limita la care ar intra abs] ... eh daca faci chestia asta de cateva ori vei stii ce poate frana masinii ... {si la mine pedala de frana are "toane" uneori e mai lejera pedala "ca sa nu zic moale" si uneori mai dura "ca sa nu zic tare" - dar m-am obisnuit stiu ce poate asa ca nu-mi fac probleme} bafta.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Floppy
post 22 Jun 2006, 11:15
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 400
Joined: 28 September 05
From: BRASOV




Poate ai si ceva aer prin instalatia de franare. Daca masina e la mana a doua, poate merita o mica verificare/aerisire a instalatiei. Mai intai fa proba cum a zis Andrei, si daca tot ai pb, verific-o la service... Bafta!


--------------------
Renault Clio 1.5 dCi 2005 Extreme - PH10RXB
I love my car!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei16Valve
post 22 Jun 2006, 11:55
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




Pai stii ce ma intriga ca in momentu cand am luat-o am facut un test computerizat al masinii (in autovit) si punctele forte ale masini erau culmea suspensiile si franele (amandoua au avut 100% eficacitate)


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 Expression
Michael Schumacher ist Weltmeister! x7!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 22 Jun 2006, 21:10
Post #16


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@Andrei16Valve

Pai sa nu fie chiar asta problema...incet, incet, pe frana si masina nu se mai opreste. La schimbarea culorii semaforului cea mai periculoasa situatie este cand cel din fata ta franeaza brusc pentru a nu forta galbenul, iar tu daca te iei dupa instructor...
Referitor la postul de mai sus: in Vitan masinile au numeroase puncte forte smile.gif


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei16Valve
post 22 Jun 2006, 22:09
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




Deci ar trebui sa calc putin mai brusc frana. Fara sa risc sa ma pocneasca vreunu din spate.


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 Expression
Michael Schumacher ist Weltmeister! x7!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 22 Jun 2006, 22:25
Post #18


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Mergi cu 60 km/h in treapta a IV-a si apare o situatie in trafic...franezi si apoi calci pedala de ambreiaj pentru o eventuala retrogradare de treapta sau oprire.
Faza cu lovitul in spate...in Bucuresti mi-am format reflexul ca odata cu franarea sa-mi arunc un ochi si in retrovizoare sa vad ce se-ntampla.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei16Valve
post 23 Jun 2006, 01:50
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




Si alta chestie ca tot veni vorba de retrogradat in treapta inferioara
Daca sa zicem ca merg a patra la 2500-2750 de ture si vreau sa dau a treia de ce nu-mi intra in viteza?


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 Expression
Michael Schumacher ist Weltmeister! x7!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ge0rge
post 23 Jun 2006, 06:47
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 23 February 06




Pentru ca daca va intra in a treia vei avea undeva la 5000 de RPM(ture)


--------------------
EX Clio Symbol 1.4 Astra H Enjoy+ 1.6 115Hp 2007
Buy Date: 10.04.2006
Sell Date: 19.02.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cliuta
post 23 Jun 2006, 06:58
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 3 January 06




si? blink.gif


--------------------
clio bicorp 2005 BVA
Mazda 3 GT black mica
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei16Valve
post 23 Jun 2006, 14:15
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




Nu urca chiar atat ... cel putin daca din a treia la 3000 de ture dai a patra turatia scade pana pe la 2000-2200. Prinurmare de ce nu ma lasa sa dau a treia? sad.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 Expression
Michael Schumacher ist Weltmeister! x7!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atacs
post 23 Jun 2006, 14:48
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 19 April 05




Parerea mea e ca nu ar trebui sa fie nici o problema "sa te lase". Eu retrogradez frecvent dintr-a 4-a in a 3-a si "ma lasa"...

Poate nu nimeresti cursa - adica poate nimeresti intre a 5-a si a 3-a si de aia ai senzatia ca nu "te lasa"...


--------------------
Renault Megane 2005 - -
Renault Megane 2005 1.5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 23 Jun 2006, 23:44
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Obligatoriu trebuie sa mearga sa retrogradezi in viteza 3 fiind in viteza 4 la 3000rpm, doar viteza 1 are protectie. Poate ca nu ai reusit sa retrogradezi fiindca necesita ceva mai mult efort din partea sincronului vitezei 3 si deci trebuie sa impingi cu ceva mai multa forta in maneta, ca sa o convingi sa intre in viteza. A nu se intelege gresit, maneta nu trebuie bruscata atunci cand schimbi vitezele, iar cand introduci intr-o anumita treapta maneta trebuie actionata cu o forta constanta.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei16Valve
post 23 Jun 2006, 23:56
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




Problema asta cu retrogradatu ma enerveaza mai rau cand trebuie sa dau din a treia in a doua .... adica sa zicem ca merg cu 50 in a treia ceea ce la mine inseamna 2500 de ture, daca franez putin si viteza ajunge sa scada sub 40 de KM deja merg cu ea subturat rau (1500-1750de ture) dar nu ma lasa sa dau a doua totusi, decat daca ajung undeva pe la 30 deabea atunci intra usor in a doua ... dubios huh.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 Expression
Michael Schumacher ist Weltmeister! x7!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 15:35
Dacia