Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

414 Pages « < 270 271 272 273 274 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Accidente, Cu Renault si nu numai, ale noastre sau ale altora

MuciX
post 27 Aug 2018, 11:55
Post #8131


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Unul opreste (STOP), celalalt se poate asigura din mers (Cedeaza Trecerea), dar niciunul nu vine de pe drum cu prioritate, deci primul pleaca cel din dreapta.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 27 Aug 2018, 11:57
Post #8132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Mucix,femeia era socata ce sa mai spuna? Ultimul comentariu,al unui tip, din link zice,si pune si poza cu intersectia,ca camionagiul ar fi de vina..
66f8cda6_8de1_4f19_866a_bcacbac20b0b_1e06b.jpg ( Size: 110.11k ) Number of downloads: 781


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 27 Aug 2018, 12:07
Post #8133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Eu mereu la "cedează trecerea" cedez tuturor. Iar la STOP, la fel, doar că mă și opresc. Sunt momente în care semnele nu sunt amplasate deloc intuitiv, așa că decât să fiu implicat în accident, mai bine sunt amabil. smile.gif

În cazul de față, autoturismul a fost lovit din dreapta și avea Cedează trecerea. Adică vinovat, nu a dat prioritate de dreapta.
La ce forță a avut impactul, cisterna nu a avut cum să fi fost oprită la STOP. Vinovat și șoferul ei.
Culpă comună, cred, dar cu vinovăție mai mare a șoferiței.

This post has been edited by GBX: 27 Aug 2018, 12:13


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 27 Aug 2018, 12:09
Post #8134


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Aoleeeeuuu...iauzi... stai tu ca trec io...semnul meu e mai tare ca al tau...sac tongue.gif

STOP si CEDEAZA te obliga sa cedezi trecerea pentru cei de pe drumul cu prioritate, pentru restul ai/acorzi prioritate de dreapta...punct. Altfel se ajunge si situatia de mai sus cu accidentul.
CEDEAZA se foloseste acolo unde situatia permite sa te asiguri chiar daca esti in mers si poti opri in siguranta in orice conditii.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 27 Aug 2018, 12:43
Post #8135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 952
Joined: 5 December 09




Asa-i dar ambele indicatoare sunt Oprire. Din ce am vazut ambii veneau (fiecare pe sensul lui) pe DJ, drumul fara prioritate si unul dintre ei a facut stanga. Iar aici nu mai inteleg, daca camionul a facut stanga si aia mergea inainte/dreapta da clar e camionul, daca ambii faceau stanga n-ar fi trebuit sa se intalneasca, daca ea facea stanga si camionul dreapta/inainte ea e de vina.

Chiar sunt curios de rezultatul anchetei, care era intentia de mers a fiecaruia. Am o banuiala ca dupa pozitia capului tractor fata de cisterna dupa accident camionul a facut dreapta (nu cum zice ala in comentariu ca a facut stanga) si aia stanga si cam asa s-ar acoperi ce a spus ea ca a considerat ca are cedeaza trecerea + pasagerul din dreapta care a murit si nu ea (adica impactul a fost pe partea pasagerului), altfel ar fi spus din start ca camionul nu i-a acordat prioritate de dreapta. E doar o banuiala.

MAi multe poze aici

This post has been edited by SandelBS: 27 Aug 2018, 12:48


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 27 Aug 2018, 15:26
Post #8136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Viteze mari amandoi pt intersectie cu cedeaza...amandoi au ajuns pe camp la 20 m unul de altul.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Aug 2018, 15:42
Post #8137


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Acolo trebuia girator, e vina administratorilor drumului.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 Aug 2018, 15:52
Post #8138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Treaba cu Cedează versus Stop e delicată.
Cel cu Stop se gîndește: "eu vin din dreapta, deci am prioritate".
Cel cu Cedează se gîndește: "chiar dacă are prioritate, el este totuși obligat să oprească. Iar dacă oprește, atunci o să am timp să trec pînă cînd apucă el să plece din loc".

Situația asta n-ar trebui să existe decît în manualele de legislație, sau ca întrebare în chestionarele pentru permis. N-ar trebui s-o vedem în realitate.
Dar în cocina asta unde drumurile sînt administrate de bețivi și oligofreni, te aștepți la orice.

This post has been edited by VladSoare: 27 Aug 2018, 15:53


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 Aug 2018, 12:34
Post #8139


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.374
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Dacă cel cu CEDEAZĂ gândește așa cum ai zis tu atunci gândește profund greșit. Pentru că deși poate ar avea timp sa treacă, asta nu-l scutește de obligativitatea de a acorda prioritate.

Așa poate gândi "e roșu la semafor, vine unul pe verde dar e inca departe, am timp sa trec". Nu merge așa. Faptul că ai timp....sau crezi că ai timp, nu înseamnă că ai și voie o faci.

Am observat și o tendință tâmpită in ultima vreme când ai indicator cu CEDEAZĂ. Si anume ideea ca "nu trebuie sa te opresti" a început să devina in capul unora un fel de "dacă nu trebuie sa ma opresc atunci trec".
Am văzut-o de curând la cineva, a trecut o intersectie fara sa acorde prioritate, avand cedează.
Ii zic: vezi ca ramaneai fara permis sau mai rău, faceai accident".
Asta mirat: de ce?
Pai trebuia să-l lași p'ala sa treacă ca aveai CEDEAZĂ.
Rapunsul m-a bulversat: pai la CEDEAZĂ nu ești obligat sa oprești.
Zic: WTF, dar asta nu-ti dă dreptul să treci primul.
Raspunsul 2 a fost o ridicare din umeri.... și vorbim de un șofer cu carnetul de niste ani. Și nu e caz singular.

Faptul că nu ESTI OBLIGAT sa oprești nu înseamnă că nu trebuie sa o faci atunci când situația impune. Pana la urmă, tot trebuie sa-i lasi pe ceilalti primii. Daca pui sa o faci fără să oprești - OK, dar daca nu poți..... oprești. Chiar daca indicatorul nu te obliga.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Aug 2018, 13:18
Post #8140


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




up.gif

Mereu vom forta interpretarea regulilor pentru a ne justifica noua comportamentele si asteptarile. Astia suntem.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 Aug 2018, 13:49
Post #8141


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.374
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Asa este, insa avem si multe reguli idioate la care nu s-a mai umblat de ani.

Unele erau negandite de cand au fost inventate, altele au ramas de pe vremuri cand erau 3 masini pe drum si atunci poate aveau sens dar acum sunt depasite.

Altele care s-au actualizat nu sunt aduse ceva mai intensiv in atentia soferilor si multi habar n-au.

Uite, de exemplu, aproape zilnic ma "injur" cu diversi, la o intersectie unde se face viraj stanga si sunt aproape singurul care vireaza prin stanga centrului intersectiei nu prin ocolirea lui.
Si zilnic dau de cate unu' deranjat de manevra mea....care imi face semne ca-s nebun.....

Iar in speta de mai sus nu inteleg rostul de a avea cedeaza si / sau stop, alaturate.
Fa nene un drum prioritar, pe care il vrei tu.....pui pe ala romb galben (sau nimic...) si pe celalalt pui cedeaza si / sau stop si pe sensul de dus si pe cel de intors.

This post has been edited by vallixx: 28 Aug 2018, 13:49


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 28 Aug 2018, 15:39
Post #8142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 952
Joined: 5 December 09




Doar soferita vinovata (sper sa i se anuleze permisul) a afirmat asta ca poate scapa de omor din culpa. La locu faptei ambele indicatoare sunt STOP/Oprire. Ambii nu au respectat indicatorul, insa partea mai mare din vina va fi a ei. A cam luat-o gura pe dinainte si s-a vazut cat e de proasta. Si din prostia ei a murit un om.

E o intersectia clasica in cruce, un DJ (100B) si un DN (1D). Ambii veneau de pe DJ (fata in fata). Ambii au vrut sa intre pe acelasi sens pe DN, ea facand stanga, alalt dreapta. Asta am inteles eu din poze si mi se pare destul de logic.

maps


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 28 Aug 2018, 15:51
Post #8143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 28 Aug 2018, 14:49)
Uite, de exemplu, aproape zilnic ma "injur" cu diversi, la o intersectie unde se face viraj stanga si sunt aproape singurul care vireaza prin stanga centrului intersectiei nu prin ocolirea lui.
Si zilnic dau de cate unu' deranjat de manevra mea....care imi face semne ca-s nebun.....


Am mai zis pe undeva, ar trebui bagat spot pe tv "virajul la stanga se face fara ocolirea centrului imaginar" insotit de o mica animatie din care sa reiasa avantajele. Spot gen "beti 2 litri apa pe zi".
Lumea nici nu intelege care e avantajul regulii...a trebuit sa ii fac desen nevestimii radmasa.gif
(deh, femeile) ca sa inteleaga ca daca cele 2 cozi sunt suficient de lungi se blocheaza unii pe altii.

This post has been edited by papa_mulo: 28 Aug 2018, 16:02


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Aug 2018, 17:23
Post #8144


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




up.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 Aug 2018, 19:19
Post #8145


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.374
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Exact!

De aia zic că unele reguli poate aveau sens când erau 3 mașini pe drum, că nu se făcea coadă.
Partea buna e că au umblat la ea și au adaptat-o, insa n-au mediatizat-o deloc.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Aug 2018, 20:31
Post #8146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(vallixx @ 28 Aug 2018, 13:34)
Așa poate gândi "e roșu la semafor, vine unul pe verde dar e inca departe, am timp sa trec". Nu merge așa. Faptul că ai timp....sau crezi că ai timp, nu înseamnă că ai și voie o faci.
*


Nu-i același lucru. Semaforul roșu te obligă să oprești și să stai acolo orice s-ar întîmpla.
În schimb "Cedează" te obligă să le dai prioritate celor care vin pe drumul celălalt. Dar ce înseamnă "prioritate"? Păi înseamnă că în cazul în care amîndoi ajung în intersecție în același timp, unul dintre ei trece primul și celălalt așteaptă. Dar dacă nu ajung în același timp? Dacă e evident că cel cu prioritate se află departe și vine încet? Trebuie să stai acolo ca prostul, așteptîndu-l?

Tu cînd ai "Cedează" și vezi pe unul venind pe drumul cu prioritate, dar care se află la o sută de metri de tine și are vreo treizeci la oră, ce faci? Te oprești acolo și aștepți zece secunde degeaba, pînă cînd ajunge și el într-un final? Sînt convins că nu. Dacă ai face asta, n-ai mai trece în veci, iar din spate ți-ai lua niște claxoane și niște înjurături de zile mari, și pe bună dreptate.
Te uiți, vezi că el e departe și tu ai timp destul, și treci.

Și atunci gîndirea de care ziceam, deși greșită, nu mai pare chiar atît de monstruoasă. Pentru că ce diferență este între "e departe, deci am timp" și "va trebui să oprească, deci voi avea timp"?
Sigur, diferența este în practică: în primul caz știi în mod cert că e departe, pe cînd în al doilea caz nu știi sigur că el va opri, ci doar presupui că o va face. Dar în teorie nu-i chiar atît de ilogică cum pare la prima vedere.

This post has been edited by VladSoare: 28 Aug 2018, 20:39


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Aug 2018, 20:39
Post #8147


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




E simplu, daca tu ai decis că ai timp, dar de fapt l-ai forțat pe ăla de pe drum cu prioritate să facă manevre de evitare, sau să reducă viteza însemna că de fapt nu ai avut timp. Idem daca te trăsnește. Sunt eu tâmpit că mi se părea evident?

28 Aug 2018, 20:40:
Iar în cazul cedează vs stop vorbim de prioritate de dreapta, sau am uitat?

This post has been edited by MuciX: 28 Aug 2018, 20:40


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Aug 2018, 20:44
Post #8148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(MuciX @ 28 Aug 2018, 21:39)
E simplu, daca tu ai decis că ai timp, dar de fapt l-ai forțat pe ăla de pe drum cu prioritate să facă manevre de evitare, sau să reducă viteza însemna că de fapt nu ai avut timp.
*

Foarte corect.
Dar dacă în mod normal ar fi trebuit să ai timp, dar n-ai avut pentru că el a încălcat legea? Iar dacă n-ar fi încălcat-o ai fi avut timp. În cazul ăla mai poți să spui că tu ești singurul vinovat și că meriți să fii tras în țeapă? Mie mi se pare că, deși ai o parte din vină, ai totuși și oarece circumstanțe atenuante, iar el trebuie să fie considerat la fel de vinovat.

<span class='edit'>28 Aug 2018, 21:50:</span>
O logică similară se aplică în cazul în care cel de pe drumul cu prioritate se dovedește că avea o viteză cu mult peste limita legală. Pentru că, deși erai obligat să-i dai prioritate, se consideră fie că n-aveai cum să-l vezi la timp (dacă a venit cu viteză mare de după o curbă), fie că distanța la care se afla cînd l-ai văzut ar fi trebuit să fie suficientă pentru ca tu să treci în siguranță, dar viteza lui excesivă a făcut ca ea să nu fie suficientă.
Și chiar au fost cazuri în care vinovăția s-a stabilit în felul ăsta.

Ei bine, în cazul nostru nu mi se pare că logica e foarte diferită. Tu apreciezi că ai timp, în condiții normale și legale ai avea timp, dar în realitate nu ai timp din cauză că el a încălcat legea (recte, nu a oprit efectiv pe loc la semnul "Stop"). Prin ce diferă asta de cazul cu viteza excesivă?

This post has been edited by VladSoare: 28 Aug 2018, 20:54


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 29 Aug 2018, 08:33
Post #8149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Dar la intrarea in sensul giratoriu, va place cand astetati minute in sir pentru ca aia care intra prin alta parte intra in viteza si in coloana? Cum e cu acel "cedeaza trecerea" la intrarea in sensul giratoriu? Sigur, aia care intra in coloana nu au masini carora sa le cedeze trecerea ca e gol sensul inaintea lor, dar tu esti imediat dupa ei si stai va vita cu masina "deja in sens" dar aia trec ca marfarul cu 30-40 la ora pe langa cedeaza trecerea wink.gif...


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 29 Aug 2018, 08:42
Post #8150


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.374
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Vlad, stii si tu la fel cum stiu si eu ca prioritatea si viteza nu-s chiar acelasi lucru. Mai precis spus, pedeapsa pentru incalcarea vitezei e diferita de cea pentru neacordarea prioritatii.

Pedeapsa pentru neacordarea de prioritate se lasa cu permis luat in timp ce incalcarea vitezei se lasa cu permis luat numai in cazul in care viteza este depasita cu prea mult, 50 km/h....practic cu dublul vitezei legale in oras.

Asta imi spune mie ca cele doua contraventii nu-s chiar egale ca si gravitate. Ca atare, mi se pare ca daca ai de acordat prioritate, trebuie sa o acorzi indiferent de viteza cu care circula ala. Daca n-ai facut-o inseamna ca nu te-ai asigurat temeinic in privinta estimarii vitezei cu care vine ala.

Inteleg ideea ta, daca merge prea repede crezi ca ai timp insa de fapt n-ai...repet, inteleg asta....insa tot vina ta e....o importanta parte a soferiei se bazeaza pe estimari si anticipari. Daca nu le faci corect....este propria ta vina.

Faptul ca ala a incalcat legea si a mers mai repede, nu te exlude pe tine de la a face o estimare corecta a vitezei lui. Personal, atunci cand ma asigur, presupun cazul cel mai rau, in care ala merge mai tare decat e cazul.....macar sa mearga el mai incet si sa ma fi pacalit eu.


QUOTE(MuciX @ 28 Aug 2018, 20:39)
E simplu, daca tu ai decis că ai timp, dar de fapt l-ai forțat pe ăla de pe drum cu prioritate să facă manevre de evitare, sau să reducă viteza însemna că de fapt nu ai avut timp. Idem daca te trăsnește. Sunt eu tâmpit că mi se părea evident?

<span class='edit'>28 Aug 2018, 20:40:</span>
Iar în cazul cedează vs stop vorbim de prioritate de dreapta, sau am uitat?
*


Eu de aia am zis "ai timp sau CREZI ca ai timp".


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Aug 2018, 09:17
Post #8151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(vallixx @ 29 Aug 2018, 09:42)
Inteleg ideea ta, daca merge prea repede crezi ca ai timp insa de fapt n-ai...repet, inteleg asta....insa tot vina ta e....o importanta parte a soferiei se bazeaza pe estimari si anticipari. Daca nu le faci corect....este propria ta vina.
*

Ceea ce spun nu e din imaginație, cum mi s-ar părea mie corect într-o lume ideală, ci se aplică chiar și în practică. Au fost cazuri în care cel cu prioritate a fost considerat vinovat pentru că avea viteză prea mare. Gen, un motociclist venit cu 150 la oră; cum dracu' să-i mai dai prioritate, dacă în prima secundă vezi un far la 200m, iar în a doua secundă s-a înfipt în tine? În astfel de cazuri el e vinovat.

Din păcate însă asta se întîmplă numai în cazuri grave, cu victime, pentru că numai atunci se face expertiză pentru determinarea vitezei. În caz de tamponări ușoare nu se mai obosește nimeni, ci bagă direct placa cu neacordarea de prioritate, că-i mai simplă.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 29 Aug 2018, 09:25
Post #8152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




cel mai bun exemplu cu estimarea vitezei e motociclistul, acum e la 50 m de tine si pana sa intorci inca o data capul, cand tu crezi ca poti sa intri in siguranta el e deja in fata ta, daca dai peste el nu intereseaza pe nimeni ca ala mergea cu mult peste 50 km/h
experienta pe drumuri e cea mai buna aici, se vede daca respectivul goneste mai tare decat ceilalti care merg in rand cu el, vezi masina ca salta pe drum altfel deci e clar ca ala baga mare, mai sunt unii care merg in rand pe banda 2 si cand sa intri si tu pe banda 1 ii apuca devansarea si se baga tare pe 1 cand tu esti deja jumate de masina in drum, vina tot a ta e, care intri pe drum cu prioritate

na, ca ne am luat amandoi de motociclisti

This post has been edited by aqua: 29 Aug 2018, 09:27


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 29 Aug 2018, 10:23
Post #8153


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pai aia sunt capul rautatiolor. Baga saracii soferi la amenzi aiurea.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 3 Sep 2018, 13:47
Post #8154


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




ALa cu autocarul n-a schitat nici macar o frana.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/eve...-neatent-990302


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 3 Sep 2018, 13:56
Post #8155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Îmi pare mie sau când intră în cadru, deja motocicleta e culcată pe o parte? Poate că motociclistul a încercat ceva metodă de evitare, doar că, probabil, avea ceva viteză.
Fără a încerca să intru în clasicul conflict moto vs auto, nu de multe ori am văzut motociclete rulând inadmisibil de rapid, inclusiv urban. Dacă nimeresc un șofer obosit sau cu instincte mai lente, pot apărea incidente neplăcute. Ori, în astfel de situații, la ce te mai ajută că, legal, are dreptate?


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 3 Sep 2018, 14:26
Post #8156


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




A cazut pe lateral dupa ce a intrat in cadru. S-a urcat ala pe frane probabil. Cred ca nu se astepta sa faca stanga nebunul ala, si nu a redus inainte.
Si sa imi fie scuzat, cat de obosit sa fii, sa nu vezi in puterea noptii 2 faruri care iti bat in ochi? Si nu e de parca era cu tico si elibera imediat intersectia, are ditamai autobuzul totusi.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandar
post 3 Sep 2018, 15:54
Post #8157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 5 October 14
From: Timisoara




A anticipat gresit, crezand c-are timp sa elibereze intersectia, dar probabil motocicleta rula cu o viteza extrem de mare, incat i-a dat peste cap toate calculele.


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 88 kW
Renault Laguna II GT 175
Renault Laguna II GT 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 6 Sep 2018, 12:23
Post #8158


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Se pare ca se merge pana explodeaza cauciucul , apoi se schimba wacko.gif

https://stirileprotv.ro/stiri/socant/accide...urism-foto.html



--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 6 Sep 2018, 12:59
Post #8159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Bineînțeles. Nu e prima oară cînd se întîmplă și sigur nu va fi nici ultima. Probabil 90% dintre camioanele care circulă pe la noi sînt în starea asta.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 6 Sep 2018, 13:18
Post #8160


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Plm

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/m...-de-camere.html

<span class='edit'>6 Sep 2018, 13:20:</span>

Si un meserias sleep.gif .. Dee fapt 2, ca si ala din spate era in depasire...

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/i...o-tragedie.html

This post has been edited by UXE: 6 Sep 2018, 13:25


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
414 Pages « < 270 271 272 273 274 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd May 2024 - 00:40
Dacia