Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

E problema cu turatia sau e normal ?

IVAN__V
post 21 Jan 2008, 12:29
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 12 December 07




Salut la toti.
Am un Megane 1.9 dci fabricat la sfarsitul lui 2001 E prima masina turbo-diesel care o am, si nu stiu daca e normal cum se comporta motorul, felul in care se tureaza. Am luat-o cu turbina avariata. Din cate "am citit" pe ea cand am schimbat-o, o lamela avea o bucata considerabila rupta, care bucata a tocit celelalte lamele putin pana a trecut pe langa si s-a oprit in intercooler. Asta i-a produs un joc si cand am cumparat-o se intampla sa scape ulei in admisie, pe langa axul turbinei, dar doar daca era turata brusc peste 3000. Dar am schimbat turbina, am curatat totul de ulei, tubulatura, galerie admisie, tot tot, doar intercoolerul + conducta de la el pana la admisie erau curate.

Kestia cu turatia : sta la relanti la 750-780 citind turometrul intre linii. Sunt doua aspecte , cand o turez in gol si cand o turez la plecare de pe loc. In gol daca vreau s-o turez controlat, cate 100-200 rpm , asa ecihilibrat, merge bine pe toata gama in afara de zona 2200-2700. Acolo e foarte greu s-o tin la o turatie anume. Se joaca incredibil, nu o pot tine in zona aia cu prezicie mai mare de 300 rpm.BA jos ba sus.
Apoi la plecatul de pe loc, nu prea pleaca din ambreiat cum eram oibsnuit la dieselul dinainte care era de 1500 fara turbo. Acum la asta trebuie s-o turez, sa-i dau un implus sa sara pe la 1500-1700 ca sa para ca se misca smile.gif Altfel fara acceleratie daca s-o iau mai brusc din ambreiaj mai sa moara. De plecat scartaind nu e problema , dau putin peste 2200+ si e ok.
A... ar mai fi o faza. Sa zicem ca merg cu a 3-a sau a 4-a si vine o situatie si trebuie sa incetinesc, dar nu sa opresc complet, si de la a 3-a cu 50 ajung la 10-15 kmh si am gandesc sa-i dau a 2-a numai ca se subtureaza motorul pe la vroe 800-900 rpm si abia cu greu mai creste inapoi pana pe la 1700 apoi o ia cu toata forta, daca-i cer. Dar in momentul ala cand cu e a 2-a la 10-15 kmh nu trage asa cu forta, nici nu mai pot sa vb de sprint, oricat de calcata ar fi. Sa-i dau a 1-a s-ar simti o mica frana de motor.

A inteles cineva ceva din toata treaba asta cu turatia ? Asa e normal sa fie anemica pana la 1700 ?

This post has been edited by IVAN__V: 21 Jan 2008, 13:06


--------------------
Renault Megane 2001 Grandtour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 Jan 2008, 14:48
Post #2


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(IVAN__V @ 21 Jan 2008, 13:29)
A... ar mai fi o faza. Sa zicem ca merg cu a 3-a sau a 4-a  si vine o situatie si trebuie sa incetinesc, dar nu sa opresc complet, si de la a 3-a cu 50 ajung la 10-15 kmh si am gandesc sa-i dau a 2-a numai ca se subtureaza motorul pe la vroe 800-900 rpm si abia cu greu mai creste inapoi pana pe la 1700 apoi o ia cu toata forta, daca-i cer. Dar in momentul ala cand cu e a 2-a la 10-15 kmh nu trage asa cu forta, nici nu mai pot sa vb de sprint, oricat de calcata ar fi. Sa-i dau a 1-a s-ar simti o mica frana de motor.

A inteles cineva ceva din toata treaba asta cu turatia ? Asa e normal sa fie anemica pana la 1700 ?
*



Scuze dar nu poti cere unei masini sa aiba cine stie ce acceleratie la 15kmh in treapta a 2-a. Nu are destul cuplu. Poate la un diesel mai ales, dar un motor pe benzina intra in banda de cuplu abia la 2000-3000 de ture, asta ca sa nu mai vorbim de banda de putere maxima.
Te sfatuiesc sa te uiti la caracteristice motorului de pe masina ta, si in functie de ce gasesti acolo sa exploatezi motor-ul in diferite regimuri de sarcina.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LNG
post 21 Jan 2008, 17:00
Post #3


.


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 August 07




Poti pleca din ambreiaj, dar nu ii da drumu brusc ca nu se face asa. Mai dai tu talpa mult de la 15km in a 2-a si mai schimbi o turbina.
Legat de problema ta, cred ca e ceva in neregula ca nu poti mentine turatia din pedala, ar fi bine sa faci o vizita la service.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IVAN__V
post 22 Jan 2008, 17:35
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 12 December 07




Faza-i ca cealalta masina care era fara turbo deci doar 1,5 D un vw passat, mi se pare ca avea tendinta sa accepte viteze mai joase per treapta de viteza. Adica mi s-a parut ca Megane parca e cu o treapta mai sus decat cealalta. ASta sa fie oare ? Sa fie greseala mea, cand cutia asta de viteze e practic altfel etajata ? Dar nu credeam ca sa fie asa mare diferenta. Vw merge ok cu a 2-a la 15, dar pana la 45 km deja cerea a 3-a , pe cand asta la 65+ cere a 3-a .


--------------------
Renault Megane 2001 Grandtour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 22 Jan 2008, 21:50
Post #5


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Ezac, depinde de rapoartele din cutie si "din pacate" tu trebuie sa iti schimbi condusul dupa ele nu invers. Oricum ai turometru si te poti ghida dupa el, daca iti e mai greu sa asculti motorul la inceput.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 22 Jan 2008, 22:24
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




si la mine e la fel cu a 2 a

cu 1a la relanti alearga de numa numa fata de ceilalti participanti la trafic ma refer la coloane care abia se misca

problema vine la mine cred de la cutia de viteze a fost schimbata cu una cu rapoarte mai lungi inainte la 120 viteza 5 aveam 3000 rot/min acum am ~140-150 nu mai stiu exact oricum diferenta e semnificativa

eu cand am luat masina foarte greu o tineam la 2000 rot/min in gol am observat si eu treaba asta acum ori m-am obisnuit eu ori din cauza celor schimbate pe la motor filtru aer filtru motorina ,kit distributie ,curatat EGR nu am mai observat fenomenul acesta


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IVAN__V
post 23 Jan 2008, 01:21
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 12 December 07




Hmm... interesant . Multumesc la toti pt. raspunsuri. Adevarul ca mi s-a parut in prima zi cand am condus-o ca parca "e cu o treapta mai sus" dar apoi m-am mai obisnuit , am uitat "impresia" din prima zi si ma intrebam de ce tot cere trepte asa mari cand la aia veche nu. smile.gif Multumesc si tie tuner pt raspuns. Doar o mica problema ... smile.gif
"eu cand am luat masina foarte greu o tineam la 2000 rot/min in gol am observat si eu treaba asta acum ori m-am obisnuit eu ori din cauza celor schimbate pe la motor filtru aer filtru motorina ,kit distributie ,curatat EGR nu am mai observat fenomenul acesta"

smile.gif Mai pune si un punct sau o virgula ca citesc mesajul asta la 1 noaptea si l-am citi de vreo 13 ori pana sa inteleg propozitiile separate hiptnotizat.gif

This post has been edited by IVAN__V: 23 Jan 2008, 01:24


--------------------
Renault Megane 2001 Grandtour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jack
post 24 Jan 2008, 23:31
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 4 January 06
From: London




in mod normal motorul 1,9 dCi are cuplul maxim (200Nm) la 1500 rpm.
Eu am incercat si numai din ambreiaj (fara sa ating acceleratia) am ajuns in treapta a 4-a, undeva la 50 km/h...
eu nu prea o tin subturata, dar pe undeva resimt si eu ce povestesti tu: daca merg in tr a 2-a la ralanti, parca merge prea repede fata de cum ar fi normal si trebuie sa-i calc ambreiajul mai mereu
cred ca la tine e o problema undeva, ca sincer, de cuplu chiar nu duce lipsa motorul asta. rar cand plec de la semafor ii ating acceleratia, doar cand trebuie sa plec mai tare

This post has been edited by jack: 24 Jan 2008, 23:31


--------------------
Vauxhall Astra 2004 SRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 23:37
Dacia