Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vopsire/revopsire partiala/totala, retusare L3., Ati acumulat "julituri", "zgarieturi",, etc?

didiland11
post 13 Dec 2010, 23:36
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 29 May 07
From: Iasi




ohmy.gif

Ma gandeam sa renunt la casco prin primavara, dar m-am razgandit subit!


--------------------
Renault Laguna III 1.5dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sachelos
post 14 Dec 2010, 08:30
Post #32


sachelos


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 October 08
From: Bucuresti




Sa renunt la Casco? Niciodata! Am avut un mic incident in trafic in luna Octombrie in Bucuresti vs un Tico...anvelopa dreapta fata taiata, aripa fata dreapta lovita putin, masca fata pe partea dreapta indoita (nu foarte grav). Pe langa faptul ca Tico era facut cam varza (cu toate ca viteza nu a fost mare la mine iar Tico a plecat de pe loc intr-o intersectie) devizul Serus - Allianz s-a ridicat la 6000ron numai pentru Laguna.
Bani care nu eram dispus sa ii dau si n-am sa fiu dispus vreodata pentru ca evenimentele neplacute apar cum nu se poate mai prost ca moment.
Bft!

This post has been edited by sachelos: 14 Dec 2010, 08:31


--------------------
Laguna III/Hyundai 2.0 dci 150cp Privilege CVA/ix55 3.0 V6 dCi 240cp 2009/2009 - B-06-JWK/B-747-MIM
=I Love My Cars=
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neptune
post 15 Dec 2010, 15:01
Post #33


Zaraki Kenpachi


Group: Members
Posts: 87
Joined: 9 October 09
From: Bucuresti




deacord cu sachelos: pe 2 benzi, curba usoara - colegul de trafic din banda dreapta m-a zgariat dreapta spate. Nu mi-am dat seama pe moment, si cum n-am stiut numarul masinii - rezolvat pe casco 2500 ron.


--------------------
renault laguna 3 GT Line 2.0 dci, 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chitsro
post 30 Dec 2010, 15:10
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.192
Joined: 4 August 07




preturile sunt cam mari cand rezolvati la reprezentanta mai ales pe casco.... daca incercati sa rezolvati in alt service iesiti mai ieftin...si eu am casco de 3 ani si ma gandesc sa renunt la el pentru ca folosesc masina foarte rar (in weekend)
Am oarece retineri pentru ca nu se stie niciodata pste ce dai...sau ce poti patii ...adica sa fiu in situatia sa fac credit sa repar masina...daca este o avaria mai mare ..
Ma gandeam si la varianta sa pun suma de casco undeva si sa o tin in caz de nevoie (600 de euro)


--------------------
BMW 320D Steptronic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sachelos
post 5 Jan 2011, 07:15
Post #35


sachelos


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 October 08
From: Bucuresti




Daca poti sa economisesti e bine...eu nu am reusit pana acum sa pun ban pe ban de ani buni!!
E exclusa varianta optarii pt alt service pt ca am 4 ani garantie si nu ma risc!
Casco e bun asa cum e el, te scoate din cacao exact atunci cand trebuie!!


--------------------
Laguna III/Hyundai 2.0 dci 150cp Privilege CVA/ix55 3.0 V6 dCi 240cp 2009/2009 - B-06-JWK/B-747-MIM
=I Love My Cars=
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tse
post 19 Jul 2011, 06:21
Post #36


Daciist convertit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




Cam cat dureaza aducerea peiselor pentru L3 din Franta?


--------------------
Ex_Clio3_Laguna3 Dyn1,5dCi 2dCi 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
didiland11
post 19 Jul 2011, 07:51
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 29 May 07
From: Iasi




cel mai devreme mi-au venit in 5 zile, cel mai tarziu 12 (zile lucratoare)


--------------------
Renault Laguna III 1.5dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianFlorea
post 10 Mar 2012, 18:17
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 15 December 09




Salutare!

Am fost sunat de Meridian Sud pt . schimbare capace la centuri. Luni pe martie mers la Meridian Sud. Masina preluata de angajatul lor , schimbat capace centuri. La manevrele din incinta service, angajatul Renault agata cu bara (stanga fata) un Logan parcat in atelier.
La service mi se spune sa merg sambata pt. retusarea barii. Ma prezint sambata (azi) la 8 dimineata. Astept cam 45 minute pana mi se da un raspuns cum ca atelierul e plin si nu imi poate prelua masina decat luni sau marti. Neseriosi. Nu vreau sa mai revin la ei.
Atasez niste poze. A mai retusat cineva bara?

This post has been edited by CristianFlorea: 10 Mar 2012, 18:19

Attached thumbnail(s)
DSC02826.JPG ( Size: 776.99k ) Number of downloads: 465
DSC02827.JPG ( Size: 724.22k ) Number of downloads: 526
Meridian.JPG ( Size: 619.19k ) Number of downloads: 502


--------------------
Renault Laguna GT line 2.0 dci dec 2009
Ex: Megane III Sporttourer 1,5 dci 105CP
Actual: Renault Laguna 3 - 2.0 dci
Actual: Skoda Octavia 3 - 2.0 tdi 150 CP mai 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_darkman
post 10 Mar 2012, 19:22
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 20 September 07




Sfatul meu este sa te duci la ei sa iti prepare vopseaua dupa codul celei originale, apoi poti sa faci si tu singur un mic retus fin.
Eu iti spun sincer ca retusez cu marker permanent negru (masina fiind neagra), si se observa doar daca te holbezi de langa ea.


--------------------
Renault Laguna 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianFlorea
post 10 Mar 2012, 22:06
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 15 December 09




Eu cu Meridian am incheiat-o. Nu mai merg la ei pentru ca nu au nici cel mai mic respect pentru client si nici cuvant. Mi-au spus sa vin azi ca se rezolva si cand am ajuns acolo mi s-a spus sa vin luni. Asta se numeste bataie de joc. De aceea, as prefera sa gasesc o solutie mai simpla.


--------------------
Renault Laguna GT line 2.0 dci dec 2009
Ex: Megane III Sporttourer 1,5 dci 105CP
Actual: Renault Laguna 3 - 2.0 dci
Actual: Skoda Octavia 3 - 2.0 tdi 150 CP mai 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigtroni
post 11 Nov 2016, 18:12
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 30 May 16




Salutare!

Din pacate, azi am avut un eveniment in trafic in urma caruia bara fata a Lagunei mele a iesit cam sifonata.
Vina consider ca a fost comuna, asa ca a ramas ca fiecare dintre noi sa isi repare masina separat (fara sa implicam politia, RCA, etc).
Avariata este doar bara (fara alte elemente de pe ea) dar nu cred ca mai poate fi reparata deoarece este crapata destul de rau.

Detin asigurarea CASCO la Uniqa si as fi vrut sa va intreb ce service imi recomandati sa aleg pentru efectuarea reparatiei. Nu as vrea sa am o experienta neplacuta si va intreb pentru ca nu am avut pana acum de a face cu asa ceva.

In principiu, cred ca o bara noua si vopsirea acesteia o sa rezolve problema, dar as vrea sa aleg un service (din Bucuresti) care sa fie cat mai ok si care sa nu imi tina masina foarte mult timp.

Astept parerile voastre, multumesc!


--------------------
Renault Laguna 3 2013 / Business Line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 11 Nov 2016, 22:02
Post #42


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.728
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




In primul rand la Casco va trebui declarat ce si cum s-a intamplat. Cum nu ai facut acte cu celalalt, nu cred ca e bine sa implici asigurarea. O bara sh duce undeva spre 2000 lei daca e de faza 2 si ceva mai ieftina daca e de faza 1. Plus manopera vopsire si montare. Insa nu vad ce svice accepta sa lucreze fara acte justificative ale daunei.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigtroni
post 12 Nov 2016, 18:09
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 30 May 16




Bun, multumesc pentru raspuns, dar cred ca eu am intrebat ceva si am primit un raspuns pentru altceva, o sa mai incerc inca o data. A vopsit cineva in Bucuresti (de preferat reprezentanta Renault) si are un feedback cu privire la asta?

Multumesc!


--------------------
Renault Laguna 3 2013 / Business Line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 12 Nov 2016, 18:29
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Da, am vopsit eu la Serus, bara spate megane II. Facuta pe asigurarea celui din... spate tongue.gif . Doar bara a fost, o coaja de plastic. Au potrivit culoarea foarte bine, poate la inceput sa se fi vazut o foarte usoara diferenta, dar dupa un timp, odata cu invechitul vopselei, nu se mai cunostea nimic. Au calculator de vopsea si tot tacamul, sunt service serios.

Aaa, sa nu uit sa precizez, nu cu titlu de reclama, Serusul de pe soseaua de centura.

Nu stiu de ce ar tine masina, teoretic se face constatarea si pana la vopsirea barei nu vad de ce ar fi retinuta masina in service. Dupa ce este vopsita, se vine la service, cu programare, si se monteaza. Apropos, au sus la sala de asteptare o cafea buna smile.gif



This post has been edited by digioptic: 12 Nov 2016, 18:43


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinvladbogdan
post 19 Nov 2016, 15:55
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 24 November 14




Salut, si cei de la DAB AUTO SERV sunt ok, am schimbat la ei bara fata si revopsit cea pe spate, nu se cunoaste diferenta fata de restul partilor cu vopseaua originala.


--------------------
Renault Laguna III 2012 Black Edition - B-248-BBE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 14:15
Dacia