Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

zgomot la viraj+burduf bieleta directie spart

sergiugabor
post 11 Jan 2015, 10:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 22 October 14




Buna dimineata, imi cer scuze ca am deschis un nou topic dar nu am gasit unde sa postez problema mea. La viraj stanga se aude o bataie sub masina spre partea dreapta, parca loveste ceva in podea, e un sunet destul de puternic si se aude o singura data si ciudat e ca nu se aude mereu. Am sesizat zgomotul la viraj stanga mai puternic, cand accelerez mai brusc dar acum se aude si fara sa apas acceleratia mai tare, tot la curba stanga. Daca virez pe loc nu se aude nimic. Zilele trecute cand a fost ger afara nu am auzit sa se manifeste acel zgomot, ieri ,cand a fost peste 4 grade afara, a aparut si zgomotul. E posibil sa aibe legatura cu bieleta de directie acest zgomot? Bieleta are burduful spart, am trecut prin apa ceva mai mare prin luna august si s-a tras brida cu care a fost prins, am bagat vaselina in burduf, l-am prins la loc dar tot mai are o gaurica, nu stiu daca am facut bine dar asa am fost sfatuit sa fac. Recent am schimbat basculele si bieleta antibalans. Orice raspuns e binevenit. Masina e un megane 1.5dci din 2008 si am fost cu ea la patru mecanici:
- cel acre a schimbat basculele - "e de la flansa si rulment dreapta"
- cel care a schimbat bieleta antibalans - "e beton masina", nu poate sa isi dea seama de unde vine zgomotul
- mecanicul numarul trei - "posibil o bucsa de la cadru motor"
- mecanicul numarul patru - ar fi ceva de la nu stiu ce suruburi de strangere de la bascula pe care nu are cum sa le stranga decat daca da cadrul jos dar sa las sa se agraveze problema ca nu e sigur.


--------------------
renault megane 2.2 1.5dci 86cp 63kw 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiugabor
post 21 Jan 2015, 19:41
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 22 October 14




Dupa o saptamana de liniste a aparut din nou acel zgomot, astazi doar la revenirea volanului de la viraj dreapta, in mers, nu fortat si parca a lovit ceva sub pedale. Va rog un pic de ajutor, ce sa mai verific, ce sa zic in service sa verifice? Multumesc anticipat.


--------------------
renault megane 2.2 1.5dci 86cp 63kw 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavian.gagu
post 21 Jan 2015, 21:43
Post #3


Bucuresti


Group: Members
Posts: 437
Joined: 19 April 13
From: hell




Eu stiam ca planetara pocneste la viraj in mers...dar asta e doar parerea mea. Spun asta fiindca eu am burduful de la bieleta de directive cazut jumatate...si n-are nicio treaba...in afara de cateva ore de scartaiala cand intre un pic de apa cand ploua.


--------------------
Renault / Ford Megan 2 Hatch 2005 Ford Focus Break 2012
Cine se scoala de dimineata...f*te fete care inca mai dorm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex.M2
post 22 Jan 2015, 13:04
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 26 September 13
From: Bucuresti




aceeasi problema o are si masina mea.
stie cineva ce piesa ar putea face acel zgomot?


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2008/1.5 dci - B si atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiugabor
post 23 Jan 2015, 10:42
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 22 October 14




Multumesc octavian.gagu pt raspuns, deci trebuie sa exclud bieleta cu burduful, iar planetara parca trebuia sa faca zgomot la fiecare viraj la stanga(in cazul meu). Alex.M2 daca ai aceeasi problema ca mine cica ar fi de vina bucsele de la cadru sau una dintre ele, dar inca nu sunt sigur. adi68 multumesc pt pm, o sa te caut pe la sfarsitul lunii februarie, sa imi mai dai un pm cu mai multe detalii, la ce suma sa ma astept.


--------------------
renault megane 2.2 1.5dci 86cp 63kw 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CosminCMI
post 23 Jan 2015, 12:12
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 21 January 15




arcul l-ai verificat?


--------------------
Renault Megane 2 2005 - DJ 07 CMI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiugabor
post 23 Jan 2015, 14:23
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 22 October 14




Da, arcul a fost verificat, o sa mai ajung si in service sa verifice bucsile de la cadru, sa fiu sigur, o sa revin cu un raspuns, ciudat e ca zgomotul a aparut dupa ce am schimbat basculele sau cel putin asa cred.


--------------------
renault megane 2.2 1.5dci 86cp 63kw 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcosmines
post 23 Jan 2015, 18:19
Post #8


djcosmines


Group: Members
Posts: 316
Joined: 20 January 10
From: Spain




eu am un sunet pe la mujlocul masinii sub parbriz il aud, zici ca imi sare o piatra in parbriz, la unele viraje, nu conteaza directia sau viteza cu...care virez...ce poate sa fie? o sa incerc sa inregistrez sunetul pe camera cu trepiedul in masina smile.gif


--------------------
Renault Megane 2 Hatchback 2004 1.5 dCI 100 cp - 3794 CTK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiugabor
post 5 Feb 2015, 10:58
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 22 October 14




Salutare, am fost la service pentru noi verificari si cica bucsele de la cadru nu au nimic, a bagat o surubelnita pe la cadru si a tras de ea, nu a desfacut surubul care intra in bucsa, sper ca a verificat corect si bineinteles nu stie nimeni de la ce e zgomotul descris de mine. E posibil sa fie de la rulmentul flansei? A tras stanga dreapta de roti si se aude un zgomot de rulment cica de pe partea dreapta si ca nu ar fi necesar sa il schimb ca nu se simte in volan cu masina lasata jos. O sa mai fac o verificare cand e mai cald afara si uscat pe jos, sa nu fie totusi bucsele cadru si revin cu detalii.


--------------------
renault megane 2.2 1.5dci 86cp 63kw 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EmiSeven58
post 5 Feb 2015, 13:06
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 16 December 14




Sunt tare curios care e motivul, si la mine se aude de cateva zile un zgomot ciudat dar numai cand iau gropite sau denivelari cu rotile virate,tare frica imi e sa nu fie iar bucsile de la cadru motor .... nu de alta da le-am schimbat acum un an si nu am mers decat vreo 8 9 mii de km...


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lico
post 6 Feb 2015, 08:58
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 510
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Sergiu, in primul rand schimba urgent burduful de la bieleta de directie. O sa intre apa si o sa rugineasca axul casetei de directie caz in care o sa fii nevoit s.o schimbi.
Bucsele de la cadru motor se verifica mult mai sigur desfacand suruburile care trec prin ele.
Cu masina ridicata pe elevator e normal sa se auda zgomotul de flansa ....
In legatura cu bataile pe care le auzi...cred ca mai bine gasesti un mecanic care se pricepe bine la megane2...e o masina mai speciala wink.gif


--------------------
Renault Megane 2003 2.1 dci + - B XX XXX
Lume multa oameni putini !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 6 Feb 2015, 15:32
Post #12


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(octavian.gagu @ 21 Jan 2015, 21:43)
Spun asta fiindca eu am burduful de la bieleta de directive cazut jumatate...si n-are nicio treaba...in afara de cateva ore de scartaiala cand intre un pic de apa cand ploua.
*


Vezi ca probabil s a distrus axul casetei de directie... adica a ruginit. Pentru un burduf care costa maxim 50 ron, o sa trebuiasca sa schimbi caseta de directie care costa muuuuult mai mult... wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipriansen
post 10 Feb 2015, 18:07
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 28 May 10
From: Craiova




Si la mine se aude un zgomot destul de tare sub ea atunci cand iau viraje , dar numai la viteze foarte mici si nu mereu . Parca s-ar rupe ceva sub ea , asa se aude .

Tot la axul casetei de directie sunt probleme ?

This post has been edited by Cipriansen: 10 Feb 2015, 18:08


--------------------
Renault Megane II 2007 / 1.4 / 16v / 98 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiugabor
post 10 Feb 2015, 21:32
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 22 October 14




Salutare, pe data de 7.02.2015 am fost iar la service pentru verificare si se pare ca zgomotul descris de mine provenea de la semicadru, cel de care sunt prinse basculele, acesta lovea de cadru motor. Cand am schimbat basculele, semicadrul, cel in forma de H, pe care sunt prinse basculele si sta si radiatorul, a fost dat jos. La montaj nu a fost pus corect, adica a fost prea aproape de cadru motor si de acolo provenea acel zgomot, asta a fost explicatia baiatului de la service, iar daca mai aud zgomotul sa ii mai fac o vizita, poate fi si de la altceva. Rezolvarea, daca pot sa ii zic asa, a fost departarea semicadrului de cadrul motor, adica a fost dat scutul jos(masina are pdg), au fost slabite doua suruburi de la semicadru, a fost bagata o ranga intre semicadru si cadru motor si marita distanta dintre acestea doua din urma, stranse suruburile inapoi, montat scutul si un test de drum, cost total 50 lei. Sper sa se fi rezolvat problema mea, zic asta pentru ca eu auzeam zgomotul cand era mai cald afara si uscat pe jos, iar de pe data de 7 pana azi a fost cam ger. O sa mai revin cu un comentariu dupa ce se mai incalzeste afara, sa vad daca chiar aceasta a fost rezolvarea. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pareri.


--------------------
renault megane 2.2 1.5dci 86cp 63kw 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lico
post 10 Feb 2015, 23:01
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 510
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Fara suparare dar le.ai ametit definitiv ....bine ca s.a rezolvat, chiar si temporar....


--------------------
Renault Megane 2003 2.1 dci + - B XX XXX
Lume multa oameni putini !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipriansen
post 23 Feb 2015, 23:20
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 28 May 10
From: Craiova




Sau sa fie de la telescoape + flanse ?

Flansa pe stanga o am rupta .

This post has been edited by Cipriansen: 23 Feb 2015, 23:20


--------------------
Renault Megane II 2007 / 1.4 / 16v / 98 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin1
post 9 Mar 2017, 20:27
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 680
Joined: 4 July 13
From: Dobrich




Salut am burduful crapat la bieleta de directie cand se schimba se pune vaselina sau ?


--------------------
Renault Megane 1,4 2000 phase 2 - B 25 wiz
Decat la o nunta falsa mai degraba la un divort distractiv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
greny
post 9 Mar 2017, 20:39
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 212
Joined: 18 July 15
From: Timisoara




da,e recomandat sa pui vaselina in burduf.vezi youtube


--------------------
Renault Megane 4 2019
Mégane II 1.6 16v 113 BM0J 2002
Mégane Sedan IV 1.33 tce 140 LVNB 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru31m
post 10 Mar 2017, 00:38
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 26 November 16




sincer sa fiu cum e vorba aia din batrani cu pantorfaru si crotoru smile.gif)))))) , lucrez ca mecanc de multi ani... si cam de 2 ani a inceput sa bata directia la masina smile.gif) bielele antiruliu si capeti de bara nu mai au gram de burduf si inca nu i-am schmbat , flansele de la telescoape sunt moarte , si tocmai acuma cateva zile am lucrat la un megane ca a meu care mai avea cam 1 litru de ulei in motor si mergea vioara masina.. nu o zic din rautate sau sunt eu delasator dar megane e chiar o masina fiabila care daca se strica inca o poti repara cu sarma si un patent (parte mecanca) cat despre electrica sa nu vorbesc , 3 zile am masurat fiecare fir si senzor de pe masina sa vad de ce nu merge mai mult de 30 km/h in orice treapta ca apoi sa descopar ca e debitmetru de aer dus si deaia biggrin.gif asa ca am scos mufa din el am sters eroarea si merge masina vioara biggrin.gif , acestea fiind spuse daca va pricepeti la mecanica sau aveti tentatii sa schimbati una alta pe la directie sau orice parte mecanca a masinii este destul de usor doar chef sa aveti , cat despre electrica trebuie sa aveti ceva pile la Arsenie Boca sa va poata ajuta smile.gif)


--------------------
renault megane 2005 combi - TM31NOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 08:20
Dacia