Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pivoti Megane 2, Toate motorizarile

99AIM
post 13 Jun 2012, 11:39
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Pentru ca tu nu poti presa pivotul la loc pe caneluri la precizia producatorului mai ales cei ce schimba pivotii cu bascula pe masina,de ce oare Renault nu schimba pivoti ci doar bascula completa? daca unii refuzati sa intretineti masina pe recomandarile producatorului e pb. voastra dar numai recomandati si altora asta.
Ps. Eu aveam doar un pivot cu joc si o bucsa mai slaba pe dreapta si am schimbat bascula si pe stanga,de ce oare?

This post has been edited by 99AIM: 13 Jun 2012, 11:41


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreigosman
post 13 Jun 2012, 12:42
Post #122


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 8 October 06




@99AIM: Ai dreptate in principiu, operatia nu o poti face decat o data in conditii de siguranta, a doua oara canelurile alea nu mai sunt bune de nimic, devine prea riscant.
Acum, daca Renault nu ar avea asa preturi nesimtitie la piese ....


--------------------
VW Golf VII 1.2 TSI ex Renault Scenic RX4 2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 13 Jun 2012, 12:58
Post #123


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Daca se gasesc separat doar pivotii fara bascula pentru Megane 2, nu e logic ca se pot schimba?

Si apropos, de unde scoateti preturile, ca un brat e 250 lei, si un pivot separat e 25 de lei, Febi, nu pocnitori, ca sunt si la jumate din pretul asta, chinezesti.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi68
post 13 Jun 2012, 13:51
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.014
Joined: 16 September 11





Ps. Eu aveam doar un pivot cu joc si o bucsa mai slaba pe dreapta si am schimbat bascula si pe stanga,de ce oare?
*

[/quote]
Tu nu ai avut ce sa faci cu banii ,mecanicul a avut nevoie de bani si te-a pacalit sa o schimbi si pe cea buna.
Eu am cu o masina peste 250000 si nu am schimbat niciun brat,am schimbat pivotul pana sa largit gaura in brat, dupa aceea am dat 5 puncte de sudura pe pivot si brat si nu am probleme,cand are joc pivotul tai punctele de sudura cu flexul,inlocuesc pivotul si din nou puncte de sudura.Toate aceste operatii le fac cu bratul pe masina.


--------------------
Renault Megane 2 2007 - B07ADI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1988
post 13 Jun 2012, 16:10
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 5 June 09
From: Bacau




adi68 in toti ani astia nu ai avut probleme cu bucsele de pe brat? sa le schimbi si pe alea


--------------------
RENAULT MEGANE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 13 Jun 2012, 16:10
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Bine,tine-o tot asa cu suduri...bieletele nu le repari tot cu puncte de sudura?


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ianni
post 13 Jun 2012, 16:23
Post #127


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 6 May 06




Nu zice nimeni de unde se iau Trw ieftin ? Ca-mi trebuie si mie un pivot stanga. Ms


--------------------
Renault Megane 2007/privile Je/mp3 si multe altele...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi68
post 13 Jun 2012, 18:26
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.014
Joined: 16 September 11




QUOTE(99AIM @ 13 Jun 2012, 16:10)
Bine,tine-o tot asa cu suduri...bieletele nu le repari tot cu puncte de sudura?
*


Eu vorbeam de pivotul de pe brat,nu despre alta piesa de pe masina.
Ti-am mai demonstrat cu amortizoarele cu PDG si non PDG ca scri ce vezi prin servisuri cand iti repara mecanicii masina.
Pentru Alex, poti sa schimbi si bucsile de cate ori vrei.


--------------------
Renault Megane 2 2007 - B07ADI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 13 Jun 2012, 21:02
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




QUOTE(ianni @ 13 Jun 2012, 16:23)
Nu zice nimeni de unde se iau Trw ieftin ? Ca-mi trebuie si mie un pivot stanga. Ms
*


AM eu 2 pivoti TRW noi pe care voiam sa-i montez pe vechile bascule.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taxi4you
post 14 Jun 2012, 01:58
Post #130


hai cu TATA,Zambilica!


Group: Members
Posts: 513
Joined: 16 September 10
From: PLOIESTI




stiti ce-mi place mie la unii dintre voi???
ca insistati in naivitate!!!
mai oameni buni,va intreb si eu ceva:
1.daca un prezon de la roata ar trebui inlocuit din lipsa filetului corespunzator,ce ati face???Ce ati inlocui???
2.daca vreunul dintre voi segmentati motorul,ce ati inlocui???
3.


potoliti-va cu acele caneluri din bascula...stiti principiul de baza si rolul unui sistem pe caneluri???documentati-va,va rog frumos si dupa aceea postati si bagati lumea in sperieti.
cati dintre voi care postati aici aveti megane sau AVETI CUNOSTINTE DE MECANICA???
in primul rand daca era o operatie INTERZISA se INTERZICEA si FABRICAREA acestor repere ca PIESA de SCHIMB.
se interzic pe piata jucariile made in china si nu se interzic pivotii de megane....va rog insistent fiti mai realisti,ganditi-va ca sunt altii ce au aprobat acest sistem si altii care beneficiaza de nepriceperea altora...si folosesc acest cuvant pentru a nu-l folosi pe cel care are rima cu nepriceperea! wink.gif

This post has been edited by taxi4you: 14 Jun 2012, 02:03


--------------------
dacia & renault sunt un tip onest nu-mi place sa ma las calcat in picioare - toti gresim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 14 Jun 2012, 09:41
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Man stii care este pb. cu unii de pe aici?nu practica carpeala....de ce la dealer nu-ti schimba decat amortizoarele pereche si flanse cu rulmenti noi?o sa zica unii ca-i jupoaie la service...dar asta este recomandarea producatorului,taxi daca preferi sa mergi numai cu carpeli e pb. ta dar nu-ti face un titlu de glorie din asta si numai recomanda nimanui carpeala.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taxi4you
post 14 Jun 2012, 10:08
Post #132


hai cu TATA,Zambilica!


Group: Members
Posts: 513
Joined: 16 September 10
From: PLOIESTI




man diesel....
tu ai o pb.
in primul rand nu sti ce inseamna carpeala.
si fi mult mai atent la explicatia mea.
tu nucunosti anumite criterii,te inteleg nu esti autorizat si nu ai atelier service.
protectia consumatorului interzicea comercializarea lor,de altfel si fabricarea.
tu imi vorbesti de amortizoare si flanse tocmai pentru a face pe desteptul...
in realitate vorbesti de alt subiect,deci te-ai abatut de la subiect.
este ca si cum ai compara pe sotia ta cu mama ta....sa nu indraznesti asa ceva vreodata.
singurul lucru in comun pe care il au amandoua este ca sunt FEMEI...cum de altfel si componentele enumerate de tine reprezinta tot o masina,dar au in comun doar masina.
tu ai vrea ca toate femeile sa arate la fel,sau poate toate degetele de la maini sau picioare sa fie la fel.
ganditi si voi mai profund...stiu sant cate unii care ii lasa pe altii sa gandeasca pentru ei,sti cum se spune despre acei oameni?Ca nu gandesc deloc!
bafta si nu mai face pe interesantul prin jigniri,observ ca o faci din ce in ce mai des si nu iti permit!

14 Jun 2012, 10:12:
si apropo...@99....ai venit cu jigniri,nu cu raspuns la punctele 1. si 2.
daca esti tare raspunde....aaaaaaaa iti trebuie timp sa te documentezi pe net. smile.gif

This post has been edited by taxi4you: 14 Jun 2012, 10:12


--------------------
dacia & renault sunt un tip onest nu-mi place sa ma las calcat in picioare - toti gresim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 14 Jun 2012, 10:19
Post #133


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Si eu sunt total impotriva carpelii... dar pivotii nu mi se par a fi carpeala... este mult de discutat dar nu trebuie sa luam de bun tot ce recomanda reno'... ca ajungem sa mai platim inca de 3-4 ori in plus masina... aici intervin si comoditatea si conditia materiala si multe alte aspecte care nu fac obiectul discutiei... si dau doar un exemplu: de ce caseta de directie reconditionata de trami (parca se numeste) este mai buna decat aia nou cumparata si este si la jumatate din pret? wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 14 Jun 2012, 11:21
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Taxi tu deja frizezi penibilul....las-o mai moale cu comparatiile personale ca nu tine,daca tu nu stii ce inseamna service autorizat-service ce respecta recomandaril producatorului este pb ta dar nu-ti face din asta un act de bravura,intreaba si tu la Bosh Service daca-ti schimba pivoti apoi ,mai intreaba si daca-ti schimba amortizoare fara flanse,discuri de frana cu placute vechi.....hai ca pierd timpul cu tine sa-ti explic una alta,apropo vezi ca si bucsele se pot reconditiona. coolspeak.gif


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi68
post 14 Jun 2012, 12:41
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.014
Joined: 16 September 11




....hai ca pierd timpul cu tine sa-ti explic una alta,apropo vezi ca si bucsele se pot reconditiona. coolspeak.gif
*

[/quote]
Nu-ti mai pierde timpul,mai bine cauta niste mecanici care stiu repara o piesa nu meseriasii din servisul renault care nu stiu decat sa inlocuiasca piesele.
Iti dau un ex.caseta de directie o reconditionez cu 20 ron si mai umblu cu ea cel putin 50000 km. daca nu imi intra apa,daca pun una noua in reprezentanta si imi intra apa dupa 10000 ce fac ?,fug la reprezentanta si mai cumpar una.
Eu am o vorba: fraierii nu mor, se schimba.


--------------------
Renault Megane 2 2007 - B07ADI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 14 Jun 2012, 12:49
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




20 ron reconditionatul..... radmasa.gif tu de garantie ai auzit? apropo la caseta noua se schimba obligatoriu si bieletele+burdufele deci sunt mici sanse sa intre apa batrane---hai ca esti ridicol....vezi ca autonicu are oferta la bucse cadru mai buna ca tine+asigura montaj si implicit si garantie.
Eu am o vorba: teparii nu dispar ci doar se perfectioneaza

This post has been edited by 99AIM: 14 Jun 2012, 12:51


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi68
post 14 Jun 2012, 19:17
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.014
Joined: 16 September 11




...vezi ca autonicu are oferta la bucse cadru mai buna ca tine+asigura montaj si implicit si garantie.
Eu am o vorba: teparii nu dispar ci doar se perfectioneaza
*

[/quote
uita-te pe bursa la autonicu si la adi68 sa vezi cine are oferta mai buna,daca tu din Constanta vrei bucsi te duci in Bucuresti la autonicu sa le montezi,cat te costa?
Garantia la o piesa o da producatorul nu mecanicul care monteaza piesa.
daca vrei sa sti cum reconditionez caseta cu 20 ron am nr de tel pe bursa.
daca bine imi aduc aminte tu esti acela care aduce piese din Turcia,de aceea ai schimbat aproape toata masina cu piese de calitate din Turcia,care te tin un sezon.
te oftici ca te-am aburit ca-ti dau bucsile mai ieftin si nu ti le-am dat,si te-ai facut de cacao cand ai sustinut ca bieletele antiroliu de la amortizoarele pdg si non pdg sunt de marimi diferite.
cum bine ai spus teparii nu dispar se perfectioneaza deci dute si perfectioneazate.


--------------------
Renault Megane 2 2007 - B07ADI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 14 Jun 2012, 19:24
Post #138


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(adi68 @ 14 Jun 2012, 20:17)

Garantia la o piesa o da producatorul nu mecanicul care monteaza piesa.



Scuze ca intervin in "disputa" voastra dar am o intrebare:

Daca cumpar un rulment fabricat de un producator de top si il introduc cu 2-3 lovituri de baros...si poate se defecteaza....fabricantul i-mi da garantia....NU?
Intreb si eu...offtopic.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 14 Jun 2012, 21:01
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




@adi68 nu tin partea nimanui dar sa stii ca bieletele antiruliu chiar sunt de dimensiuni diferite unele au codul cu 065 la sfarsit iar altele cu 066 dar nu mai stiu care.Am schimbat anul trecut cu mana mea bieletele si alea de le-am demontat erau mai scurte decat alea noi.Masina a venit cu pdg deci bieletele erau pentru pdg.Si stii ce era culmea? Ca alea pentru pdg daca ceream sa le aduca dupa ce ca veneau mai greu erau si mai scumpe.

This post has been edited by buzasparta: 14 Jun 2012, 21:19


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 14 Jun 2012, 21:15
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




QUOTE(adi68 @ 14 Jun 2012, 19:17)
...vezi ca autonicu are oferta la bucse  cadru mai buna ca tine+asigura montaj si implicit si garantie.
Eu am o vorba: teparii nu dispar ci doar se perfectioneaza
*

[/quote
uita-te pe bursa la autonicu si la adi68 sa vezi cine are oferta mai buna,daca tu din Constanta vrei bucsi te duci in Bucuresti la autonicu sa le montezi,cat te costa?
Garantia la o piesa o da producatorul nu mecanicul care monteaza piesa.
  Dar garantia este valabila daca o montezi in service autorizat pe marca resp  de masina
daca vrei sa sti cum reconditionez caseta cu 20 ron am nr de tel pe bursa.
daca bine imi aduc aminte tu esti acela care aduce piese din Turcia,de aceea ai schimbat aproape toata masina cu piese de calitate din  Turcia,care te tin un sezon.
Eu mi-am cumparat pt. mine de la Istambul nu am vandut nimic la nimeni deci nu te mai agita ca nu-ti fac concurenta.
te oftici ca te-am aburit ca-ti dau bucsile mai ieftin si nu ti le-am dat,si te-ai facut de cacao cand ai sustinut ca bieletele antiroliu de la amortizoarele pdg si non pdg sunt de marimi diferite.
Deci recunosti ca umbli cu abureli....chiar frizezi penibilul cu bieletele alea antirului
cum bine ai spus teparii nu dispar se perfectioneaza deci dute si perfectioneazate.
*


mai batrane cu postul asta chiar ai devenit ridicol...sa nu stii tu ca biletele nonPDG au 285mm iar cele pt PDG au 266 mm i si mai te dai rotund ca le stii pe toate radmasa.gif apropo vezi ca ceva gramatica elementara nu ti-ar strica ca nu le cam ai cu scrisul,ca si cu mecanica de altfel.

ia vezi acilea cum zic astia :
http://www.onauto.ro/catalog/fisa/18789#ra...u&piesa=1870744

This post has been edited by 99AIM: 14 Jun 2012, 21:19


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi68
post 14 Jun 2012, 21:50
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.014
Joined: 16 September 11




99AIM tu ai grija de gramatica lasa mecanica pentru cine stie,de ce nu afisezi pozele cu amortizoarele cu PDG si non PDG cum le-am pozat eu sa vada si altii ca nu ai dreptate.
cu ce sa-mi faci concurenta ? tu ai vandut numai cauciucuri uzate pe bursa,cand ti-au cerut poze le-ai scos de la vanzare.
tu ai obosit privind mecanicii care iti lucrau la masina,daca ti-au schimbat ambele brate numai pentru un pivot inseamna ca esti paralel de tot.

This post has been edited by adi68: 14 Jun 2012, 22:12


--------------------
Renault Megane 2 2007 - B07ADI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taxi4you
post 15 Jun 2012, 02:20
Post #142


hai cu TATA,Zambilica!


Group: Members
Posts: 513
Joined: 16 September 10
From: PLOIESTI




@99...
imi tot vorbesti de service de renume...de firma...
nu cumva tu ai crescut cu pempersi???
pe vremea mea nu se inventase,sau cel putin Tovarasul Nicolae Ceausescu nu le bagase pe piata la noi.
asa si in vremurile ce le traim...sunt N tipuri de ateliere service,dar care au agreare RAR sa ofere garantie la ceea ce fac.
aceeasi garantie o ofera orice alt service nu doar cele de fite,ce de multe ori ma uit la mecanici si nu stiu nici ce stiam eu la 20 ani,cum si tu esti tare mult in urma cu mecanica dar si cu gandirea si mentalitatea...
pentru tine exista doar BOSH.
probabil ca mintea ta de ZMEU a gandit sa schimbe discuri de frana noi cu placuta de frana vechi.Sincer mie nu mi-a trecut prin minte o asa combinatie niciodata si nu puteam sa o scriu.
mi-ai spus ca si bucsele se pot reconditiona...imi dai si mie reteta???
ti-am spus ca stii doar tampenii,cum poti tu reconditiona sau ce intelegi tu prin a reconditiona o bucsa?
deja afirmatiile tale ma fac sa cred ca ai doar 10 clase si ca esti foarte credul in ce ai descoperit aici pe internet,esti luat de val si te crezi deja foarte important ca ai descoperit internetul...comunici de acasa sau mergi la o sala de net?

@espacern...ai aruncat o intrebare ce m-a amuzat...stiu ca ai aruncat-o la oha...tu sti bine: garantia ti-o ofera producatorul daca este montat rulmentul intr-un service autorizat...poate fi si altul nu doar bosh.

referitor la autonicu ma abtin.
oferte bune la bucse le-am intalnit doar la colegul nonic.Pentru mine este o.k,amandoi suntem de gasit in Ploiesti...deci drumul este moca.

rugamintea mea este sa nu ne mai dam importanti...fiecare face ce vrea.
nu ma mai bagati in seama,nu doresc sa particip la discutii contradictorii...cel putin cu oameni ce habar nu au de mecanica si care au un fix al lor,o idee ce nu le-o poti schimba sau deplasa.
cu totii cred ca stiti cum se numesc oamenii cu idei.
va pup si bafta!


--------------------
dacia & renault sunt un tip onest nu-mi place sa ma las calcat in picioare - toti gresim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 15 Jun 2012, 06:41
Post #143


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(adi68 @ 14 Jun 2012, 20:17)
te oftici ca te-am aburit ca-ti dau bucsile mai ieftin si nu ti le-am dat,si te-ai facut de cacao cand ai sustinut ca bieletele antiroliu de la amortizoarele pdg si non pdg sunt de marimi diferite.
*


Eu cred ca tocmai tu te-ai facut de kko cu afirmatiile de mai sus. wink.gif


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi68
post 15 Jun 2012, 07:39
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.014
Joined: 16 September 11




QUOTE(Hack @ 15 Jun 2012, 06:41)
Eu cred ca tocmai tu te-ai facut de kko cu afirmatiile de mai sus. wink.gif
*


Am postat o poza cu doua amortizoare (cu pdg si non pdg,la amortizoare megagane 2.2)prinderea bieletei pe telescop este la aceeasi inaltime,de ce trebuie bielete da lungimi diferite?
Faci afirmatii fara sa cunosti problema.


--------------------
Renault Megane 2 2007 - B07ADI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 15 Jun 2012, 07:46
Post #145


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Ba cunosc foarte bine problema, sunt patit, spre deosebire de tine nu fac afirmatii gratuite. Urmareste topicul despre pachetul de drumuri grele si vezi ce am scris si acolo.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 15 Jun 2012, 20:45
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Hack hai sa-i lasam in durerea lor


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_nechita
post 15 Jun 2012, 23:54
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 22 April 11




QUOTE(adi68 @ 15 Jun 2012, 07:39)
Am postat o poza cu doua amortizoare (cu pdg si non pdg,la amortizoare megagane 2.2)prinderea bieletei pe telescop este la aceeasi inaltime,de ce trebuie bielete da lungimi diferite?
Faci afirmatii fara sa cunosti problema.
*


Sunt diferite bielete.La PDG sunt mai scurte.
Diferite sunt si flansele PDG si non-PDG.La exteriror sunt absolut identice insa cauciucul este mult mai dur la PDG.
La fel daca comparati bieleta antirasturnare de 1.5dci de pe logan si de pe megane.La exteriror sunt identice , insa cauciucul este total diferit.
Vorbesc de piesele de origine, pentru ca producatorii aftermarket seriosi ii numeri pe degetele de la o mana.
Culmea e ca daca te chinui putin poti pun o bieleta pdg pe o masina non pdg.


--------------------
Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 16 Jun 2012, 06:56
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Cristian stii cumva codul la flansele cu PDG? acum mi-am dat seama de ce in fisa masinii mele la dealer aparea un cod la flansa pe care nu-l regaseam la nici un distribuitor aftermarket,asta se intampla acum 3 ani si numai am codul acela.

Oricum tb sa fie unul din acesta:
Kit de butée de suspension KYB : SM1517
RENAULT : 77 01 207 678 77 01 207 678 SK 77 01 208 891 77 01 208 891 SK


This post has been edited by 99AIM: 16 Jun 2012, 06:59


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_nechita
post 16 Jun 2012, 10:58
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 22 April 11




8200222463


--------------------
Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1988
post 16 Jun 2012, 11:27
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 5 June 09
From: Bacau




http://www.ebay.co.uk/itm/MEGANE-GRAND-SCE...=item4ce2181f64

Ce producator este la bratul asta? oare sunt de calitate sau se duc dupa 3 luni


--------------------
RENAULT MEGANE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 21:32
Dacia