Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

navigatie

tunderbird
post 31 Jul 2012, 12:18
Post #121


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti





Mufa aia cu doua fire vad ca lipseste si la mine. Ai reusit sa afli ceva despre ea?

Neaparat trebuie luata la descifrat schema din fisierul .pdf! post-336-1110552439.gif


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
navigatorul
post 31 Jul 2012, 18:00
Post #122


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 11 July 12
From: Brasov




QUOTE(tunderbird @ 31 Jul 2012, 12:18)
Mufa aia cu doua fire vad ca lipseste si la mine. Ai reusit sa afli ceva despre ea?

Neaparat trebuie luata la descifrat schema din fisierul .pdf! post-336-1110552439.gif
*




da,aia se duce la difuzorul din tabloul de sigurante !


--------------------
Renault Laguna MK1 1994 - BV 93 WOW
Expert in navigatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 1 Aug 2012, 12:37
Post #123


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Aha!

Asa se explica de ce au fost taiate firele. Trebuie sa le leg de firele care intra in mufa deja existenta la difuzorul de pe masina.

La instalatia masinii tale ai reusit sa identifici restul de mufe?

Ai gasit butonul de la potentiometru?


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
navigatorul
post 1 Aug 2012, 22:38
Post #124


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 11 July 12
From: Brasov




QUOTE(tunderbird @ 1 Aug 2012, 12:37)
Aha!

Asa se explica de ce au fost taiate firele. Trebuie sa le leg de firele care intra in mufa deja existenta la difuzorul de pe masina.

La instalatia masinii tale ai reusit sa identifici restul de mufe?

Ai gasit butonul de la potentiometru?
*




Nu stiu daca exista deja difuzorul pe masina ( sub volan , la tabloul de sigurante ) Restul de mufe la mine nu le-am gasit, iar butonul nu l-am gasit in portbagaj , o sa il caut si in garajul tatalui meu , ca a stat navigatia si pe acolo


--------------------
Renault Laguna MK1 1994 - BV 93 WOW
Expert in navigatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 2 Aug 2012, 09:32
Post #125


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Daca ai sinteza vocala pe masina atunci exista si difuzorul.


Urmatoarele doua saptamani sunt plecat in concediu.

Cand gasesti butonul, sa-mi dai de stire, ca sa-ti confirm daca am ajuns in Buc. ca sa pot ridica coletul.

This post has been edited by tunderbird: 2 Aug 2012, 09:32


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raul4you
post 2 Aug 2012, 09:52
Post #126


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 12 August 11
From: galati




salut navigator

poti sa-mi spui si mie unde ai gasit sistemul de navigatie?
cum l-ai gasit pe ebay??
cu ai scris la functia cautare ?,ca as vrea si eu sa imi comand unul

l-ai luat la licitatie sau l-ai cumparat direct?
da-mi si mie link-ul sau pagina unde l-ai gasit
asta daca vrei sa ma ajuti


--------------------
renault laguna1 1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
navigatorul
post 2 Aug 2012, 12:24
Post #127


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 11 July 12
From: Brasov




QUOTE(raul4you @ 2 Aug 2012, 09:52)
salut navigator

poti sa-mi spui si mie unde ai gasit sistemul de navigatie?
cum l-ai gasit pe ebay??
cu ai scris la functia cautare ?,ca as vrea si eu sa imi comand unul

l-ai luat la licitatie sau l-ai cumparat direct?
da-mi si mie link-ul sau pagina unde l-ai gasit
asta daca vrei sa ma ajuti
*




la cautare scrii "navigation renault" sau "renault carminat"...si cauti acolo,nu stiu daca in acest moment mai este vreun sistem pus in vanzare ( cel putin in Germania , ca eu de acolo le-am luat pe ambele ) . Da-mi add pe mess si vorbim mai multe " navigatzii_brasov biggrin.gif

2 Aug 2012, 12:25:
QUOTE(tunderbird @ 2 Aug 2012, 09:32)
Daca ai sinteza vocala pe masina atunci exista si difuzorul.
Urmatoarele doua saptamani sunt plecat in concediu.

Cand gasesti butonul, sa-mi dai de stire, ca sa-ti confirm daca am ajuns in Buc. ca sa pot ridica coletul.
*




Ahaam , eu nu aveam pe masina nimic de aceea nu intelegeam...ok...cum il gasesc il si trimit . Concediu placut si scuze de incurcatura sad.gif

This post has been edited by navigatorul: 2 Aug 2012, 12:25


--------------------
Renault Laguna MK1 1994 - BV 93 WOW
Expert in navigatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 2 Aug 2012, 13:38
Post #128


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




In cazul asta, pui tu un difuzor din comert. Banuiesc ca locasul exista.

Sa nu uiti de buton, te rog!

Si de CD, also ! smile.gif Poate reusesti sa faci rost si de CD-ul de schimbare limba.

Multumesc!


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
navigatorul
post 2 Aug 2012, 22:21
Post #129


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 11 July 12
From: Brasov




QUOTE(raul4you @ 2 Aug 2012, 09:52)
salut navigator

poti sa-mi spui si mie unde ai gasit sistemul de navigatie?
cum l-ai gasit pe ebay??
cu ai scris la functia cautare ?,ca as vrea si eu sa imi comand unul

l-ai luat la licitatie sau l-ai cumparat direct?
da-mi si mie link-ul sau pagina unde l-ai gasit
asta daca vrei sa ma ajuti
*




am gasit unul la licitatie in Germania , insa nu stiu la ce pret va ajunge ( banuiesc , ca nu mai sus de 100 euro) . Uite linkul aici :

http://www.ebay.de/itm/Navigationsgerat-Re...=item2ec092a19b


--------------------
Renault Laguna MK1 1994 - BV 93 WOW
Expert in navigatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 3 Aug 2012, 13:13
Post #130


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Mama ei !

Asta are si cozorocul display-ului.



--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunaconcorde
post 3 Aug 2012, 13:26
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 2 August 12




Salut!

Am o Laguna din '99, Concorde, cu navigatie. Pana mai ieri aveam doar cd-ul cu Germania. Acum, datorita voua, mai exact lui @navigator (iti multumesc!) am si cd-ul cu Romania. In cateva zile va dau mai multe detalii despre cum se comporta, oricum este un plus. CD-ul pentru schimarea limbii, setarea ceasului il are careva?
Inca o data multumiri si...acolo unde am sa pot scrie ceva folositor, am s-o fac.


--------------------
renault laguna .
Laguna 1 Business(2 litri, automata)
Laguna 1 Concorde(1.6, 16 valve)
Laguna 2 Privilege (1.9 dci, 100kw)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
navigatorul
post 3 Aug 2012, 15:56
Post #132


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 11 July 12
From: Brasov




QUOTE(lagunaconcorde @ 3 Aug 2012, 13:26)
Salut!

Am o Laguna din '99, Concorde, cu navigatie. Pana mai ieri aveam doar cd-ul cu Germania. Acum, datorita voua, mai exact lui @navigator (iti multumesc!) am si cd-ul cu Romania. In cateva zile va dau mai multe detalii despre cum se comporta, oricum este un plus. CD-ul pentru schimarea limbii, setarea ceasului il are careva?
Inca o data multumiri si...acolo unde am sa pot scrie ceva folositor, am s-o fac.
*



Ma bucur ca v-am fost de ajutor ! biggrin.gif

Am eu ceva luat de pe net pt limba navigatiei , dar nu se inscriptioneaza pe cd :|


--------------------
Renault Laguna MK1 1994 - BV 93 WOW
Expert in navigatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna.initiale
post 3 Aug 2012, 16:49
Post #133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 2 September 09
From: Timisoara




Salut, CD de limba am eu. O sa il pun dupa ce ma intorc din concediu.


--------------------
Renault Laguna I ph2 Initiale 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunaconcorde
post 3 Aug 2012, 20:52
Post #134


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 2 August 12




Multumiri anticipate!
As scrie sa vii cat mai repede, dar n-o sa mai pui cd-ul. Glumesc. Concediu placut!

Navigatia functioneaza, in franceza am lasat-o, minusuri/plusuri pot scrie in cateva zile.



--------------------
renault laguna .
Laguna 1 Business(2 litri, automata)
Laguna 1 Concorde(1.6, 16 valve)
Laguna 2 Privilege (1.9 dci, 100kw)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 4 Aug 2012, 15:19
Post #135


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Pana la 4 dimineata am montat azi noapte la navigatie. ph34r.gif
Acum merge in franceza. Deocamdata nu-i problema, eu fiind vorbitor de franceza, dar in curand are sa mearga si fi-miu cu masina. Asa ca astept si eu cu nerabdare CD-ul pentru schimbarea de limba.

Remarci ajutatoare pentru montaj:
1. Mufa rosie sau portocalie de la afisajul initial trebuie trasa la cutiuta metalica, sub torpedou si mufata la culoare corespunzatoare mufei de pe cutie. Cablajul acesta vine de la satelitul de la volan.
2. Cealalta mufa de la afisajul initial ramane nefolosita.
3. Mufa neagra foarte subtire de la radio din cablajul masinii (cea prin care se dau comenzile prin satelitul de la volan) nu se mai foloseste... aceasta este inlocuita de o mufa identica din cablajul navigatiei.
4. Mufele din cablajul masinii de la punctele 2 si 3 au legatura intre ele. Mufa de la punctul 2 are mai multe fire, surplusul de fire sunt de la sonda de temperatura si vin de la un fascicul suplimentar care are mufa in spatele tabloului de bord. Se demonteaza tabloul de bord si urmarind cablajul care coboara din locasul afisajului radio veti gasi mufa. Se demufeaza si se remufeaza cu mufa identica de pe cablajul navigatiei.
In concluzie ramane un cablaj al masinii, nefolosit, cel care contine mufele ramase libere prezentate mai sus (mufa de la afisaj, mufa de la radio si mufa de sub tabloul de bord). Eu l-am lasat acolo in caz ca cineva va dori sa revina la instalatia initiala.
5. In zona de sub bricheta pe instalatia masinii, mai sunt trei mufe libere. Una dintre ele se potriveste cu o mufa gri a cablajului navigatiei. Pe asta nu am mai avut curiozitatea sa o cercetez de unde vine, am cuplat-o pur si simplu.
6. Restul mufelor de pe cablajul navigatiei se potrivesc la elementele electronice aferente. Nu aveti cum sa le conectati gresit.
7. Ramura taiata, avand cele doua fire, alb si verde, trebuie legata la difuzorul de la cutia de sigurante. Am incercat sa cuplez in paralel cu cablajul de la sinteza vocala. Nu functioneaza in paralel. Cred ca va trebui sa-i montez un difuzor separat. Daca aveti idei despre cum se poate face separarea semnalelor astfel incat sa pot folosi doar difuzorul de la sinteza vocala, astept sugestiile voastre, aici pe forum.
8. Cea mai dificila parte pe care inca nu am finalizat-o este montarea unitatii de CD si cutiei argintii sub torpedou. Nu mi se pare a fi un spatiu suficient acolo si in plus, nu am gasit dupa demontarea torpedoului, prea mari posibilitati de prindere/ancorare pe acolo.
Lagunaconcorde, daca poti incearca sa pui niste poze cu zona aia de sub torpedou ca sa vedem ce si cum au facut cei de la fabrica! Eventual si tu Navigatorul, ca sa vedem ce solutii de adaptare ai gasit.
La mine, deocamdata acele componente stau sub scaunul din dreapta.


In rest ce pot sa zic? Este destul de arhaic sistemul, in 2D, si destul de incet... harta este mica, trebuie sa te chiorasti bine ca sa intelegi ceva pe acolo, daca nu respect indicatiile lui se misca foarte greu pana reconfigureaza... trebuie sa opresc si sa astept, altfel risc sa ma ratacesc si mai tare biggrin.gif Probele le-am facut azi noapte (mai bine zis in zori) pe stradute intortocheate ale Bucurestiului.
Desi la autotestarea automata a sistemului, cu exceptia semnalului de mers inapoi, a gasit toate conexiunile OK (inclusiv semnalul de viteza), nu imi afiseaza viteza instantanee a masinii.
In rest tanti aia frantuzoaica vorbeste destul de sexy cand imi spune "tournez a droite/gauche!" radmasa.gif

Cam astea sunt primele impresii ale mele.

PS
Are cineva idee pentru ce ii trebuie si semnalulala de mers inapoi si de unde se culege?

This post has been edited by tunderbird: 4 Aug 2012, 15:34


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
navigatorul
post 4 Aug 2012, 16:52
Post #136


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 11 July 12
From: Brasov




QUOTE(tunderbird @ 4 Aug 2012, 15:19)
Pana la 4 dimineata am montat azi noapte la navigatie.  ph34r.gif
Acum merge in franceza. Deocamdata nu-i problema, eu fiind vorbitor de franceza, dar in curand are sa mearga si fi-miu cu masina. Asa ca astept si eu cu nerabdare CD-ul pentru schimbarea de limba.

Remarci ajutatoare pentru montaj:
1. Mufa rosie sau portocalie de la afisajul initial trebuie trasa la cutiuta metalica, sub torpedou si mufata la culoare corespunzatoare mufei de pe cutie. Cablajul acesta vine de la satelitul de la volan.
2. Cealalta mufa de la afisajul initial  ramane nefolosita.
3. Mufa neagra foarte subtire de la radio din cablajul masinii (cea prin care se dau comenzile prin satelitul de la volan) nu se mai foloseste... aceasta este inlocuita de o mufa identica din cablajul navigatiei.
4. Mufele din cablajul masinii de la punctele 2 si 3 au legatura intre ele. Mufa de la punctul 2 are mai multe fire, surplusul de fire sunt de la sonda de temperatura si vin de la un fascicul suplimentar care are mufa in spatele tabloului de bord. Se demonteaza tabloul de bord si urmarind cablajul care coboara din locasul afisajului radio veti gasi mufa. Se demufeaza si se remufeaza cu mufa identica de pe cablajul navigatiei.
In concluzie ramane un cablaj al masinii, nefolosit, cel care contine mufele ramase libere prezentate mai sus (mufa de la afisaj, mufa de la radio si mufa de sub tabloul de bord). Eu l-am lasat acolo in caz ca cineva va dori sa revina la instalatia initiala.
5. In zona de sub bricheta pe instalatia masinii, mai sunt trei mufe libere. Una dintre ele se potriveste cu o mufa gri a cablajului navigatiei. Pe asta nu am mai avut curiozitatea sa o cercetez de unde vine, am cuplat-o pur si simplu.
6. Restul mufelor de pe cablajul navigatiei se potrivesc la elementele electronice aferente. Nu aveti cum sa le conectati gresit.
7. Ramura taiata, avand cele doua fire, alb si verde, trebuie legata la difuzorul de la cutia de sigurante. Am incercat sa cuplez in paralel cu cablajul de la sinteza vocala. Nu functioneaza in paralel. Cred ca va trebui sa-i montez un difuzor separat. Daca aveti idei despre cum se poate face separarea semnalelor astfel incat sa pot folosi  doar difuzorul de la sinteza vocala, astept sugestiile voastre, aici pe forum.
8. Cea mai dificila parte pe care inca nu am finalizat-o este montarea unitatii de CD si cutiei argintii sub torpedou. Nu mi se pare a fi un spatiu suficient acolo si in plus, nu am gasit dupa demontarea torpedoului, prea mari posibilitati de prindere/ancorare pe acolo.
Lagunaconcorde, daca poti incearca sa pui niste poze cu zona aia de sub torpedou ca sa vedem ce si cum au facut cei de la fabrica! Eventual si tu Navigatorul, ca sa vedem ce solutii de adaptare ai gasit.
La mine, deocamdata acele componente stau sub scaunul din dreapta.
In rest ce pot sa zic? Este destul de arhaic sistemul, in 2D, si destul de incet... harta este mica, trebuie sa te chiorasti bine ca sa intelegi ceva pe acolo, daca nu respect indicatiile lui se misca foarte greu pana reconfigureaza... trebuie sa opresc si sa astept, altfel risc sa ma ratacesc si mai tare  biggrin.gif Probele le-am facut azi noapte (mai bine zis in zori) pe stradute intortocheate ale Bucurestiului.
Desi la autotestarea automata a sistemului, cu exceptia semnalului de mers inapoi, a gasit toate conexiunile OK (inclusiv semnalul  de viteza), nu imi afiseaza viteza instantanee a masinii.
In rest tanti aia frantuzoaica vorbeste destul de sexy cand imi spune "tournez a droite/gauche!" radmasa.gif

Cam astea sunt primele impresii ale mele.

PS
Are cineva idee pentru ce ii trebuie si semnalulala de mers inapoi si de unde se culege?
*




As fi tare recunoscator si eu daca ai pune o poza cu mufa de la bricheta ( marea mea dilema :-s ) ....cat despre unitatea mea de navigatie , am prinso direct de bara de sustinere de la torpedo cu o improvizatie facuta cu o tabla indoita in asa fel incat sa se prinda unitatea CD de ea , iar aceasta sa se prinda de urechile speciale de sub torpedo , dedicate pt aceasta unitate..o sa revin cu cateva poze cad de curand


--------------------
Renault Laguna MK1 1994 - BV 93 WOW
Expert in navigatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 4 Aug 2012, 20:17
Post #137


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Nu mai am cum sa pun poza pentru ca deja sunt plecat in concediu.

Dar este singura mufa gri din cablajul navigatiei care este pozitionata in vecinatatea celei negre inguste cu un singur rand de pini care merge la radio pentru comenzile de la distanta si a celei albastre care se cupleaza la panoul acela cu potentiometru al navigatiei. Si parca era patrata, daca imi aduc aminte bine. Perechea ei de pe cablajul masinii pe care am gasit-o intre cele trei mufe libere de sub scrumiera este tot gri, exact ca cea pe cablajul navigatiei.

Ai gasit butonul acela? Este foarte incomod sa bagi o adresa de destinatie rasucind direct din axul potentiometrului.

LE

Mufa navigatiei care vine sub bricheta este cea incercuita cu rosu.

This post has been edited by tunderbird: 4 Aug 2012, 21:07

Attached thumbnail(s)
IMG_20120719_235550.jpg ( Size: 1.25mb ) Number of downloads: 467
Image015.jpg ( Size: 80.07k ) Number of downloads: 464


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunaconcorde
post 5 Aug 2012, 05:53
Post #138


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 2 August 12




Astazi am sa-i fac o poza unitatii cd/modului de prindere.
De vezi ca n-am postat-o, mai da-mi una dupa ceafa.
Eu mai folosesc o alta masina. Zilele astea fac un drum mai lungut cu Laguna si vaz si cu navigatia ce-i...



--------------------
renault laguna .
Laguna 1 Business(2 litri, automata)
Laguna 1 Concorde(1.6, 16 valve)
Laguna 2 Privilege (1.9 dci, 100kw)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 5 Aug 2012, 16:05
Post #139


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Ar fi super daca ai putea sa dai torpedoul jos si sa faci si o poza de deasupra, prin locasul sau.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna.initiale
post 5 Aug 2012, 20:40
Post #140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 2 September 09
From: Timisoara




Linkul de download a CD-ului de schimbat limba (valabil pana la data: August 19, 2012):
http://wtrns.fr/mD-oXILU2gFlVdb

Pe Windows imaginea CD-ului de limba se scrie fara probleme folosind ImgBurn (aplicatie free).

Mai jos cateva detalii despre CD si cum se foloseste.
QUOTE(laguna.initiale @ 1 Feb 2012, 11:58)
Memoria GPS-ului salveaza doar 2 limbi. Pentru a schimba limba in alta decat cele din GPS iti trebui un CD cu limbi.

CD-ul cu limbi contine si update-uri de software asa ca, daca versiunea softului de pe GPS-ul tau e mai veche decat cea de pe CD, o sa iti faca si update de software (nu se poate fara).

Sa te uiti intai de a folosi CD-ul ce versiune de software ai. Important e sa nu opresti procesul de update dupa ce a pornit!
Procesul de update porneste odata cu pornirea GPS-ului cu CD-ul inauntru (iti cere si confirmare inainte de a porni update-ul).

Dupa update, o sa poti alege cele doua limbi pe care vrei sa le salvezi in GPS.

Daca imi aduc bine aminte CD-ul contine limbile (sigur engleza):
- franceza
- engleza
- germana
- italiana

Dupa ce scrii imaginea, nu o sa poti sa accesezi CD-ul din windows pentru ca filesystem-ul nu e compatibil cu windows, dar in schimb, GPS-ul o sa il citeasca.
*




--------------------
Renault Laguna I ph2 Initiale 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
navigatorul
post 6 Aug 2012, 15:00
Post #141


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 11 July 12
From: Brasov




QUOTE(laguna.initiale @ 5 Aug 2012, 20:40)
Linkul de download a CD-ului de schimbat limba (valabil pana la data: August 19, 2012):
http://wtrns.fr/mD-oXILU2gFlVdb

Pe Windows imaginea CD-ului de limba se scrie fara probleme folosind ImgBurn (aplicatie free).

Mai jos cateva detalii despre CD si cum se foloseste.
*




Multumim pentru CD-ul de limbi , functioneaza !!! Am inteles ca a aparut ceva pt sistemele de navigatie de la VDO cu limba romana ( mai exact pt cele de opel CD70 navi ) . CD-ul de navigatie de la Carminat este compatibil si pe CD70 navi , ma gandesc ca poate este compatibil si cel pt limba , va tin la curent imediat cum pun mana pe acest CD!


--------------------
Renault Laguna MK1 1994 - BV 93 WOW
Expert in navigatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Caract3r
post 6 Aug 2012, 23:50
Post #142


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 July 12




navigatorul.fisierele acelea 3 se pun direct pe cd sau trebuie cu tot cu folderul lui ?mc


--------------------
Renault Laguna 1999 2.0 Rxt Aut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna.initiale
post 7 Aug 2012, 09:27
Post #143


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 2 September 09
From: Timisoara




QUOTE(Caract3r @ 6 Aug 2012, 23:50)
navigatorul.fisierele acelea 3 se pun direct pe cd sau trebuie cu tot cu folderul lui ?mc
*


Unul dintre fisiere (*.md5) contine suma de control a celorlalte doua (pentru verificatea integritatii imaginii - sa nu fi aparut erori la download / upload). Se foloseste cu aplicatii de genul MD5 Checker.

Iar celelalte doua fisiere sunt: .bin - imaginea propriuzisa, iar .cue - un fel de index al imaginii.
Acestea 2 trebuie scrise pe CD ca si imagine (nu ca si fisiere).


--------------------
Renault Laguna I ph2 Initiale 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
navigatorul
post 7 Aug 2012, 09:30
Post #144


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 11 July 12
From: Brasov




QUOTE(laguna.initiale @ 7 Aug 2012, 09:27)
Unul dintre fisiere (*.md5) contine suma de control a celorlalte doua (pentru verificatea integritatii imaginii - sa nu fi aparut erori la download / upload). Se foloseste cu aplicatii de genul MD5 Checker.

Iar celelalte doua fisiere sunt: .bin - imaginea propriuzisa, iar .cue - un fel de index al imaginii.
Acestea 2 trebuie scrise pe CD ca si imagine (nu ca si fisiere).
*



Eu l-am scris cu nero la viteza mica ( 4x) si a mers , si-a facut update , etc biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna MK1 1994 - BV 93 WOW
Expert in navigatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Caract3r
post 7 Aug 2012, 11:37
Post #145


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 July 12




mersi de mare ajutor. asteptam si cd cu harta in sfrasit incepe chestia asta cu navigatia sa prinda contur acum asteptam ...daca are cineva o navigatie complecta color sunt interesat . 1 buc display mare color 1 buc unitate cd vdo° + cablurile si cd...(nu cele carminat cu mii de unitati si degeaba ca ocupa mult loc si nu sunt folositoare la nimic la acelea am renuntat.in cazul in care are cineva pt vanzare navigatie de 7 inch 1DIN2 e si mai bine .o zi faina la toti

This post has been edited by Caract3r: 7 Aug 2012, 11:52


--------------------
Renault Laguna 1999 2.0 Rxt Aut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 7 Aug 2012, 15:48
Post #146


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Pai, deocamdata astepti cam degeaba. Pe aici, cam toata lumea isi bate capul cu Carminat. Eu, unul n-am vazut prin documentatia de la Renault, altceva pus pe Laguna1. Daca ai mai multe informatii, ne asteptam sa le imparti si cu noi.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
navigatorul
post 7 Aug 2012, 16:21
Post #147


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 11 July 12
From: Brasov




QUOTE(tunderbird @ 7 Aug 2012, 15:48)
Pai, deocamdata astepti cam degeaba. Pe aici, cam toata lumea isi bate capul cu Carminat. Eu, unul n-am vazut prin documentatia de la Renault, altceva pus pe Laguna1. Daca ai mai multe informatii, ne asteptam sa le imparti si cu noi.
*



Am gasit butonul cu pricina ! Sa imi spui te rg cand te intorci sa il trimit spre tine biggrin.gif

Nu a existat altceva in afara de carminat pe Laguna 1 , dar se poate pune un sistem de navi in cele doua locasuri unde se gaseste casetofonu+buzunarul acela gol ( unde vin comenzile navigatiei) . Si pe mine inainte ma batea gandul sa pun un sistem de navigatie aftermarket cu touchscreen si multe alte nebunii,dar am constatat ca nu se mai putea inchide protectia de la bord ( acea clapa ) si in plus nu se imbina perfect si arata urat!




--------------------
Renault Laguna MK1 1994 - BV 93 WOW
Expert in navigatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 7 Aug 2012, 20:02
Post #148


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Suuupeeerrr! biggrin.gif


Pune bine butonul, sa nu se rataceasca iar!
Te anunt eu cand ma intorc in Bucuresti... nu ma uita si cu CD-ul ala!... am luat eu ceva de pe net, dar am senzatia ca nu este chiar ceea ce ai tu.

Acum ma tot gandesc cum sa-i faca cozorocul pentru display.

Cred ca se poate adapta unul de la display-ul cel mic. Il tai si il suprainalt cu niste adaus de fibra de sticla. Dupa aceea finisaj la smirghel si vopsit.


PS

Niste poze cu prinderea unitatii sub torpedou ai?


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
navigatorul
post 7 Aug 2012, 20:44
Post #149


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 11 July 12
From: Brasov




QUOTE(tunderbird @ 7 Aug 2012, 20:02)
Suuupeeerrr! biggrin.gif
Pune bine butonul, sa nu se rataceasca iar!
Te anunt eu cand ma intorc in Bucuresti... nu ma uita si cu CD-ul ala!... am luat eu ceva de pe net, dar am senzatia ca nu este chiar ceea ce ai tu.

Acum ma tot gandesc cum sa-i faca cozorocul pentru display.

Cred ca se poate adapta unul de la display-ul cel mic. Il tai si il suprainalt cu niste adaus de fibra de sticla. Dupa aceea finisaj la smirghel si vopsit.
PS

Niste poze cu prinderea unitatii sub torpedou ai?
*




din pacate nu am facut poze la prinderea unitatii cand am montat-o , dar iti pot spune cum sa o faci! ai nevoie de o tabla mai groaca , de un flex sau o panza de bomfaier , de un ciocanel si de o bormasina....vezi ca atunci cand dai jos torpedo-ul o sa gasesti pe intaritura aia doua " urechi " , de acele urechi se poate prinde consola de navi ( teoretic , din fabrica vine cu un schelet care se monteaza perfect acolo... deci...tai tabla in asa fel incat sa fie destul de lunga pentru a o putea prinde de acele "urechi" si indoita in jos...la 90 de grade pentru a prinde unitatea de navigatie ( ai vazut ca si aceea are o margine cu 2 sau 3 gauri)...faci gauri exact acolo un ai locasurile pt suruburi , si o prinzi , iar caseta aceea alba in care vin puse mufele o prinzi cu 2 bandoizi de intaritura bordului sau de acea improvizatie facuta. Cat despre " cozoroc " eu pana la urma mi-am comandat la Renault , am dat 80 euro pe el , dar macar va arata frumos la final...

CD-ul de navi il gasesti si aici pe forum , l-am urcat acum vreo 2 saptamani , daca chiar nu mai ai rabdare pana il trimit:D

This post has been edited by navigatorul: 7 Aug 2012, 20:45


--------------------
Renault Laguna MK1 1994 - BV 93 WOW
Expert in navigatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 7 Aug 2012, 21:09
Post #150


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




In poza se poate vedea componentza navigatiei.

Pozitia 3 am primit-o de la tine, montata deja pe unitatea de CD.

Banuiesc ca pozitia 4 trebuie s-o confectionez conform sfaturilor tale.


PS
Decat sa dai 80 euro la Renault, nu mai bine luai navigatia aia de pe ebay cu 100, care avea si asa ceva?... restul de piese ori le tineai de rezerva ori le vindeai separat cuiva care avea nevoie de ele.

Cu navigatia ta ce-ai mai facut? I-ai dat de cap?

<span class='edit'>7 Aug 2012, 21:25:</span>
QUOTE(lagunaconcorde @ 5 Aug 2012, 05:53)
Astazi am sa-i fac o poza unitatii cd/modului de prindere.
De vezi ca n-am postat-o, mai da-mi una dupa ceafa.
Eu mai folosesc o alta masina. Zilele astea fac un drum mai lungut cu Laguna si vaz si cu navigatia ce-i...
*




Asteptam cool.gif

This post has been edited by tunderbird: 7 Aug 2012, 21:51

Attached thumbnail(s)
navigatie_laguna_1.JPG ( Size: 79.44k ) Number of downloads: 334


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 10:47
Dacia