Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

153 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vreau sa-mi cumpar bicicleta.

lm
post 26 Nov 2007, 13:47
Post #151


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 13 July 04
From: Tg-Mures






--------------------
Ex.Dacia 1100,1310 1971/1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 27 Nov 2007, 00:36
Post #152


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Ai ma ce dracu, zici ca cine stie ce-au descoperit. Pai erau pegasuri asa de acum 30 de ani. Cred ca nu mai au ce sa scrie si mai scot cate o duma d-asta.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lm
post 27 Nov 2007, 09:31
Post #153


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 13 July 04
From: Tg-Mures




Pegas am si eu, dar e prea greu fara schimbator si portbagaj. La astea mai noi se plateste mai mult faptul ca are doar 11 kile.


--------------------
Ex.Dacia 1100,1310 1971/1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 27 Nov 2007, 10:28
Post #154


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Cum o fi aia bicicleta din fibra optica ? blink.gif O fi de vina cultura de ridichi in talcioc a ziaristului ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lm
post 27 Nov 2007, 10:44
Post #155


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 13 July 04
From: Tg-Mures




Da o cautare in google dupa imagini "carbon frame" si uitate la greutati.

This post has been edited by lm: 27 Nov 2007, 10:46


--------------------
Ex.Dacia 1100,1310 1971/1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gdm
post 27 Nov 2007, 11:03
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 13 May 04




Am citit comentariile de la articolul din gandul. Sunt puse acolo 2 linkuri la www.batesaua.ro si www.velorutia.ro.
Am intrat sa vad ce contin si surpriza, pe langa informatie, siteul batesaua mi-a trimis si un virus mic, cadou de mos Nicolae. radmasa.gif


--------------------
Dacia 1410 cutie 5 trepte, GPL
Dacă s-ar institui un premiu Nobel pentru ratare, românii l-ar monopoliza pentru un secol.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 27 Nov 2007, 11:11
Post #157


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Ce virus?
Mie KAV nu-mi zice nimic.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gdm
post 27 Nov 2007, 11:12
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 13 May 04




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Dacia 1410 cutie 5 trepte, GPL
Dacă s-ar institui un premiu Nobel pentru ratare, românii l-ar monopoliza pentru un secol.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 27 Nov 2007, 11:58
Post #159


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




QUOTE(hash @ 27 Nov 2007, 11:28)
Cum o fi aia bicicleta din fibra optica ? blink.gif O fi de vina cultura de ridichi in talcioc a ziaristului ?


Ai si net la bicla laugh.gif

Cred ca e vorba de fibra de carbon totusi.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 27 Nov 2007, 12:24
Post #160


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




asta m-am gandit si eu, nu cred ca poti merge pe o bicicleta in care cadrul de rezistenta este facut din fibra optica.

in alta ordine de idei eu sunt afon total in tipuri si marci de biciclete, vreau sa-mi iau una cu frane disc .. am un FirstBike si m-am saturat de cat de aiurea schimba vitezele .. scartaie ingrozitor cand franez .. puteti sa-mi indicati ceva link-uri cu informatie organizata sa nu mai pieptan tot net-ul .. merci.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 27 Nov 2007, 13:17
Post #161


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Cel mai simplu ar fi sa citesti topicul asta, ca sa nu ne mai repetam wink.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 8 Jul 2008, 00:58
Post #162


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Asaaaa .. sa reinviem topicul.
Pentru ca eu sunt un tip foarte impulsiv cand mi se pune pata pe ceva, m-am agatat de o bicicleta cand faceam cumparaturile la supermarket (auchan). Bineinteles ca nu citisem NIMIC inainte de asta si, cu gandul la pegasul meu vechi si la semicursiera care m-au servit timp de 15 ani pana acum vreo 10 ani cand am incetat sa practic sportul asta, am luat o bicla pe care sa stau eu bine si sa fie OK cat de cat.

Bugetul era de 500 ron.

Am gasit un DHS, mai precis modelul asta:
th_71188_toacla_122_76lo.jpg

M-am uitat eu asa un pic la ea .. pinioanele par solide, rotile sunt centrate, inaltimea e buna si, cel mai important poate, in carte spune ca are un maxim de greutate de 120 Kg .. eu am suta cu putin minus (98-99-100, depinde de precizia cantarului wink.gif ).
Ok, am luat-o, am dus-o acasa si am reglat franele si am gresat ce era de gresat si da-i la drum. Merge OK, nu scartaie, nu geme sub mine nici chiar la borduri.
Am facut ~22Km in prima zi asa, sa vad daca mai pot .. am putut smile.gif.
Am mai facut un pic de miscare si azi (vreo 7 Km) ... inca tine.

Acum citesc peste tot ca DHS sunt slabe, sunt proaste .. etc ..
Vreau si eu o explicatie clara in ceea ce priveste fiabilitatea lor. Ce anume pica?
Nu veniti acum sa imi spuneti ca exista bicle cu cadru din titanium sau carbon .. stiu si eu ca exista .. asa exista si lamborghini dar eu totusi ma dau cu un reno obosit ... da' are 5 stele tongue.gif.

Deci, revin cu intrebarea: de ce nu ar fi buna acea bicla pentru plimbat ocazional prin oras/parc ? Daca tot am fost berbec si am luat-o fara sa intreb/citesc prea mult in stg si in dreapta (am cerut o opinie ce-i drept dar mi s-a spus ce credeam si eu .. e ok pentru uz din asta .. domestic smile.gif ... nu e buna ptr mers la munte cu ea .. nici nu imi trebuie ptr asa ceva) macar sa stiu la ce sa ma astept.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanel pufos
post 8 Jul 2008, 08:53
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 14 September 06




Pai cele mai mari probleme e posibil sa le ai la butuci, mai ales pe spate sau ala de la pedale sa iti curga, sau furca aia cu suspensii care are doar 2 arcuri metalice si atat in ele.
Pedalele daca sunt din plastic sa se rupa, franele sa faca figuri si probleme, etc...
Mai puneai 1-2 mil si luai ceva klumea.


--------------------
Logan Laureate 2006 1.5 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick
post 8 Jul 2008, 09:15
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 9 April 03
From: Bucuresti




Felicitari pentru achizitie! Stai linistit, bicla aceea este suficient de buna, chiar si pentru iesiri mai 'offroad'. Eu am o bicicleta mai putin dotata ca a ta, si singurele 'probleme' au fost niste pene de cuciuc prin padurile de la Branesti.
Spre deosebire de Romania, unde chiar si biclele ieftine au o gramada de dotari, eu in Italia de exemplu am vazut aproape numai bicle ce la noi ar fost considerate prea 'banale' (genul 'city bike'). Pentru deplasari preponderente in oras eu chiar recomand sa cautati modele cu roti de diametru mai mare.
Sa va uitati pe site-ul asta la ceva interesant: http://frisbee.eu/html_ita/foreign_visitors/euro7eng.html


--------------------
Megane II 1.6 16V Confort Dynamique 2003
Chevrolet Lacetti 2.0 TDCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 8 Jul 2008, 09:32
Post #165


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




pe mine ma deranjeaza la astea ieftine imprecizia schimbarii vitezelor si franele alea slabe, pe saboti, care o sa ti se decalibreze primele (asta daca n-o sa-ti ovalizeze janta la o frana mai brusca). franele cel putin la mine scartaiau de-mi venea s-o arunc, nu-mi trebuia claxon, iar cu schimbatul vitezelor era o adevarata aventura, schimba cand voia ea


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 8 Jul 2008, 09:37
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




[quote=hash,27 Nov 2007, 12:24]
asta m-am gandit si eu, nu cred ca poti merge pe o bicicleta in care cadrul de rezistenta este facut din fibra optica.

Scuze, nu m-am putut abține radmasa.gif
Interesanta analogie ai făcut, ce-ai zis - daca fibra de sticlă se folosește și la avioane și la transmisii de date, ce mai contează că are altă compoziție în funcție de aplicații și într-o parte se folosesc țesături (de exemplu) iar dincolo fire? Chiar ar fi misto o bițiglă din fibră optică, te luminează mașinile din spate și fibrele transmit lumina gratis în față, nu-ți mai trebe dinam și alte prostii biggrin.gif

SCUZE, abia acum am băgat de seamă că nu tu deții copyright-ul pentru exprimarea asta, hash smile.gif . E din cauză de cultură de ridichi ale ăstora de scriu prin gazetele noastre, cum ziceai...

This post has been edited by Victorine: 8 Jul 2008, 09:41


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 8 Jul 2008, 10:28
Post #167


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




E adevarat ca ma arunc cu capul inainte ca berbecul .. dar momentele alea sunt rare smile.gif ... in general imi place sa gandesc rational. Uite, de exemplu acum am o stare de "rational".

QUOTE(motanel pufos @ 8 Jul 2008, 09:53)
Pai cele mai mari probleme e posibil sa le ai la butuci, mai ales pe spate sau ala de la pedale sa iti curga, sau furca aia cu suspensii care are doar 2 arcuri metalice si atat in ele.
Pedalele daca sunt din plastic sa se rupa, franele sa faca figuri si probleme, etc...
Mai puneai 1-2 mil si luai ceva klumea.
*



O sa discut mai jos despre ce ai scris in acest mesaj , momentan te intreb eu, ce inseamna "KLUMEA"? Fii explicit, spune , uite, cu 700 ron iti luai ASTA sau AIA ... CONCRET, PRETURI, POZE, LINKURI ... altfel cred ca doar o faci pe desteptul si nu cred ca e cazul.
In al doilea rand, stii ce inseamna BUGET? Cand am zis BUGET de 500RON inseamna ca aia e SUMA MAXIMA admisa pentru achizitionarea unui bun.

QUOTE(hash @ 8 Jul 2008, 10:32)
pe mine ma deranjeaza la astea ieftine imprecizia schimbarii vitezelor si franele alea slabe, pe saboti, care o sa ti se decalibreze primele (asta daca n-o sa-ti ovalizeze janta la o frana mai brusca). franele cel putin la mine scartaiau de-mi venea s-o arunc, nu-mi trebuia claxon, iar cu schimbatul vitezelor era o adevarata aventura, schimba cand voia ea
*



Acum ma adresez si lui motanel si lui hash.
Ce legatura exista intre un anume cadru, in cazul asta DHS, care nu e nimic altceva decat o adunatura de fiare sudate (aluminiu in cazul de fata) si rezistenta anumitor rulmenti, bile, articulatii, schimbatoare, pinioane care sunt facute de un producator dedicat de accesorii de acest tip?

Cand spuneti ca o sa curga butucii, de fapt eu inteleg ca pur si simplu cedeaza niste simmer-ringuri ordinare care se inlocuiesc in 10 minute si cu un cost de probabil 10ron.
Cand se zice ca schimbatorul e imprecis, probabil va referiti la un schimbator low-cost shimano (care torusi e shimano) ce necesita reglaje mai dese (care reglaje, sa fim seriosi, le faci in 2-3 minute cu sculele necesare).
Fraza cu "o sa se decalibreze franele" .. asa si ? .. le recalibrezi. La urma urmei franele cu saboti sunt cele mai uzitate in viata de zi cu zi ... nu ma refer aici la sport de performanta ci la mersul prin oras. De ce as avea eu nevoie de frane cu disc cand astea cu saboti merg foarte bine si, mai mult, un set nou de saboti costa 8 ron ?
Ovalizatul jantei in cazul unor frane bruste nu cred ca e un apanaj al unor anumite biciclete ci cred ca e o chestie general valabila (indiferent ca franezi cu disc sau cu saboti). Oricum, din ce vad eu, jantele astea sunt duble, deci, in conceptia mea, mai rezistente.

Acum revin cu intrebarea: de ce se considera asa de proasta o bicicleta PRODUSA IN ROMANIA cu componente de marca?

Va rog sa imi raspundeti concret .. nu ca mai sus :"mai puneai xxx si iti luai ceva klumea".

P.S.: Tin sa repet scopul acestei biciclete: plimbari ocazionale IN ORAS, deci pe asfalt si din cand in cand prin parc.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 8 Jul 2008, 11:07
Post #168


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




QUOTE(Liviu @ 8 Jul 2008, 10:28)
Ce legatura exista intre un anume cadru, in cazul asta DHS, care nu e nimic altceva decat o adunatura de fiare sudate (aluminiu in cazul de fata) si rezistenta anumitor rulmenti, bile, articulatii, schimbatoare, pinioane care sunt facute de un producator dedicat de accesorii de acest tip?
*

Bine zis o "adunătură de fiare sudate"; și acest lucru e specific gamei DHS pentru că un până și un cadru de calitate medie e o operă de artă prin comparație, rezultatul fiind masă mai mică, rezistență mai mare, durabilitate în timp, confort pentru om, stabilitate și altele. În rest, de acord, poți teoretic să pui componente foarte bune pe un cadru DHS și rezultatul va fi prost; va trebui să schimbi cadrul


QUOTE(Liviu @ 8 Jul 2008, 10:28)
Cand spuneti ca o sa curga butucii, de fapt eu inteleg ca pur si simplu cedeaza niste simmer-ringuri ordinare care se inlocuiesc in 10 minute si cu un cost de probabil 10ron.
*

NU schimbi niște simeringuri ci niște componente ale unui rulment (căi de rulare și bile). Uneori tot nu e de ajuns pentru că butucul propriu-zis reprezintă una din căile de rulare. Iar la butucii folosiți de DHS vei face schimbările astea la fiecare mie de kilometri dacă mergi cu maximă grijă și de tai jos de pe bicicletă la fiecare bordură. Nu mai vorbesc de ce se poate întâmpla dacă ignori bilele sau căile de rulare sparte și ți se blochează roata în mers. La o bicicletă medie exploatată în regim de oraș butucii de la roți te țin cam pe viață, iar dacă ai ceva pretenții o dată pe an îi cureți, gresezi și reglezi și cu asta basta.


QUOTE(Liviu @ 8 Jul 2008, 10:28)
Cand se zice ca schimbatorul e imprecis, probabil va referiti la un schimbator low-cost shimano (care torusi e shimano) ce necesita reglaje mai dese (care reglaje, sa fim seriosi, le faci in 2-3 minute cu sculele necesare).
*

Au mai spus-o și alții, faptul că scrie Shimano nu e suficient ca să ai calitate. Un schimbător prost se îndoaie și capătă joc în câteva ore de folosire, reglajul nu se păstrază în timp, apoi devine imposibil, iar schimbările de viteză de asemenea sunt un chin. Schimbătorul spate e dacă nu e de calitate va transforma orice plimbare într-o enervare continuă. Să nu mai zic că ai mari șanse să distrugi cadrul sau roata din cauza unui schimbător prost.


QUOTE(Liviu @ 8 Jul 2008, 10:28)
Fraza cu "o sa se decalibreze franele" .. asa si ? .. le recalibrezi. La urma urmei franele cu saboti sunt cele mai uzitate in viata de zi cu zi ... nu ma refer aici la sport de performanta ci la mersul prin oras. De ce as avea eu nevoie de frane cu disc cand astea cu saboti merg foarte bine si, mai mult, un set nou de saboti costa 8 ron ?
*

O frână de DHS se decalibrează tot din cauza materialelor proaste. Brațele lipsite de rigiditate, manetele de asemenea, cămășile, cablurile, toate contribuie la asta. La o frână bună schimbi doar saboții când e cazul și mai reglezi cablul (chiar din mers). La una proastă permanent vei avea frecări aiurea, șocuri, emoții. Uneori vei rămâne doar cu o frână sau cu niciuna. Alteori te vei opri cu câțiva metri dincolo de locul unde ți-ai propus. Nu ai nevoie de frâne pe disc ci de frâne bune, la DHS nici unele nu sunt așa.


QUOTE(Liviu @ 8 Jul 2008, 10:28)
Ovalizatul jantei in cazul unor frane bruste nu cred ca e un apanaj al unor anumite biciclete ci cred ca e o chestie general valabila (indiferent ca franezi cu disc sau cu saboti). Oricum, din ce vad eu, jantele astea sunt duble, deci, in conceptia mea, mai rezistente.
*

De jante sau discuri ovalizate de la frânare bruscă eu n-am auzit dar nu m-ar mira să se întâmple la DHS. Faptul că sunt duble nu garantează nimic dacă sunt făcute din capace de canal furate de pe stradă sau alte aliaje speciale. În schimb am văzut zeci de de roți făcute opt de la o mică groapă, bordură și chiar din senin.


QUOTE(Liviu @ 8 Jul 2008, 10:28)
Acum revin cu intrebarea: de ce se considera asa de proasta o bicicleta PRODUSA IN ROMANIA cu componente de marca?
*

Greșit, sunt pline supermarketurile din Europa de biciclete similare, la 100-150€.


PS:
Acum, tu ai să mergi cu ea... dacă o să fii mulțumit atunci e totul OK. Știu destui oameni pe care un DHS îi mulțumește. Important asta e, să te simți tu bine. Pe de altă parte ar fi interesant și să te urci pe o bicicletă mai cu pretenții ca să vezi eventualele diferențe. Unii ar spune că nu există, pentru ei e probabil OK un DHS și nu sunt -de data asta- chiar deloc ironic.

This post has been edited by LuluMOB: 8 Jul 2008, 11:12


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 8 Jul 2008, 11:31
Post #169


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




pentru ce-ti trebuie tie e foarte buna. daca o sa o utilizezi zilnic s-ar putea sa se mai defecteze. schimbatorul in trepte iti ofera precizie la schimbatul vitezelor, ca la masina. shimano produce piese pe o scara foarte larga, nu inseamna ca daca scrie shimano e si fiabil.

cu franele pe saboti daca se uda jentile s-a cam terminat cu franarea. la mine roata nu era dreapta, incepuse sa faca opt, asa ca nu puteam regla precis franele. saboti am gasit dar de alt fel, asa ca mi-am cumparat alte frane cu totul (din carrefour). rezultatul a fost ca franele vechi tineau mai bine ca astea noi.

oricat m-am chinuit sa reglez schimbatorul shimano (cu schimbare continua) nu am reusit sa iasa ceva bun. is facute dintr-un otel moale, deformabil, suportul ala pe care sta schimbatorul (la lant) e moale, isi schimba unghiul la cel mai mic soc pe care il incaseaza bicicleta.

cadrul era greu, din otel, se simte cand trebuie sa o cari in spate pe niste scari. franele aveau manere din plastic, am rupt unul. camerele s-au stricat primele, in 2 ani a trebuit sa le schimb.





--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 8 Jul 2008, 11:31
Post #170


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Sa inteleg ca dhs-ul asta e mai prost decat pegasul ala vechi (model pliabil, cu portbagaj solid daca mai tineti minte). Ce a indurat bicicleta aia timp de aproape 10 ani .. vai vai .... si uite ca nu a cedat. Dar a necesitat intretinere.
Banuiesc ca si asta va necesita intretinere ..totul tine de cat de mult e dispus omul sa bibileasca la ea (si credeti-ma cand spun ca bibileala e viata mea).

Eu vad bicicleta asta ca pe un start ... cand pica ceva pe ea am sa inlocuiesc cu ceva mai de calitate .. urmand ca la sfarsit sa schimb si cadrul smile.gif.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 8 Jul 2008, 11:39
Post #171


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Eu am una si mai "proasta"! Un firstbike!
Are vreo 6-7 ani! si cred ca vreo 2000Km
Nu a vazut curatare gresare in anii astia! Folosita numai in oras!
Probleme:
cadru din otel foarte greu
acum au cedat franele, adica un maner s-a rupt si un cablu se mai tine in 3 ate, si s-au tocit sabotii
rotile ar trebui verificate si centrate
si cam atat!
daca un pasionat de bicle ar vedeao, mi-ar sari la gat! pinioanele nu prea s emai disting de praf, suruburile de la deraioare , la fel!


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 8 Jul 2008, 11:43
Post #172


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




QUOTE(Liviu @ 8 Jul 2008, 11:31)
Sa inteleg ca dhs-ul asta e mai prost decat pegasul ala vechi (model pliabil, cu portbagaj solid daca mai tineti minte).
*


Categoric. În primul rând materialele erau ceva mai bune, în al doilea rând aia era mult mai simplă, deci mai puține lucruri se puteau strica la ea.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 8 Jul 2008, 11:52
Post #173


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




pegasul ala vechi pliabil - ingrozitor de greu si lent. muncesti la el si viteza cucu smile.gif e bun la facut piata, sa pui pe el sa care - altceva nu cred. pacat ca nu mai sunt biciclete dintr-alea vechi, cu saua lunga - alea macar aratau bine, ca un chopper

mai am o semicursiera tohan, nu stiu daca merita (si daca se poate!) sa pun pe ea alte jenti, frane, schimbator, lant si derailleur.

in alta ordine de idei, ce echipament de protectie recomandati la mersul prin oras (pe strada)?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 8 Jul 2008, 11:53
Post #174


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pe mine m-a dus la 1250RON cu toate balariile pe care le-am pus pe ea. Si am pus cam ce era mai ieftin de prin magazin si minimul necesar.

Daca nu mergi foarte mult cu bicla si nu esti foarte pretentios sunt sigur ca tine foarte bine si DHS si te satisface.

Dar totusi senzatia pe care mi-a dat-o kona mea a fost total diferita de Pegasul meu modificat acum 10 ani si transformat in MTB.
Adica atunci cand schimbi pinionul se schimba, si cand pui frana se opreste, chiar daca franele sunt pe saboti si nu pe disc. Si apoi cand o ridici abia o simti (are vreo 12Kg fara mine pe ea ..smile.gif )

PS: Si ar mai fi o chestie: La bicla asta cu un inbus cam desfaci toata bicla.. biggrin.gif Nu stiu daca e bine sau rau.

This post has been edited by nh1980ro: 8 Jul 2008, 11:54


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 8 Jul 2008, 12:00
Post #175


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Chiar asa, hash a adus in discutie un subiect foarte interesant .. echipamentul de protectie.

Eu unul folosesc o casca d'aia ordinara de 30 ron. Vreau sa imi iau si manusi ca sa minimizez rosaturile pe piele (de exempu ma roade tare verigheta cand strang ghidonul in mana smile.gif ).
In rest .. nu stiu daca genunchiere + cotiere se justifica la mers linistit prin oras.

Mai am un rucsacel cu dungi reflectorizante pe el, lumini fata spate si catadioptri ... cam atat.

Mai trebuie ceva ?


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Jul 2008, 12:03
Post #176


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




vesta reflectorizanta nu e obligatorie?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 8 Jul 2008, 12:08
Post #177


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Cam e.
Eu n-am decat catadioptri pe roti, o lanterna si un stop pe spate intermitent.
In rest, cred ca am o gramada de noroc,.. smile.gif si incerc sa anticipez miscarile soferilor berbeci.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Jul 2008, 12:13
Post #178


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.949
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu e moped.
Liviu, cu vreo 10 milioane gaseai o Merida care era sensibil mai buna decat asta. Oricum, pentru unii oameni e de ajuns o bicicleta care tne o vara, ca dupa aia se plictisesc de ea (desi o prietena are un first bike de 5 ani si merge brici,insa e si ingrijita)


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 8 Jul 2008, 12:19
Post #179


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




QUOTE(Liviu @ 8 Jul 2008, 13:00)
Chiar asa, hash a adus in discutie un subiect foarte interesant .. echipamentul de protectie.

Eu unul folosesc o casca d'aia ordinara de 30 ron. Vreau sa imi iau si manusi ca sa minimizez rosaturile pe piele (de exempu ma roade tare verigheta cand strang ghidonul in mana smile.gif ).
In rest .. nu stiu daca genunchiere + cotiere se justifica la mers linistit prin oras.


Mai trebuie ceva ?
*


TOTAL GRESIT !
De ce spun asta ? Acum 2 zile ( pe data de 6 , mai exact ) in jurul ore 20:00 mergeam cu un prieten cu bicicleta spre parcul Tineretului ( coboram pe langa casa poporului sa mergem spre bingo ) .
Ajuns la semafor am incetinit ( sa nu fie pietoni ) si am auzit o bubuitura ... apoi un VW Golf V a oprit imediat pe stanga ...
Ce s-a intamplat ? A lovit un biciclist ( din fericire nu prietenul meu ) . Bicicleta lui a sarit la 30 m ! Baiatului ii curgea sange din urechi , nas si gura ... nu stiu daca a mai supravietuit dar ambulanta a stat cam 40 de minute pana sa-l stabilizeze .

Deci ... orice ai face ... niciodata nu poti sa spui ca esti in siguranta ....

P.S. : desi tipul cu bicicleta a trecut pe la trecere , a trecut PE bicicleta ( cred ca si in viteza ) si asculta muzica la maxim ( castile erau pe jos si telefonul incepuse sa cante dupa accident - pe difuzor - ) .

This post has been edited by cosmin_2300: 8 Jul 2008, 13:22


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 8 Jul 2008, 12:23
Post #180


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Si crezi ca te mai ajuta genunchierele in cazul in care iti curge sange din urechi (fractura craniana cel mai probabil)?


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
153 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 19:17
Dacia