Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revizii Talisman, costuri si consumabile, toate motorizarile

Aerius
post 28 Aug 2020, 13:11
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 223
Joined: 1 April 09
From: Bukarestburg




Pana gasesti manualul, poate te ajuta aplicatia My Renault.


--------------------
Cannondale CAAD12 2019 Renault Megane RS 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALPINAs
post 2 Sep 2020, 12:49
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 2 December 16




Atasez programul de intretinere ( 1.6 dci 160 EDC 6 )

Attached thumbnail(s)
fisa_intretinere.jpg ( Size: 2.68mb ) Number of downloads: 1341


--------------------
Renault Talisman 2016 Zen 1.6 dCi 160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adoase
post 21 Oct 2020, 22:19
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 7 March 06




Revizie Talisman 1.6 dci 160CP, 860 lei (ELF 5W30, filtre ulei/motorina/aer/polen Renault):
- 1200 lei la Meridian
- 860 lei Service Bosch (fost Renault).

De o mie de ori mai bine la Bosch decat la Meridian. Au verificat inclusiv calitatea lichidului de frana, baterie, antigel etc.
La Meridian doar au facut operatiunile de schimbare ulei/filtre fara nimic altceva. Stat langa masina si la unii si la ceilalti.

Din pacate, Bosch nu face si schimb ulei la EDC, nu au documentatia. De altfel, nici Meridian nu stia nimic de schimb de ulei la EDC, cica nu se face, desi cand au bagat VIN-ul le-a dat ca se face dar ca nu la masinile care se comercializeaza in Romania, doar la cele care sunt vandute in afara. Oricum, nu au zis ca nu au documentatia, mi-au dat un pret din burta si au zis ca sa vin... Macar la Bosch mi-au zis clar ca nu se baga fara sa aiba documentatia oficial.


--------------------
LOGAN AMBITION 1.6 DCI I.P. 2006 - B085352
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV18
post 14 Nov 2020, 15:40
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 8 June 17




Revizie 145.000 km, 1,6 dCi 160CP - ulei + filtre 326€ în Germania la un service Renault (Wartung A+B ). Menționez că am cerut oferte de la 3 reprezentanțe, cea mai scumpă fiind 498€ pentru aceleași servicii.
Am refuzat prostiile gen schimbat baterie telecomandă și completat lichid parbriz pentru că mi se pare stupid să plătești 5€ pe o baterie respectiv peste 3€ pentru un litru de lichid parbriz. Șocant este uleiul de motor (ELF) pentru care ei încasează 16€/l.
Prețul mi se pare decent (mai ales pentru Germania) și pentru garanția mobilității 12 luni oferită.

This post has been edited by AlexV18: 14 Nov 2020, 15:41


--------------------
Renault Talisman 2016 1,6 dCi 160CP Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 19 Feb 2021, 19:57
Post #65


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Am tot cautat o informatie banala, pe mai multe cai si nu gasesc nimic concludent: cati L de spritz de racire masoara instalatia, la motorul 1.6 dCi?
Stiu foarte bine gama Renault, tipologia acestuia, INSA volumul...Ba!
Dar lichid de frana?

Multumesc anticipat!


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 19 Feb 2021, 20:59
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Atasat cantitatile de lichid racire pentru motoarele Talisman (daca ai gasit deja, nici o problema smile.gif , pentru lichidul de frana nu mai caut). Numai de bine!

This post has been edited by Gil26: 19 Feb 2021, 21:01

Attached thumbnail(s)
LichidRacireTalisman.png ( Size: 50.71k ) Number of downloads: 1147


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 19 Feb 2021, 21:14
Post #67


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Nu, nu le-am gasit biggrin.gif
Sunt foarte curios si intrigat...Am o varianta de Dialogys, ruleaza prin VirtualBox.
Ce ai tu, de unde sunt aceste informatii - tot Dialogys le furnizeaza?
Nu am gasit aceste date in programul meu... mellow.gif

Multumesc!

This post has been edited by 77sky: 19 Feb 2021, 21:14


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 19 Feb 2021, 21:29
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Atasat si alte cateva valori pentru intretinere.

This post has been edited by Gil26: 19 Feb 2021, 21:30

Attached thumbnail(s)
ValoriIntretinereTalisman1.png ( Size: 36.45k ) Number of downloads: 1095
ValoriIntretinereTalisman2.png ( Size: 32.3k ) Number of downloads: 1064


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 19 Feb 2021, 21:33
Post #69


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




O...very good! Apreciem! coolspeak.gif

P.S. ce informatie contradictorie intre cele 2 tabele, coolant: 6.5L si mai mult de 8L (in primul). De ce oare?

This post has been edited by 77sky: 19 Feb 2021, 21:35


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 19 Feb 2021, 21:42
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Am notat asta inainte de a atasa, primul tabel este general. Totusi ce motor R9M ai (452 sau 453 pentru 1.6 dCi 160 CP)?


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 19 Feb 2021, 21:49
Post #71


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Special mi-am creat semnaturile, pentru a oferi informatiile necesare, in mod direct, util smile.gif
Este de 160 CP (turbat la puterea a 2-a) smile.gif


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 19 Feb 2021, 21:56
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Clar, dar pentru a obtine informatii concrete si mai ales corecte sunt necesare mai multe date (sunt destule diferente intre coduri, tipul de model, dotari, etc.)

This post has been edited by Gil26: 19 Feb 2021, 21:57


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 27 Feb 2021, 21:59
Post #73


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Azi Taz-ul mi-a mai servit o surpriza, in "unicitatea" sa biggrin.gif
Am refacut pozitionarea culiselor fatza (link subiect)
Am incercat sa demontez discul spate, foarte curios fiind daca cele cumparate extern, pe baza VIN (nu prea am gasit intern piese pentru el...), mi se potriveste.
Asadar-pentru e demonta piulita se pare ca am nevoie de o tubulara maricica, 34 mm, la mine se termina range-ul la 32 biggrin.gif
Daca pentru franele fata a trebuit sa iau alta masina pentru 18 km pana la o pravalie - lipsa cheie torx tip E, pentru suruburile portetrierelor, acum am renuntat, nu se gaseste oriunde asa ceva si vreau sa cumpar ceva solid (va fi folosita si la lucruri mult mai grele decat acea piulita)
Mai sus colegul Gil mi-a oferit elemente despre piesele masinii.
Surpriza: discurile fata sunt de 320 mm, programul indica 300 mm blink.gif
Astea fost cumparate ok!
Pentru spate indica 290mm eu am cumparat extern, cum scriam mai sus = de 300 mm. Inca nu am reusit sa fac comparatia fizica, oare cum o fi? biggrin.gif


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 28 Feb 2021, 09:14
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




In unele documentatii mai sunt unele inadvertente, discutiile despre discuri si placute de frane au mai fost pentru unele modele (inclusiv la Dacia), de aceea uneori trebuie verificat fizic pe masina.
Totusi nu stiu ce program indica 300mm (ex pe fata), eu tot ce am gasit este de 320mm (indiferent de producator: ATE, Brembo, etc.), vezi atasat specificatiile.

LE: am adaugat si placutele spate (Brembo) ca info.

This post has been edited by Gil26: 28 Feb 2021, 09:27

Attached thumbnail(s)
Discuri1.png ( Size: 122.98k ) Number of downloads: 961
Discuri2.png ( Size: 93.84k ) Number of downloads: 80
Discuri3.png ( Size: 533.38k ) Number of downloads: 87
Discuri4.png ( Size: 398.74k ) Number of downloads: 91
Placute.png ( Size: 188.34k ) Number of downloads: 72


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 28 Feb 2021, 12:01
Post #75


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Informatia despre diametrul discurilor fata o regasim in tabelul din postul 68; pe la alte pravalii - tot pe baza VIN, aceeasi valoare am gasit-o...
In baza de date Renault la fel, tot 300...Interesant!
Abia astept sa imi vina cheia tubulara de 36 mm, masurata acum (nu se gaseste cu patrat de 1/2, trebuie adaptor de la 3/4 sau 1, la 1/2), pentru a-l demonta si a sti daca trebuie coletate pentru retur, sau pastrate unsure.gif
Utile si celelalte date oferite biggrin.gif

This post has been edited by 77sky: 28 Feb 2021, 14:48


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 28 Feb 2021, 15:15
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Mda asa este, scuze, am omis asta (tocmai eu am oferit informatia), dar in ultimul timp am tot ”pendulat” intre diferite modele Renault (si chiar Dacia) prin tot felul de caracteristici si probleme (acum ”buchisesc” putin si transmisia EDC DC4).
Ceea ce am scris cred ca ramane valabil, si documentatiile au unele lacune si greseli, cateva au fost si ”semnalate” celor de la Renault, unele au fost modificate altele nu, iar pentru documentul (programul ) respectiv era si greu sa se aplice mai multe ”filtre” si pentru asta. Tocmai de aceea este bine sa se compare anumite date intre documente\surse diferite si in ultima instanta sa se verifice si fizic pe masina. Insa cred ca unele informatii sunt de ajutor, pot usura mult ”munca”.
Toate cele bune! (si sper sa nu ai probleme cu cele pe spate unsure.gif )

This post has been edited by Gil26: 28 Feb 2021, 15:21


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 28 Feb 2021, 21:38
Post #77


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Evident, documentatiile au lacune, nu te invinovatesc pe tine, stai linistit biggrin.gif
Ce imi este ciuda, nici vanzatorii de piese (site-urile) nu sunt foarte precisi in informatiile setate.
Cu discurile spate va fi o adevarata epopee, jucam la 3-5 acte smile.gif
Daca initial am comandat cele 2 discuri extern, am platit 2, mi-a sosit unul! blink.gif
Am prezentat dovezile, eroare de livrare a fost recunoscuta, daaaar, nu puteau sa imi trimita discul lipsa din pereche. Dupa insistente, au acceptat stornarea facturii initiale si lansarea unei noi comenzi, cu alte 2 piese.
Acum astea au sosit si nu stiu daca sunt corecte-300mm am pe masina sau mai putin-290 mm wacko.gif
Mai departe...apar intrebarile: pot sa fac retur? Valoarea nu e derizorie...
Dileme...
In serara asta mi-am facut temele, am observat si ca suruburile portetrier sunt cu cap tip torx, mai mari de 50 mm.
Am lansat comanda si pentru astea si pentru tubulara de 36mm
Sunt foarte utile cifrele, tabelele, de apreciat efortul colectarii lor.
Revin cu informatii despre...epopee biggrin.gif


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 7 Mar 2021, 18:24
Post #78


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Azi s-a mai jucat un act in aceasta epopee biggrin.gif
Plin de speranta, incerc sa pun cheia tubulara de 36 mm peste piulita. Problem, era prea mare diametrul cheii mele. O iau la polizor, pana ajung la diametrul solicitat de disc.
Demontez piulita discului, am avut si bit torx de 60 mm, pentru suruburile portetrierului si desfac intr-un final discul.
Le compar, incerc sa il montez pe cel de 300 mm (de proba, stiam ca nu se poate, dar cine stie). Si avem verdictul: doar 290mm se poate monta la mine.
Daca tot am demontat, imi zic sa fac curatenie si schimb de placute.
Spal orificiile si culiesele insele, le gresez cu carmaz dedicat, incerc sa montez placutele tip ATE 13.0460-2624.2
Si ...pace! Nu puteam sa montez etrierul, de parca erau mai groase decat era permis, in conditiile in care si grosimea discului a scazut cu 1 mm
Fac precizarea ca am urmat exact pasii din manualul tehnic, dupa apasare Start, combinatie pedale frana, acceleratie si buton frana spate, am depresat cilindrul, pana cand s-a simtit ca ajuns la cap de cursa. Si cu toate acestea nu pot sa asez etrierul in portetrier. blink.gif
Analizez diverse cote, grosimea este de 15.9 mm, iar ATE imi recomanda modelul inserat in atasament, exact ce am cumparat 15.9 mm
Sau este alt tip de placute, ceva mai subtiri, ori...nu s-a retras complet frana electrica... blink.gif

Acum am incercat sa fac retur cele 2 discuri-nemontate si se pare ca nu imi permite acel magazin online (au trecut cele 14 zile); asa ca...am de vanzare 2 discuri de 300 mm biggrin.gif

Attached thumbnail(s)
ATE.png ( Size: 241.87k ) Number of downloads: 96


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 9 May 2021, 15:54
Post #79


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Act final, reusit biggrin.gif
Pentru ca nu sunt foarte multe detalii despre aceasta masina, a fost destul de anevoie, dar intr-un final am inteles ce s-a intamplat.
Am dezactivat frana de parcare: apasare buton start/stop (fara a atinge pedalele)+ pedala frana + pedala acceleratie + contactor actionarea frana de parcare
Dupa extragerea rotii, primul pas a fost demotarea motorasului care actioneaza mecanic pistonasul (frana de parcare).
Am demontat conducta de franare
Am fixat etrierul in menghina si cu un bit tip torx nr. 45 am desurubat pana la capat de cursa axul central.
Apoi am extras foarte usor pistonasul si am analizat mecanismele cu pricina.
De obicei la acest tip de franare pistonasul are un filet interior in care intra tija filetata actionata de actuatorul franei de parcare.
Aici nu, avem: pistonul cu doi pereti interiori drepti-in care se fixeaza o piesa mobila, intre cei 2 pereti ai pistonasului si cu filet interior in care se fixeaza axul actuatorului.
Pentru a fi dezamorsat complet (montaj placute noi), avem solutiile:
1) actionare cu 12 V, asupra actuatorului, dupa extragerea mufei (de identificat polaritatea, pentru actionarea in sensul dorit)
2) actionare mecanica, asa cum am procedat eu
3) la final se actioneaza cu o banala presa, sau o parghie din 2 leviere sau...fiind in menghina eu am ciocanit f usor cu o coada a unui ciocan (pentru a simti piesele in miscare)
Desi cumparasem si set dedicat de prese actionare frane, mai mult m-a incurcat rolleyes.gif

A trebuit sa demontez toate piesele pentru a inlocui garniturile (etansare interioara si burduf exterior protectie praf). Se monteaza cu un rost: intai garnitura interiora, apoi se fixeaza burduful pe piston si apoi in etrier, la final impingandu-se usor pistonul. Cu mare grija la asezarea corecta a burdufului pe toata circumferinta.
Se foloseste obligatoriu vaselina siliconica (eu am avut ATE), se descompune si nu afecteaza nimic.
Curatare, gresare cu vaseline dedicate zonele de fixare a placutelor, folosire pasta blocatoare, strangere suruburi m8, de fixare a etrierului in portetrier la cuplul de 35 NM.
Totul foarte ok!

Conducta a fost obturata cu un dop din trusa de aerisire frane.
Dupa remontarea conductei am lasat cateva secunde buuuune sa curga lichidul de frana, cu aer co tot, apoi am aerisit in x instalatia de franare (SD+FS+SS+FD), inlocuind si lichidul de frana cu cel mai bun gasit pe piata: Motul RBF 600 cu cel mai ridicat punct de fierbere 216 G Celsisus.
Golirea s-a efectuat prin vacuumare si suplimentar aerisire la pedala.
Total consumat: cca 800 ml
Deja se simt efectele pozitive, frana actioneaza mult mai precis.
La max 3 ani schimb acest fluid, la orice masina recomand aceasta operatiune

This post has been edited by 77sky: 9 May 2021, 16:04


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vrock92
post 16 Aug 2021, 08:11
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 31 May 18
From: Cluj-Napoca




Salutare

Legat de lichidul de racire, totalul cantitatii de 7,5 l conform documentatiei atasate de colegi mai sus pentru 1.6. 160 reprezinta cantitatea totala? Adica antigel + apa distilata respectand proportia.

Multumesc,


--------------------
Renault Talisman 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 21 Aug 2021, 11:10
Post #81


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Am schimbat eu, cu demontarea unui furtun care intra intr-una din cele 2 electropompe de recirculare, situata undeva in stanga fata, cu demontarea carenajului rotii.
A 2-a pompa de recirculare este aproximativ pe la jumatatea masiniii-spre radiator, dupa demontarea "scutului" motor este usor vizibila.
Am demontat busonul vasului de expansiune, surubul furtunului de supraplin si inca un dop de aerisire. Suflat cu aer comprimat fff bine.
Cu toata stradania mea, dupa reumplere finala (dupa golirea initiala am spalat cu apa distilata, pana a declansat termostatulu!), mi-a luat cca 5.5 L, estimatul era de 6.5.
Consider ca este absolut rezonabil! Doar daca mai demontezi si pompa de apa, diverse coturi si furtunuri, poti ajunge la acea valoare.



--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pop Marcel
post 17 Sep 2021, 11:45
Post #82


Iubitor de Laguna si Talisman


Group: Members
Posts: 446
Joined: 20 April 08




Am facut si eu revizia la talismanul meu 1.6 diesel la un servis multi marca, scimb ulei Elf si toate filtrele cost 713 lei, la reprezentanta Renault din Cluj Napoca mi-au facut oferta de revizie cu 1500 lei.


--------------------
Renault Talisman 1.6 l 160 CP 2016/Initiale Paris
Renault Laguna III Initiale Paris 2011 2 dci 150 cp
Renault Laguna II Initiale Paris 2007 2 dci 150 cp
Renault Laguna II Initiale 2003 2 dci 150 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alxseb
post 17 Sep 2021, 15:22
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Salut, cât ulei intră exact în 1.6-160cp, cu tot cu schimbul de filtru? Iar ca ulei, în afară de Elf evolution 5w30 RN 0720 (bănuiesc că ăsta este cel original), ce mai recomandați?


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 17 Sep 2021, 17:21
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Pentru cantitatea de ulei vezi si postul #68, despre tipul de ulei....(eu folosesc cel recomandat de producator, iar nivelul de ulei la jumatatea dintre min si max)

This post has been edited by Gil26: 17 Sep 2021, 17:32


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alxseb
post 17 Sep 2021, 19:43
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Mulțumesc, Gil26


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 18 Sep 2021, 21:13
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




a scris Gil26, se foloseste in reprezentante Castrol GTX 5w30 RN 720


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 18 Sep 2021, 21:34
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.916
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(77sky @ 7 Mar 2021, 18:24)
asa ca...am de vanzare 2 discuri de 300 mm biggrin.gif
*



Sau luati 10mm la strung din ele... biggrin.gif


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 19 Sep 2021, 09:18
Post #88


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Asta e solutia romaneasca, de avarie; mai sunt si alte cote in discutie: diametrul butucului, diametrul surubului care prinde roata, etc...
Da, primul gand asta a fost si la mine "sa-l iau la pila" biggrin.gif
Dupa...am inceput sa analizez, calculez smile.gif


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 19 Sep 2021, 13:55
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.916
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Din ce ati scris reiesea ca doar diametrul mare va incurca nu si restul dimensiunilor, asta era foarte simplu de corectat.
Solutia de avarie nu este romaneasca si nu merge usor luat la pila, eventual in caz de avarie la flex, se pune discul pe butuc, se rotese la vitez mica si se ia cu flexul, asta e de avarie!
Pacat ca nu va puteti folosi de ele.

P.S. am scris despre acea modificare deoarece din ceea ce ati facut am vazut ca nu va sperie 2 suruburi si 3 piulite!
Succes in continuare.

This post has been edited by Agrig: 19 Sep 2021, 13:57


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bufaly
post 16 Oct 2021, 21:57
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 10 May 20




Salutare colegii!
Am schimbat acum 3 mii de km discurile si placutele de frana pe fata. Mentionez ca discurile si placutele sunt pe ATE, iar a inceput sa mi trepideze iar volanul la franare, a mai intalnit cineva problema asta?
Multumesc!


--------------------
Renault Talisman 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:38
Dacia