Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

46 Pages « < 21 22 23 24 25 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitie masina

MuciX
post 29 Jun 2019, 19:04
Post #661


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Fuserăm azi la Mazda și merc. La merc e greut, se vede marca, de mașină nouă dotată ok nu prea vrem sa ne apropiem. Un cla pe la 10k kmp cam 200 euro pe lună, sau 27k.

La Mazda am configurat o m3 Sedan cu automată și a ieșit la vreo 32k. Ne-a fost recomandat in leasing pe 3 ani și 90k kmp cu avans 7k. Iese rata la 274 euro pe lună cu revizii incluse (255 fără).
Ar ieși 7k + 9880, adică aproape 17k.

Ni se pare ok. Rămâne să mai mergem și pe la alții.

Am fost și la Ford dar am stat cam nebăgați in seamă, chiar daca eram îmbrăcați ok, am zis noi. Am urcat într-un Mondeo hybrid, dar nu i-a placut.

Pe măsură ce se apropie rata de 300 euro, parca tot mai atractiva mi se pare tesla 3. Soția mea are priză la birou, deci ar incarca mocca, deci 150 euro pe benzina se pot duce către rata.

La insistențele unui moldovean faimos vom studia piata sehaș sa vedem ce găsim la 15-17k și care să bifeze tot ce căutăm.

This post has been edited by MuciX: 29 Jun 2019, 19:54


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 29 Jun 2019, 19:37
Post #662


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.512
Joined: 18 May 17




Fuseram 😉. On: cam de pomana M3-ul ! Sigur nu ai uitat o reziduala ceva ?


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 29 Jun 2019, 19:55
Post #663


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pai o dau înapoi după aia 3 ani.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 29 Jun 2019, 23:31
Post #664


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.512
Joined: 18 May 17




Call me whatever dar nici picat cu ceara nu pot sa pricep ratiunea de a plati 500 de euro pe luna ca sa mergi cu masina care nici macar nu e a ta ! Si mai mult, o compacta !
Acum fiecare cu placerile lui dar asta este risipa in opinia mea !
Spor la ales !
O Giulia (etta) rosie nu ar merge ?


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 30 Jun 2019, 07:55
Post #665


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Cum adica nu e masina lui? Daca merge zilnic cu ea, unde si cand are el chef, mai conteaza ce scrie in talon? Si, daca peste trei ani repeta figura, nu e si mai bine? O fi rau sa ai mereu masina noua, in garantie si cu service inclus, daca iti poti permite? Vorbim de Germania, totusi, unde 500 euro nu insemna mare lucru.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 30 Jun 2019, 09:13
Post #666


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




500 Euro inseamna 500 Euro si in Germania si in Romania.
S-ar putea explica in felul urmator:
Eu mi-am luat masina in noiembrie 2017 la 29.000 km. cu 22.300 Euro.
Azi, imediat iulie 2019, la 86.000 km., (19 luni si 57.000 km. mai tarziu) mai valoreaza cam 16.600 Euro.
Diferenta de 5.700 Euro impartita la numarul de luni rezulta o pierdere de 300 Euro/luna. Daca vand azi masina, inseamna ca am platit 300 euro lunar ca sa fiu mobil.
La care adaugam anvelopele, jantele, asigurarea, impozitul, etc. Carburantul nu l-am pus, desi si ala intra la TCO. De socotit nu l-am socotit fiindca se platea si la proprietate, si la credit si la leasing.

De ce n-as lua eu in leasing, e ca nu as avea niciun avantaj fiscal doar stres, sa nu ma ia alanla bani marunti la final pentru orice zgarietura. Prefer sa fiu proprietar in acte, pana cand un alt concept de mobilitate urbana o sa fie mai atragator.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 30 Jun 2019, 09:21
Post #667


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(Bwwlan @ 30 Jun 2019, 09:13)
500 Euro inseamna 500 Euro si in Germania si in Romania.
*


Intre 4.000 euro in Germania si 1.000 euro in Romania (salarii medii brute in 2019, conform datelor gasite pe net), nu vezi nicio diferenta?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 30 Jun 2019, 09:32
Post #668


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(mars @ 30 Jun 2019, 07:55)
Vorbim de Germania, totusi, unde 500 euro nu insemna mare lucru.
*


Stai bre, ca doar nu-s facut din bani. Am si eu facturi de platit acasa. smile.gif
Plus ca prefer sa fac eu ceva cu ei, decat sa ii platesc sa merg la munca.

@myreno4me: hai sa te iau direct. Ai 32k cash de ingropat intr-o masina? Te asigur ca eu nu am.

nu stiu tu cum esti dar eu vad lucrurile asa:
Eu platesc 17k pentru a folosi timp de 3 ani o masina care valoreaza 32k. Dupa 2.5 ani imi comand alta, a.i. cand vine vremea, o dau pe asta si o preiau pe urmatoarea, hopefully in aceeleasi conditii.

Daca ar fi sa ne flexam bicepsii in parcare la polivalenta, presupunand ca am ales aceeasi masina, tu credit, eu leasing, creca se uita pustoaicele de 28 de ani la noi cu aceeasi admiratie "uite ce mazda misto au pouloshii astia doi, nici macar nu e aia cu fundul tesit".
Diferenta este ca tu in astia 3 ani, ai plati cam de 2 ori rata, ca sa poti ramane cu ea la final. Si daca ai vrea si tu masina noua dupa 3 ani, ar insemna sa cauti sa o vinzi, sau sa o dai la buyback si sa faci un alt credit.

A, inca ceva, in cazul creditului, masina nu ar fi a ta, ar fi tot a bancii, pentru ca tu ai folosit banii ei sa o cumperi.

@bwwlan: Asta urmesza sa ma interesez zilele astea - impozit si asigurare. Tocmai de aia incepe sa sune bine Tesls 3. Ar sari de 450 rata, dar scat spre 200 euro pe luna carburat si cat o fi impozitul. Mai primesc 2k euro de la stat, revizii la 3 ani si uite cum nu mai pare de 2 ori mai scumpa.

Asta urmeaza sa ma interesez zlelele urmatoare de asigurare si impozit pentru mazda.

A si intre timp a mai intrat un contender pe lista Corolla Sedan Hybrid. I-a placut fetei si sincer nici mie nu mi se pare rea. Au finantare muuult mai avantajoasa decat oricare altii de pana acum.



--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 30 Jun 2019, 09:38
Post #669


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Eu n-am zis asta, mai citeste odata.
Am zis ca 500 = 500.
In Germania cu 500 de euro cumperi acelasi Smart TV ca in Romania (poate o diferenta de 20 Euro +/-). In Romania in litru de diesel costa tot cam 1,25 Euro. In Germania tot 12.000 dai pe un Sandero Stepway "full".
La asta ma refeream cand spuneam ca 500 = 500. Puterea de cumparare nu era in discutie.
In plus, aici nimeni nu ia 4000 ca salariu de referinta, mai degraba un 1800 salariu mediu NET. Cat e brutul pe hartie, aia nu incalzeste pe nimeni. Nu stiu cat castiga Mucixu si nevasta-sa in mana si nici nu ma intersecteaza, cert e ca aici, ca doi salariati sa castige peste 6.000 e considerat mai degraba un castig foarte bun, decat ceva comun.

This post has been edited by Bwwlan: 30 Jun 2019, 09:41


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 30 Jun 2019, 09:46
Post #670


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(Bwwlan @ 30 Jun 2019, 09:38)
In Romania in litru de diesel costa tot cam 1,25 Euro.
*


O fi la voi in Bavaria, eu am dat si 1.6 aici tongue.gif

Cert este ca nu numai ca sotia mea este mai desteapta decat mine este si mai rationala. Daca am fi castigat 12k pe luna probabil ca tot s-ar fi gandit de 2 inainte sa puna praguri iluminate pentru 200 euro il lista de optionale. Sau sitem Bose. Ei ii este suficient ala normal.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 30 Jun 2019, 09:47
Post #671


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




@MuciX: ceva de genul BMW Select 1% nu gasesti acolo? Cu o reziduala mare, ca sa scada ratele cat mai mult?

@Bwwlan: eu am inteles ce vrei sa zici, dar trebuie luata si puterea de cumparare in considerare, pentru ca rata de leasing, raportata la venitul familiei, e mult mai mica acolo si cu atat mai usor o familie poate decide sa intre intr-un astfel de contract. Iar mai nou tendinta e (sau ar trebui sa fie) sa cumperi dreptul de folosinta, nu de proprietate, mai ales cand vine vorba de bunuri de consum, ca masina nu e o investitie.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 30 Jun 2019, 09:54
Post #672


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Poi nah, la ejtia care castiga jdemii pe luna, nu li se pare lux sa alimenteze pe autostrada tongue.gif
Eu caut pe clever tanken sa vad unde gasesc mai ieftin, ca-s chitros smile.gif de regula alimentez miercuri sau joi intre 18 si 20, ca atunci e cel mai ieftin.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 30 Jun 2019, 09:59
Post #673


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Chitros sunt si eu. Vorbeam de benzinarii de langa mine, nu de pe autostrada. Sotia mea merge din plin in plin, alimenteaza cam de 2 ori pe saptamana. Cand trebuie, trebuie, nu are de ales, dar de pe autostrada, nu. Fie de langa munca fie de langa casa. smile.gif

Pe clever tanken acum am 1.419 cea mai ieftina E10 in zona mea. Si e bine, mai jos de atat rar vad. Noroc cu ADAC, mai scot un cent la litru. smile.gif)

This post has been edited by MuciX: 30 Jun 2019, 10:23


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Jul 2019, 07:58
Post #674


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(myreno4me @ 30 Jun 2019, 00:31)
Call me whatever dar nici picat cu ceara nu pot sa pricep ratiunea de a plati 500 de euro pe luna ca sa mergi cu masina care nici macar nu e a ta !  Si mai mult, o compacta !
Acum fiecare cu placerile lui dar asta este risipa in opinia mea !
Spor la ales !
O Giulia (etta) rosie nu ar merge ?
*


pe logica asta nici cu credit nu-ti iei masina, strangi banii, fac si dobanda si o cumperi cu banu jos in 3 ani in loc sa platesti 5 ani la ea si dobanda.....


Leasingul are 2 avantaje fata de credit (cine ami vede altele sa zica):
1) bataie de cap mai mica cu vanzarea , daca nu esti genul sa se marite 10-15 ani cu masina. Daca ai si revzii incluse, casco cu conditii f avantajoase, masina de inlocuire garantata etc. scade si mai mult bataia de cap si doamna Mucix pare interesata de asta
2) deductibilitatea cheltuielilor, avantaj mare la firme, nu stiu cat la persoane fizice (poate in germania o fi un avantaj si la asta.?)
avantaje pe care le platesti, nu le da nimeni moka.
P.S. la masini noi este perfect posibil sa fie mai ieftin pe credit decat cash.... Sau mai ieftin cu finantarea marcii decat cu finantarea bancii.

PPS. daca la o masina in credit faci dauna totala si masina vlaoreaza mai putin decat ai tu de platit (deprecierea mai rapida decat cat ai platit tu din principalul creditului) cu o dregi? Platesti rate la epava? la leasing asta e acoperita de casco.

1 Jul 2019, 09:07:
QUOTE(Bwwlan @ 30 Jun 2019, 10:38)
Eu n-am zis asta, mai citeste odata.
Am zis ca 500 = 500.
In Germania cu 500 de euro cumperi acelasi Smart TV ca in Romania (poate o diferenta de 20 Euro +/-). In Romania in litru de diesel costa tot cam 1,25 Euro. In Germania tot 12.000 dai pe un Sandero Stepway "full".

*


Corect, diferenta e la servicii, nu la produse. la dentist cu 200 de euro faci o obturatie de canal si o plomba aici, in germania te tine de mana.


This post has been edited by einstein1984: 1 Jul 2019, 08:07


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 1 Jul 2019, 08:25
Post #675


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(MuciX @ 30 Jun 2019, 09:32)
Eu platesc 17k pentru a folosi timp de 3 ani o masina care valoreaza 32k.
*



Asta pare un pic scump. BMW si Mini au in Romania oferta aia prin care platesti 36% in primele 36 luni (aia 36% includ si avansul), la care se adauga dobanda. Tu fiind in Germania, ar trebui sa fie o dobanda de ~2%, deci nu adauga prea multi bani in plus. Poate investighezi cum e oferta in Germania.

E posibil ca astia de la BMW sa nu aiba anumite costuri incluse, gen Casco, dar nu gasesc pe site la prima vedere.

PS: E acelasi program cu ce a dat link mars mai sus, dar la mine nu merge link-ul.

Sunt ceva info aici: https://www.bmw.ro/ro/topics/offers-and-ser...ces/offers.html

This post has been edited by St: 1 Jul 2019, 08:30


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 1 Jul 2019, 08:34
Post #676


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(einstein1984 @ 1 Jul 2019, 08:58)
la dentist cu 200 de euro faci o obturatie de canal si o plomba aici, in germania te tine de mana.
*



Nu stiu unde mergi tu ... dar eu saptamana trecuta am facut fix operatiunea descrisa de tine ... 400 RON ... deci sub 100 de euro ... am semnat si vazut valoarea pentru ca am incluse in asigurarea de sanatate de la job treburile astea ... si acuma este jale cu programarile ca au venit acasa romanasii si toti au de facut cate ceva ... ca dincolo este scump tare ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Jul 2019, 09:23
Post #677


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




eu am dat vreo 800, dar nah profesie liberala, isi fac pretul cum vor. Sigur gaseam si mai ieftin si mai scump.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 1 Jul 2019, 11:10
Post #678


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Am tot cochetat cu ideea de a lua din Ro, dar daca fac leasing acolo, raman cu numere romanesti pe masina si parca nu as vrea. Cash ar fi un efort prea mare, nu vreau sa ma descopar atat pentru o masina. Mai trag de mazda asta si tot nu ma lipsesc de 30k.

O sa ma uit si la bmw, dar nu sunt multe care sa ii placa si sa fie in buget. Mai ales daca vorbim de masini noi. De fapt nu cred ca e vreuna. smile.gif

Oricum, am discutat intens, am dat-o pe toate partile, i-am explicat cat m-am priceput ce pierdem si ce castigam cu leasing, cum e cu credit-ul si ce presupune sa luam una sehas cu finantare sau cu banii jos.

In cazul sehas am zis ca daca in 3 ani am plati 17k, atunci hai sa cautam un sehas in 17k si ne asumam gaura, povara mentenantei, etc.
Ca sa limitam problemele cu mentenanta am zis sa cautam o masina sub 40k kmp.

Asadar:
- bezina sau hibrid cu benzina
- sub 40k kmp
- nu mai veche de 3-4 ani
- scaune incalzite
- 17k euro
- exclus clasa super mini
- de preferat sedan compacta, dar ne multumim si cu una de clasa mini hatch.

Noi nu am gasit nimic multumitor.

Asa ca din cum imi dau seama, ar inclina catre leasing pentru Mazda 3 noua, desi ii cam sclipeau ochii si la acel CLA sehas postat pe topicul celalalt.

This post has been edited by MuciX: 1 Jul 2019, 15:39


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 1 Jul 2019, 12:06
Post #679


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Mazda mx5, se incadreaza la toate criteriile, mai putin ultimul.
Dar merge la munca intr-un mod placut, cu consumuri mici smile.gif

This post has been edited by St: 1 Jul 2019, 12:06


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 1 Jul 2019, 12:24
Post #680


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




I-am sugerat, a zis ca nu ii plac lampile spate. Si ca ar fi cam nepractica, dar ar putea trece peste asta.
La NA nici nu vrea sa se uite sad.gif

P.S. nici alfele nu ii plac. Am contemplat ceva timp divortul dupa mi-a zis, dar mi-am amintit ca ii place ursuletul si am zis sa mai acord o sansa casniciei de dragul vremurilor bune petrecute impreuna.

This post has been edited by MuciX: 1 Jul 2019, 12:27


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 1 Jul 2019, 12:39
Post #681


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.512
Joined: 18 May 17




3 ani - 17 k + 3 ani 17 k = 6 ani si 34 k fara a detine ceva dupa acesti ani.
Leasing/credit 6 ani si 34 k plus o "rabla" veche de 6 ani de vanzare cu minim 10 k
Intr-adevar una este sa conduci o masina 3 ani, alta sa o conduci 6 ani si sa te coste cu 30% mai putin.
Obrazul subtire cu cheltuiala se tine ! Treaba e ca avantaj zero la schimbatul din 3 in trei ani exceptand sentimentul de a conduce o masina mai noua.
Stiu, piticii costa si uneori trebuie satisfacuti 😉 !
On : mazda 3 este o alegere foarte buna !

This post has been edited by myreno4me: 1 Jul 2019, 12:43


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 1 Jul 2019, 12:49
Post #682


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(MuciX @ 1 Jul 2019, 12:24)
I-am sugerat, a zis ca nu ii plac lampile spate. Si ca ar fi cam nepractica, dar ar putea trece peste asta.
La NA nici nu vrea sa se uite sad.gif

P.S. nici alfele nu ii plac. Am contemplat ceva timp divortul dupa mi-a zis, dar mi-am amintit ca ii place ursuletul si am zis sa mai acord o sansa casniciei de dragul vremurilor bune petrecute impreuna.
*



La banii astia te incadrezi la ND smile.gif, mai ales ca sunt suficient de multe pe melegurile unde sunteti voi,


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Jul 2019, 12:53
Post #683


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




vreun mini din ala mai gras nu gasesti la banii astia? de la dealer, cu garantie de sh...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 1 Jul 2019, 13:04
Post #684


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nu ii place nici mini. sad.gif

@myreno4me: vad ca insisti. Si nu am o problema ca ai o opinie diferita, dar ifose din astea cu obrazul subtire facem daca as decide pe banii altuia. Altfel spune-mi ca tu o vezi ca pe o risipa si te rog mai usor cu dojeneala.
Care este diferenta dintre a plati devalorizarea unei masini si a plati-o cu totul? Mai ales ca masina va fi un mijloc de transport, nu obiect de cult in casa.

Cam asta este diferenta, parerea mea. Eu nu tin mortis sa am masina pe numele meu, vreau sa ma pot folosi de ea, cand am nevoie, cat am nevoie, fara sa ma doara capul de cat costa o cutie de viteze, spre exemplu.

Asadar, leasing pe perioada garantiei si cand a iesit din garantie devine problema altcuiva.

Si de ce am impresia ca aritmetica ta nu pusca? "Rabla" aia in 6 ani bate spre 200k kmp. Pui distributie, pui bujii, pui frane, pui anvelope, eventuale reparatii in afara garantiei si ce ramane/?

In cazul leasing-ului platesc 2 randuri de anvelope de iarna si in 6 ani teoretic nu mai cheltuiesc decat pe spalatorii.

Inca ceva - fix precum in cazul unei asigurari cumperi "liniste", la fel se intampla si in situatia de fata. Poate masina aia va tine 10 ani fara interventii, dar poate nu.

Hai sa te iau si cu matematica, vorbim pe cifre exacte:

Cheltuieli Leasing:
Avans: 7000
Leasing: 36*274=9867 () revizii incluse
Total: 16864
Total in 6 ani: 33728

Cheltuieli Credit:
Avans: 7000
Credit: 60*427=25627 (nu merge 72) (fara revizii)
Total in 5 ani: 32627

Zicem ca o mai tin un an, timp in care mai bag vreo 2k in ea in piese. 2 randuri de anvelope pe 18 1k euro. Niste TUV, creca sunt 2 la numar in 6 ani si ce m-or mai pune sa schimb acolo. rotunjim la 4k.
Revizii programate pe 6 ani vreo 1500.
Deci cu totul 5500. Imi dai tu 12k pe ea peste 6 ani, sa raman si eu cu avansul pentru urmatorul credit?


QUOTE(St @ 1 Jul 2019, 12:49)
La banii astia te incadrezi la ND smile.gif, mai ales ca sunt suficient de multe pe melegurile unde sunteti voi,
*


N-auzi ca nu ii place spatele?

This post has been edited by MuciX: 1 Jul 2019, 13:13


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 1 Jul 2019, 13:16
Post #685


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Credeam ca i-ai aratat NC, fiind vorba de SH.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 1 Jul 2019, 13:16
Post #686


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.512
Joined: 18 May 17




Dupa cei 6 ani ,pe rabla iei ceva, pe varianta unu iei...a treia rata.
Spor !
Exact cu ai spus este vorba de liniste !
Nu dojenesc pe nimeni, ar fi culmea, fiecare face ce ii pusca aritmetica cu banii lui !
Bafta !
✌️


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 1 Jul 2019, 13:17
Post #687


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




L.E.
Mi-am amintit, exista varianta de leasing "clasic", calculele ar fi cam asa:
Avans: 7000
Leasing: 36*297,35=10704.6 (fara revizii)
Valoare reziduala: 13.378,41
Total: 31083.01


In functie ce cum mi se nazare atunci pot opta sa o platesc, probabil as putea cere finantare pe reziduala, la care as mai plati o dobanda, ca sa nu topesc 13k dintr-un foc.

Sau as putea incerca sa vand masina pe vreo 18k si sa raman eu cu 5k. nedumerire.gif

LLE: am mancat rahat, 297 e prima rata, restul sunt de 329,00 in cazul leasing-ului clasic.
Avans: 7000
Leasing: 297+35*329=11812 (fara revizii)
Valoare reziduala: 13.378,41
Total: 32.190

QUOTE(St @ 1 Jul 2019, 13:16)
Credeam ca i-ai aratat NC, fiind vorba de SH.
*


La miata NC sehas nu m-am gandit. smile.gif

This post has been edited by MuciX: 1 Jul 2019, 13:24


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 1 Jul 2019, 13:30
Post #688


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(MuciX @ 1 Jul 2019, 12:10)
Am tot cochetat cu ideea de a lua din Ro
*


Dacă te decizi, am io o barcă k9! O dau eftin, mai scad și din valoarea sentimentală, ieși cu macsim 6000 EUR. Da' spune repede, că dacă apuc s-o spăl, n-o mai dau! wink.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 1 Jul 2019, 13:32
Post #689


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06






--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 1 Jul 2019, 15:40
Post #690


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Uitasem sa zic mai sus ca fara diesel. Am editat.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
46 Pages « < 21 22 23 24 25 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 12:08
Dacia