Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Companii de transport aeriene + aeroporturi, pareri & experiente & costuri

C a t a l i n
post 19 Sep 2008, 08:35
Post #91


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Decât în halul în care funcționează în prezent (arată ca o autogară), mai bine fără...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 3 Oct 2008, 12:03
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05





"O cursă Tarom cu 37 de pasageri la bord care venea de la Munchen la București a aterizat de urgență, vineri dimineață, pe aeroportul din Viena, în urma unui semnal de depresurizare."
De remarcat numarul de pasageri: 37!?, din cauza asta biletele sunt 400-500 euro, fata de low cost, care merg cu 170-180 pasageri, dar in medie cu 100euro.

http://www.mediafax.ro/social/cursa-tarom-...ml?1688;3258418


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 17 Oct 2008, 14:17
Post #93


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Emirates , cea mai tare cu care am mers !
Avioane super tari /noi , stewardese/stewarzi de nota 10 ( erau si romani pe acolo ) , mancare buna , etc .
Cei mai slabi kuwait airlines.
Buni Tarom . Slabi Turkish , Oman Air , Gulf Air .
Medii KLM , Lufthansa , British , Qatar Aiways.


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 15 Jan 2009, 14:05
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05





"Regia Autonoma de Transport Bucuresti (RATB) a infiintat linia expres de autobuze, care va circula, de vineri, intre Gara de Nord si Aeroportul International "Henri Coanda" Otopeni. "Ca urmare a numeroaselor solicitari din partea calatorilor, pentru asigurarea unei relatii de transport intre Gara de Nord si Aeroportul International 'Henri Coanda', incepand de vineri va circula linia expres 780", a anuntat ieri Primaria Capitalei. Autobuzele liniei 780 vor opri in statiile Fluviului, Gara de Nord, Clabucet, Piata Presei Libere, Aeroportul Baneasa si Aeroportul Otopeni. Autoritatile municipale precizeaza ca pe linia expres se poate folosi doar "cardul activ". Costul unei calatorii va fi de 3,5 lei."

http://www.zf.ro/eveniment/linie-expres-de...e-nord-3743067/

intr-un mod nesimtit, pana acum au favorizat anumite firme de taxi si nu exista nicio legatura directa intre aeroport si gara ( numai prin schimbare 783+metrou sau 205)


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 27 Jan 2009, 15:18
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




"Potrivit unui comunicat, în perioada 26 ianuarie 2009 – 01 februarie 2009, la Pasajul Bǎneasa se executǎ coloane forate pe partea stangǎ, sensul București – Ploiești, în dreptul Aeroportului Internațional Aurel Vlaicu, la km 7+550 pe o lungime de 200 m. Lucrǎrile se executǎ pe timpul nopții, între orele 23:00 si 6:00, urmând a fi executate aproximativ 400 de coloane forate.

Astfel, în aceastǎ perioadǎ, traficul aerian pe Aeroportul Internațional Aurel Vlaicu este închis în fiecare noapte între orele 0,00 și 6,00.
Șase curse de pe Aeroportul Băneasa vor fi redirecționate pe Otopeni"

http://www.adevarul.ro/articole/sase-curse...pe-otopeni.html



27 Jan 2009, 16:22:



" Transporturile pregătesc marea scurtătură București-Otopeni
Românii ar putea beneficia, în câteva luni, de o legătură feroviară directă între Gara de Nord și Aeroportul Otopeni, proiectul fiind mult mai ușor de pus în practică și mult mai ieftin decât variantele anunțate până în prezent de Primăria Bucureștiului și, respectiv, Minis­terul Transporturilor.Este vorba de calea ferată București – Urziceni, care trece peste DN1 chiar la Otopeni, pe un pod situat lângă Institutul Ana Aslan. Chiar după pod se poate amenaja o mică gară, practic un peron betonat și acoperit. De aici, pe o distanță de 1,5 km, pasagerii pot fi preluați cu autocarele și transportați în clădirea aeroportului. Pe linia respectivă pot fi intro­du­se automotoare Siemens Desiro, așa-numitele Săgeți Al­bas­tre, pe motorină și care sunt ușoa­re, putân rula cu viteze mai mari chiar dacă terasamentul nu este chiar impecabil. O ultimă investiție este aceea de asfaltare a străzii ce leagă locul de amplasare a peronului de aerogară, ea existând deja."


http://www.gandul.info/economia/transportu...ml?3936;3806381

This post has been edited by nasty: 27 Jan 2009, 16:22


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 29 Jan 2009, 16:42
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05





"TAROM a inregistrat, anul trecut, pierderi de circa 70 milioane de dolari. Lipsa unei politici comerciale si managementul defectuos au dus la pierderi de zeci de milioane de dolari, pe care TAROM le mascheaza. Numarul pasagerilor a scazut la jumatate. Biletele de avion sunt foarte scumpe. Au existat destinatii pe care au calatorit si 11 pasageri. Un bilet dus-intors pe ruta Bucuresti-Paris, cumparat in ziua plecarii, costa aproximativ 400 de euro. Pe aceeasi ruta, la o companie low-cost, un bilet costa pana in 200 de euro. Nu exista o strategie. Sunt curse unde nici 30% din aeronava nu este ocupata. Noul director general al TAROM a precizat ca patru avioane Boeing 737-300 si sapte ATR 42 din flota companiei sunt vechi si ar trebui înlocuite."
http://www.gardianul.ro/Tarom-zboara-in-fa...ri-s128585.html


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hey23
post 30 Jan 2009, 21:59
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 6 March 08




Oferte la Ryanair pt multe zboruri intre orasele europene cu 2.5 euro, toate taxele incluse.
La Wizzair din Timisoara 19 lei pana la Venetia sau Milano.


--------------------
nu am nu am 2000 - DJ-03-GEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 1 Feb 2009, 15:17
Post #98


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Nasty, dar mai ales Hey23:

de fapt zborurile Tarom au tarife onorabile spre mici. Onor "jurmalistul" de la Gardianul ar trebui sa incerce sa cumpere in ziua plecarii acelasi bilet Bucuresti-Paris si intors de la Air France (caci Tarom nu-i low cost, si nu te duce la 100km de Paris cum se intimpla adesea cu acestia), si abia pe urma sa ia masa...

Ca va fi si condusa defectuos, cred; stimabilul comentator nu trebuie insa sa compare Romania cu Franta (asa cum pare ca face).

Cit despre Ryanair Wizzair etc - alea sunt ofertele publicate, sau a zburat colegul cu ele la preturile alea? Eu inclin sa cred ca-s cele publicate, la care colegul n-a citit toate stelutele.

Pentru informarea Dv: un A319/320/321 costa (cu combustibil, intretinere, amortizare, echipaj etc) undeva intre 8000-10000€ pe 1000 de km zburata, daca zboara peste 5000-6000 km pe zi (*). Impartiti suma la numarul de pasageri (hai sa spunem 120) si vedeti care sunt costurile. Adaugati profitul pe care orice firma trebuie sa-l faca, si vedeti ca aia 2.50€ de care spune Hey23 sunt o mare vrajeala.
-------
Adaug: Daca se vrea profit si preturi mici, calea (si din pacate exista companii care fac asta) este: salarii mici si ore multe la echipaje, in special la piloti; intretinere executata la ieftin in locuri ieftine; alegerea de aeroporturi izolate (Bucurestiul are noroc cu Baneasa; dar "Frankfurt-Haar" e la circa 140km de Frankfurt/Main, iar Torino-Cuneo e la circa 100km de Torino). Toate acestea isi pun amprenta asupra confortului dar mai ales asupra sigurantei (scazute) a zborurilor. Isi mai aminteste cineva compania ucrainiana "Volare" (careia i se interzisese zborul in EU din motive de nerespectare a standardelor de siguranta) ? Dar de "Sun Air" din Creta (aia cu accidentul de la Atena din august 2005, cauzat de intretinerea defectuoasa)?
--------
(*) dupa informatiile mele. Rog un coleg care dispune de informatii mai exacte sa confirme/infirme/comenteze ordinul de marime.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kanoknuaL
post 1 Feb 2009, 18:51
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 27 November 07




Asa cum au scris si altii, biletele/ofertele acestea minunate de " cativa lei " sunt partial adevarate dar intr'un nr limitat, undeva la 10 locuri... Totusi, sa ajungi la londra cu aprox 300 Ron este o performanta...un prieten tocmai a plecat, zbor dus-intors....Cred ca diferenta de management se refera la faptul ca acesti low-cost se multumesc sa amortizeze MACAR costurile de functionare, si sa astepte profitul ptr perioadele cunoscute ca fiind aglomerate!

P.s. Credeam ca Volare era made in italy...


--------------------
Renault Megane 2.2 Extreme 1.5dci - 105cp / 2007.11
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 1 Feb 2009, 18:59
Post #100


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Si eu credeam (de fapt nu ma gindisem prea tare la asta); intr-o buna zi am dat insa de "lista neagra" cu companiile/aeronavele interzise la zbor in spatiul european. Pe aceasta lista era si Volare din Ucraina, in compania selecta a altor firme - cele mai multe din Africa.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 2 Feb 2009, 02:24
Post #101


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Ofertele CSa pentru primavara 2009: http://www.csa.cz/en/portal/ro_ozz/ro_bestdeals.htm

Milano, Barcelona, Madrid, Berlin, Roma, Venezia --> toate la preturi sub 180 EUR. New York sub 490 EUR.



2 Feb 2009, 02:30:
Din 2009 KLM a omorat programul de fidelitate a calatorilor FlyingBlue: se castiga cel mult jumatate din milele de pana acum pentru fiecare segment, iar biletele luate pe mile "costa" cu 50% mai multe mile decat in 2008.

Momentan cred ca cel mai tare program pentru SkyTeam il are CSA si la StarAlliance Lufthansa. Niciunul nu are preturi mici, insa pentru calatorii frecventi sunt avantaje notabile.

This post has been edited by AlexC: 2 Feb 2009, 02:30


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 3 Feb 2009, 16:28
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




am cautat pe ruta Bucuresti-Strasbourg, prin CSA = 488 eur, fff scump. CSA are relativ ieftin pe rutele pe care le gasesti pe low cost la jumate din pretul CSA.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 4 Feb 2009, 10:15
Post #103


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Pentru asta Expedia e cel mai bun prieten. Strassbourg 455$, cu AirFrance la dus si KLM la intors. AF1889+AF7770 / KL2044+KL1361.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hey23
post 4 Feb 2009, 10:41
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 6 March 08




OS, pretul biletelor a fost 2.5 euro, fara nicio steluta. 100 % . Pe zeci de rute europene. Mai platesti bagajul de cala daca ai.
E total gresit sa spui ca zborurile low cost sunt mai putin sigure decat celelalte. Din cate stiu eu intretinerea avioanelor se face de aceleasi firme pentru toata lumea, in aceleasi conditii. In plus, de multe ori avioanele companiilor low cost sunt mai noi.
Da, uneori zboara pe aeroporturi mai indepartate. La Paris de exemplu de la aeroportu ala "la 100 km de oras", iai autobuzul cu 10 euro. Nu te costa mult mai putin de pe CdG. Si faci cu o juma de ora mai mult. Dar asta e o problema minora. Nu se merita sa dai de 5 ori mai mult la o companie traditionala doar pt ca iti dau masa in avion si te duc (uneori) pe un aeroport mai aproape de oras.
Bine , asta depine de fiecare in parte, dar pt cineva caruia ii pasa de bani avioanele low cost sunt excelente. Si la fel de sigure!
Ryanair a avut cateodata si bilete cu un euro, si cu un cent. Fara alte taxe. Sunt cei mai mare si cel mai ieftin low cost din Europa. Din Romania zboara doar de la Constanta la Pisa, si in curand si la Bologna. Oferta a fost valabila si pt zborurile la Constanta. In extrasezon mereu baga oferte de-astea.
Ii inteleg pe cei care sunt reticenti cand aud de bilete asa de ieftine. Pare cam ireal. Dar e 100 % corect. Fara tzepe!

Pt New York din Dublin Air Lingus - 260 euro, sau Londra, BA - 300 euro, ambele dus-intors, cu taxe.

This post has been edited by Hey23: 4 Feb 2009, 10:52


--------------------
nu am nu am 2000 - DJ-03-GEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 4 Feb 2009, 10:45
Post #105


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




am luat si eu doo belete prin wizzair catre roma. la sf de martie. pret per belet (dus-intors) 308 lei. ptr bagaje ce depasesc o anume marime si greutate se mai plateste in plus. la mine nu e cazul. asadar 2 belete bucuresti baneasa-roma ciampino (dus-intors) cu toate taxele incluse: 618 lei.
eu zic ca-i ok.

despre wizzair parerile is impartite. depinde de cat de pretentios e fiecare. unii se plang ca e inghesuit, altii ca nu se dau locuri ci fiecare se-aseaza pe unde apuca, altii ca nu le da papica...etc. de anulat vreun zbor sau de reprogramat ziua sau ora, am inteles ca nu prea e cazul decat in conditii extreme (vreme nefavorabila sau alte chestii exceptionale). in rest par ok.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hey23
post 4 Feb 2009, 10:57
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 6 March 08




Eu am luat pt Venetia la Wizzair pt martie, 78 lei dus- intors. Oferta a fost valabila si pt Roma. Daca luai acum 2 sapt.
Nu conteaza ca nu iti dau loc, oricum in picioare nu stai. Poti sa te asezi unde vrei. Eu din 7 zboruri, in 6 am prins la geam. Asta cu mancarea e tare. Zboru are 2 ore deci nu tre sa mananci neaparat. Si dc iti e foame poti sa cumperi cu 5 euro din avion.


--------------------
nu am nu am 2000 - DJ-03-GEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 5 Feb 2009, 02:17
Post #107


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




N-am zburat pana acum deloc cu low-cost, dar nu pot spune ca am zburat excesiv pana acum. Am rezervat cu wizzair bilete pentru un weekend la Londra in martie - 220 lei dus-intors. Sper sa nu aiba intarzieri, ca altfel se duce dracu' tot weekendul tongue.gif Nu imi pun probleme de siguranta sau confort, ci doar de respectarea orelor de zbor.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 6 Feb 2009, 15:58
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




QUOTE(cristib @ 4 Feb 2009, 10:45)

despre wizzair parerile is impartite. depinde de cat de pretentios e fiecare. unii se plang ca e inghesuit, altii ca nu se dau locuri ci fiecare se-aseaza pe unde apuca, altii ca nu le da papica...
*



-inghesuit esti in orice avion, daca ai peste 1.80m, in afara de primul rand si randurile 12-13 ( in dreptul usilor de iesire in caz de urgenta) -la WIZZ- Airbus 320.
-faptul ca nu dau locuri, la romani e problema ca se inghesuie la imbarcare, dar WIZZ are dreptate, in 10 minute toti ocupa locurile " de frica sa nu ramana in picioare" si pot decola. Daca ar fi dat locuri s-ar mai pierde 10 minute cu cautatul.
- celelalte companii " de firma" dau mancare,locurile pe bilet, spatiul intre scaune e acelasi, dar platesti 200 euro in plus si cu 5-10 euro, manaci bine si in low cost.
Singura problema este - daca se strica vreun avion, fata de companiile mari, care mergand sub 50%locuri ocupate, pot sa se ajute intre ele, prin repartitie la alte avioane.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_tm81mis
post 6 Feb 2009, 16:22
Post #109


sofer de paie


Group: Members
Posts: 261
Joined: 16 January 07
From: Timisoara




Asta cu 2,5 euro este interesant avand in vedere ca imi fac cinste cel putin cu taxele de aeroport ce insumeaza vreo 10-15 euro pentru fiecare aeroport. Daca o companie sa zicem vinde bilete cu 100-200 de euro la limita supravietuirii si isi mai scoate banii din 5-6 clienti business la astia low cost din 5-6 clienti abia imi platesc mie taxele. ohmy.gif


--------------------
renault megane 2.2 2007 - confort expression
megane sedan confort expression 2007+clima automata+rouge du feu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 9 Feb 2009, 15:41
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




nu numai la low cost se poate intampla: "O cursă Lufthansa care trebuia să ajungă la București a fost întoarsă din drum pe aeroportul din Dusseldorf, după ce piloții și-au dat seama că au o problemă de presurizare a cabinei.
În avion se aflau 26 de pasageri, în majoritate români. Aeronava a revenit pe aeroportul din Dusseldorf la nici jumătate de oră de la decolare și ar fi trebuit să aterizeze în jurul prânzului pe aeroportul Henri Coandă."
http://www.curentul.ro/2009/index.php/Actu...s-din-drum.html


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hey23
post 12 Feb 2009, 17:07
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 6 March 08




Apropos, acum Ryanair are oferta tare. Un milion de bilete cu un cent. Toate taxele incluse.


--------------------
nu am nu am 2000 - DJ-03-GEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 12 Feb 2009, 17:33
Post #112


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(nasty @ 6 Feb 2009, 15:58)
-inghesuit esti in orice avion, daca ai peste 1.80m, in afara de primul rand si randurile 12-13 ( in dreptul usilor de iesire in caz de urgenta) -la WIZZ- Airbus 320.
*


daca vreti sa luati locurile mai bune gasiti pe http://www.seatguru.com/ o harta cu acestea in functie de companie si avion


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pleosc
post 25 Feb 2009, 18:00
Post #113


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 1 March 04
From: Constanta




In legatura cu trenul spre otopeni, de cand e valabila treaba? Si nu inteleg, acum te lasa in camp, pe o rapa, o cobori, iei autobuzul si mergi pe un drum neasfaltat pana la aeroport?


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT-54-XXX
Orice solutie genereaza noi probleme.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
biscu
post 25 Feb 2009, 18:06
Post #114


...


Group: Members
Posts: 500
Joined: 24 January 07




Recomand Austrian Airlines...servicii de calitate preturi cat de cat accesibile.


--------------------
Renault Clio III 2007 - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 25 Feb 2009, 18:11
Post #115


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Iberia sunt jalnici.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 26 Feb 2009, 08:53
Post #116


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Pana vedem noi tren la Otopeni... o sa zboare A380 de pe Baneasa tongue.gif tongue.gif. pana atunci ne delectam cu strutzo-camila inventata de Minister: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-54499...ana-otopeni.htm. Dac aintr-adevar va fi atat de jenanta pe cum scrie in articol, atunci ne meritam soarta si renumele. La Moscova au bagat de curand un astfel de tren (ca in restul lumii au demult), dar si acolo e peron langa aeroport, nu la 1km in plin camp!!!

Noutati din categoria "asa nu":
1. CSA de acum vinde la economy bauturile alcoolice. Pana acum 1 saptamana serveau vin, bere, sucuri de toate felurile, de acum doar suc portocale, suc de mere si apa plata. Restul sunt cu plata, dar nimeni nu cumpara. Ceaiul si cafeaua nu sunt afectate. Link: http://www.csanews.cz/en/news/news_tz_data/tz_12022009.htm

2. Avion Turkish Airlines prabusit la Amsterdam: http://www.hotnews.ro/stiri-international-...raniti-grav.htm. Din partea mea bine ca exista supravietuitori, insa cum diseara o sa fie in zbor sotia cu bebe stau un pic cu inima stransa sad.gif

Din categoria "asa da":
1. Incepand de la 1 Februarie orice calator cu CSA care pleaca din Praga sia re un bilet la economy, poate cumpara upgrade la business pentru ~35 EUR. Pentru unele destinatii europene nu merita, insa pentru curse ca New York sau Canada e o veste buna pentru pasageri, si una dezastroasa pentru frequent flyers, care aveau privilegiul asta aproape fara restrictii.

This post has been edited by AlexC: 26 Feb 2009, 16:38


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 26 Feb 2009, 17:52
Post #117


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Cica Turkish-ul ar fi ramas fara gaz chiar inainte de aterizare


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 3 Mar 2009, 12:36
Post #118


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Qantas grounds all A380s over fuel problem

All three of Qantas's much-hyped A380 aircraft have been grounded over the past four days due to recurring problems with the plane's fuel tank systems.

Qantas was forced to declare one of the aircraft "unserviceable" last night, after scores of passengers had waited more than 12 hours for a fuel leak to be repaired.

It has now emerged that the airline's other two A380 are grounded at Sydney airport after experiencing similar problems.[...]


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kanoknuaL
post 3 Mar 2009, 17:20
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 27 November 07




" It is a complex new aeroplane, it is going to have a lot of shake down problems like this until the systems are proved. Have we forgotten the 747 was just the same- numerous in-service problems. One grew used to passing in and out of airports seeing stranded 747s all over the world. And then suddenly, the world grew to rely on it completely. A short temporary 'grounding' (withdrawal from service) to fix a minor problem or make an improvement across a fleet is occasionally to be expected, and really not R&N 'hot off the press' stuff, is it?
..People forget the dynamics involved with putting over a 1,000,000 different components together.. It always takes a while for the fixes to be learnt with any new type.. This really is no big deal.. "


--------------------
Renault Megane 2.2 Extreme 1.5dci - 105cp / 2007.11
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 5 Mar 2009, 11:40
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




QUOTE(pleosc @ 25 Feb 2009, 18:00)
In legatura cu trenul spre otopeni, de cand e valabila treaba? Si nu inteleg, acum te lasa in camp, pe o rapa, o cobori, iei autobuzul si mergi pe un drum neasfaltat pana la aeroport?
*



"Cu trenul până la Aeroportul Otopeni: o oră" " test traseu nou":

http://www.adevarul.ro/articole/cu-trenul-...peni-o-ora.html



5 Mar 2009, 13:03:
daca nu va place nici cu trenul, nici cu autobuzul, nici cu taxiul, atunci veti lua METROUL:
http://www.cotidianul.ro/primaria_nu_are_b...peni-75499.html

"linia de metrou va avea 20 de kilometri și 15 stații de metrou și va trece prin Piața Victoriei, Bulevardul Ion Mihalache, Bulevardul Expoziției, Piața Presei Libere, DN1, Aeroportul “Aurel Vlaicu” Băneasa și Aeroportul "Henri Coandă" Otopeni." "...banca JBIC a guvernului japonez a studiat acest proiect și vrea să-l finanțeze cu bani"


This post has been edited by nasty: 5 Mar 2009, 13:03


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 18:44
Dacia