Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Check power steering+ check esp laguna 3 gt

BloBox
post 4 May 2022, 20:29
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 November 20




Salutare!

Recent am achizitionat o laguna 3 gt, 178cp, varianta cu 4control.

La achizitie, aceasta avea pe bord cele 2 mesaje cu galben: check power steering & esp.
Volanul nu sta drept, ci un dinte spre dreapta, cand rotilensunt drepte, lucru de care vanzatorul a mentionat ca asta e motivul pt care apar acele erori.

Servo ul functioneaza normal, FARA 4control, iar ESP ul este dezactivat. Abs-ul functioneaza normal.

Din cateva cautari pe net, am gasit cateva rezolvari ale problemei:
1. Modul 4control defect, rezolvarea se face prin inlocuirea acestuia (destul de costisitoare)
2. Steering sensor, care detecteaza volanul virat cand rotile sunt drepte, iar indreptarea acestuia ar putea rezolva problema, sau acesta este stricat si nu citeste deloc pozitia volanului, indicand erorile precizate.

Pana sa ajung la un tester, se poate sa primesc niste pareri? S a mai confruntat cinevs cu aceste erori?

Mersi!


--------------------
Renault Laguna 3 GT 09/2009 GT - BC11GXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 5 May 2022, 06:04
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Atasat cateva informatii referitoare la directia asistata si ABS\modul 4control pentru Laguna3, cele doua mesaje pot sa fie generate de mai multe cauze (inclusiv modulul, senzorul unghi volan, etc.), o diagnosticare conforma cu un tester dedicat poate ajuta la identificare (ex coduri de eroare DTCxxxxx, parametri, stari, etc.) si apoi rezolvare.

Attached thumbnail(s)
ABS_Directie1.png ( Size: 277.33k ) Number of downloads: 86
ABS_Directie2.png ( Size: 136.5k ) Number of downloads: 86


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BloBox
post 31 May 2022, 16:22
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 November 20




Problema a fost rezolvata.

Volanul a fost centrat din spirala, dupa care, pe tester aparea ca este la 360 de grade rotit in pozitia drept asa ca am procedat la scoaterea volanului, demontarea de pe colana si rotirea senzorului 360 de grade in directia opusa. Am ajuns la 0 grade, iar la conectarea testerului erorile au disparut.


--------------------
Renault Laguna 3 GT 09/2009 GT - BC11GXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 21:17
Dacia