Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Laguna III Suspensie rigida (GT), Suspensie Laguna GT VS standard

Protector
post 27 Aug 2021, 22:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 August 21




Buna seara,

Sunt nou pe acet forum si noul proprietar al unei masini Renault Laguna III Facelift din anul 2014.
Masina este echipata cu suspensie GT de fabrica si mie mi se pare destul de rigida pentru deplasarile zilnice prin Bucuresti.

Ii rog pe cei care cunosc masina sau pe cei care s-au confruntat cu aceasta problema , sa imi comunice ce as putea face ca masina sa fie mai confortabila ( tin sa mentionez ca nu ma intereseaza sportivitatea la o masina ) , prefer confortul.

Am ales sa cer ajutorul aici deoarece sunt convins ca pe acest forum sunt oameni avizati si ca voi primi raspunsuri de folos.

Va multumesc!


--------------------
Renault Laguna 2014 III Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 28 Aug 2021, 07:16
Post #2


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Poti trece pe jante de 17" cu anvelope 215/55 R17. Confortul se va imbunatatii simtitor.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Protector
post 28 Aug 2021, 08:01
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 August 21




Buna dimineata,

mi-am luat anvelope de iarna 225/50 r17

oare daca iau amortizoare stoc OM dupa o alta serie de sasiu de la o laguna cu suspensie standard ar functiona?

multumesc,


--------------------
Renault Laguna 2014 III Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 28 Aug 2021, 11:37
Post #4


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Arcuri si amortizoare daca tot faci o treaba iar pentru a reduce costurile as merge pe solutii aftermarket. Confortul se va inbunatatii insa nu ma astept la miracole. Putini oameni de pe forum caracterizeaza masina ca avand suspensie confortabila iar multi dintre ei au jante de 16". Tu nu vei putea pune jante de 16" din cauza dimensiunii discurilor de frana.

O pista care merita investigata ar fi configuratia arc-amortizor de pe versiunile Initiale Paris. Poate reperele alea, arc si amortizor, sunt diferite de cele pentru GT si gandite pentru un plus de confort.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Protector
post 29 Aug 2021, 01:19
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 August 21




Masina mea are echiparea Initiale Paris .

Din cate am inteles eu de la diferite persoane , echiparea Initiale Paris cuprinde toate optiunile echiparilor ,, inferioare ,, .

Mi s-a parut plauzibil deoarece masina mea este cu echiparea de varf si cuprinde : sistem Bose , 4 control , frande marite ( de aici am dedus ca ar putea avea si suspensia de GT , garda la sol fiind ceva mai mica decat o laguna cu o alta echipare ) si motorul 2.0 dci 173 cp.

Este posibil sa ma insel deoarece nu cunosc foarte bine echiparile si cu ce vine fiecare.

Iti multumesc pentru ajutor !

Voi achizitiona arcuri , amortizoare si anvelope 215 55 r17 si voi reveni cu un raspuns .


--------------------
Renault Laguna 2014 III Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 29 Aug 2021, 07:01
Post #6


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Initiale Paris si GT au fost echipari de top “paralele”, dar usor diferite, desigur. Pe GT au fost standard 4Control, pedale din aluminiu (si nuca schimbator la cele cu cutie manuala), scaune sport cu piele si Alcantara si un volan sport imbracat in piele perforata.

Pe Initiale Paris 4Control era optional si avea alt tip de volan, scaune cu piele perforata, plus elemente decorative diferite (piano black in loc de aluminiu) etc.

A ta, avand 4Control, ar trebui sa aiba si suspensia aferenta, pentru ca formeaza un sistem diferit, impreuna cu puntea spate directoare si franele marite.

Daca treci la jante de 17” (standard au fost de 18”), sa fii atent la dimensiunile anvelopelor, sa fie trecute in cartea de identitate. Oricum, inainte de a face orice fel de modificari, eu as verifica daca arcurile mai sunt intregi (mai ales cele din spate) si starea amortizoarelor. Poate trebuie schimbate numai amortizoarele si sa fie dintr-o data “alta masina” din punct de vedere al confortului.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tilu
post 8 Sep 2021, 15:44
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 8 November 07




Am schimbat arcurile pe fata la un L3 gt 4 control. Când am pus arcul cumpărat langa cel original era cu 5 cm mai înalt! Deci GT îl are alta suspensie cel puțin pe fata. Probabil și pe spate!


--------------------
renault Laguna 3 grandtour 2012 2.0DCI GT 4Control Bose Edition
L3 2.0DCI GT 4Control Bose edition
Ex. L2 1.6 16v Authentic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FDR
post 11 May 2022, 21:32
Post #8


Membru Authentique


Group: Members
Posts: 647
Joined: 28 June 07
From: BV




Daca chiar schimbi arcuri si amortizoare, ti le cumpar eu pe alea de GT


--------------------
Renault Laguna III 2011 2.0dci - BV 24 ___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 16:11
Dacia