Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare bec xenon Laguna III, sfaturi utile

Axel7
post 29 Mar 2022, 10:26
Post #61


Laguna fan


Group: Members
Posts: 74
Joined: 11 August 19
From: Bucuresti




Salutare, poate sa ne spuna si noua cineva pasii prin care se schimba un bec xenon D1S pe Laguna 3, va rog?

Nu gasesc pe nicaieri un tutorial. Am desfacut capacul de la farul stang, am loc lejer sa bag mana, dar nu vrea sa iasa de niciun fel (nu am fortat). Am tras usor, am rotit spre stanga, nimic.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0T / 2011 2.0T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Deeblue
post 30 Mar 2022, 06:20
Post #62


Membru incepator


Group: Validating
Posts: 81
Joined: 20 June 11
From: Bucuresti




Salutare,

In clipul din link ai o prezentare destul de clara.Sper sa te ajute.

https://youtu.be/W60C721RTks


--------------------
Reno Leguma 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axel7
post 30 Mar 2022, 08:59
Post #63


Laguna fan


Group: Members
Posts: 74
Joined: 11 August 19
From: Bucuresti




Multumesc pentru link! Chiar am cautat pe canalul acela, doar ca gasisem un singur video cu demontarea farului.

Intr-un final am descoperit si eu aseara acel inel care se invarte spre stanga, am scos becul, apoi l-am bagat la loc, sa pot scoate mufa, insa nu am reusit.

O sa mai incerc astazi, inca o data. Pe partea soferului este loc, oarecum, insa pe dreapta va fi mai dificil. Becul care trebuie schimbat, musai, este cel de pe stanga, pentru ca s-a facut roz / mov, insa vreau sa le schimb pe ambele parti.

Obeserv ca original, cel mai probabil, a fost montat Osram 66146, iar eu am cumparat Osram 66140.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0T / 2011 2.0T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 30 Mar 2022, 09:31
Post #64


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Daca poti, te rog sa il schimbi pe cel cu probleme si apoi sa ne spui daca becul nou este vizibil mai puternic decat celalalt de pe masina. Anul trecut mi s-a parut ca Osram-urile de pe masina (cele montate in fabrica, 150.000 km) au slabit in intesitate. Aveam prin casa un bec Philips Xenarc despre care stiam ca a fost folosit foarte putin si l-am pus in locul unui Osram de pe Laguna. Ochiometric nu am vazut o diferenta asa ca am decis sa aman schimbarea preventiva a setului de becuri.
M-ar ajuta daca ai putea face experimentul asta.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Deeblue
post 30 Mar 2022, 11:39
Post #65


Membru incepator


Group: Validating
Posts: 81
Joined: 20 June 11
From: Bucuresti




Salut,
Eu am schimbat becurile in Octombrie anul trecut, tot din cauza celui de pe stanga(lumina rosiatica).Le-am inlocuit cu acelasi model existent pe masina,Philips XenStart.Confirm ca lumina este mai puternica dar nu pot sa va spun ce vechime aveau cele vechi ca sa pot aproxima durata de viata.


--------------------
Reno Leguma 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axel7
post 30 Mar 2022, 12:39
Post #66


Laguna fan


Group: Members
Posts: 74
Joined: 11 August 19
From: Bucuresti




QUOTE(r_vlad @ 30 Mar 2022, 09:31)
Daca poti, te rog sa il schimbi pe cel cu probleme si apoi sa ne spui daca becul nou este vizibil mai puternic decat celalalt de pe masina. Anul trecut mi s-a parut ca Osram-urile de pe masina (cele montate in fabrica, 150.000 km) au slabit in intesitate. Aveam prin casa un bec Philips Xenarc despre care stiam ca a fost folosit foarte putin si l-am pus in locul unui Osram de pe Laguna. Ochiometric nu am vazut o diferenta asa ca am decis sa aman schimbarea preventiva a setului de becuri.
M-ar ajuta daca ai putea face experimentul asta.
*



Ca si comparatie intre L3 2008 si L3 2011 pot spune clar ca intensitatea celor din 2008 este mai scazuta (si nu de putin timp, ci de cativa ani), deci cu siguranta ma astept ca becurile noi sa fie mai puternice, insa daca am cum sa fac comparatia, voi reveni cu detalii.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0T / 2011 2.0T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 31 Mar 2022, 07:16
Post #67


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Rectific o parte din ce am spus mai sus. Pe Laguna mea este pus, de fabrica, Philips XenStart. L-am inlocuit cu un Osram pe care il aveam prim casa. Adica exact invers fata de ce am spus inainte. Concluzia ramane aceeasi. Nu am sesizat diferente.
In plus, pentru ca mi se parea ca intesitatea luminii era scazuta am curatat lupele pe interior. Adica pe partea dinspre becuri folosind un material textil imbibat in alcool izopropilic si infasurat pe un cablu electric monofilar de lungime potrivita. A functionat destul de OK. Se putea observa cu ochiul liber cum s-a sters un strat de praf. In timpul acestei operatiuni am observat, insa, ca si pe exteriorul lupei este un strat subtiere praf iar la acesta nu am avut cum ajunge.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axel7
post 4 Apr 2022, 10:56
Post #68


Laguna fan


Group: Members
Posts: 74
Joined: 11 August 19
From: Bucuresti




Revin cu feedback dupa ce am reusit sa le schimb: becurile pe care le-am luat acum (Osram Original Xenarc) sunt de 4300K si nu imi plac la fel de mult ca cele vechi care erau de min 5500K, asa ca o sa le dau retur si o sa iau altele (Osram Cool Blue Intense).

Desi in casa prefer lumina calda, pe sosea e mai eficienta cea alb-albastra, decat cea alb-galbuie.

Referitor la intensitate: pare ca este doar o diferenta mica intre cele vechi si cele noi, probabil ca va trebui sa sterg si eu lupa pe interior, ca sa se vada mai bine.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0T / 2011 2.0T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 15:11
Dacia