Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Koleos 2.0 175cp 4X4, impresii , pareri , sfaturi

Batrânul
post 14 Feb 2009, 07:22
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Un nebun arunca o piatra in balta si 10 intelepti se chinuie apoi sa o scoata wink.gif
mm87dga zice ca a facut praf un Kolleos in 3 zile; sunt curios in cate zile ar distruge un Hummer (in 4 sau 5 zile ?) sad.gif


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mm87dga
post 14 Feb 2009, 11:55
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 13 February 09




Deci vb serios cu ce am scri . Acuma sunt la munca nu am timp da in cel mai scurt timp va scriu detaliat cea ce am scris anterior .
Mai nou am primit o scrisoare de la renault sa ma prezint pentru schimbarea cablajului la motor mellow.gif
O sa revin si cu poze cu devizul dupa ce am scos masina !

14 Feb 2009, 16:17:
Nu vreau sa desfiintez Koleos-ul si nici nu sunt platit sa fac asta. Doar imi exprim parerea despre aceasta masina.
Fiind un SUV, ma asteptam sa fie mult mai confortabil, insa nu este asa. Sezutul, forma scaunelor, lasa mult de dorit, precum si spatiul atat in fata, dar mai ales in spate. Megan-ul II este mult mai confortabil si la o treime din pret. Capitonajul scaunelor, acel model de tapiterie foarte ciudat, existent pe varianta Dynamique este foarte sensibil, deja s-a rupt in cateva locuri.
Masina a venit echipata, din fabrica cu cauciucuri Hankook mixte, extrem de proaste, pe noroi nu fac fata deloc, le-am schimbat cu nokian m+s, parca se descurca mai bine. Dar pentru aventuri off-road (light, ca mai mult nu poate) trebuie neaparat cauciucuri speaciale. Am ramas de nenumarate ori impotmolit in noroi, chiar si cu cauciucurile m+s, ia masina imi dadea toate erorile posibile: 4WD Unavailable, Check ESP, Chek ABS. Din modul 4WD Lock, trecea automat in modul 2WD, iar raspunsul celor de la Renaul: da, observati, masina se autoprotejeaza...ma intreb de ce un Defender nu se autoprotejeaza si este si mai fiabil, nemaitinand cont de performante, asta este alt capitol. In cazul in care te hotarasti sa incerci un traseu mai dificil, inafara de ulitele de la tara sau drmurile forestiere catre cabane, unde poti ajunge si cu o dacie veche trebuie avut mare atentie la ambreiaj care se solicita foarte tare, miroase groaznic, subdimensionat pentru un SUV. La fel si celelalte echipamente: praguri de plastic, scuturi de plastic, pe care evident le-am crapat, noroc ca se pot inlocui pe casco, astept piesele deocamdata.
Cand am ridicat masina de la Renault, am observat un lucru ciudat: capota nu era aliniata cu masca fata, intr-o parte intra doar unghia, pe cand in cealalta parte intra tot degetul, ma intreb daca la fabrica au un sistem de control al calitatii...nu cred. Si, mai departe, constat a treia zi ca farurile fac condens, abur cat vrei inauntru, in zilele cu multa umezeala sau ploaie.
O alta problema o reprezinta frana de parcare electronica....mare porcarie....vorba inginerului de la renault: da ce ma, nu stii tu cand sa tragi frana de mana. Cei de la reprezentanta mi-au spus ca aceasta se decupleaza automat in timpul mersului, asa ca a trebuit sa incerc, nu sunt adeptul "Crede si nu cerceta". Asa ca am activat butonul in timpul mersului, frana s-a dezactivat, insa pe bord imi apare mesajul Check parking brake, insotit de cheita de service. Ma duc la service, iar pe tester apare eroarea: "lipsa sau deformare garnitura de franare" la care inginerul de la Renault Cluj face fete, fete, se consulta cu un mecanic si ajung la concluzia ca nu exista asa ceva. Am adus masina la BM de unde am cumparat-o, au remediat problema, insa cu explicatiile nu au stat la fel de bine invocand faptul ca si testerul mai da erori, legat de mentiunea respectiva.
Pe langa toate acestea mai primesc o scrisoare de la Renaul-Nissan Romania in care sunt anuntat ca se face o rechemare in service pentru modelele Koleos, ca trebuie ceva cablu schimbat in compartimentukl motor. Voi nu ati primit asa ceva ?
Cand au schimbat cablul mi-au spus ca este fisurat si scutul, de ala nu stiam, doar de prag, care era vizibil. Le-am spus ca se aud ceva batai la rotile fata, foarte ciudate, ca niste pocnituri succesive, insa doar "la rece". Dupa ce fac cativa km cu masina, nu se mai aude, foarte ciudat oricum. Am facut o tura prin parcare cu un consultant de service, insa nu s-a auzit nimic, doar ca domnul a constatat ceva bataie ciudata in spate....a dus din nou masina pe cric, au verificat busci, bielete, brat, planetare, au facut verificari si in spate si mi-au spus ca este totul in regula, iar bataia care aud pe spate, eu nu am remarcat-o pana in momentul in care mi-a spus consultantul de ea ar putea veni de la amortizoare, doar ca acuma nu-i pot face test ca nu era omul acolo, sau aparatul nu era bun, ceva de genul, iar bataile care la aud la rotile fata ar putea fi de la scut...(un plastic fisurat face atata zgomot, doar cand sunt rotile virate si masina se deplaseaza cu viteza mica, asta doar pana ce sse incalzeste)
Acestea sunt impresiile mele despre Koleos, sunt doar cele pe care le-am experimentat, nu am fost platit sa ler scriu si nici nu cred ca tine de ghinion sau noroc.
Nu neg faptul ca motorul trage bine, cutie este foarte bine etajata, cursa scurta, reprize bune, insa ... degeaba. Iar masina nu este antifinata asa cum treaba...ma inteleg de minune cu cersetorii de la intersectii, nu mai trebuie sa deschid geamul ca sa le spun sa plece. Se putea face o izolatie mai buna in habitaclu, atat la nivelul usilor, geamurilor, cat si a zgomotului resimtit de la motor.
In rest numai de bine despre masinile fabricate in Koreea !

This post has been edited by mm87dga: 14 Feb 2009, 15:17


--------------------
renaul koleos 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 14 Feb 2009, 22:30
Post #33


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




@mm87dga

te rog sa nu te mai uiti pe OTV pana tarziu, devii incoerent, furibund, faci fixatii si scrii incorect.

ia-ti o vacanta si pune-ti gandurile in ordine

Toate cele bune!


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renault_hyundai
post 14 Feb 2009, 22:42
Post #34


Sunt german.Comentarii?


Group: Members
Posts: 22
Joined: 30 September 08




Verificati forumul OTV!


--------------------
O masina De la dealer Intr-un an
Imposibil de crezut dar am Koleos.Mai exista si o laguna si un hyundai tucson(posibil de vanzare).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 14 Feb 2009, 22:50
Post #35


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Cred ca a fost prea sincer si a deranjat. Nu s-a gandit nimeni ca omul o fi avut ghinion cu al sau Koleos ?


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renault_hyundai
post 14 Feb 2009, 22:55
Post #36


Sunt german.Comentarii?


Group: Members
Posts: 22
Joined: 30 September 08




Nu cred ca a deranjat si nu cred ca a exprimat bine ce vroia sa spuna.Macar sa faca un topic cu problemele lui.De exemplu la koleosul meu care a fost de prezentare singura problema e scaunele care le schimb pe garantie.Arata ca la 200.000 de mii de km (adica ca la laguna mea).Noi il credem dar daca sar fii exprimat altfel poate ar fii fost mai credibil.


--------------------
O masina De la dealer Intr-un an
Imposibil de crezut dar am Koleos.Mai exista si o laguna si un hyundai tucson(posibil de vanzare).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinon
post 14 Feb 2009, 23:02
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 10 April 07
From: Campulung-Muscel, Braila




frate, nu te-a chemat in service sa-ti schimbe cablajul, ci doar sa-ti puna o protectie in plus, chestie de proiectare (nu stiu daca o sa intelegim dar in fine) , se practica si la case mult mai mari, stiu ce vorbesc
felicitari tuturor posesorilor de koleos, aprx 400 pana acum, faina masinuta, varianta top de la renault, asteptam meg III bicorp si din 2010 sedanu.

This post has been edited by sinon: 14 Feb 2009, 23:03


--------------------
Renault Megane Classic K4M 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 14 Feb 2009, 23:03
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(mm87dga @ 14 Feb 2009, 11:55)
Deci vb serios cu ce am scri . Acuma sunt la munca nu am timp da in cel mai scurt timp va scriu detaliat cea ce am scris anterior .
Mai nou am primit o scrisoare de la renault sa ma prezint pentru schimbarea cablajului la motor mellow.gif
O sa revin si cu poze cu devizul dupa ce am scos masina !

<span class='edit'>14 Feb 2009, 16:17:</span>
Nu vreau sa desfiintez Koleos-ul si nici nu sunt platit sa fac asta. Doar imi exprim parerea despre aceasta masina.
Fiind un SUV, ma asteptam sa fie mult mai confortabil, insa nu este asa. Sezutul, forma scaunelor, lasa mult de dorit, precum si spatiul atat in fata, dar mai ales in spate. Megan-ul II este mult mai confortabil si la o treime din pret. Capitonajul scaunelor, acel model de tapiterie foarte ciudat, existent pe varianta Dynamique este foarte sensibil, deja s-a rupt in cateva locuri.
Masina a venit echipata, din fabrica cu cauciucuri Hankook mixte, extrem de proaste, pe noroi nu fac fata deloc, le-am schimbat cu nokian m+s, parca se descurca mai bine. Dar pentru aventuri off-road (light, ca mai mult nu poate) trebuie neaparat cauciucuri speaciale. Am ramas de nenumarate ori impotmolit in noroi, chiar si cu cauciucurile m+s, ia masina imi dadea toate erorile posibile: 4WD Unavailable, Check ESP, Chek ABS. Din modul 4WD Lock, trecea automat in modul 2WD, iar raspunsul celor de la Renaul: da, observati, masina se autoprotejeaza...ma intreb de ce un Defender nu se autoprotejeaza si este si mai fiabil, nemaitinand cont de performante, asta este alt capitol. In cazul in care te hotarasti sa incerci un traseu mai dificil, inafara de ulitele de la tara sau drmurile forestiere catre cabane, unde poti ajunge si cu o dacie veche trebuie avut mare atentie la ambreiaj care se solicita foarte tare, miroase groaznic, subdimensionat pentru un SUV. La fel si celelalte echipamente: praguri de plastic, scuturi de plastic, pe care evident le-am crapat, noroc ca se pot inlocui pe casco, astept piesele deocamdata.
Cand am ridicat masina de la Renault, am observat un lucru ciudat: capota nu era aliniata cu masca fata, intr-o parte intra doar unghia, pe cand in cealalta parte intra tot degetul, ma intreb daca la fabrica au un sistem de control al calitatii...nu cred. Si, mai departe, constat a treia zi ca farurile fac condens, abur cat vrei inauntru, in zilele cu multa umezeala sau ploaie.
O alta problema o reprezinta frana de parcare electronica....mare porcarie....vorba inginerului de la renault: da ce ma, nu stii tu cand sa tragi frana de mana. Cei de la reprezentanta mi-au spus ca aceasta se decupleaza automat in timpul mersului, asa ca a trebuit sa incerc, nu sunt adeptul "Crede si nu cerceta". Asa ca am activat butonul in timpul mersului, frana s-a dezactivat, insa pe bord imi apare mesajul Check parking brake, insotit de cheita de service. Ma duc la service, iar pe tester apare eroarea: "lipsa sau deformare garnitura de franare" la care inginerul de la Renault Cluj face fete, fete, se consulta cu un mecanic si ajung la concluzia ca nu exista asa ceva. Am adus masina la BM de unde am cumparat-o, au remediat problema, insa cu explicatiile nu au stat la fel de bine invocand faptul ca si testerul mai da erori, legat de mentiunea respectiva.
Pe langa toate acestea mai primesc o scrisoare de la Renaul-Nissan Romania in care sunt anuntat ca se face o rechemare in service pentru modelele Koleos, ca trebuie ceva cablu schimbat in compartimentukl motor. Voi nu ati primit asa ceva ?
Cand au schimbat cablul mi-au spus ca este fisurat si scutul, de ala nu stiam, doar de prag, care era vizibil. Le-am spus ca se aud ceva batai la rotile fata, foarte ciudate, ca niste pocnituri succesive, insa doar "la rece". Dupa ce fac cativa km cu masina, nu se mai aude, foarte ciudat oricum. Am facut o tura prin parcare cu un consultant de service, insa nu s-a auzit nimic, doar ca domnul a constatat ceva bataie ciudata in spate....a dus din nou masina pe cric, au verificat busci, bielete, brat, planetare, au facut verificari si in spate si mi-au spus ca este totul in regula, iar bataia care aud pe spate, eu nu am remarcat-o pana in momentul in care mi-a spus consultantul de ea ar putea veni de la amortizoare, doar ca acuma nu-i pot face test ca nu era omul acolo, sau aparatul nu era bun, ceva de genul, iar bataile care la aud la rotile fata ar putea fi de la scut...(un plastic fisurat face atata zgomot, doar cand sunt rotile virate si masina se deplaseaza cu viteza mica, asta doar pana ce sse incalzeste)
Acestea sunt impresiile mele despre Koleos, sunt doar cele pe care le-am experimentat, nu am fost platit sa ler scriu si nici nu cred ca tine de ghinion sau noroc.
Nu neg faptul ca motorul trage bine, cutie este foarte bine etajata, cursa scurta, reprize bune, insa ... degeaba. Iar masina nu este antifinata asa cum treaba...ma inteleg de minune cu cersetorii de la intersectii, nu mai trebuie sa deschid geamul ca sa le spun sa plece. Se putea face o izolatie mai buna in habitaclu, atat la nivelul usilor, geamurilor, cat si a zgomotului resimtit de la motor.
In rest numai de bine despre masinile fabricate in Koreea !
*



asteptam poze cu devizul si poze cu jaful biggrin.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caciu
post 15 Feb 2009, 00:07
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 4 September 05
From: Constanta




Pt. corvinarh.Buna seara. Nu pot da PM deoarece nu am suficiente postari fiind mai mult plecat. Nu am dat nici o atentie, nu relatii. Masina era Megan Sedan/Confort Privilege 2.2 cu motorul de 2.0 16V la 30.500 Km, din martie 2006.Avand masina in leasing initial am zis sa incerc sa vad cam cat o sa-mi evalueze masina si am luat 8700 euro. Ei au oricum un program de calcul in functie de vechime, kilometri parcursi pe an (calculeaza din cate stiu la 15.000 de km /an), pretul de achizitie, dotari si optiuni. Stiu ca nu pare o suma mare, dar tinand cont ca si Koleosul l-am luat tot in leasing si mai aveam de plata la vechiul contract inca un an si trei luni am acceptat. Totodata ca sa o pot vinde singur trebuia sa achit intai contractul de leasing sau sa caut pe cineva sa preia contractul si cum nu prea am timp sa stau si ma repet am acceptat vanzarea. Ca o curiozitate am vazut masina la ei la vanzare (Renault ocazii) cu 9500 euro. Oricum daca ei masina tot de la ei obtii un pret ceva mai bun decat daca vrei sa le vinzi lor masina fara a mai lua ceva de la ei. Koleosul m-a ajuns cu reducere 29.792 (25.035 fara TVA).



--------------------
KOLEOS 2.0dCi 175CP,4x4 08-Privilege
KOLEOS, 2dCi 175 CP, 4x4, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 15 Feb 2009, 08:31
Post #40


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(mm87dga @ 14 Feb 2009, 20:55)
In rest numai de bine despre masinile fabricate in Koreea !
Corect, eu unul nu as da coreeana mea pe una din aceeasi clasa, fabricata in Europa, cat se poate de serios smile.gif
In ce priveste problemele tale cu Koleos, nu neg ca nu ai dreptate, dar poate ceri de la masina mai mult decat poate ea sa ofere. O masina cu scuturi de plastic pe dedesubt n-o bagi prin hartoape, chiar daca aia prin pliante si reclame la TV te indeamna s-o faci. Nu e nici Defender, nici Landcruiser, nici macar Aro 244, e doar un softroader un pic cam overpriced cu care trebuie sa te porti cu grija.

This post has been edited by adip: 15 Feb 2009, 08:32


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 15 Feb 2009, 10:45
Post #41


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(mm87dga @ 14 Feb 2009, 11:55)
Cand au schimbat cablul mi-au spus ca este fisurat si scutul, de ala nu stiam, doar de prag, care era vizibil.


Dacă tu ai MS-uri pe un Koleos și mai ai și pragurile fisurate, cred că e clar pentru toată lumea cum te comporți cu mașina. Și e și mai evident că ai greșit mașina complet. Și permite-mi să mă îndoiesc de afirmațiile tale cu privire la Koleos, mai ales acum după ce am citit și primul post, ce abundă în greșeli gramaticale și are o exprimare cat se poate de "elevată".

PS. Stai liniștit, că nu ai fi primul prins cu minciuna.

This post has been edited by ssilviu: 15 Feb 2009, 10:58


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Constantin Ciobanu
post 15 Feb 2009, 12:27
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 26 January 09




Imi cer scuze pentru limbaj dar ceva pute in ceea ce priveste Koleos-ul care sufera de tot ce poate suferi o masina. In primul rand as dori sa vad niste imagini cu masina, asa ca fapt divers.
Apoi pentru a nu deveni paranoic si a incerca sa despic firul in patru, desi modul in care este scris textul m-ar putea duce cu gandul la un jurnalist auto nemultumit, as dori sa-l intreb pe mm87dga daca stie ce vrea de la un SUV. Vad ca il compara pe Koleos cu Defender. Apoi nu vreau sa ma leg de stilul de condus daca reuseste sa fumege ambreiajul. Am fost la lansare si m-am catarat cu Renault-ul si am ramas impresionat de abilitatile lui. Intr-adevar ambreiajul (discul), din ratiuni ecologice nu mai contine azbest si este ceva mai sensibil dar se invata repede dozarea.
Apoi si off-road-ul are si el legile lui. Daca vrei sa rulezi cu 100 la ora pe drum forestier normal ca ajungi sa mai spargi scut, daca iti imaginezi ca poti rula in 4wd lock cu viteze mari renunta la imaginatie.
Apropo de Defender, abia am facut un test cu SVX 90 editia limitata de 60 de ani. Nu am putut urca o panta de 2 grade pe un drum forestier acoperit cu zapada. A intrat ESP-ul (nedecuplabil) si a trebuit sa ma intorc. Degeaba fierul poate daca cineva a uitat sa puna un buton pe bord. Asa ca miturile sunt uneori doar pentru gura sobei.
Intre timp am tras Koleos-ul putin pe dreapta pentru ca am mai luat ceva masini la test, ultima un Grand Espace care a avut de suferit din cauza unei dudui care nu s-a asigurat. Nu e locul sa urc imagini cu Espace dar asa de fun, daca pot spune...

Attached thumbnail(s)
DSC00488.JPG ( Size: 700.98k ) Number of downloads: 4301
DSC00490.JPG ( Size: 489.34k ) Number of downloads: 4577


--------------------
Renault Koleos 2008/ 2.5 16V 170 CP - B-91-RRO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 15 Feb 2009, 14:14
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




pai te asteptam si cu impresii despre grand espace. Daca e cumva si asta lasat pe o perioada mai mare de timp, de ce nu faci un jurnal de bord? Ca ne intereseaza masina, nu neaparat cine o detine..


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Constantin Ciobanu
post 15 Feb 2009, 14:18
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 26 January 09




o sa vb de Espace in zona rezervata modelului, mai ales ca am avut doua experiente mai mult decat interesante cu acest model.


--------------------
Renault Koleos 2008/ 2.5 16V 170 CP - B-91-RRO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mm87dga
post 15 Feb 2009, 20:33
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 13 February 09




Am verificat scrisoarea celor de la Renault si ai avut dreptate, este vorba despre montarea unei protectii la cablajul motor. Insa mi se pare o mare carpeala, aceste lucruri pot duce la incidente grave, problema trebuind remediata si regandita inca din faza de proiectare, sau cel putin din faza de testare, nu dupa lansarea modelului pe piata.
Stiu ce vreau de la un SUV, fapt pentru care imi permit sa merg pe drumuri forestiere si pe dealuri, caci altfel imi luam o limuzina. Iar pentru o masina care este fabricata sa ruleze in asftel de conditii mi se pare logic sa nu-i pui scuturi si praguri de plastic la fel ca unui renault clio, pana si dacia supernova avea scut si praguri de tabla. Stiu sa dozez corespunzator ambreiajul si sa rulez in modul 4WD Lock, care de altfel se decupleaza automat daca treci de 40 km/h, nicidecum nu puteam rula cu 100 km/h in 4WD-L.
Acest topic este pentru impresii, pareri despre koleos, pe care mi le-am impartasit, nu pentru speculatii (OTV, forumul OTV, jurnalist etc). Cunosc gramatica si literatura romana, asa ca modul in care scriu ma priveste, ultimele posturi le-am scris corent, imi cer scuze pentru primele. Dar ramanem la sectiunea de pareri si impresii pentru koleos.
Nu avea rost sa laud aceasta masina...m-am rezumat la partile ei negative. Nu neg ca are si calitati, insa pe aceastea le enumera altii, care nicidecum nu ar recunoaste ca ar avea vreo problema sau nemultumire in legatura cu masina. Pe acest obiect am dat 26.000 sau cat a fost si mi se pare normal sa-i identificam si punctele slabe.
Banuiesc ca datorita acelor cablaje, nu imi indica la un moment dat faptul ca semnalizez, ca imi aprind proiectoarele, faza lunga, sau orice alt martor cu indicator pe bord de la masina. N-am fost nevoit decat sa las masina vreo 2 oree sa-si revina, dupa care totul a intrat la normal.


--------------------
renaul koleos 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 15 Feb 2009, 20:37
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




k ai zis ca pui poze cu masina, cu devizul etc.. le asteptam cu interes


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CT-84-LEU
post 18 Feb 2009, 00:47
Post #47


Sofer agresiv pe BMW = sofer antrenat pe Renault


Group: Members
Posts: 136
Joined: 27 July 05
From: BUCURESTI




Foarte ciudat ceea ce sustii cu masina ta ca si probleme. Ma intreb ce drum "agitat" forestier ai ales?! Eu am urcat masina pana la "Babele + Sfinx" fara probleme, nu am atins, nu am spart, nu a mirosit a ambreaj. Am ramas si impotmolit intr-o albie de rau...la fel fara sa sparg sa stric nimic. Nu mi se aburesc farurile sau stopurile, nu mi s-a rupt tapiteria si nu bate si nu tremura nimic pe ea nici macar nu zornaie boxele din usi ca la porcaria aia de sistem audio de pe megane. am tras frana de mana in mers ca si tine ...de curiozitate si nu s-a intamplat nimic nu bazaie, nu caraie, nu da erori in bord, pur si simplu nu se trage si atat. am facut ronduri pe plaja, am urcat pe heliport cu ea la modern, am intrat in apa pana peste praguri, am scos impotmolititi din nisip fara sa-mi miroasa a ambreaj...nu stiu nenea ce sa zic... eu cred ca cineva ti-a facut "cheie" ca sa zic asa cu masina aia ori este ea cu defect de fabricatie, motiv pentru care ar trebui sa ceri explicatii la Renault.

Cu stima!


--------------------
Renault Megane 3 - 1.5 110hp 140hp, by Dimsport :)
BMW 3xxi 24v - vanos - 2xxHp by Dimsport :)
Renault Koleos - 2.5 - 170Hp - DAUNA TOTALA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
delfinu02
post 18 Feb 2009, 19:52
Post #48


membru si atat


Group: Members
Posts: 48
Joined: 19 September 06
From: Pitesti




Salutare,

Am 4000 de km in mai putin de 2 luni de zile , am fost si la munte pe noroi si a mers perfect, am mers chiar uichendul trecut la ranca si pe zapada mare si a fost superba, nu mi se aburesc farurile, nu mi s-a rupt tapiteria ( e adevarat ca o curat si sunt foarte atent cu ea deoarece e culoare bej) nu am avut probleme cu computerul de bord sau cu afisajul.

Sunt multumit de masina si am achizitionat-o la un super pret 28500 privilege 175 cp , cu trapa panoramica, faruri bixenon, metalizata , si cu 4 ani garantie TVA-ul este inclus

Sunt multumit de masina luata la banii astia



--------------------
Renault Koleos PRIVILEGE 4 X 4 175 cp - B 25 FDP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 19 Feb 2009, 01:30
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




au trecut aproape 4 zile . domnul mm87dga a zis ca o sa puna niste poze la masina si la actele alea.. pana acum nimic..


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
delfinu02
post 19 Feb 2009, 08:53
Post #50


membru si atat


Group: Members
Posts: 48
Joined: 19 September 06
From: Pitesti




am uitat sa va spun, si eu am primit scrisoarea si am fost la serus sa imi monteze acele protectii suplimentare.

A durat maxim 2 ore masina a fosgt si ramane ok

personal sunt multumit


stima


--------------------
Renault Koleos PRIVILEGE 4 X 4 175 cp - B 25 FDP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi-Paul
post 19 Feb 2009, 16:14
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 3 July 08




funny comentariul cu masina distrusa; naspa cand esti atat de prost ca nu stii sa minti;
dar am vazut si altfel de prosti; cand am fost cu L3 in service pentru revizie am gasit acolo o laguna 3 distrusa;
un bou cu diploma universitara si pretentii de domn s-a bagat "la tara" cu ea prin namoale, a fortat-o, a alunecat in sant, a incercat s-o scoata de acolo prin accelerari si in cele din urma a rasturnat-o
a distrus complet ambreiajul, a distrus aripa dreapta fata,fetele de usi de pe dreapta, aripa stanga spate, un pic plafonul, distributia, strambat amortizoare si in consecinta directia, motorul haraia oribil la pornire...

permisul auto la noi se obtine muuult prea usor, toti analfabetii s-au grabit sa-si ia ; iar sofatul este o stiinta pe care putini o cunosc; multi insa isi cunosc limitele si stau in banca lor; mai vin si dobitoci care vad ca scrie pe masina 4x4 si o arunca intr-un gropan de unde nu ar iesi un tractor; o forjeaza in speranta ca vor iesi de acolo (ca doar e SUV), strica tot ce-i de stricat si pe urma urla ca nu e buna masina

in urma cu cativa ani eram la munte si un idiot isi batea calul; cal slab de-i numarai coastele, incerca sa traga vreo 6 busteni, in total vreo 2 tone pe un drum la deal; m-am dus si i-am tras una peste ceafa de a cazut; cand s-a ridicat m-a intrebat de ce dau in el; i-am spus ca e avansul la ce-o sa-i dea calul cand o avea ocazia
la fel si cu soferii, abia astept momentul cand oi prinde un tampit pe coclauri distrugand masina smile.gif

altfel Koleos e ok; nu e Hummer da' nici nu costa cat Hummer si nici nu consuma cat unul; poate ca tinuta pe drum asfaltat putea fi un pic mai buna si suspensiile mai ferme; dar altfel e o masina buna
speram sa-mi iau si eu un Koleos pana acu', nu i-a sosit inca bugetul


--------------------
Renault Laguna 2008 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eduardsebe
post 21 Feb 2009, 15:27
Post #52


Membru Expressionist


Group: Members
Posts: 2.150
Joined: 19 September 08
From: Bucuresti




@aphophis...asteptam,ca si eu sunt tare curios cum subsemnatul critica dur astfel de probleme care apar la masini vechi de peste 10 ani...


--------------------
Seat Leon FR 184 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 25 Feb 2009, 21:26
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(mm87dga @ 14 Feb 2009, 11:55)
Deci vb serios cu ce am scri . Acuma sunt la munca nu am timp da in cel mai scurt timp va scriu detaliat cea ce am scris anterior .
Mai nou am primit o scrisoare de la renault sa ma prezint pentru schimbarea cablajului la motor mellow.gif
O sa revin si cu poze cu devizul dupa ce am scos masina !

<span class='edit'>14 Feb 2009, 16:17:</span>
Nu vreau sa desfiintez Koleos-ul si nici nu sunt platit sa fac asta. Doar imi exprim parerea despre aceasta masina.


oare asa de greu i-o fi unui posesor de koleos sa faca niste fotografii, asa cum a promis? icon_mrgreen.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eduardsebe
post 26 Feb 2009, 14:33
Post #54


Membru Expressionist


Group: Members
Posts: 2.150
Joined: 19 September 08
From: Bucuresti




Pana acum am auzit de la cativa oameni care au testat Koleos cu motorul de 2.0 dCi ca smuceste tare...Chiar asa este sau e ceva de obisnuinta blink.gif


--------------------
Seat Leon FR 184 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HL2
post 26 Feb 2009, 20:41
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 February 09




@Batrânul

De fapt semnificatiile caracterelor VY0B0N sint urmatoarele:

V - suv;
Y - familia din care face parte vehiculul, respectiv Koleos;
0B - codul motor, iar in acest caz seria inscriptionata pe motor va incepe cu M9R (de asemeni 9 semnifica faptul ca motorul este diesel);
0 - gradul de echipare al vehiculului;
N - cutie de viteze manuala + tractiune 4x4

This post has been edited by HL2: 26 Feb 2009, 20:47


--------------------
dacia logan kissfm
Aprind proiectoarele. De ce ? Pentru ca am cu ce ma, am cu ce !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 26 Feb 2009, 20:43
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




@eduardsebe:
Smuceste ... daca are 175 cai putere ... unii mai sunt si naravasi ... rolleyes.gif

This post has been edited by Batrânul: 26 Feb 2009, 20:45


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
delfinu02
post 27 Feb 2009, 16:03
Post #57


membru si atat


Group: Members
Posts: 48
Joined: 19 September 06
From: Pitesti




Salutare,

Eu sunt posesor de 175 de caluti pe un Koleos . Senzatia cu smucitul apare cand te sui prima data la volan si nu esti invatat cu acest motor care are un cuplu fantastic. Dupa 2-3 ture totul e normal , si nu sunt probleme . ZTe inveti cu ambreiajul si odata ce i-ai prins spilul chiar pleci linistit

Ma repet cuplu mult prea mare este de vina

in rest toate buna masina merge excelent

stima


--------------------
Renault Koleos PRIVILEGE 4 X 4 175 cp - B 25 FDP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 27 Feb 2009, 16:20
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Deci in depasiri n-ai treaba.


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi-Paul
post 28 Feb 2009, 23:19
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 3 July 08




daca si-a luat careva versiunea cu cutie automata, va rog sa nu va sfiiti si sa povestiti cum e, pentru oameni care nu gasesc nicaieri un dealer care sa faca test drive cu CVT-ul...
la Serus mi-au spus ca doar o doamna doctor si-a luat cu cutie automata;
doamna, daca sunteti pe receptie, vreau si eu o tura in jurul blocului smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2008 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 28 Feb 2009, 23:34
Post #60


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




m-am luat cu treaba si am uitat sa va spun ca a aparut o noua oferta la reno koleos...

Renault Koleos Expression 2,5 170 CP 4x2 EURO4 14.018 EUR + TVA
Renault Koleos Dynamique 2,5 170 CP 4x4 EURO4 16.064 EUR + TVA

Oferta era valabila pana azi, dar cred ca se mai gasesc daca intrebati la concesionar.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:42
Dacia