Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Suierat vant

post 22 Dec 2003, 14:37
Post #1





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Am cumparat de curand un Clio Symbol Expression 1.4 8 valve benzina si am remarcat cateva detalii deranjante:
1) de la 80km/h se aude suieratul vantului la usile din fata din ce in ce mai tare (in partea stanga-sus a usilor)
2) dupa ce motorul se incalzeste, relanti-ul suna ca al unui Diesel (daca apas ambreiajul nu se mai aude asa pregnant)
3) Volanul este un pic deplasat dreapta cam 5-10 grade
Daca cineva a mai intalnit problemele mentioante nu ezitati sa-mi raspundenti.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
grig
post 22 Dec 2003, 15:33
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 13 March 03
From: Bucuresti




Salut am aceeasi masina:
1) nu am problema asta;
2) acest simptom il aveam la dacia 1310 vara cind era f cald motorul;
3) daca te referi la faptul ca volanul nu e perfect orizontal, am si eu ac problema: si dupa multe discutii pe la service-uri (IPSO, Sama) si verificari ale directiei am ajuns (la spusele mesterilor) la concluzia ca e de la rotile din fata care nu au aceeasi greutate; remediu: inverseaza rotile din fata intre ele si e posibil sa dispara efectul sa sa treaca inclinarea in partea opusa; sau ia rotile de pe spate si pune-le pe fata;
Eu am facut toate aceste combinatii si in final am mai redus din inclinare dar nu am eliminat-o complet;
bafta


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno
post 22 Dec 2003, 17:31
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 November 03




prima problema o au toate cliourile inclusiv bicorpul meu. bine eu am impresia ca se aude peste 100. cata care are symbol tot peste o suta a zis. cand o sa spal masina o sa incerc o rezolvare. daca merge dau de veste.

despre a doua problema poti sa afli mai multe detalii de la colegii de pe daciaclub.ro. Eu cand aveam supernova nu am avut problema, dar poate cineva a avut-o. incearca.

faza cu volanul o are si cata. o sa incerce sa rezolve facand unghiurile. daca le face cineva cu simt de raspundere cred ca se rezolva, ca de acolo se regleaza fin totul.



radu, zi-mi si mie te rog ce scrie pe talonul tau, ce tip de motor, ca sunt curios daca au schimbat materialul din care este facut. merci


p.s. eu sunt alexv da nu mai intru de pe compul meu si nu stiu pe dinafara parola la contul alexv (rusine).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 22 Dec 2003, 22:25
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Volanul putin deplasat spre dreapta il am si eu, insa cred ca se poate rezolva prin refacerea geometriei.Asta din ce am discutat in service.
Suieratul din dreptul geamului parca dispare peste 80km/h.


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 23 Dec 2003, 07:58
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Multumesc mult pentru raspunsuri (nu ma asteptam sa fiti asa de prompti). In legatura cu suieratul vantului (poate fac o comparatie deplasata, dar asta vara am mers cu un Opel Astra 1.6 de prin 93-le stiti sigur, e orasul plin de ele; la 140 nu auzeai nici un vant, nici la oglinzi, nici la parbriz, etc, si, scuzati-ma, este o masina vechiuta) am auzit pe unii ca ar fi pus la usi ceva asemanator cu cel care se pune la usile din casa-Pur fix sau cam asa ceva, totusi, parca nu cred si ce dracu, e tiganie... Din cate vad, nu sunt eu carcotas, astea sunt probleme "normale", parerea mea este ca nu e normal; Stiu, nu am cumparat BMW, dar totusi o masina noua (sa zicem Renault, desi e facut in Turcia) nu ar trebui sa aiba volanul stramb, iar relanti-ul dereglat.
In legatura cu talonul, nu prea am inteles, dar scriu tot, poate te ajuta:
Motor: Renault K7J, 1390, Benzina,55(kw), 170km/h, 50l
ALEX ASTEPT SA VAD DACA SOLUTIA TA A DAT REZULTATE (am intrat pe daciaclub si baietii puneau cu folie d-aia de parchet, polistiren sau cum dracu ii zice, totusi, ma gandesc sa nu fie povesti pescaresti)
Fratilor, am intrat pe Daciaclub, multi care au Solenza spun ca le facea motorul ca Buceagul(cica de la ulei ar fi), scuzati-ma a II-oara dar ce c...t de masina am cumparat???????????????
Ca sa ne pastram totusi umorul, hai sa vorbim un pic de indicatorul de benzina: sare de la o linie la alta de zici ca e Rapidul prin Ciulnita, dar cand ajunge pe linia rosie poti sa mergi de te plictisesti, chiar si dupa ce s-a aprins becul. Ce calibrare echilibrata e asta? Cand am facut primul plin, si am vazut ca la aprox 400 km eram pe rosu (fara sa stiu ca mai aveam benzina garla) am facut repede un calcul de consum si era sa ma sinucid, oricum alegeam varianta de sinucidere sa intru cu ea in stalp (apropo,e caz real asta, nu avrut sa se sinucida, dar gagiul era in divort cu nevasta-sa si trebuia sa-i dea masina la partaj, a preferat sa o faca muci decat sa se intample una ca asta, eu zic ca a procedat corect, nu??? stim cu totii ca sotiile se mai imprumta, dar niciodata masina si sculele de pescuit) ori la bal ori la spital...
Cand o sa ne mai tragem putin sufletul o sa va mao povestesc si ce am constat azi dimineata cand am fost la tara: Amortizor dreapta spate suspect (poate sa troncane ceva prin porbagaj) si la manevrarea volanului pe loc un zgomot scurt, ca un boncanit, a II-a oar cand il aud; odata cand am virat pe loc, eram bracat la maxim(de data asta recunosc, a fost vina mea) facea masina ca toate alea, relanti-ul o luase razna, am inteles ca pompa de servofrana era responsabila... ok, gata, ca am scris un roman, oricum va tin la curent cu ultimele descoperiri....Gata am gasit:
sa verific si eu AC, cand apas butonul zici ca cupleaza un frigider Zil: zdronc, pleosc, cand il opresti zici ca se opreste turbina unui Jumbo Jet si in sfarsit ultima chestie (pe care recunosc ca e cam exagerata ....): la plecarea de pe loc, mi s-a parut cand am apasat acceleratia ca mi-a luat comanda cu intarziere (cam cu 1 sec); ridicand si ambreiajul din reflex , dar ea neturandu-se s-a oprit (recunosc, aici poate exagerez, dar din ce ma uit mai mult pe daciaclub la SLZ vad tot felul de probleme , care mai de care de domeniul SF si care se dovedesc a fi reale)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dante
post 23 Dec 2003, 18:21
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 3 December 03
From: Bucuresti




Salve Radule,

Mai sa fie se pare ca ai luat rebutul numarul 1 din Turcia. La cate probleme zici tu ca ai te apropii de Dacia Solenza...
Sa inteleg ca ti-ai luat Renault Clio, nu?
Hai sa le iau pe rand:
1. Prima comparatie pe care am facut-o cand am trecut de la SuperNova la Clio a fost linistea. Cand m-am urcat in masina si am mers cu ea m-aa simtit si eu mai bine. Deci daca spui ca in Clio se aude suieratul vantului, ce se aude atunci din Dacia cum se numeste...? Sincer nu am sesizat un suierat iesit din comun decat cand imi montez portbagajul pe masina... Iar chestia cu purfixul este pentru SuperNova batrane... Nu am vazut nici un Clio cu purfix!!!!
2. Relantiul nu este dereglat. Instabilitatea acului de la turometru este din cauza ca turatia motorului EURO 3 la relanti este variabila pentru a regla corespunzator noxele...
3. Consumul la masina mea l-am facut de nenumarate ori si in oras si in afara orasului. Eu am 1.4 cu 16v 98 cp. In carte scrie 9.5-10 in oras atat am scos. Scrie 6.5-7 in afara orasului atat am scos... ATENTIE mare!!!!! Plinul nu este valabil in momentul cand iti sare maneta de la pompa. Pompele au un senzor care difera de la benzinarie la benzinarie. De exemplu la mine dupa ce sare maneta mai bag lejer 4-5 litri. Asa ca se poate sa iti fi facut calculul gresit. Iar daca atunci cand esti pe rosu (mai ai cam 5-6 litri) mergi de te plictisesti inseamna ca ai consumul bun...


Esti prea prapastios. Acum sa nu crezi ca daca ai dat cu 1.000-2.000 de euro mai mult ca Solenza ai luat un Mercedes. De ce crezi ca Renault-ul Clio Symbol Sedan nu se comercializeaza in Occident? Este totusi o masina modesta.
Dupa parerea mea Renault Clio ca tip de masina si pret ar trebui sa fie masina care sa inlocuiasca pe piata definitiv Dacia...

Crede-ma ca nu e rea masina... Daca vei mai vizita site-ul pentru Dacia vei auzi niste chestii incredibile...... despre Dacia...

Scuze pentru super textul asta

La Multi Ani si Un An Nou fericit!!!


--------------------
D A N T E
Clio Symbol II Expression
1.4 16V Full Options
2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 24 Dec 2003, 09:00
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Multumesc Dante pt. raspuns. In legatura cu relanti-ul (sau cum dracu se scrie) acul turometrului nu oscileaza, zgomotul motorului e naspa. Consumul e ca la carte, numai ca indicatorul de benzina nu are absolut nici o legatura cu benzina pe care o ai in rezervor. Oricum aseara (23 XII 2003) am fost pe autostrada (si ningea de nu vedeai nimic, viscol, etc), masina s-a comportat impecabil din toate punctele de vedere, desi am vazut dreapaje si acrosaje cu masini mult mai suparate decat Cilo. Apropos: sa fi vazut ce cuminti erau aia cu BMW cu tractiune pe spate; ii faceam muci...smile.gif)))))))))ok. Sarbatori Fericite si un An fara evenimente!LA MULTI ANI!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 24 Dec 2003, 14:09
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Salut Radu.
Am masina la fel ca si a ta ...
1) la mine nu suiera, dar la service cand m-am plans de alte zgomote interioare m-a intrebat omul da a mea suiera fiindca 80% da => nu este un defect particular al masinii tale.
2) exact la fel si la masina mea. Vad ca s-a mentionat mai sus ca este asemanator cu tancanitul de la DSN/SLZ. NU, categoric nu este acel sunet, tancanitul este din motor, sunetul nostru din cutia de viteze. Cutiile de viteze sunt diferite la Clio si DSN/SLZ deci la acest capitol nu putem sa tragem asemanari. Nu numai noi doi suntem cu acest sunet, pe alte forumuri s-a mai plans lumea, eu zic ca nu este un defect, il ignor :?
3) parca nici a mea nu sta chiar drept, trebuie sa purced la solutia lui Grig

Consum ... iarna trecuta la -15 manca in oras 11-12 (deplasari scurte, motor rece). Opinia mea: consumul in oras este foarte relativa, eu nici nu-l masor. Inafara, la mers constant 90-100 trebuie sa consume aprox. cat scrie in carte.

This post has been edited by cmandrei: 7 Mar 2006, 10:34


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jhr
post 3 Jan 2004, 14:17
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 March 03
From: Bucuresti




baieti, chestia cu volanul stramb poate fi mult mai simplu de la montajul lui... v-ati schimbat vreodata volanul? cand il scoti e o roata dintata acolo si daca nu-l potrivesti cu rotile perfect drepte "stema " volanului nu va corespunde cu o directie perfect inainte.... deci poate ca turcaletii l-au pus un pic stramb...asta imi aduce aminte de o colega din scoala de soferi care facea poligonul memorizand rotirile voloanului: pentru parcarea laterala intai 7 steme la dreapta, faci un metrnu pana ajunge jalonul in dreptul manerului de deschidere a usii si apoi trei steme jumate in sens invers etc....


--------------------
AUDI A6 2006,2.7 TDI QUATTRO, 180 CP TIPTRONIC - bo1xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 5 Jan 2004, 12:05
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




salut stimabililor!
1-2, eu personal nu am aceste probleme.
3-din pacate si eu am aceeasi problema, si tot spre dreapta. intr-adevar se poate regla din geometrie si unghiuri de fuga dar dupa ce luati cateva gropi se strica iar, asa ca sfatul meu e sa stati calmi pana asfalteaza astia Bucurestiul. Consumul si mie mi se pare cam mare, la oras nu mi-a luat niciodata sub 10 % si facut plinul ca la carete (pana-n buza), deci sunt excluse erorile de calcul. Oricum consumul este mai mare decat la DSN, aia niciodata nu mi-a luat peste 9.5


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 5 Jan 2004, 12:06
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




mai am o intreb pt voi. la ce ziceti voi "greierele din volan"? macar sa stiu daca-l am si eu, nu de alta!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig
post 5 Jan 2004, 13:15
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 13 March 03
From: Bucuresti




"Greierele" este un clinchet metalic ce se aude din volan cind mergi pe drum cu denivelari/piatra cubica;

E posibil ca la tine inca sa nu se auda, dar in timp il vei auzi.
La mine cam dupa 1 an a aparut f des si deranjant pina l-am rezolvat la service.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 7 Jan 2004, 11:20
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Fratilor, am facut programare la Cobalcescu vineri pentru cele 3 probleme de mai sus, azi au facut un fel de diagnostic sa le luam pe randa:
1) la suierat vant mecanicul zice :"Nu are domnule nimic, nu am mai auzit pe nimei cu problema asta"
2) Volan stramb: RASPUNS "idem1", dupa care, dupa insistentele mele, zice:"da, domnule, ti-l facem dar te costa, de unde stim noi ca nu ai dat in groapa?"; pai daca dai in groapa, in cel mai rau caz trage masina stramb , dar nu-ti stramba si volanul
3) ZGOMOT DIESEL SI ACUM TINETI-VA BINE: DUPA CE LE-AM EXPLICAT, RASPUNSUL MECANICULUI "IDEM 1"; SI DINN NOU DUPA MILOGELILE DE RIGOARE VINE UN PUSTI SI ATENTIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! BULANGIUL STIA DIN START CE ARE; DUPA CE S-A INCALZIT MOTORUL, APASA AMBREIAJUL, DECI STIA CA E CUTIA DE VINA, PUNCT OCHIT , PUNCT LOVIT; ZICE:"SA VENITI VINERI CA VA DAM JOS CUTIA DE VITEZE" FRATILOE MASINELE ASTEA AU TOATE O PROBLEMA DE FABRICATIE LA CUTIA DE VITEZE, DAR NU VOR SA RECUNOASCA (UN MECANIC SMECHER MI-A SPUS CA AU SCHIMBAT CUTIA DE VITEZE-!!!ATENTIE NU E CA CEA DE PE SLZ-SI NU SE MAI PUPA CU MOTORUL).
DUPA CE VINERI IMI FAC ASA ZISELE REPARATII , DE FAPT CARPELI , LA O MASINA DE 2000 KM, MA DUC CU CARTEA TEHNICA LA PROTECTIA CONSUMATORULUI SI II DAU IN GAT..
LA REVEDERE SI MA P** PE RENAULT!!!!!!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 7 Jan 2004, 15:10
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Radule, tata, stai calm si fii atent:
Personal imi bag bip-ul in ratatii aia de la Cobalcescu, am o parere f proasta despre ei, de cand aveam DSN. Pacat de service-ul ala aranjat, mecanicii sunt niste japite murdare. Tu ai vazut ce mizerie e pe acolo?
S-o luam pe rand: chestia cu cutiile proaste la Renault nu prea am auzit-o si faza cu schimbatul si pupatul cu motorul mi se pare cel putin hilara. Singura chestie pe care am mai auzit-o este la la scoaterea din vit 1 maneta schimb. are un usor recul, mai ales la demaraj puternic, ceea ce mi se intampla si mie. In mod sigur SLZ nu are aceeasi cutie cu clio, dar nici aia nu mi se pare fantastica. Since, cutia de pe DSN mi se pare ca da clasa si la SLZ si la clio si la alte masini.
Zgomotul pe care il ai tu poate fi du la rulmentul de presiune, placa de presiune, dar daca nu e f deranjant, eu zic sa stai cuminte. Oricum, daca esti hotarat sa dai jos cutia, nu te duce la Cob, parerea mea. Singura pers care mi se pare pe problema de acolo este Alin Cazacu, sef service Dacia. Du-te la el sa-ti vada masina. Iti dau si tel lui:0722.449.714. Daca vrei mai vb


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 7 Jan 2004, 15:30
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Offffffffffffff, nu stiu ce sa fac....Zgomotul nu e ffff tare, dar se aude , si o femeie il aude.... Acum ma gandesc,ca daca nu o repar, sa nu se sparga rulmentul sau asa ceva................Si nici cu suieratul nu stiu ce sa fac, multumesc mult V. pentru incurajari...
Am o recomandare la IPSO, ce zici?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 7 Jan 2004, 16:28
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Mai Radule, cu IPSO nu prea am avut tangente, dar nici lucruri rele nu am auzit despre ei. De ce nu mergi la Serus? Par mai profesionisti. Cu suieratul, ai grija sa nu dai in boala mea si sa fii prea tipicar,; eu suierat nu aud, dar peste suta la ora nu pot sa spun ca aud iarba cum creste in masina. Asta e, caroseria usoara, nu stiu ce sa zic, ei practic n-au ce sa-ti faca, sa-ti resudeze usile? Oricum zgomotul este incomparabil mai mic decat la DSN, acolo nu facea fata casetofonul la 140/h, serios, si aveam Kenwood! In ceea ce priveste reclamatia la OPC, eu cu DSN la 5000 am schimbat pinionul de marche-arriere!!!!!! am fost la Pitesti sa-mi dea jos cutia, la CNCD, nu am avut incredere in astia din Buc. Asta e, se mai intampla. Am un amic cu VW Bora, la 1.000 i s-a spart motorul!!!!!!!
Vezi, se intampla si la case mai mari. Succes!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 7 Jan 2004, 16:32
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Vali esti singurul de ma incurajezi. Am stat si m-am gandit (si ceea ce ai spus tu a contat...) mai bine merg asa decat sa dau cutia jos, cine stie ce fac aia dupa aia....
Am inteles ceva de o intalnire, sau cam asa ceva, as veni si eu, daca e valabila intalnirea , sa ne uitam pe la masini...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig
post 7 Jan 2004, 17:17
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 13 March 03
From: Bucuresti




Joi seara la ora 8 la herastrau (unde se intilnes cei cu Supernovele laugh.gif )
(in parcarea de pe linga ambasada Chinei)
de fapt e parcarea restaurantului pescarushul.

Daca poti vino mai devreme ca vin si eu dar da-mi un mesaj privat sa stabilim exact ora.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 8 Jan 2004, 00:23
Post #19


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




mergi la ipso fara nici o frica sunt destul de buni.
si clio-ul meu are o mica problema la cutie. cand bag in marsarier uneori caraie un pic. da deja stiu sa o bag fara sa faca vreun zgomot. la 10000 ma duc iar la test si ii pun sa imi scrie ca atunci cand o sa vreau o sa imi desfaca cutia sa se uite la ea.

solenza nu are acelasi motor cu clio. la clio este k7j - bloc motor din aluminiu iar la solenza este e7j bloc motor din fonta.
de cutia de viteze nu stiu, dar cei care aveti 1.4 8v poate stiti unde este actionarea cutiei. deasupra sau dedesubt. la solenza si dsn este deasupra.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 8 Jan 2004, 00:28
Post #20


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




inca o mentiune. intalnirea se tine in fiecare joi. fie ploaie, fie vant sau alte intemperii.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 8 Jan 2004, 08:14
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Dragi tovarasi si AlexV, la ORICE CLIO caraie cand bagi in marsarier, chiar si la alte modele care au sistemul cu inel. Asta chiar nu e o problema. Daca lasati piciorul pe ambreiaj cateva secunde si bagati pe urma mai usurel in marsarier, nu violent, nu se mai aude nimic, corect?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 8 Jan 2004, 08:44
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




ora 20 e bine.Grig, nu pot sa ajung mai devreme, cum am promis ieri, dar ajung sigur la 20.... Poate vine cine mai repede...
Deci e parcarea aia din curba , nu?
Stiti vreun tinichigiu bun, astia de la ipso de la WTC, va vine sau nu sa credeti, nu au tinichigerie...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig
post 8 Jan 2004, 09:31
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 13 March 03
From: Bucuresti




ok . ne vedem la 20 la parcarea din curba.
io am clio gri ca cel din avatar.
smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig
post 8 Jan 2004, 09:35
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 13 March 03
From: Bucuresti




si la mine ciriie uneori cind o bag in marche-arriere , mai ales at cind merg cu fata, opresc brusc si ambreiajul fiind apasat bag imediat marche-arriere;
Daca fac o pauza si ridic piciorul de pe ambreiaj si apoi il apas iar nu mai face.
nu o consider problema.

Referitor la termometru (scisesem acum 2 zile un post) si-a revenit azi dimineata miraculos, dupa ce nu am mai mers 2 zile cu masina si ma si programasem la service pt verificare;
Acum ce le arat? ca merge?
sper sa ma creada ca a luat-o razna si sa il verifice putin.
bafta
:wink:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 8 Jan 2004, 15:37
Post #25


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




la cata la clio nu caraie.

la mine problema, caci este o problema recunoscuta si de serus si de ipso, se manifeste in felul urmator. daca apas ambreiajul si il ridic, si iar apas caraie sigur poti sa incerci sa o bagi cat de usor vrei.

la dsn nu mi-a carait nici o data. este adevarat ca are ambreiaj hidraulic, dar totusi. nu e o problema grava si toti m-au sfatuit sa nu dau cutia jos. momentan nu o dau, dar de scris pe cartea de garantii sigur ii pun sa imi scrie.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 9 Jan 2004, 17:16
Post #26





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


salut,

Sunt posersor de clio symbol 1.4l 8v expression de un an si opt luni (mai 2002) si sincer n-am avut problemele de care se vorbeste pe forum. Si am 24.000km.
In schimb am avut altele. La prima revizie (10.000)am schimbat caseta de directie deoarece incepuse sa faca zgomot când trecea paeste denivelari. Interesant este ca inainte de a ajunge la caseta de directie "mecanicii" de serus mi-au schimbat amortizoarele pe fata.
Tot in aceeasi perioada cu revizia (mai 2003), am observat ca am pierdut freonul din instalatia A/C - motivul (gasit in august 2003 - si ce cald a fost asta-vara!) a fost convectorul de racire a avut pori; si l-au schimbat, insa cei de la IPSO. Porii au aparut din cauza sarii date asta iarna pe strazile bucurestiului pentru dezapezire + spalarea vehiculului lunar.
Deci aveti grija iarna asta sa spalati masinile mai des sau dupa ce mergeti cu ele prin sarea care inca se foloseste la dezaperire si iarna asta.

bafta


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
rty745
post 28 Nov 2005, 12:06
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 31 December 04




dat fiind ca a doua zi dupa ce mi-am luat masina am constatat ca are un suierat de vant cam enervant, la usa dreapta fata, am cautat problema prin topicurile mai vechi si cel mai apropiat, ca titlu, mi s-a parut asta, asa ca l-am reinviat smile.gif

Inteleg ca au mai fost si altii cu problema asta, dar s-ar parea ca nu prea multi.

La mine suna exact ca atunci cand un geam ar ramane 0.5-1 mm deschis. Dar geamurile sunt bine inchise, asta e sigur. Daca apas pe cheder, din interior in timp ce merge masina, zgomotul de mai estompeaza, dar nu dispare, si oricum asta nu e o solutie.

Inainte sa ma duc la service, as vrea sa aflu: a reusit cineva sa identifice si sa elimine cauza suieratul asta?


--------------------
laguna 2.0 dci privilege 2008

ex. symbol 1.5 dci 80&65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 28 Nov 2005, 12:13
Post #28


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(rty745 @ Nov 28 2005, 12:06 PM)
Inainte sa ma duc la service, as vrea sa aflu: a reusit cineva sa identifice si sa elimine cauza suieratul asta?

cauza nu a fost identificata si nici nu va fi vreodata. va ramane un mister vesnic la fel ca si O.Z-N-urile smile.gif

dar se poate elimina acest suierat chiar si fara sa cunoastem cauza lui. metoda: muzica la maxiiiiiiim smile.gif smile.gif


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rty745
post 28 Nov 2005, 12:48
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 31 December 04




bine mah, tie iti da mana sa vorbesti, cu "sistem audio alpain 1200 W,subwufăre, suprawufăre, întrewufăre, magazie douăj de cd-uri, TV în tetiere" biggrin.gif

Da' eu nu am asa ceva biggrin.gif , nu pot sa acoper suieratul, deci vreau sa elimn suieratul smile.gif . Daca nu-l elimin, vand masina si tot scap de el! laugh.gif


--------------------
laguna 2.0 dci privilege 2008

ex. symbol 1.5 dci 80&65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 28 Nov 2005, 13:29
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




Dar la usa din stanga nu auzi acelasi suierat cand stai cu capul langa geam?
Nu de alta dar eu obisnuit sa fac depasiri ca la dacie fara sa ies mult de pe banda ca sa vad ce vine din fata lipesc capul de geam si pe la 100 km/h e cam stresant. (in ultima vreme am cam renuntat la asta, e drept)


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 17:58
Dacia