Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

curatirea EGR, demontarea si curatarea EGR

ewamw6
post 6 Nov 2011, 16:36
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 17 February 08




Motorul dci 1.9, 130 CP

Pentru cine este interesat si de original
Original SIEMENS VDO EGR Valve / exhaust gas recirculation valve
SIEMENS 408-265-001-010Z
RENAULT 8200 796 571
RENAULT H8200194323
RENAULT 8200630740
SUZUKI 1811167JG3





This post has been edited by ewamw6: 6 Nov 2011, 16:46


Attached thumbnail(s)
IMAG1650.jpg ( Size: 1.32mb ) Number of downloads: 2678
IMAG1652.jpg ( Size: 1.21mb ) Number of downloads: 2922
IMAG1656.jpg ( Size: 965.93k ) Number of downloads: 2797
IMAG1657.jpg ( Size: 628.04k ) Number of downloads: 2723
IMAG1660.jpg ( Size: 835.83k ) Number of downloads: 2704


--------------------
Renault Megane 3 1,4Tce 2011 CC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexh
post 9 Jan 2012, 23:20
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




Tot cautand pe alte topicuri, am dat la un moment dat peste o chestie interesanta descrisa de colegul nostru @cristian_nechita aici

Dau si eu un copy paste ca sa ramana si pe topicul asta:

QUOTE(cristian_nechita)
Initial am obturat conducta care ducea din galeria de evacuare in supapa egr, insa au aparut proble, mai bine zis sa topti tabla de aluminiu cu, care o blocasem.
Dupa care am gasit solutia , aparent perfecta, am intors supapa egr cu 180 grade, practic corpul supapei acoperind zona pe unde patrund gazele din evacuare.
Supapa poate fi intoarsa , insa trebuie modificat corpul acesteia ca sa o poti prinde din nou pe scaunul ei.

Ce am obtinut?
Fiind mult mai mult aer in camera de ardere, motorul trage mult mai de jos, nu mai ezita ca inainte, consumul a scazut dar probabil din cauza schimbarii stilului de mers.Motorul trage atat de bine jos incat nu mai urc cu el pana la 2500-2700.Practic la 1300rpm apesi pe acceleratie si trage, nu scoate pik de fum.La electronica nu am facut nimic.Supapa se misca liber, deci calculatorul o vede ca si cand ar fi in regula.

Ce am pierdut?
Probabil in egala masura atat eu cat si voi, am pierdut o bucatica de aer fara NOx din Bucuresti.


Am un prieten care lucreaza la un dealer VW si imi spune ca absolut toate TDI-urie care vin cu EGR infundat in garantie, li se curata egr-ul dupa care se obtureaza ca sa nu se mai intoarca si a doua oara.Diferenta e ca la VW e mult mai simplu, practic se pune o tabla intre 2 flanse.Extrem de simplu.


Cand se face mai cald am sa incerc si eu si revin cu detalii / impresii.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004 - 1,5 dCi - 82 CP stock - 101 CP OBDtuning
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_nechita
post 9 Jan 2012, 23:46
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 22 April 11




QUOTE(alexh @ 9 Jan 2012, 23:20)
Tot cautand pe alte topicuri, am dat la un moment dat peste o chestie interesanta descrisa de colegul nostru @cristian_nechita aici

Dau si eu un copy paste ca sa ramana si pe topicul asta:

QUOTE(cristian_nechita)
Initial am obturat conducta care ducea din galeria de evacuare in supapa egr, insa au aparut proble, mai bine zis sa topti tabla de aluminiu cu, care o blocasem.
Dupa care am gasit solutia , aparent perfecta, am intors supapa egr cu 180 grade, practic corpul supapei acoperind zona pe unde patrund gazele din evacuare.
Supapa poate fi intoarsa , insa trebuie modificat corpul acesteia ca sa o poti prinde din nou pe scaunul ei.

Ce am obtinut?
Fiind mult mai mult aer in camera de ardere, motorul trage mult mai de jos, nu mai ezita ca inainte, consumul a scazut dar probabil din cauza schimbarii stilului de mers.Motorul trage atat de bine jos incat nu mai urc cu el pana la 2500-2700.Practic la 1300rpm apesi pe acceleratie si trage, nu scoate pik de fum.La electronica nu am facut nimic.Supapa se misca liber, deci calculatorul o vede ca si cand ar fi in regula.

Ce am pierdut?
Probabil in egala masura atat eu cat si voi, am pierdut o bucatica de aer fara NOx din Bucuresti.
Am un prieten care lucreaza la un dealer VW si imi spune ca absolut toate TDI-urie care vin cu EGR infundat in garantie, li se curata egr-ul dupa care se obtureaza ca sa nu se mai intoarca si a doua oara.Diferenta e ca la VW e mult mai simplu, practic se pune o tabla intre 2 flanse.Extrem de simplu.


Cand se face mai cald am sa incerc si eu si revin cu detalii / impresii.
*



Acum am vazut ca ai chip.Mai mult ca sigur este inchis EGR-ul din noua electronica.


--------------------
Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alwaysfresh
post 24 Jan 2012, 11:11
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




Salut. Am un Modus 1.5 dci de 63kw din 2005. Daca ii curat valva EGR trebuie sa merg cu el la reprezentanta sau undeva sa-mi rescrie ceva in calculator??


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 24 Jan 2012, 15:36
Post #125


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Nu. Il dai jos, il cureti, il montezi la loc si cam atat.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alwaysfresh
post 24 Jan 2012, 15:45
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




ok. ca mi-a spus cineva ca daca-l scot si-l curat n-are nicio influenta ca calculatorul il vede tot ca fiind infundat si n-o sa-mi scada consumul. ma rog... masina o am de 3000km, ea are 150k purtati prin germania. nu scoate fum, trage bine, are rost sa umblu la EGR? :-??


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CosminM23
post 16 Mar 2012, 00:02
Post #127


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 21 February 12
From: Bucuresti




Cred ca si eu ma bag la un curatat de EGR weekendul asta.
Masina mea are 73.000 si o fac asa de control nu ca am probleme de functionare.
Ce voi face eu in plus o sa cumpar spray de contacte si o sa curat toate contactele de la senzori preventiv.
Cu cat avem un EGR mai curat cu atat masina consuma mai putin si ofera mai multa performanta.


--------------------
Fost posesor Renault RS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CosminM23
post 17 Mar 2012, 22:46
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 21 February 12
From: Bucuresti




Tocmai l-am curatat ieri si nu am gasit mare lucru. L-am curatat bine cu diluant si perie de sticle (diluant 0,5l 3,6Lei + perie de sticle 2 Lei + manusi latex 0,5 bani cost total= 6,1Lei ). Cei care au depuneri mai mari ii sfatuiesc sa cumpere spray de curatat carburatoare deoarece curata mult mai bine.

Atat m-am gandit sa nu scap ceva in scut incat la ultimul surub mi-a cazut tubulara unsure.gif, noroc ca e maricica si nu s-a dus prea departe .
Un sfat pentru introducerea sxaofonului si EGR inapoi: pulverizati la capete WD40 sa intre la fix.

De cand am EGR si saxofonul curatat motorul toarce mai frumos si consuma mai putin!

Spor la treaba!


--------------------
Fost posesor Renault RS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSting
post 17 Mar 2012, 23:38
Post #129


Ofera respect pentru a primi respect !


Group: Members
Posts: 1.210
Joined: 29 September 11




Buna seara.
Am mare rugaminte daca puteti sa-ma ajutati cu o indrumare sau cu acest colier (contra cost)
Dupa ce am curatat EGR-ul si absolut toata tubulatura aferenta acestuia, in momentul cand il montam la loc am rupt fara intentie colierul ce prinde etans camera EGR-ului cu, cotul de 90 grade. Momentan sta etans dar fara acel colier nu va rezista prea mult si imi va afuma tot motorul. Am cautat in jumatate de Bucuresti si nu l-am gasit, asa ca apelez si la dumneavoastra. Daca aveti un colier care il puteti dona , vinde sau sa-mi spuneti de unde l-as putea achizitiona v-as ramane recunoscator.
Am atasat cateva poze pentru a vedea exact despre ce colier vorbesc.

Colierul rupt de mine
[attachmentid=1627795070]

Cotul ce tine colierul
[attachmentid=1627795073]

Schita asamblu EGR
[attachmentid=1627795074]

Astazi am luat la pas toate centrele de dezmembrari, toate magazinele din Autovit si toate magazinele de piese auto ce le-am vazut si tot nu am gasit colierul.
Deja imi fac griji si nu mai stiu unde sa-ma duc sa gaseac acest colier.
Daca stie cineva va implor ajutati-ma. Nu ma intereseaza daca este nou sau la mana a 2 a. Tot ce imi doresc este sa-l gasesc.

This post has been edited by TheSting: 18 Mar 2012, 15:32


--------------------
Renault Megan II 2005/sedan
Ofera respect pentru a primi respect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
beberazvan_n
post 2 Apr 2012, 20:54
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 30 June 09
From: Bucuresti ; Branesti Ilfov




M-am apucat si eu azi de curatat EGR-ul. Treaba a mers bine, cam 2 ore mi-a luat tinand cont ca e pentru prima data cand il curat acasa. Era foarte murdar spre surprinderea mea, intr-un an s-a depus o gramada de mizerie.
Oricum s-a incheiat cu bine si masina se simte altfel. Nu va grabiti cand faceti treaba si cel mai important, purtati manusi, eu cu 2 perechi si tot m-am murdarit.
Bafta.

2 Apr 2012, 21:26:
M-am apucat si eu azi de curatat EGR-ul. Treaba a mers bine, cam 2 ore mi-a luat tinand cont ca e pentru prima data cand il curat acasa. Era foarte murdar spre surprinderea mea, intr-un an s-a depus o gramada de mizerie.
Oricum s-a incheiat cu bine si masina se simte altfel. Nu va grabiti cand faceti treaba si cel mai important, purtati manusi, eu cu 2 perechi si tot m-am muradarit.
Bafta.

2 Apr 2012, 21:28:
M-am apucat si eu azi de curatat EGR-ul. Treaba a mers bine, cam 2 ore mi-a luat tinand cont ca e pentru prima data cand il curat acasa. Era foarte murdar spre surprinderea mea, intr-un an s-a depus o gramada de mizerie.
Oricum s-a incheiat cu bine si masina se simte altfel. Nu va grabiti cand faceti treaba si cel mai important, purtati manusi, eu cu 2 perechi si tot m-am muradarit.
Bafta.

2 Apr 2012, 21:32:
M-am apucat si eu azi de curatat EGR-ul. Treaba a mers bine, cam 2 ore mi-a luat tinand cont ca e pentru prima data cand il curat acasa. Era foarte murdar spre surprinderea mea, intr-un an s-a depus o gramada de mizerie.
Oricum s-a incheiat cu bine si masina se simte altfel. Nu va grabiti cand faceti treaba si cel mai important, purtati manusi, eu cu 2 perechi si tot m-am muradarit.
Bafta.

2 Apr 2012, 21:32:
M-am apucat si eu azi de curatat EGR-ul. Treaba a mers bine, cam 2 ore mi-a luat tinand cont ca e pentru prima data cand il curat acasa. Era foarte murdar spre surprinderea mea, intr-un an s-a depus o gramada de mizerie.
Oricum s-a incheiat cu bine si masina se simte altfel. Nu va grabiti cand faceti treaba si cel mai important, purtati manusi, eu cu 2 perechi si tot m-am muradarit.
Bafta.

2 Apr 2012, 21:33:
M-am apucat si eu azi de curatat EGR-ul. Treaba a mers bine, cam 2 ore mi-a luat tinand cont ca e pentru prima data cand il curat acasa. Era foarte murdar spre surprinderea mea, intr-un an s-a depus o gramada de mizerie.
Oricum s-a incheiat cu bine si masina se simte altfel. Nu va grabiti cand faceti treaba si cel mai important, purtati manusi, eu cu 2 perechi si tot m-am muradarit.
Bafta.

2 Apr 2012, 21:35:
M-am apucat si eu azi de curatat EGR-ul. Treaba a mers bine, cam 2 ore mi-a luat tinand cont ca e pentru prima data cand il curat acasa. Era foarte murdar spre surprinderea mea, intr-un an s-a depus o gramada de mizerie.
Oricum s-a incheiat cu bine si masina se simte altfel. Nu va grabiti cand faceti treaba si cel mai important, purtati manusi, eu cu 2 perechi si tot m-am muradarit.
Bafta.

2 Apr 2012, 21:36:
M-am apucat si eu azi de curatat EGR-ul. Treaba a mers bine, cam 2 ore mi-a luat tinand cont ca e pentru prima data cand il curat acasa. Era foarte murdar spre surprinderea mea, intr-un an s-a depus o gramada de mizerie.
Oricum s-a incheiat cu bine si masina se simte altfel. Nu va grabiti cand faceti treaba si cel mai important, purtati manusi, eu cu 2 perechi si tot m-am muradarit.
Bafta.

2 Apr 2012, 21:40:
M-am apucat si eu azi de curatat EGR-ul. Treaba a mers bine, cam 2 ore mi-a luat tinand cont ca e pentru prima data cand il curat acasa. Era foarte murdar spre surprinderea mea, intr-un an s-a depus o gramada de mizerie.
Oricum s-a incheiat cu bine si masina se simte altfel. Nu va grabiti cand faceti treaba si cel mai important, purtati manusi, eu cu 2 perechi si tot m-am muradarit.
Bafta.

This post has been edited by beberazvan_n: 2 Apr 2012, 21:40

Attached thumbnail(s)
Egr__1_.jpg ( Size: 72.32k ) Number of downloads: 1058
Egr__3_.jpg ( Size: 77.23k ) Number of downloads: 957
Egr__2_.jpg ( Size: 37.02k ) Number of downloads: 991


--------------------
Renault Megane 2, 1.5 dci... 2003 - IF-03-VZL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_liviu_
post 5 May 2012, 19:14
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 22 February 05
From: Galati




QUOTE(beberazvan_n @ 2 Apr 2012, 20:54)
M-am apucat si eu azi de curatat EGR-ul. Treaba a mers bine, cam 2 ore mi-a luat tinand cont ca e pentru prima data cand il curat acasa. Era foarte murdar spre surprinderea mea, intr-un an s-a depus o gramada de mizerie.
Oricum s-a incheiat cu bine si masina se simte altfel. Nu va grabiti cand faceti treaba si cel mai important, purtati manusi, eu cu 2 perechi si tot m-am murdarit.
Bafta.
*





Cum ai reusit sa scoti partea aia in care intra EGR-ul. Am scos azi o mie de suruburi.... si tot n-am reusit sa-l clintesc de acolo. Am incercat chiar sa-l scot cu tot cu tevile de la turbina, si cu cea care vine de la admisia de aer din fata ... (daca asa o fi) dar nimic. Si din ce-am pipait cu degetu'...pare sa aibe ceva depuneri masive pe acolo.


Bine, din ce vad in poze, pare sa fie altfel decat la mine.

This post has been edited by _liviu_: 5 May 2012, 19:16


--------------------
Renault Megane 2 2007, 1.5 dci, 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 5 May 2012, 19:24
Post #132


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.601
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




La Euro 3 este diferit EGR-ul de Euro 4.....si mult mai simplu.
Oricum la scoatere trebuie lucrat cu calm si prin metoda "strans/desfacut"pana se reuseste detasarea de mizeria adunata prin toate spatiile.
La fortare se poate distruge/rupe electro-valva si se ajunge la inlocuire....in loc de curatare.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_liviu_
post 5 May 2012, 19:43
Post #133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 22 February 05
From: Galati




QUOTE(espacern @ 5 May 2012, 19:24)
La Euro 3 este diferit EGR-ul de Euro 4.....si mult mai simplu.
Oricum la scoatere trebuie lucrat cu calm si prin metoda "strans/desfacut"pana se reuseste detasarea de mizeria adunata prin toate spatiile.
La fortare se poate distruge/rupe electro-valva si se ajunge la inlocuire....in loc de curatare.

@+
*




Problema la mine nu e EGR-ul, pe ala l-am dat jos, l-am facut farmacie. Se da jos usor. Eu vorbesc de suportul ala in care intra EGR-ul, teava aia cotita, si alte multe tevi. Am bagat degetul prin ala, si pare cam imbacsit... pe ala nu am reusit sa-l scot.


--------------------
Renault Megane 2 2007, 1.5 dci, 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
beberazvan_n
post 14 May 2012, 11:18
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 30 June 09
From: Bucuresti ; Branesti Ilfov




Salut liviu, partea aceea este prinsa cu 2 suruburi, unul deasupra si unul dedesubt. Cel de deasupra s-a desfacut usor la celalalt am avut ceva probleme din cauza spatiului. Cum spunea si espacern, trebuie lucrat cu calm si rabdare.
Bafta.


--------------------
Renault Megane 2, 1.5 dci... 2003 - IF-03-VZL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_liviu_
post 14 May 2012, 12:06
Post #135


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 22 February 05
From: Galati




QUOTE(beberazvan_n @ 14 May 2012, 11:18)
Salut liviu, partea aceea este prinsa cu 2 suruburi, unul deasupra si unul dedesubt. Cel de deasupra s-a desfacut usor la celalalt am avut ceva probleme din cauza spatiului. Cum spunea si espacern, trebuie lucrat cu calm si rabdare.
Bafta.
*



Nu cred ca e prinsa doar in doua subururi. Poate la modelul euro 3 e prinsa doar in 2 suruburi, da' la mine difera piesa aia fata de ce-am vazut la euro3. Plus ca sunt vreo 3 conducte care intra in ea (plus EGR), fiecare cu cate 3-4 suruburi. Eu am desfacut ceva suruburi atunci, si nici nu s-a sinchisit sa se miste catusi de putin smile.gif)
Din ce pipaiam cu degetul, parea sa mai aiba un surub undeva in spatele piesei (cum te uiti din fata masinii) dar la care accesul era criminal. Eu ma intreb daca a demontat cineva piesa aia la motor euro4.

Daca are cineva un manual de service, pentru euro4 , in care sa arate in ce suruburi e prinsa piesa respectiva, ar fi un bun inceput smile.gif

This post has been edited by _liviu_: 14 May 2012, 12:07


--------------------
Renault Megane 2 2007, 1.5 dci, 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alwaysfresh
post 26 Jul 2012, 19:24
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




m-as apuca si eu de operatiune. dar cum e pana la urma? trebuie sau nu reporgramat calculatorul masinii dupa ce curat EGR? am 1.5dci 86cai euro4

This post has been edited by alwaysfresh: 26 Jul 2012, 19:26


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 26 Jul 2012, 19:36
Post #137


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




nu se reprogrameaza nimic.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 27 Jul 2012, 02:13
Post #138


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Nu se reprogrameaza! Doar cei de la reprezentanta sustin ca trebuie reprogramat.


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Low Profile
post 27 Jul 2012, 02:55
Post #139


Master Auto System


Group: Members
Posts: 1.054
Joined: 7 September 09
From: Hunedoara




QUOTE(denisCT @ 1 Oct 2011, 12:02)
Am curatat egr-ul si teava aceea in forma de J si am aceleasi simptome, adica la semafor cand plec de pe loc pt 2-3secunde nu se accelereaza cum ar trebui, pe urma parca ia un sut si merge normal. Azi mi-a aparut si Check emissions + cheia de service si martorul de portocaliu aprins. A mai patit cineva asa?
*




QUOTE(denisCT @ 26 Oct 2011, 23:05)
Problema s-a rezolvat dupa o recalibrare a EGR-ului cu testul CLIP
*



Inlocuiti cu una noua si motorul va merge la fel martorul va ramane aprins in bord daca nu sau facut setari,,Adaptiv vana EGR''
Deci trebuie sau nu trebuie

This post has been edited by Low Profile: 27 Jul 2012, 03:02


--------------------
Renault Megan 2 Sedan 2004 - HD 10 KRS
Volkswagen Touareg 2005 v6 3.2,4x4 HD 84 XNX
Life Is A Mistery!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alwaysfresh
post 27 Jul 2012, 22:57
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




Am curatat si eu azi, a fost ceva de munca, dar se pare ca nu era foarte multa calamina depusa. Am curatat ce-a fost si am pus la loc. Diferente in functionare n-am sesizat, dar nici n-am mers cu masina, doar am pornit-o si i-am dat niste ture bune. EGR-ul e cel oroginal, din 2005, ceea ce imi comfirma mie ca masina totusi a fost exploatata corect pana acum (eu avand-o doar de 5000km, in rest a fost in germania exploatata 146k km pe bord, si cred eu mai multi reali). Motorul trage bine, nu scoate fum, consuma putin, mici probleme, dar e ok. Deci cu chestia asta macar mi-am confirmat mie ca e in regula si EGR-ul si pot sa stau linistit o perioada de timp. Acum totusi sunt curios daca la mers se simte altfel.

Multumesc pentru sfaturi si ajutor.

This post has been edited by alwaysfresh: 27 Jul 2012, 22:58


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ianni
post 15 Aug 2012, 11:48
Post #141


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 6 May 06




Am curatat si eu Egr si teava in forma de J. Foarte multa calamina (mai ales pe teava)desi afara vede 4000 ture cel putin 10 km. Prin oras nu o alerg dar schimb peste 2500 rpm. Dupa curatare parca merge mai sprinten la apasarea acceleratiei.
Sper sa scada si consumul putin.


--------------------
Renault Megane 2007/privile Je/mp3 si multe altele...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexh
post 3 Sep 2012, 13:59
Post #142


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




De la ultima mea interventie la EGR (6 Sep 2011) am facut cam 12.000 km cu masina si s-a aprins din nou martorul in bord.

Am facut acum 2 saptamani o noua interventie, in care am curatat EGR-ul, teava de inox si cat am mai putut din restul. De atunci am mai facut un drum de aprox 2.000 km si tot nu s-a stins martorul in bord. La precedenta curatenie, dupa cateva zeci de km s-a stins.

Pareri, sugestii?

As apela la cineva care sa puna testerul pe masina, poate doar trebuie stearsa eroarea... doar ca nu stiu pe nimeni iar la service-uri Renault cred ca e destul de scump. Stiti pe cineva pe forum care poate arunca o privire? (contra cost evident).

Sau sugerati sa merg sa fac o curatare completa in service? Daca da, ce service recomandati?

Multumesc inca o data pentru raspunsuri.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004 - 1,5 dCi - 82 CP stock - 101 CP OBDtuning
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sano
post 3 Sep 2012, 15:47
Post #143


sano


Group: Members
Posts: 399
Joined: 9 August 09
From: Bucuresti




salut,

acest user romeo3108ro este f priceput si tocmai ce a sosit din vacanta [dupa ce a fost galceava pe topicul lui ca lipseste mult]. Si chiar a lipsit mult... ce n-as da sa am si eu concediu asa lung ca al lui.... blush.gif


--------------------
megane 2.1 hatchback 2005/1.5dci / 74kw / 101cp - VF1 SMR205 33920325
Stiu ca sunt prost; insa cand privesc in jur, prind curaj!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexh
post 18 Sep 2012, 13:18
Post #144


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




Multumesc @sano pentru sugestie - l-am contactat pe romeo pana la urma si cu ajutorul lui am reusit sa identific problema...respectiv era bulita de tot vana EGR, mai precis partea electrica...asta e, am fost mai ghinionist de data asta.

Am rezolvat problema saptamana trecuta, cumparand de la dezmembrari o vana EGR...am dat 150 de lei pe ea si cel de la care am luat-o sustine ca mai are cateva, toate de pe masini cu km putini din Franta...asa o fi, asa n-o fi, cert e ca momentan a mea functioneaza si am reusit sa fac vreo 300 km cu ea...

Cine are nevoie de datele de contact ale omului sa scrie aici sau pe privat.

Va doresc mult succes la curatat EGR-uri.

PS: Daca vrea cineva un EGR defect, msg me...e gratis.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004 - 1,5 dCi - 82 CP stock - 101 CP OBDtuning
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 18 Sep 2012, 16:16
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Eu nu am umblat niciodata la EGR si va pot spune ceva din practica:Cand am plecat in vara la Antalya primii 500 km mergea cam prost,nu tragea cum trebuie....apoi am luat-o tare la 3500 rot vreo 20 km si sa vedeti cum si-a dat drumul de manca norii la dealuri.

This post has been edited by 99AIM: 18 Sep 2012, 21:31


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 22 Sep 2012, 20:30
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Pentru 1.5 dCi 105cp, 6 trepte - curatare EGR

Conform tutorialului explicat de colegul skorpio_bog, aici, am purces astazi la curatarea acestei piese pe nume EGR (Exhaust Gas Recirculation).
Desi masina are in jur de 68k km, NU s-a mai curatat niciodata. Insa, pot spune ca a avut momente (masina) cand simteam ca nu trage cum trebuie, sau scoate fum la acceleratii bruste. Desi in ultima vreme, i-am cam dat pe coaja si nu scotea fum la acc. bruste, am zis, hai totusi sa curat si eu piesa minune.
Conform celor spuse de de Bogdan, am purces la desfacerea furtunului si a suruburilor (3 la numar, folosit tubulara de 8) si a reiesit ce se vede in poza de mai jos. Nu foarte murdar, mai mult afumat.
20120922_145327.jpg ( Size: 2.79mb ) Number of downloads: 807

S-a scos si acea tubulatura (prinse in 2 surube de 8), care avea un pic de mazga pe interior pe pereti.
20120922_145335.jpg ( Size: 3.66mb ) Number of downloads: 605

Am folosit o pensula si o periuta de dinti cu care, ajutat de un spray pe nume Brake Cleaner, am incercat cat mai bine sa curat pe unde am avut acces.

S-a montat totul la loc si turat un pic, insa nu mult. Ca si rezultate, un pic mai rotund in toarcere la relanti si se simte oleaca un zvac in acceleratii insa nu gen remapare tongue.gif


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 23 Sep 2012, 19:16
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Dupa 1000 km arata la fel de afumat,practic de ce l-ai curatat?

This post has been edited by 99AIM: 23 Sep 2012, 19:18


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 24 Sep 2012, 06:33
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Am avut io pitici pe creier cu EGR-ul de pe masina mea. blush.gif


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 25 Sep 2012, 14:57
Post #149


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




La mine cand l-am curatat prima data aveam vreo 50000km si era super calaminat... cu toate ca masina nu dadea niciun semn de oboseala... dupa fix 10000 km de la prima curatare am reeditat de curiozitate sa vad ce s-a intamplat intre timp si surpriza... cred ca in proportie de 30% avea din nou calamina si mazga adunata si depusa acolo. De atunci nu l-am mai curatat si au trecut vreo 15000km intre timp, dar masina inca nu da semne de oboseala... n-are rost sa va explic ca masina nu prea vede schimburi sub 3000-3500 de ture dar degeaba... atat dimineata cat si seara stau destul de mult in coloana ca sa plec/ajung acasa... cred ca asta este cauza.


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jfo
post 28 Sep 2012, 21:40
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 5 November 06
From: Bucuresti




@Alexh as vrea eu egr-ul ala defect il mai ai?,tocmai am reusit sa ciobesc partea mecanica incercand sa il demontez.mersi


--------------------
Renault Megane 3 Limited /Clio-Hatchbach/ Limited 2016/110Cp DCI/2001 65 Cp
D C i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 23:43
Dacia