Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Stare sosea Targoviste-Sinaia, Stare sosea Targoviste-Sinaia

catalinalex73
post 3 Aug 2006, 11:17
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 July 06
From: Craiova




Pe la inceputul lunii iunie, mai precis in perioada 8-11 iunie 2006 am fost la Sinaia pe traseul Craiova-Pitesti (pe autostrada pana la Gaesti) - Gaesti - Targoviste - Sinaia. Portiunea de sosea dintre Targoviste si Sinaia era plina de "cratere" mai ales partea dinspre Sinaia. Nu stiu daca s-a lucrat ceva la covorul asfaltic. As fugi un week-end, acum prin august, la Busteni si as merge pe acelasi traseu. Daca este aceeasi situatie as merge pe Rucar-Bran. excl.gif


--------------------
logan laureat 2006 dci - DJ-76-CMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
THESUN
post 3 Aug 2006, 12:15
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 25 May 06




Nu faci nici-o branza nici pe Rucar Bran. Pana la Bran mergi destul de rau ..Ia-o pe Targoviste e parca o tara mai bun si e si mai scurt!!


--------------------
DACIA 1310 - B 33 XUX
MENTE ET MALEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocosma
post 3 Aug 2006, 12:16
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




A fost un coleg week-end-ul trecut pe acolo si a zis ca de la Sinaia spre Targoviste, pana la Moroieni, adica pe toata zona cu padure, drumul este nasol. Deci, nu s-a facut nimic.


--------------------
Renault Megane Estate II.1 - 2005 - 1,6 16V 115 CP - Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 14 Aug 2006, 09:43
Post #4


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Am trecut eu ieri p-acolo. GROAZNIC!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinalex73
post 15 Aug 2006, 08:18
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 July 06
From: Craiova




Multumesc pentru informatii. Week-end-ul acesta 18-20.08. vreau sa trag o fuga pe la Busteni. O sa merg pe Targoviste si o sa ma intorc pe Bran sau... Brasov-Fagaras-Sibiu, apoi Valea Oltului. Depinde si de timpul pe care il am la dispozitie la intoarcere. Oricum, va multumesc.


--------------------
logan laureat 2006 dci - DJ-76-CMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriiss888
post 18 Aug 2006, 13:51
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti




eh , se mai exagereaza pe aici..sau lumea e obisnuita cu drumurile de afara. Merg des pe drumul asta, deci :

- Bucuresti-Targoviste (80 km)-- drumul e bun spre foarte bun; la Racari se construieste pasaj peste calea ferata(de vreo 3 ani sad.gif ) si este o ocolire(cativa km, inclusiv trecere la nivel cu calea ferata) de asemenea cu drum bun dar se trece prin 2 sate de tigani care sunt mai mereu pe strada.

- Targoviste-Moroieni (40 km)--drumul este bunicel , mai sunt si portiuni cu ceva gropi( nu gropane) ...trecere la nivel cu calea ferata la Pucioasa...exista si o mic tunel pe sub calea ferata sa nu stai la bariera...doar pt autoturisme.

- Moroieni-Sinaia (25 km) - aici intr-adevar drumul e prost (mai ales in Moroieni si pe serpentine)...comparabil sa zic cu Transfagarasanul pe portiunea Vidraru-Piscu Negru


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinalex73
post 21 Aug 2006, 07:54
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 July 06
From: Craiova




Intr-adevar ce spune kriiss888 este adevarat. Am plecat din Craiova spre Busteni prin Targoviste si m-am intors pe Rucar-Bran. Pe Rucar Bran starea drumului este un pic mai buna. Problema este ca traficul este mult mai mare, mai ales in week-end si chiar periculos. Cand coboram pe serpentine spre Campulung era cat pe aci sa intre in mine o Nova care urca si care aproape ca pierduse controlul volanului in viraj. Sambata (19.08.2006) am incercat sa ajung cu masina la Hotel Pestera, de fapt voiam sa vizitez pestera de acolo. Am mers din Sinaia spre Moroieni si am facut dreapta pe un drum forestier, pe la km 9. Acum cativa ani era destul de bun respectivul drum. Acum este o adevarata aventura. Nu va recomand sa-l faceti. Intr-un final am reusit sa ajung la Pestera, cu masina plina de noroi si praf, mai rau ca in "Paris-Dakar". De acolo m-am indreptat spre Sinaia dar pe drumul forestier care ajunge in Moroieni (spre sanatoriu, pt. cunoscatori). Este mai lung, dar vi-l recomand. Este mult, mult mai bun si mai accesibil, chiar daca de la Moroieni pana in Sinaia sunt 22 de km. Peisajul este superb pe ambele drumuri. Dar... Oricum am avut un week-end de "aventuri" pe la munte.

Sa auzim numai de bine.


--------------------
logan laureat 2006 dci - DJ-76-CMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 22 Aug 2006, 08:43
Post #8


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




kriiss888 adevar graiesti. dar referitor la bucuresti-targoviste doar. desi in curand cred ca si drumul asta (buc-tgv) o sa se strice. deja au aparut denivelari mari pe anumite portiuni, denivelari cauzate de combinatia caldura mare+masini grele.
de la tgv la sinaia apar probleme. si probleme mari smile.gif
spre hotel pestera recomand varianta pe la sanatoriu. macar pana la sanatoriu este asfaltat. celalat drum spre pestera este durere. un amic si-a spart baia de ulei p-acolo (c-o skoda octavia).

oricum dambovita este unul din judetele "fruntase" la drumuri proaste. in afara de buc-tgv eu nu stiu nici un drum bun in acest judet.

si apropo de buc-tgv. desi drumul este bun mergeti cu grija mare. ptr ca dupa cum e moda la noi...unde-i drum bun...hop si radaru'. vineri am fost la buc si am dat peste 2 radare pe drum. sambata cand m-am intors erau 3, inclusiv unul in afara localitatilor.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 22 Aug 2006, 11:45
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(cristib @ 22 Aug 2006, 08:43)

oricum dambovita este unul din judetele "fruntase" la drumuri proaste. in afara de buc-tgv eu nu stiu nici un drum bun in acest judet.

si apropo de buc-tgv. desi drumul este bun mergeti cu grija mare. ptr ca dupa cum e moda la noi...unde-i drum bun...hop si radaru'. vineri am fost la buc si am dat peste 2 radare pe drum. sambata cand m-am intors erau 3, inclusiv unul in afara localitatilor.
*




Cred ca Dambovita este printre singurele judete care nu au macar 2-3 drumuri bune, sa nu zic foarte bune. Cand mergi de la Gaesti la Pitesti, se observa imediat ca ai intrat in Arges, la fel si pe ruta Moreni-Campina, numai ca aici e vorba de Prahova.

Totusi, pentru ca vara multi prefera sa mearga pe Targoviste spre Valea Prahovei pun radar foarte des, in rest nu prea se omoara...



QUOTE(kriiss888 @ 18 Aug 2006, 13:51)

- Bucuresti-Targoviste (80 km)-- drumul e bun spre foarte bun; la Racari se construieste pasaj peste calea ferata(de vreo 3 ani  sad.gif ) si este o ocolire(cativa km, inclusiv trecere la nivel cu calea ferata)  de asemenea cu drum bun dar se trece prin 2 sate de tigani care sunt mai mereu pe strada.

*




..Mai exact din 2002 blink.gif


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lightspeed
post 4 Sep 2006, 09:32
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 14 July 06




QUOTE(St @ 22 Aug 2006, 12:45)
Cred ca Dambovita este printre singurele judete care nu au macar 2-3 drumuri bune, sa nu zic foarte bune


Ei ei, se vede treaba ca nu prea stii ce-i prin tara. Te invit in judete precum Maramures, Bistrita-Nasaud, Covasna etc., unde nu a fost reabilitat NICIUN KILOMETRU de drum national, si apoi mai discutam despre DB.


--------------------
n n n - n
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Floppy
post 2 Oct 2006, 20:24
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 400
Joined: 28 September 05
From: BRASOV




Am mers sambata pe traseul Sinaia - Targoviste - Izvoarele (pe drumul spre Campulung). Intr-adevar din Sinaia pana la Moroieni drumul e prost, dar parca un picut mai bine (carpit pe ici pe colo) fata de acum vreo 2 luni (am mai trecut o data pe acolo cand era nebunie la Posada, pe DN1).

Foarte important! Sunt in unele locuri indicatoare de drum denivelat si restrictii de viteza, chiar de 30 km/h. Sunt foarte bine puse si va recomand cu caldura sa le respectati. In locurile respective e chiar pericol! Atentie!

Oricum trebuie mers incet si cu grija pe bucata respectiva (Sinaia - Moroieni). Chiar si in Moroieni, unde se merge paralel cu linia ferata, e o bucata groaznica, foarte denivelata, unde nici nu ai cum sa ocolesti gropile...

De la Moroieni in jos, spre Targoviste, e mai bine, dar nu grozav. Sunt si multe sate... La intrarea in Targoviste nu faceti in nici un caz dreapta pe "centura", spre Campulung!!! Mergeti pe la Polivalenta.

Acum cativa ani aveau bunul obicei sa repare drumul asta in fiecare toamna, dar peste iarna se strica la loc (treaba facuta ca in Romania... s-au imbogatit cei de la firma care asfalta in fiecare an). De vreo 2-3 ani nu au mai reparat nimic. Doar mici carpeli...

Inchei cu urarea: Drum bun! radmasa.gif

This post has been edited by Floppy: 2 Oct 2006, 20:25


--------------------
Renault Clio 1.5 dCi 2005 Extreme - PH10RXB
I love my car!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Freeymind
post 5 Oct 2007, 15:05
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 14 July 06
From: Cluj Napoca




Ceva noutati despre acest drum?


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V Bicorp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Freeymind
post 8 Oct 2007, 20:06
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 14 July 06
From: Cluj Napoca




Am fost in week-end: drumul e la fel asa cum il stiti - plin de gropi, valurit in anumite portiuni de parca zici ca e plastilina. Singura diferenta: mi s-a parut ca a fost marcat recent... ceea ce pe timp de noapte ajuta foarte mult - macar atat deoarece gropile nu o sa dispara prea curand!


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V Bicorp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 9 Oct 2007, 08:07
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Sper sa nu fiu offtopic, cred ca este o informatie demna de mentionat...

La iesirea din Sinaia mai nou varianta ocolitoare are prioritate, iar cei ce vin din statiune trebuie sa opreasca la semnul STOP.




--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eggy
post 10 Feb 2008, 16:34
Post #15


calm


Group: Members
Posts: 487
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




cred ca o sa plec weekend-ul viitor la Sinaia, aveti idee cum e drumul? este bun? sau e asa de prost incat mai bine plec cu trenul?


--------------------
Renault Clio III 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 10 Feb 2008, 19:43
Post #16


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




pai daca vii din Bucuresti nu trebuie musai sa mergi pe acolo

oricum ... daca totusi vrei sa mergi ... eu acum 2 h am venit pe acolo ca sa evit inevitabilele ambuteiaje de pe DN1.

iti spun in sens invers

intre Sinaia si Moroieni - drum destul de naspa ... cu multe gropi si locuri unde soseaua a plecat cu sorcova (adica la vale) dar din fericire inca circulabil .. nu prea-l vad bine pana la primavara daca nu se pun cu carpeala pe el.
serpentine destul de abrupte dar pe distanta relativ scurta (cca 10 Km)


intre Moroieni - Targoviste - drum bunicel ... mai apar asa cam neanuntate portiuni mai desfundate - recomanda ca daca ii dati viteza sa va tineti bine de covrig

Targoviste - Bucuresti - impecabil

eu am scos astazi un timp buncicel si nici nu am fortat decat pe Targoviste - Bucuresti

adica la 14.30 faceam dreapta din DN1 spre Moroieni iar la 17.00 treceam pe sub podul Constanta la intrare in Bucuresti


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 14 Feb 2008, 14:53
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




e chiar indicat acest drum de la 15 februarie pentru ca intra centura ploiestiului in reparatie, si se circula pe un singur fir


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanCVA
post 20 May 2008, 21:43
Post #18


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Sambata 17 mai 2008 am parcurs drumul Targoviste - Sinaia. Asfaltul e prezent pe unde trebuie. Au fost niste alunecari de teren si drumul este valurit intre Moroieni si Sinaia, dar nu e rupt. Daca accelerezi putin e ca un tobogan. Marfa senzatie!


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 2 Jul 2008, 12:25
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




sa vezi cand mergi invers de la moroieni cum e toboganu ala, noroc ca aveam doar 50km/h


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanCVA
post 14 Jul 2008, 12:52
Post #20


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Am mers in ambele directii.
Nu am zis ca trebuie sa exagerezi pe tobogan. 50km/h sunt suficienti atat la urcare cat si la coborare... mai degraba viteza a 3-a.
Bafta pe tobogan si nu fortati!

PS: Asteptam drumuri mai bune.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 21 Jul 2008, 15:36
Post #21


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




drumul ala e asa de cel putin 4 ani; nu s-a facut nimic semnificativ la el de 20 de ani; il tin minte de cand eram copil si mergeam lunar pe acolo

This post has been edited by hash: 21 Jul 2008, 15:38


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 24 Jul 2008, 20:57
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Cati km sunt de la Pitesti la Sinaia (pe cele doua rute)? Vreau sa ajung la Vadu Cerbului (motel).


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 25 Jul 2008, 22:21
Post #23


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




144 km pe la Campulung-Rucar-Bran-Rasnov-Paraul Rece-Sinaia si 145 km pe la Gaesti-Targoviste-Fieni-Sinaia. Ultima varianta nu e asa circulata pe sectorul Targoviste-Sinaia.

http://www.ro.map24.com/

Succes!


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 28 Jul 2008, 08:52
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




E mult mai buna varianta Targoviste-Fieni-Sinaia, atat din pdv al aglomeratiei, cat si al starii asfaltului (cu exceptia "ondularilor" de pe cca 10 km mai sus de Moroieni).


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 28 Jul 2008, 14:34
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Pai si cu Gaesti-Targoviste ce face? Ca e rupt drumul ala...si aglomerat in timpul saptamanii.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanCVA
post 28 Jul 2008, 14:43
Post #26


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Evitati Gaiesti - Targoviste! E o cazatura de drum, chiar si dupa standardele mele. Evitati daca puteti, altfel... luati-o usor.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 27 Aug 2008, 11:27
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




drumul intre moroieni si sinaia s-a distrus mult, in sensul ca valurile de asfalt s.au marit si au aparut zone in care s-au format borduri de 20 cm in asfalt (pe o portiune de 2-3 km), in schimb in partea cu jud dambovita au inceput sa lucreze la reabilitate (urgenta cum scria pe panouri)
mare atentie in glod-moroieni sa nu calcati vreun puradel, stau numai pe mijlocul drumului


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brohlin
post 27 Aug 2008, 11:55
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 11 June 07
From: Bucuresti




Si rugati-va sa nu face-ti pana.

Ultima oara cand am trecut pe acolo, aveam in masina niste bijuterii din haur si argint (facem pe curierul pentru cineva - vreo 2 kg in total) si singurul lucru care-mi trecea prin cap era o rugaciune pentru siguranta cauciucurilor popa.gif


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5 dci +80CP 2006 - B-00-???
What's that coming over the hill / Is it a monster? Is it a monster?... It is my monster!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 27 Aug 2008, 12:08
Post #29


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




QUOTE(Brohlin @ 27 Aug 2008, 12:55)
Si rugati-va sa nu face-ti pana.

....aveam in masina niste bijuterii din haur si argint (facem pe curierul pentru cineva - vreo 2 kg in total) ...
*



Din ce continent ne scrii acum biggrin.gif ?


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brohlin
post 27 Aug 2008, 12:24
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 11 June 07
From: Bucuresti




Continentul Bucuresti... sper ca tu nu scrii acum din vreun internet-cafe de prin Glod?? huh.gif


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5 dci +80CP 2006 - B-00-???
What's that coming over the hill / Is it a monster? Is it a monster?... It is my monster!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:49
Dacia