Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Modificare Motor K4M

Laurentziu83
post 5 Apr 2012, 18:44
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@caty2k: daca vreo 150 CP, atunci cauta un Megane 1 de prin 1999-2000, cu motor 2.0 150 CP Williams aspirat, eu personal am avut norocul sa conduc asa ceva acum cativa ani, am ajuns la 220 km/h cu ea, proprietarul a dus-o la 240 la ora, la mers economic consuma 6%, era si euro 2, motorul foarte elastic, singurul lucru pe care il regret e ca in 2007 cand am condus-o nu aveam cei 6000 de euro ceruti de proprietar, acum cred ca gasesti masina asta in 3-4000 de euro, mai bagi ceva sa o aduci la starea de nou, si dupa aceea poti sa pleci linistit in concediu prin Europa fara sa-ti fie frica ca iti sare un piston prin capota in Germania.
Ca sa nu mai vorbim ca ai un raport mai bun CP/kg fara de Megane 3.
Ca nu are look-ul unui Megane 3, e adevarat, dar cand esti la volan senzatiile conteaza mai mult decat aspectul.


Attached thumbnail(s)
IMG_1300.JPG ( Size: 699.07k ) Number of downloads: 1406
IMG_1309.JPG ( Size: 1.09mb ) Number of downloads: 1481


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexumf
post 5 Apr 2012, 19:55
Post #32


MEMBRU CHELIOS


Group: Members
Posts: 775
Joined: 9 July 08
From: Bucuresti




Mai oameni buni, nu zic ca aveti sau nu dreptate, dar eu il inteleg pe om...nu vrea alta masina...vrea ca Megane-ul lui sa fie diferit...sa fuga mai tare, sa traga mai bine...
Asa poate cu 1000euro sa-si cumpere o jucarie de 150cp (eventual cu nr de BG) insa el vrea sa-si modifice masina pe care o are.
Are, nu are rost, oricum nu conteaza...el a decis ca da!
Mi-ar placea ca acest topuic sa se rezume la plusurile si minusurile modificarilor...la sfaturi tehnice, nu sfaturi de viata (desi uneori sunt bune si alea)

Iar din partea initiatorului, detalii si pasii pe care i-a facut/ii va face mai departe...

unsure.gif desi tare imi este ca acest topic o sa dispara incet incet...


--------------------
Renault Megane Coupe 2006
RENAULT MEGANE COUPE 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Apr 2012, 20:10
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu am inteles ca se doreste mai multa putere cu aceeasi caroserie, din pacate insa e cam greu de obtinut la nivelul actual al tehnicii.
Nu mai poti sa modifici un motor actual la fel cum modificai motorul de pe Dacie sau Oltcit pe vremuri. Era si atunci chinul dracului, si, daca privim in urma, realizam ca motoarele alea erau extrem de simple. Au spus majoritatea pe aici ca a monta o turbina pe un motor e extrem de complicat si ca iti trebuie dotari de zeci, poate chiar sute de mii de euro pentru a putea pune la punct o astfel de instalatie. Insusi producatorul distruge multe motoare pana face asta, la nivel de amatori nu mai vorbim de ce cheltuieli ies de aici.
Cat despre a lua un motor de RS, pot sa zic ca e greu de realizat, nu din cauza motorului, cat a instalatiei electrice a acestuia, ajungand aproape sa fie unica pentru fiecare masina. Nu mai vorbim apoi de compatibilitatea intre calculatoare, calculatorul de injectie cu UCH-ul, etc. codari de chei, etc, se pot face doar in reteaua producatorului.

La o analiza relativ sumara, rezulta ca este mult mai ieftin si mai sigur sa vinzi masina actuala si sa iei un RS, si nu spun asta din auzite, ci pentru ca am lucrat si lucrez in domeniu, am avut ocazia sa analizez modelele Renault actuale cum nu au avut multi ocazia, am avut Dialogys-ul pe mana (versiunea de service, actualizata periodic, nu cele 3-4 dvd-uri amarate de le descarci de pe torente), manuale de reparatii, scheme de diagnoza, din toate astea am realizat ca, la ora actuala, e aproape imposibil sa modifici ce a creeat producatorul respectivei masini.

Si eu mi-as dori un motor mai elastic decat ce am acum, care sa nu fie gatuit de norme euro, modificarile necesare ar fi simple in aparenta, dar in esenta mi-ar fi aproape imposibil sa le obtin si ar avea ca rezultat diminuarea drastica a fiabilitatii. Ori acum nu mai am timp ca pe vremuri sa mi-l petrec pe marginea drumului, vreau ca sa ma bucur de masina.

This post has been edited by Laurentziu83: 5 Apr 2012, 20:13


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 6 Apr 2012, 10:47
Post #34


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Nu vreau alta masina, masina de zi cu zi am! Vreau sa o modific pe asta.

La orice putere as vrea sa o fac turbo, trebuie bielele de la pistoane si daca tot schimb alea de preferat sa pun si pistoanele! Deci cam 1300Euro + montaj si decomprimat motorul!

Mai e o varianta, sa schimb axele cu came si evacuarea... 130-140cp cu soft custom!


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexumf
post 6 Apr 2012, 16:09
Post #35


MEMBRU CHELIOS


Group: Members
Posts: 775
Joined: 9 July 08
From: Bucuresti




Dezvolta te rog a doua varianta....
La aia ma gandeam eu...


--------------------
Renault Megane Coupe 2006
RENAULT MEGANE COUPE 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 7 Apr 2012, 10:26
Post #36


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




@alexumf: Daca vrei sa faci aceste modificari, imi lasi un PM. Pana sa iei axele cu came poti schimba evacuarea, dar evacuarea nu se gaseste in RO! Gasesc eu destule la pret ok!

Se cumpara axele cu came care sunt cam 800Euro. La Megane admisia de pe motor este mai mare decat cea de logan ( nu stiu cum este la megane 2 ). Se dezmembreaza juma de motor, se scot axele de fabrica si se pun cele sport, se ansambleaza motorul si se lasa o perioada fara soft! Dupa circa 1 luna se resofteaza masina pe un stand dyno.

Operatiunea e undeva la circa 1500Euro pret MAXIM! Nu montati axele la un service autorizat dacia-renault ca va usuca la montaj! Orice mecanic cu experienta stie sa schimbe axele la o masina.

Daca vrei o admisie mai buna, o poti lua pe cea de pe TWINGO RS(e din aluminiu si e mai groasa decat cea de megane 3).

Evacuarea: Cea de WIND Gordini(1.6 16v 133cp) cu colector de gaze(catalizator) dupa serpisori si apoi flansa de se uneste cu evacuarea veche. Trebuie dat jos catalizatorul de fabrica!


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
endereugen
post 7 Apr 2012, 19:03
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 5 February 10




la k4m daca schimb axele, fac evacuare cap coada din inox si fac "chip tunning" de la 107 o duc la 140? mi se pare prea mult...


--------------------
Renault Laguna 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 8 Apr 2012, 00:26
Post #38


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




@endereugen: Doar axele cu came cu un soft profi, puterea creste de la 110cp la 130+cp! Admisia de Megane 3 fiind mai mare + evacuarea cap-coada = 140cp!

La ce masina ai tu 107cp? calculeaza si tu 81kw si vezi cat iti da!

This post has been edited by caty2k: 8 Apr 2012, 00:28


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 8 Apr 2012, 06:04
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Si pe mine ma batea gandul la ceva de genul...sa pun turbo la megane ul 1.6 16v, dar pana la urma, analizand ofertele si faptul ca pot ramane cu masina pe viata, mi am luat o a doua masina turbo din fabrica.
Daca te ajuta cu ceva... ai alaturat oferta primita de la una din firmele cu care am discutat.....pretul nu include softul care este undeva intre 200 si 300 e.
Momentan am la masina remapare tcm, filtru in panel K&N si bujii denso power iridium...., iar masina se misca foarte bine cu consum ok.
Attached File  turbo.xls ( 26k ) Number of downloads: 190


This post has been edited by speedman: 8 Apr 2012, 06:05


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 8 Apr 2012, 12:54
Post #40


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Preturile presupun ca sunt in euro... iar pe langa astea mai trebuie si pistoane + biele ca sa fie treaba treaba.


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xjc0c0
post 8 Apr 2012, 14:11
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 830
Joined: 4 April 08
From: Brasov




QUOTE(caty2k @ 8 Apr 2012, 00:26)
@endereugen: Doar axele cu came cu un soft profi, puterea creste de la 110cp la 130+cp! Admisia de Megane 3 fiind mai mare + evacuarea cap-coada = 140cp!

La ce masina ai tu 107cp? calculeaza si tu 81kw si vezi cat iti da!
*



Astia de la Renault Sport au mai facut cate ceva pentru 130+. (rap de comprimare marit,distributie variabila,etc..)


Dar ce stiu ei....


--------------------
Ex: Megane I ---- ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 8 Apr 2012, 14:35
Post #42


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




E motorul de Renault Wind Gordini 1.6 16v 133cp ! Dar nu-mi prea dau seama ce are in plus fata de motorul normal, stiu de galeria de evacuare cu colectorul de gaze, dar altceva nu-mi dau seama!

This post has been edited by caty2k: 8 Apr 2012, 14:36


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSting
post 8 Apr 2012, 14:49
Post #43


Ofera respect pentru a primi respect !


Group: Members
Posts: 1.210
Joined: 29 September 11




Spor la treaba.

This post has been edited by TheSting: 8 Apr 2012, 21:03


--------------------
Renault Megan II 2005/sedan
Ofera respect pentru a primi respect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Apr 2012, 15:10
Post #44


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




The Sting .. spre deosebire de tine omul vrea sa faca altceva decat a face masina pom de creaciun cu leduri si a o impopotona inutil cum faci tu cu a ta, si cred ca i s-a rapuns la solutia dorita de el cu + si - lucru p[e care vad ca l-a si inteles foarte bine... astfel ca, nu inteleg rostul postului tau ... aa ba da ... este de a te "afla" in treaba cum postezi de obicei ... nici un sfat tehnic doar bla bla bla.gif ....

L.E. - dai dovada de un mare caracter vazand ca iti editezi postul, data viitoare o sa-ti raspund cu Quote ...

This post has been edited by cj98czh: 8 Apr 2012, 21:12


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 8 Apr 2012, 17:03
Post #45


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




@TheSting: Postul tau numai constructiv nu este, la fel cum spunea si colegul cj98czh postezi doar ca sa te afli in treaba si sa vezi cum iti creste numarul de posturi wacko.gif ...

P.S: Vezi ca aici nu-mi poti sterge posturile. wink.gif


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 8 Apr 2012, 20:42
Post #46


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Ca sa fiu si eu arogant, chat-ul e pe alta sectiune! biggrin.gif

On: Axele cu came sunt intre 700-900euro, depinde de unde le iei. Poate se gasesc si mai ieftine in afara tarii, inca nu am cautat!

Evacuarea(serpisorii) de Wind Gordini este undeva la maxim 200euro cu drum in RO(mai intai trebuie sa gasesc). Odata ce serpisorii au fost montati trebuie inlocuita restul evacuarii ... daca se alege si montarea de intermediara si finala sport, pretul ar fi undeva la 250euro cu finala universala(e 400euro finala dedicata de la ulter sport, ceea ce mi se pare enorm, DOAR finala).

Softul se face pe Dyno si difera de la o firma la alta!

This post has been edited by caty2k: 8 Apr 2012, 20:42


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xjc0c0
post 8 Apr 2012, 21:01
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 830
Joined: 4 April 08
From: Brasov




QUOTE(caty2k @ 8 Apr 2012, 14:35)
E motorul de Renault Wind Gordini 1.6 16v 133cp ! Dar nu-mi prea dau seama ce are in plus fata de motorul normal, stiu de galeria de evacuare cu colectorul de gaze, dar altceva nu-mi dau seama!
*



Alt raport de comprimare, iar daca nu ma insel si admisia este diferita(marita). Probabil defazorul sau arborele cu came are alte unghiuri. Automat avansuri diferite,mapa diferita(L.E.: desi nu sunt adeptul hartilor facute la o cola si o samanta in fata calculatorului)
Aici cred ca daca dispui de resurse si ai de unde sa te documentezi poti investi; insa raportul investie/performante obtinute nu cred ca iti va fi satisfactor, in schimb riscul fata de turbo este mai mic smile.gif

Eu unul daca as vrea sa ma joc mi-as lua alta masina. Eventual un M1 cu F4R la care as adauga de la un motor donator de Laguna 2 un t+cele necesare
Dar fiecare cu piticii lui rolleyes.gif

This post has been edited by xjc0c0: 8 Apr 2012, 21:20


--------------------
Ex: Megane I ---- ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 9 Apr 2012, 08:16
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Plus ca Renault Wind e mult mai mica ca si masina, am vazut unul in Italia si e comparabil cu Twingo la dimensiuni, prin urmare la o caroserie mai usoara poti sa pui un motor la care sa-i cresti puterea in dauna cuplului. De exemplu, pe motociclete poti sa vezi motoare de 600 centimetri cubi si 50 CP, problema e ca nu poti pune motorul ala pe Twingo, intrucat nu va face fata.
Asa si aici, motorul de pe Wind transplantat pe Megane 3 s-ar putea sa nu faca fata. Cat despre admisia imbunatatita, evacuarea cu serpisori, eu ma indoiesc ca aduc mai mult de 2-3 CP in plus.

Insa ma bucur ca discutia a luat-o pe o panta normala, in care se urmareste modificarea motorului, dar pastrand modul de lucru aspirat.

This post has been edited by Laurentziu83: 9 Apr 2012, 08:17


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xjc0c0
post 9 Apr 2012, 11:10
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 830
Joined: 4 April 08
From: Brasov




QUOTE(Laurentziu83 @ 9 Apr 2012, 08:16)
Cat despre admisia imbunatatita, evacuarea cu serpisori, eu ma indoiesc ca aduc mai mult de 2-3 CP in plus.
*



Si o simpla lustruire interioara imbunatateste performantele, apoi una marita. Evident cu modifacarile de rigoare.


--------------------
Ex: Megane I ---- ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 9 Apr 2012, 13:57
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




QUOTE(Laurentziu83 @ 9 Apr 2012, 08:16)

Asa si aici, motorul de pe Wind transplantat pe Megane 3 s-ar putea sa nu faca fata.

*


Ar face fata si inca foarte bine.Una este cel de motocicleta si alta este cel de pe Wind.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
endereugen
post 9 Apr 2012, 18:26
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 5 February 10




@caty2k
nu am cum sa calculez la 81kw si nici la 79 cat am eu. din 107 cai daca am ramas cu 90 e bine. eu totusi nu cred ca daca pun evacuare si schimb axele iau atata putere in plus. sunt prea marunte modificarile... daca schimb pistoane, biele, axe, decomprim motorul, fac evacuare fara nimic, usurez ambreiajul, schimb pompa de apa, radiatoare, pun turbo, intercooler mare, soft nou, injectoare, pompa cu debit marit, admisie noua si mare, nu cred sa iau mai mult de 30 de cai. si daca fac schimbarile astea si am bani de dat, pun si discuri pe spate, pe fata marite, cu alte etriere, jante cu cauciucuri mai late, suspensie reglabila, bari de rigidizare, si un claxon nou (scuze dar rad de fiecare data cand claxonex:)) ). si toate astea pentru 150 de cai? din punctul meu de vedere nu se merita... dau ce am, pun restul de bani si imi iau altceva (tot renault laguna).


--------------------
Renault Laguna 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B_37_DEE
post 9 Apr 2012, 21:37
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 26 June 07
From: Bucuresti




avea userul SEBY candva un megane 2 hatch 1.6 16v dus in 140 cp dar nu mai tin minte din ce.din cate imi aduc aminte parca a schimbat rampa de injectie cu injectoare + soft ...poti cauta pe forum sa vezi daca mai gasesti.


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 1.6 16V/Kangoo 4x4 2004 1.6 16v /Laguna2.2 2006 1.9dci Lux Privilege/
https://www.facebook.com/servicediagnozaro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 9 Apr 2012, 22:32
Post #53


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Alta modificare la admisie ar mai fi cu corpuri clapeta de motor, fiecare piston cu corpul lui, dar e cam complicat ca trebuie clapete electronice.

@endereugen: La tot ce ai scris tu acolo ... ajung lejer in 300cp! Dar nu tine cutia atata!


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 12 Apr 2012, 11:00
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




caty2k, dar la un motor clio 3 rs de 2.0L 200CP nu te-ai gandit , cred ca ai iesi mult mai avantajos si nu cred ca vor fi foarte multe modificari in privinta suportilor, bine ar ramane problema cu omologarea, dar cu ceva relatii cred ca se rezolva.

12 Apr 2012, 11:04:
i

http://www.4tuning.ro/masini-tunate/tuning...place-9600.html

12 Apr 2012, 11:07:
incearca aici vezi poate ai sanse de un motor
http://www.dezmembrarimasini.ro/dezmembrez...or--639515.html

This post has been edited by adytym: 12 Apr 2012, 11:07


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor cristian
post 15 Apr 2012, 18:25
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 5 May 07
From: Bucuresti




destul de indrazneata ideea,chiar voi urmari sa vad rezultatul,un prieten de la SERUS a izbucnit in ras cand i-am povestit despre asta si tipul e inginer nu e un idiot oarecare.sa-ti faci si un stoc de planetare ptr liniute


--------------------
renault LagunaII 1.8,16v 2003limousine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 10 May 2012, 10:55
Post #56


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Am facut niste cercetari, sa vad cum arata bielele de fabrica si unele pentru turbo ... diferenta MAJORA! Acum inteleg de ce nu rezista la un cuplu mai mare de 200Nm.

Va dati voi seama care e stock! smile.gif

Attached thumbnail(s)
k4m_stock_piston.JPG ( Size: 21.25k ) Number of downloads: 1038
iapel_k4m.jpg ( Size: 69.94k ) Number of downloads: 1022


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 10 May 2012, 11:47
Post #57


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




smile.gif credeai ca nu exista difernta ele?


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 10 May 2012, 11:55
Post #58


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Stiam ca exista, dar nu asa mare biggrin.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 May 2012, 11:58
Post #59


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Imi pare bine sa vad ca recunosti si + si -, sunt putini cei care o fac biggrin.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 24 Sep 2012, 08:52
Post #60


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Varianta 1 sau Varianta 2 pana la urma? dry.gif

Attached thumbnail(s)
563510_10151094747632578_1165122699_n.jpg ( Size: 71.7k ) Number of downloads: 623
serpi.JPG ( Size: 544.47k ) Number of downloads: 462


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 16:19
Dacia