Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Montare senzor ploaie/lumini pe Espace 4 2011, Masina nu a avut echiparea asta din fabrica

DanCVA
post 27 Feb 2021, 22:14
Post #1


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Eu m-am obisnuit de la Megane 2 si Megane 3 sa merg cu farurile aprinse mereu si sa las maneta neatinsa. La Espace 4 2011 2.0dci, desi masina este mai noua decat cele mentionate anterior, tehnologia este mai veche, imprumutata de la Laguna 2 si nu poti lasa maneta pe pozitia de faza scurta cu contactul intrerupt caci vor ramane farurile aprinse.
Masina are DRL si nu prea sesizam la venirea noptii ca farurile sunt stinse.
Echiparea mea este Expression EA2 si spre surpriza mea nu a venit cu senzor de ploaie si lumina, dar am gasit cablajul in cochilia de la oglinda.
Am inlaturat cu un cutitas vopseaua neagra de unde ar fi trebuit sa fie senzorul.
M-am lamurit ca locasul si prinderea este similara cu cea de la Laguna.
Am cautat in anunturi senzor de Laguna, l-am luat si l-am montat la AGER ca nu aveam pastila cu gel. Cei de la AGER au zis ca nu au gelul sau pastila care trebuie, dar mi-au zis ca se potriveste cea de Passat B6, desi sensibilitatea e mai scazuta.

Senzorul pe care l-am gasit avea codul 82 00 063 060 si provenea de pe Laguna 2 faza 2.
Am incercat activarea, dar nu a functionat.
Am cautat pe forumurile in franceza si am gasit o singura persoana care mentiona ca i-a functionat cu greutate senzorul de faza 1 pe o masina faza 2 si lasa acolo codul de mai sus ca fiind de faza 1.

Am cautat senzorul de faza 2 si am gasit referinta 82 00 417 006. L-am gasit pana la urma pe acesta si l-am montat.
A mers din prima, dar am realizat ca nu aparea mesajul de activare al functiei pe display. Si asta s-a rezolvat prin setarea tabloului de bord cu Clip-ul.

A fost o peripetie de o saptamana pana am rezolvat cu senzorul de lumina. Cel de ploaie nu merge prea bine ca am refolosit pastila de gel.



Attached thumbnail(s)
Screenshot_20210227_215315.jpg ( Size: 346.57k ) Number of downloads: 89
received_3120510418051743.jpeg ( Size: 352.06k ) Number of downloads: 92
received_1836053873221568.jpeg ( Size: 606.75k ) Number of downloads: 91


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cv-03-btf
post 17 Oct 2021, 08:51
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 9 May 13




Nici masina mea nu a venit echipata cu senzorul de lumini sau de ploaie. Desi am achizitionat un senzor de ploaie am avut surpriza ca parbrizul sa fie obturat cu vopsea sub capacul ce ascunde senzorii. Ma gandeam in ultima instanta sa-l montez in zona de parasolar a soferului cu prelungirea firelor. Cum ai reusit sa indepartezi vopseaua.. eu am inpresia ca la mine este intre cele 2 coli de sticla?. Cum a iesit dupa indepartarea cu un cutit. Eu ma gandeam sa folosesc o banda adeziva decupata pe zona tinta si sa o tratez cu cromofag. Poti urca cateva fotografii sa vedem cum a iesit la tine..? Despre refolosirea pastilelor de gel, am o teorie... cam nebuneasca si nu o postez decat dupa ce o probez personal, altfel risc hohote de ras! Cum pot sa iau legatura cu tine sa schimbam idei?
Legat de oprirea farurilor la parasirea vehicolui..stiu ca modele mai noi au aceasta facilitate. Varianta cu semnal acustic ar trebui sa fie prezenta si pe masinile noastre dar nu-mi dau seama cum se poate activa. Poate ne ,, lumineaza,, cineva cu privire la acest aspect.


--------------------
ford capri 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 04:37
Dacia