Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Restaurare faruri cu lupa renault megane 2.2, Intrebare

adrian_yza
post 3 Dec 2017, 16:37
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 364
Joined: 6 October 08




radmasa.gif Unde dai si unde crapa??? Intreb din nou care ar fi mai eficienta lupa din cele doua poze afisate de mine mai sus ???

This post has been edited by adrian_yza: 3 Dec 2017, 16:40


--------------------
Renault Megane 2.1 1.6 confort privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roby1308
post 10 Apr 2018, 12:25
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 16 May 16




Ma poate ajuta si pe mine cineva,care dintre aceste 2 lupe morimoto de 2.5 sunt mai bune pt megane 2?
Primele sunt normale de 2.5,iar cele de pe al doilea link sunt HS,scurte
1:http://www.xenon-tuning.ro/Lupe-Bixenon-Morimoto-Mini-H1-25
2:http://www.xenon-tuning.ro/Lupe-Morimoto-Bixenon-Mini-H1-25-HS-scurte-ideale
P.S:Nu fac reclama la site sau ceva,doar vreau sa stiu care sunt mai bune


--------------------
Renault Megane 2.2 1.5 dci 86/Clio 3 1.5 dci 86 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdydemian
post 21 May 2018, 07:34
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 16 August 17




Va salut! Din categoria "prostul nu e prost destul pana nu e si fudul" , Am achiziționat si eu un set de lupe... dar bineinteles ca le-am comandat d2s , iar eu am d1s...așadar, cei care aveti nevoie de set de lupe d2s , am eu de vanzare... Nu sunt noi, dar sunt in stare perfecta!


--------------------
renault megane gt 2007 - CJ91DBI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
branzica
post 2 Dec 2018, 11:18
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 17




Salutari! Vad ca nu s-a mai scris nimic in acest topic de ceva vreme. Am si eu un Megane 2.2 2007 si m-am apucat sa reconditionez lupele. Le-am desfacut in interior iar oglina arata ca in poza atasata. Intrebarea era: Sa le las asa cum sunt sau sa le duc la un centru unde sa le dea o noua cromare? Multumesc pt sfaturi si raspunsuri.

Attached thumbnail(s)
IMG_20181202_110802_2_3.jpg ( Size: 2.22mb ) Number of downloads: 1746


--------------------
Renault Megane 2007 Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 2 Dec 2018, 15:17
Post #65





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Nu prea au fost folosite farurile alea, oglinzile arata bine fata de cum aratau ale mele. Eu le-am inlocuit cu unele noi.
[attachmentid=1628097036]
Daca tot le-ai desfacut si ai posibilitatea sa le refaci fa-o! Rezultatul merita.

PS: nici nu am aruncat proiectoarele vechi, dar nici nu stiu unde sa le duc la reconditionat. Ceva sugestii, in Bucuresti?



--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
branzica
post 4 Dec 2018, 12:59
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 17




Eu am gasit pe olx la cineva o pereche cu 350 lei. Si oglinzile astea sunt din acele faruri. "Sticla" e un pic matuita, dar nu rau si vreau sa o reconditionez si pe aceasta. Iar legat de cromare, am gasit o firma (anvelope NFS) care zic ca fac si cromari. O sa dau o fuga zilele astea sa intreb cat ma costa. E undeva pe langa Piata Traian. Eu vreau sa montez in faruri si niste Angel Eye. smile.gif Deocamdata nu ma grabesc cu farurile. Pe la primavara o sa le montez pe masina.


--------------------
Renault Megane 2007 Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 4 Dec 2018, 15:23
Post #67





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Sticla? Lentila se spala, difuzorul farului (plastic) se rezolva foarte bine cu polish, mai ales daca nu e afectat rau.

Mai bine nu pune ingerasi. Inutili, uriti (aici e subiectiv) si ilegali.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dobrescul
post 6 Dec 2018, 11:09
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 6 December 18




Salutare tuturor, are careva o fotografie cu flansele adaptoare pentru lupe ? Urmeaza sa le schimb si vreau sa imi fac o idee despre cum le-au confectionat altii . Am tot incercat sa ma uit prin postari dar nu imi deschide nicio fotografie . Multumesc anticipat.


--------------------
renault megane 2 2007 - b114cci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
branzica
post 7 Dec 2018, 07:53
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 17




Salutari. In cazul meu, nu stiu ce sa fac daca sa le inlocuiesc sau nu (lupele cu totul). Apropo, firma care zicea ca poate croma diverse obiecte au zis ca nu se baga sa cromeze oglinzile ca e mai dificil si costisitor ca bani si ca mai bine sa imi iau altele noi. In fine...
Am cautat pe net si am gasit un model de flanse adaptoare. E posibil sa recurg si eu la solutia asta in cazul in care o sa cumpar un set bi-xenon. O sa atasez niste poze cu modelul de flansa.

Attached thumbnail(s)
LRM_EXPORT_134106304279459_20181207_074918291.jpeg ( Size: 234.66k ) Number of downloads: 1668
LRM_EXPORT_134083304920406_20181207_074855292.jpeg ( Size: 385.48k ) Number of downloads: 1553
LRM_EXPORT_134056501632916_20181207_074828489.jpeg ( Size: 589.28k ) Number of downloads: 1559


--------------------
Renault Megane 2007 Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 7 Dec 2018, 14:06
Post #70





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




De ce nu va puneti voi proiectoare originale valeo? Aveti lumina foarte buna si nici nu va complicati cu totul felul de bricolaje ilegale.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
branzica
post 7 Dec 2018, 17:49
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 17




Pana la urma ti-ai inlocuit lupele cu unele originale Valeo de la "faruri custom"? Cat te-a costat perechea de lupe? Am vz pe un alt topic, de-asta intreb.


--------------------
Renault Megane 2007 Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 7 Dec 2018, 18:25
Post #72





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Da. A fost 550 cu tot cu montaj, in ziua si ora cind am vrut eu. Proiectoarele au venit si cu becuri osram in ele.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bocazma
post 27 Feb 2019, 10:50
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 14 October 17




QUOTE(zamolxe12003 @ 20 Feb 2017, 20:09)
După curățirea lupelor din farul H7. Voi decideți dacă merită sau nu. Pentru mine a meritat. Curățirea este gratis și foarte simplă. Vă costă doar datul barei jos, care este la fel de simplă, se face în parcare. Farurile se scot ușor, sunt prinse în trei șuruburi. La un service vă ia maxim 60-70 de lei de dat jos bara cu farurile și pus înapoi. Restul e treaba voastră, stersul lupei. Rezultatul, în poze.

Aveți, deci, de ales: 60-70 de lei curățatul lupelor sau 1200 de lei, faruri plus manopera, plus 25 de lei reglatul de ootorașe la orice ITP, căci când schimbi farurile se reglează din nou motorașele. Vorbim aici, să ne înțelegem, de faruri cu bec H7, nu xenoane sau alte prostii. Strict pentru cei care au faruri cu H7 și vor să le păstreze H7. Orice altă combinație, e treaba voastră. Spor.

Și, dacă observați în pozele de înainte și după, după curățare sunt mai departe de tir și de zid, deci lumina este mult mai puternică dacă stau la același nivel cu prima poză, cu lupele necurățate. Deci, diferența este mai mare.
*


Am megane 2 fabricatie 2008 cu faruri lupa.Am cumparat becuri H7 night break cu 110% dar nu am mers noaptea sa vad diferenta.Deci sa inteleg ca pot da jos lupele fara sa tai vreun plastic din far?merge sa curat decat partea lupei dinspre bec sau in partea dinspre geamul farului este mizeria?


--------------------
Renault Megane 2008 1,5 DCI 106CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
branzica
post 27 Feb 2019, 18:08
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 17




Salut. Asa zisa mizerie este defapt o depunere albicioasa, un praf alb care este depusa pe oglinda farului si pe partea interioara a lupei. Ansamblul lupa-oglinda eate incastrat intr-un manson de plastic format din 2 bucati lipite la cald. Folosind o surubelnita mai subtire si insistand la imbinari, ai sa reusesti sa le dezlipesti (asta dupa ce desfaci cele 2 suriburi care tin lupa de far). Dupa ce desfaci imbinarile ai sa poti demonta lupa si apoi a o scoate din far. (tine minte cum era montata fiecare componenta a lupei). Problema o sa fie la montatul inapoi. smile.gif) Dar daca esti un pic ingenios si iti place sa mesteresti o sa gasesti o solutie. A mea a fost urmatoarea: Am montat ansamblul pe jumatate in interiorul farului. Am lipit cu un schoci de hartie lupa de jumatatea mansonului de plastic iar cu 2 sarmulite (am luat de la un cablu de internet) am prins oglinda de manson (sunt cateva orifici care te lasa sa faci asta) apoi am introdus cealalta parte a mansonului si am reunit-o cu restul ansamblului, dupa care am scos sarmele, am dezlipit schociul de pe lupa si am prins mansonul cu o sarma la cele 2 imbinari (fiecare jumatate de manson in zona imbinarii are cate un orificiu pe fiecare parte prin care se poate baga o sarma sau un "soricel" de plastic. Eu nu as opta pt soricelul de plastic ca acesta datorita caldurii din far in timp o sa devina casant si s-ar rupe, astfel existand riscul ca lupa sa se desfaca din imbinari). Nu stiu cat de mult s-a inteles procedura, dar eu astfel am reusit sa montez la loc lupele in far. Am filmat si un tutorial, dar nu stiu cand va fi gata. Precis exista si alte metode. Succes tuturor care vor sa faca asta.


--------------------
Renault Megane 2007 Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_tomaro
post 27 Feb 2019, 19:21
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 19 November 08




Fast reply: risti sa muncesti degeaba, lupele alea vor fi deja deteriorate, oglinda de pe ele, o sa constanti ca e mai mult de jumate coapta, nu mai ajuta prea mult.

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=286...dpost&p=4784391


This post has been edited by mihai_tomaro: 27 Feb 2019, 23:10


--------------------
Renault Megane 2008 2.2 Privilege 1.6 16V - PH 15 MTM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
branzica
post 28 Feb 2019, 00:40
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 17




Ai dreptate Mihai, dar eu am luat in calcul situatia in care oglinzile sunt bune si nu sunt prajite. Eu am luat niste faruri OM SH pe care vreau sa le reconditionez. Oglinzile nu sunt foarte afectate, putin afumate. Am incercat sa le cromez dar nu face nimeni aceasta operatie. Am gasit o firma dar au zis ca e prea mult de munca si nu se baga. Asa ca mi-am dat comanda pe Aliexpress de niste lupe bixenon de 3". Farurile actuale au "sticla" deteriorata deoarece au fost polisate si sau uzat rau de tot. Le-au smirgheluit aia care le-au reconditionat de au aparut fisuri in plasticul farului plus ca lupele sunt incetosate, nu au fost curatate niciodata.


--------------------
Renault Megane 2007 Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zaishen
post 2 Jan 2020, 20:58
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 January 19
From: Mureș




QUOTE(branzica @ 28 Feb 2019, 00:40)
Ai dreptate Mihai, dar eu am luat in calcul situatia in care oglinzile sunt bune si nu sunt prajite. Eu am luat niste faruri OM SH pe care vreau sa le reconditionez. Oglinzile nu sunt foarte afectate, putin afumate. Am incercat sa le cromez dar nu face nimeni aceasta operatie. Am gasit o firma dar au zis ca e prea mult de munca si nu se baga. Asa ca mi-am dat comanda pe Aliexpress de niste lupe bixenon de 3". Farurile actuale au "sticla" deteriorata deoarece au fost polisate si sau uzat rau de tot. Le-au smirgheluit aia care le-au reconditionat de au aparut fisuri in plasticul farului plus ca lupele sunt incetosate, nu au fost curatate niciodata.
*



Poți să le recondiționezi tu, ai nevoie de un spray crom și lac transparent rezisten la uv, e recomandat să dai cu grund primer, prima mână, dupaia cromul, și ultima mână lacul (coat) să fie ca oglinda.

uită-te la aceste videouri, sunt în rusă, dar nu contează, se poate vedea ce face, nici eu n-am înțeles dar am văzut:

problema des întâlnită la megane 2 cu lupă, faza scurtă:

https://www.youtube.com/watch?v=kdqpKzs3k_k
https://www.youtube.com/watch?v=18QzWBxgVTs

soluție, recondiționare, probleme asemănătoare:

https://www.youtube.com/watch?v=-Xd2P62ulJo
https://www.youtube.com/watch?v=olBnolXpTbo
https://www.youtube.com/watch?v=1r1D4pw-hto

This post has been edited by Zaishen: 2 Jan 2020, 21:44


--------------------
Renault Megane 2 / Laguna 2 2007 Hatchback, 1,5 dCI 86cp, 1.9dci 130cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ekisim
post 9 Jan 2020, 10:55
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 16 August 16
From: Turda Jud. Cluj




Sunt foarte păcătoase aceste faruri cu lupă.
La Megane-ul meu, aproape că nu mai luminează deloc, noaptea sunt obligat să rulez cu farurile de ceață aprinse, norocul meu este că până acum nu am luat amendă.
Din ce am văzut în primul videoclip, nu e simplu de desfăcut și reparat farul de Megane 2.


--------------------
Renault Megane ll 1.5 dci 86Cp facelift An 2007 combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 9 Jan 2020, 11:38
Post #79





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




de fapt e chiar usoara demontarea proiectoarelor din faruri. problema mai dificila e gasirea unor proiectoare noi. dureaza mai putin de o ora inlocuirea, de la momentul opririi masinii pina la plecare.
norocul nu e ca nu ai luat amenda ci ca nu ai avut un alt fel de necaz. mai bine cauta sa inlocuiesti proiectoarele repede.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikipcn
post 19 Jan 2020, 12:08
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 20 December 10




Meganu 2007 ! Utilizat de sotie doar ziua, si prin oras ( naveta la lucru).
Aseara am fost nevoit sa-l conduc in afara orasului, nu credeam ca pot ajunge chiar asa rau, faza lunga era super ok , dar scurta.......noroc cu proiectoarele.
Nu vreau sa ies in afara legi , asa ca as prefera sa incoluiesc lupele si sa folosesc in continuare H7 sau alte faruri.
O sa incerc sa sterg lupele zilele urmatoare .Masina avand 150000 km posibil sa nu fie chiar ,,arse,,.
Pe site-urile de anunturi se vand faruri noi incepand cu 50euro/buc..pana la xxx
Schimbatul lupelor , eventual un polish la faruri...in mare ajunge la aprox 100 euro.

Merita sa ma complic cu schimbare lupe sau cumpar faruri noi?
Momentan inclin spre schimbarea faruriilor.
A mai schimbat cineva faruriile? ce firma ar trebui sa aleg si de care ar trebui sa ma feresc?
Multumesc anticipat.

This post has been edited by mikipcn: 19 Jan 2020, 12:10


--------------------
Renault Megane Bicorp 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
is73rik
post 28 Feb 2020, 18:33
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 3 September 17




Sunt in aceeasi situatie ca si tine, doar cu proiectoarele de ceata pot vedea noaptea ceva, clar nu merita altceva decat faruri noi Valeo sau schimbat lupele cu unele tot valeo . Restul sunt prostii, bani aruncati pe geam .


--------------------
Renault Megane 2.2 Estate Privilege 2007 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreis
post 28 Feb 2020, 20:40
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.686
Joined: 30 June 06
From: B u c u r e s t i




Disperat fiind ca vad undeva la 5 metri in fata masinii, am achiziționat o pereche de faruri noi.
Ma puteti ajuta cu montarea lor?
Ma refer la tutoriale sau ajutor fizic (fac cinste, normal)!

PS: daca cineva vrea farurile vechi, asa cum sunt, le ofer gratis contra ajutor la montarea celor noi smile.gif

This post has been edited by andreis: 28 Feb 2020, 20:43


--------------------
ex Renault Megane 2.2 1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 28 Feb 2020, 20:48
Post #83


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Demontezi bara fata si apoi scoți farurile....nu uita sa le reglezi la final!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreis
post 29 Feb 2020, 20:04
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.686
Joined: 30 June 06
From: B u c u r e s t i




Mulțumesc espacern, am urmărit link-urile si m-am apucat de treaba. Singura chestie ce nu a fost ușoară a fost montarea suportului de bara de sub far, care este nituit. Dupa cateva ore, fiind prima data (si ultima sper), rezultatul se vede mai jos:

IMG_20200229_200000.jpg ( Size: 2.61mb ) Number of downloads: 845


--------------------
ex Renault Megane 2.2 1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ekisim
post 6 Mar 2020, 17:51
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 16 August 16
From: Turda Jud. Cluj




Cât au costat farurile, și ce marcă sunt?


--------------------
Renault Megane ll 1.5 dci 86Cp facelift An 2007 combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
is73rik
post 10 Mar 2020, 18:36
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 3 September 17




Ce faruri ti-ai pus ?? Cum e cu vizibilitatea acum pe timpul noptii ?


--------------------
Renault Megane 2.2 Estate Privilege 2007 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gastorro
post 12 Mar 2020, 00:09
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 27 September 15




Stiti daca Valeo vinde doar reflectorul metalic din proiectorul H7 cu lupa ? ( codul Valeo pentru intregul proiector este 89399747 )
si daca da, de unde pot sa-l cumpar? Sau pote vinde careva intregul proiector Valeo ?
Am gasit niste firme in Polonia si Rusia care pot re-metaliza cu aluminiu (in vacuum) aceste
reflectoare (cca €50 pentru o pereche) si daca nu gasesc reflectoare noi, voi apela la ei..
Valeo-89399747.jpg Valeo-89399747.jpg Valeo-89399747.jpg


--------------------
Renault Megane2 facelift 1.4 16v K4J740 2006.12 - CYO-274
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 12 Mar 2020, 07:56
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Asa zisa "re-metalizare" o poti face singur acasa in 1 ora.Procedeul se numeste Electroliza si ai invatat-o (daca ti-a placut scoala si ai fost la ore)la fizica sau chimie, in scoala generala.
Pe youtube se gaseste cu :Electroplating.



Rezultatul este acelasi cu a cumpara faruri noi doar ca nu te costa mai nimic.

This post has been edited by megan2: 12 Mar 2020, 08:00


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gastorro
post 14 Mar 2020, 14:07
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 27 September 15




Din ce metal este facuta/turnata cupa asta ^^ ? Sa fie din aluminiu? De ce intreb ?
Pai daca-i toata din aluminiu, nu cumva am putea sa-i slefuim/polisha direct (manual) suprafata ei interna pana ce ajunge ca oglinda?


--------------------
Renault Megane2 facelift 1.4 16v K4J740 2006.12 - CYO-274
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 14 Mar 2020, 17:04
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




E din zamac sau tabla de fier .Oglinda aia nu se poate realiza prin polishare la acelasi nivel si oricat ai polisha nu tine.Materialul oxideaza si toata munca ta ....

This post has been edited by megan2: 14 Mar 2020, 17:06


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 00:22
Dacia