Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Multiple Probleme Electrice, Ajutor va rog

BogdanLzr
post 27 Mar 2022, 00:10
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 22 March 22




@Gil26 , Am inteles ce ati dorit sa imi transmiteti legat de UCH , si sunt sigur ce de cele mai multe ori cand va relatez din ce am mai "lucrat" mai uit din detalii , pe uch a ramas o eroare de alimentare pe circuitul 1(cea de pe circuitul 2 a disparut) , dar firele ce intra in UCH le-am verificat si de aceea cred ca este si o problema in el , legat de inlocuirea lui asta ramane la decizia electronistului , dar la telefon mi-a spus ca nu va incerca sa repare UCH-ul , inlocuirea lui fiind mai simpla , si din cate am vazut preturile la UCH nu sunt exagerate , cine stie , daca chiar are ceva UCH poate fac si un retrofit de pe faza 2 pentru semnalizarea aceea cu impuls ( am vazut pe forum ca unui coleg ia reusit ) . Oricum o sa fiu plecat 6 saptamani , deci o sa aiba timp sa lucreze in liniste si pace . Legat de UPC , acolo chiar sper sa nu fie probleme pentru ca nu am gasit nicaieri unul in tara , dar din nou ramane de vazut ce concluzie trage electronistul . Legat de modulul de pe usa soferului in acesta intra curent are si masa , am probat inclusiv cu bec , mai departe nu mai ajunge , de exemplu pe mufa de la lampa de usa ajung doar 3v desi in modul intra 12.5 , de acolo am tras si concluzia ca poate fi modulul stricat , bineinteles acela ramane secundar dupa verificarile amanuntite si rezolvarea problemelor din UCH sau UPC , la fel si calculatorul de abs ,senzori parcare, lumina etc ...


--------------------
Renault Megane 3 2010 - BV24LZR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 27 Mar 2022, 07:28
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




QUOTE(ProfiBv @ 26 Mar 2022, 23:23)
@gil26  super tare editarea din poza 1,2, ... din postarea #23. Chiar la asta ma gandeam , oare unde se duce can-ul din ABS (ca nu poti ajunge la mufa lui) .
*


Atasat doua capturi cu o mufa din ABS si una din UPC, am ales o configuratie cat mai apropiata nu sunt 100% sigur dar foarte probabil ca asa este si pe masina colegului, am marcat pinii CAN H si L din ABS (dar si ceilalti relevanti) si cei corespunzatori din UPC.

This post has been edited by Gil26: 27 Mar 2022, 19:11

Attached thumbnail(s)
ABS.png ( Size: 168.32k ) Number of downloads: 365
UPC1.png ( Size: 182.74k ) Number of downloads: 367


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dainese1100
post 3 Apr 2022, 15:46
Post #33


Membru


Group: Validating DaciaClub
Posts: 117
Joined: 6 February 22
From: Tziganistan




Gil26 biggrin.gif multumim mult pentru aceste informatii cheers.gif


This post has been edited by dainese1100: 3 Apr 2022, 15:47


--------------------
Dacia Logan 2 2016 1,5dci 75cp k9k626
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanLzr
post 11 Apr 2022, 10:50
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 22 March 22




Buna ziua tuturor! Revin cu un update ! După ce au verificat cablajul integral cei de la Renault mi-au spus că este dusa pompa ABS , după ce o înlocuiesc o pot duce înapoi să continue investigațiile ( pompa la ei e aprox 5700 Ron) . Deci o sa mai revin peste câteva săptămâni și cu alte informații ..


--------------------
Renault Megane 3 2010 - BV24LZR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 11 Apr 2022, 14:30
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Cu mica rezerva ca nu e intotdeauna corect ce zic cei din reprezentanta smile.gif

In situatia de fata, cu simptomele pe care le-ai descris, mie mi se pare complet aleatoriu verdictul ca e dusa pompa de abs.


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 12 Apr 2022, 06:10
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Nu stiu pe ce te bazezi cu ”mie mi se pare complet aleatoriu verdictul ca e dusa pompa de abs” dar daca te uiti in fisierul atasat in primul post vezi ca ”ABS/ESP – Diagnose = Assembly does not respond !” in toate posturile s-a scris (in #23 am si subliniat asta) ca ABS-ul este cel mai grav afectat (si datorita pozitiei sale), toti colegii au scris asta (cu aprecierea de rigoare pentru cei doi altruisiti din Brasov care s-au oferit sa il ajute pe initiator). Iar ca sa intelegi mai bine atasez si cateva capturi cu grupul hidraulic, acesta face parte din modulul ABS (care include inclusiv controlerul ESP) si este prezent in multe interconditionari din softul masinii.
@ BogdanLzr, eu consider ca cei din reprezentanta Renault (acesta este un element nou) procedeaza corect chiar daca rezolvarea problemelor poate sa fie alta "discutie", acest modul este clar ”prajit” si trebuia inlocuit insa pretul este putin mai mare (5700 Ron tocmai pentru ca se inlocuieste tot modulul), probabil poti sa gasesti unul OK mai ieftin dar grija mare la coduri sunt mai multe (vezi si captura) verifica fizic pe masina plus ca acesta trebuie programat\configurat. Desigur ca apoi se pot continua verificarile, si raman la parerea ca pot sa fie mai multe componente afectate (mai ales UCH-ul).
Multumim mult pentru acest feed-back, experienta ta (chiar si putin neplacuta) poate sa fie de folos si altor colegi.
Bafta in rezolvarea problemelor!

This post has been edited by Gil26: 12 Apr 2022, 07:29

Attached thumbnail(s)
ABS11.png ( Size: 303.22k ) Number of downloads: 251
ABS12.png ( Size: 201.5k ) Number of downloads: 254
ABS13.png ( Size: 1.16mb ) Number of downloads: 259


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 12 Apr 2022, 16:12
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Mie sa nu fie la fel de prajit ca ala de pe portiera sofer... biggrin.gif

This post has been edited by xmisterx: 12 Apr 2022, 16:13


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanLzr
post 14 Apr 2022, 17:24
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 22 March 22




Xmisterx , o sa schimbam și o să aflăm (ca și cu cel de pe portiera) smile.gif))

P.S scuze xmisterx că nu am ținut legătura in privat dar alerg dintr-o cursa in alta , nu prea am avut timp de stat pe telefon ...


--------------------
Renault Megane 3 2010 - BV24LZR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanLzr
post 19 May 2022, 22:50
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 22 March 22




Salutare tuturor ! Revin cu un update . Verdictul ca pompa este dusa se pare ca este corect . Am demontat ieri pompa veche si am pus sus pompa "noua" , nu am apucat sa termin lucrarea sau sa pun testerul pe masina , dar va pot spune ca eroarea cu "brake system fault" a disparut , si servo a inceput sa functioneze , la fel si indicatorul de viteza. Intre timp a puscat si un injector (sau chiar doua dupa urechea mea ) , deci dupa ce termin cu abs o sa pun si un tester sa vad ce valori am pe injectoare si care trebuiesc inlocuite . Saptamana viitoare dupa ce termin cu ambele mari probleme o sa vad si ce incepe sa functioneze iar si ce nu (de exemplu usa sofer si tot ce este legat de modulul de pe aceasta inca nu functioneaza ) . O sa revin cu informatii noi pe masura ce mai descopar cate ceva .

Nu am mai postat de mult , dar tin sa le multumec inca o data tuturor celor ce m-au ajutat , sunteti de nota 10 !


--------------------
Renault Megane 3 2010 - BV24LZR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanLzr
post 30 May 2022, 19:31
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 22 March 22




Buna seara ! Revin cu un update . (Sper ca si ultimul)


Intr-un final , am reusit . Toate sistemele funtioneaza si va scriu mai jos tot ce a fost afectat de aceasta "operatiune"

Calculator pompa ABS a fost prajit .

UCH partial prajit , dupa inlocuirea acestuia cu altul cu acelasi cod ( am avut noroc) si scrierea lui pe masina si-au revenit : inchidere usa sofer , comenzi geamuri , rabatare oglinzi , senzor lumina , senzori parcare , unitatea de control xenon etc .

Senzor abs fata stanga prajit (deduc asta deoarece inainte de sudura functiona)

Prajit electrovalva si senzor presiune turbo .


Sper totusi sa nu fie nimeni la fel de "inspirat" ca si mine si sa ajunga aici . Totusi daca aveti ghinionul sa treceti prin asta , sper sa va ajute experienta mea .



--------------------
Renault Megane 3 2010 - BV24LZR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 30 May 2022, 19:55
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Interesant cum au cedat rand pe rand cate un modul, cand ne-am intalnit noi motorul nu avea nimic. oricum bine ca ai rezlovat intr-un final.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 30 May 2022, 20:25
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Multumim si noi pentru acest update, poate sa fie de folos si altora.
Insa la experienta aceasta as mai adauga cateva mici ”concluzii”. Inca din primele posturi a fost clar ca modulul ABS a fost cel mai grav afectat chiar daca un coleg a scris si ca ”mie mi se pare complet aleatoriu verdictul ca e dusa pompa de abs”, apoi inca din postul #9 am insistat pe UPC si mai ales UCH, pentru mine era destul de clar ca ” problema ta principala este in UCH” si erorile de acolo chiar daca s-a scris si ca ”Aceste probleme nu par sa tina de functionarea defecta a uch-ului sau upc” si am insistat si pe modul de abordare cap-coada nu coada-cap altfel se fac verificari inutile si\sau schimba componente fara a rezolva cauza principala, dovada ca dupa inlocuirea UCH-ului si celelalte functioneaza (ex. inchidere usa sofer, comenzi geamuri, rabatare oglinzi, senzor lumina, senzori parcare, etc.)...
Dar pana la urma acestea sunt doar detalii, mult mai important este cred de subliniat altruismul celor doi colegi din Brasov (si mai ales @ xmisterx up.gif aplauze.gif ) si mult-mult mai importanta este abnegatia si perseverenta initiatorului in rezolvarea acestor Multiple Probleme Electriceexcl.gif pentru ca nu a fost simplu si usor de identificat toate cauzele, insa el a nu a cedat, s-a informat, a continuat cu verificarile (si nu au fost putine), a demontat\montat si incercat, testat, etc...si pana la urma a reusit, un sincer BRAVO! si am toata stima\aprecierea pentru astfel de OAMENI !

Sa auzim numai de bine!

This post has been edited by Gil26: 30 May 2022, 20:28


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 30 May 2022, 22:22
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




Întradevăr e de apreciat că a postat si rezolvarea finala .Multi uităm si sunt multe subiecte ramase fără finalizare concretă.
Bravo , a sosit timpul sa te bucuri liniștit de ea !
Baftă!


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OpreaDoru
post 27 Aug 2023, 21:05
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 30 June 23




Salutare! Am un megane 3 1,5 dci 2011. De ceva timp in treapta 1 si marsalier, la viteza minima, sub 8km/h se aude un țiuit in continuu, cred eu la panoul de siguranțe din stânga , țiuit care dispare când accelerez putin , si trec de 8-9 km/h . E foarte enervant mai ales că acoperă sunetul senzorilor de parcare. Cand pun masina pe liber se oprește instant.

Aveti ceva păreri, de la ce poate fi ?
Mulțam in avans!


--------------------
Renault Megane 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 03:23
Dacia