Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce Marca De Anvelope Ati Folosi ?, daca se uzeaza cele originale

Marty
post 3 Sep 2005, 09:10
Post #31


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Pentru vara m-as risca la niste Uniroyal RainSport 1. Mai astept un pic, sa inceapa nemtii cu reducerile de iarna si cred c-ami iau 4 bucati.
Pentru iarna m-as baga la niste Michelin-uri, da-s scumpe rau. Asa ca ma voi limita la niste Matadoare.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiS
post 3 Sep 2005, 13:41
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 20 May 05
From: Bucuresti




Vredestein Quatrac 2. Sunt bune si iarna si vara, zgomot redus si aderenta excelenta atat pe carosabil uscat cat si pe umed sau zapada. Daca nu astea, atunci Michelin.


--------------------
Renault Clio Bicorp 1.5dCi 80CP 2005 - Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RCS
post 6 Sep 2005, 14:55
Post #33


The Gotfather


Group: Members
Posts: 630
Joined: 4 August 04
From: Romania




Michelin sunt dupa mine cele mai bune... acuma am pe masina Michelin Pilot Primacy. wink.gif


--------------------
Audi A4 2.0T-200cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 6 Sep 2005, 19:07
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI






--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RCS
post 7 Sep 2005, 16:51
Post #35


The Gotfather


Group: Members
Posts: 630
Joined: 4 August 04
From: Romania




Ca veni vorba de Michelin Pilot Primacy...pe trei din cele de la masina mea scrie MADE IN FRANCE iar pe una MADE IN GERMANY dry.gif ...cumparate toate din acelasi loc...bine ca nu sunt facute toate patru , fiecare dintre ele, in alta tara laugh.gif .


--------------------
Audi A4 2.0T-200cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiuart
post 29 Sep 2005, 07:54
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 13 September 05




DESPRE KORMORAN DE PE LOGAN CE PARERE AVETI? nu vreau sa va simtiti ofensati ,sunt incepator si pe loganul laureat de 1,4am asa ceva.


--------------------
logan laureat 2005- 1,4
ce parere aveti de Laureat de 1,4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 29 Sep 2005, 07:58
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




MARI porcarii. identice cu montana dar cu alt nume.
trebuie IMEDIAT sa le schimbi. eu la revizia de 15k am gasit niste galme imense pe 2 asa ca le-am schimbat. eu am cautat muuult neavand multi bani dar dorindu-mi ceva cat de cat misto. am ramas la matador mp41 care la 195x60x15 clasa de viteza H si profil directional (vezi poza) m-au costat 1.9mil cu garantie 2 ani. au fost luate din vitan.

Attached thumbnail(s)
v_klasse_matador_mp41.jpg ( Size: 5.23k ) Number of downloads: 11


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zyppo
post 13 Oct 2005, 12:32
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 23 February 05
From: Bucuresti




Legat de Goodyear NCT 5 ... cauciucurile se comporta bine pe uscat. Nu acelasi lucru pot sa-l spun despre ele iarna. Totusi nu pot avea pretentii prea mari pe zapada, de la niste cauciucuri all season.
Comportamentul pe ploaie este diferit in functie de starea asfaltului. La inceputul averselor de ploaie, cind apa se amesteca cu praful si mizeria de pe carosabil, la o frinare putin mai puternica ABS-ul intra in functiune si masina parca pierde aderenta. In schimb dupa ce asfaltul este spalat de ploaie, comportamentul este excelent. Am rulat cu 150-160 km/h pe ploaie torentiala, fiind nevoit sa frinez puternic de citeva ori, iar masina nu a dat nici cel mai mic semn de instabilitate.


--------------------
Renault Megan Sedan 2004 - 1.6 16v
MEGANE II Sedan 1,6 16v - 2005.
Confort Privilege - Negru, Clima, ESP, Xenon.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sosoenduristu
post 13 Oct 2005, 20:40
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05




cred ca e interesant si testul cu cele de 14", mai ales pt clio
http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Winte...PageID=8979%230
e bine de vazut si pretul corect de vanzare al gumelor respective, o sa aveti surpriza sa le gasiti in ro la pret aproape dublu


--------------------
symbol dci 80 cp
yamaha wr400f
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 13 Oct 2005, 23:41
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Eu am avut din fabrica Michelin Energy. Acum am aproape 66 mii km cu ele (se scad cam 5 mii facuti cu gume de iarna in ultimii 3 ani). Masina are aproape 5 ani, cauciucurile sunt inca ok. Anul trecut am trecut fata pe spate. In primavara le schimb, ca acuma au cam inceput sa fie la nivelul benzilor de siguranta. Si asa merg bine, dar mai scartaie prin curbe cate un pic smile.gif

Oricum, eu as zice Michelin, ca nu degeaba sunt campioni mondiali si in F1, si in MotoGP si in WRC ....

Pentru iarna am acum niste Semperit SportGrip. Merg destul de bine si dupa 2 ierni nu prea par uzate.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 14 Oct 2005, 08:43
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




Sava am inteles ca sunt la un raport calitate/pret bun...


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 14 Oct 2005, 17:19
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Cu chiu cu vai am reusit sa iau 4 jante de tabla pe 14 inches,de la dezmembrari Renault,le-a, roluit,le-am vopsit si acum trebuie sa aleg anvelope de iarna intre Sava,la 1.350.000 ROL si Pneus(?) resapate la 935.000 ROL. Ce parere aveti ?


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 14 Oct 2005, 21:01
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




Mergi pe Sava...banuiesc ca Eskimo S3..ia oricum anvelope noi de iarna si nu la SH...

Cat ai dat pe jantele de tabla si de unde?

PS: cred ca e un alt topic cu pregatirile de iarna...

This post has been edited by Kata: 14 Oct 2005, 21:02


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bear_mc
post 6 Feb 2008, 18:30
Post #44


Half-Life 2 Fan


Group: Members
Posts: 678
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Scot acest topic la lumina pentru ca trebuie cauciuce la masinuta. Ce imi recomandati la un pret cat de cat ok? Merita cumparate anvelope allseason sau mai bine separat pentru iarna si vara?
Cauciucele din fabrica au fost Good-Year nu mai stiu cum. Au tinut destul de bine avand in vedere ca masina are aproape 55000 km.

This post has been edited by bear_mc: 6 Feb 2008, 18:32


--------------------
Renault Megane II 2005 - B-43-ZHY (sau 42)
Confort Expression+clima+jante+vopsea metalizata
(masina lu'tata) for( int i=0, i<68730, i++)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 6 Feb 2008, 20:27
Post #45


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




uite aici cateva anvelope de vara bune, si la pret ok smile.gif
a, si nu te complica cu allseason..
dunlop sp sport 9000 sau goodyear eagle f1 gsd3


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 6 Feb 2008, 20:31
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




goodyear eagle f1 gsd3 am eu pe clio si sunt foarte multumit de ele. au aderenta foarte buna si pe ploaie


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 6 Feb 2008, 21:15
Post #47


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




am aproape 60000 km si inca mai merg cele originale, goodyear de vara, pe 205. acum am pe masina Pirelli wintersport pe 195, luate de 2 luni. Cand le voi schimba pe cele de vara sigur o sa merg pe marca Michelin.


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 6 Feb 2008, 21:20
Post #48


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Cand se vor uza actualele cauciucuri ... imi voi cumpara tot din acestea pentru sunt foarte bune pe timp de vara si pe ploaie ( Michelin Energy ). Iar pentru iarna nu ma gandesc ca doar vine vara acuma. smile.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 6 Feb 2008, 21:32
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Draga bear_mc zic eu ca ar fi ideal daca ti-ai putea permite sa ai anvelope dedicate sezonului(cald/rece).Anvelopele dedicate sunt proiectate sa faca fata cat mai bine conditiilor de temperatura,aderenta si viteza specifice fiecarui sezon in parte,crescand astfel si performantele dinamice ale masinii tale.Insa aceasta varianta este destul de costisitoare mai ales daca doresti ca anvelopele sa fie "de firma" si situate in gama "premium".Insa daca nu vrei sa participi la Raliul zapezii iarna sau sa gonesti la viteza maxima pe care o dezvolta masina vara atunci cred ca niste "gume" all-season iti vor satisface cat de cat pretentiile.Aceasta varianta de echipare are avantajul unui pret mai mic insa acest pret se va reflecta in calitatile mai scazute ale anvelopelor in conditii de tempereaturi exterioare foarte ridicate sau in conditiile specifice iernii.Asta e,fiecare compromis are pretul sau.
Uite iti spun ultima mea experienta privitoare la anvelope.Dupa ce mi-am cumparat masina din semnatura(SH,in Februarie anul trecut) am ramas rau de tot pe "janta" cu banii fiind si cu casa in constructie.Masina avea pe ea anvelope in stare destul de buna,pe fata Semperit iar pe spate(adica pe puntea tractoare) o pereche de Vrederstein(nu mai stiu ce tip erau cauciucurile respective am retinut doar firmele).Dupa ce am facut cateva sute de km cu "noua" achizitie mi-am dat seama ca "gumele" nu ma "tin"pe drum de nici o culoare.M-am adresat unui prieten ce lucreaza la o firma(mare) ce se ocupa de anvelope si m-a bagat la un mic consult in atelierul firmei.Concluzia baietilor de acolo(mult mai pregatiti in domeniu decat mine desi nici eu nu sunt cofetar!)?Desi gumele mai au suficient profil,sunt imbatranite si nu isi mai pot face treaba cum trebuie.Solutia?Inlocuirea lor cat mai repede posibil.Exact ce-mi lipsea mie pe "seceta"aia!Dar cum cu masina nu-i de joaca m-am pus in miscare si da-i si cauta ceva"ieftin bun si-a fata pe la Craciun"!!De segment premium sa de firme nici nu se punea problema asa ca a trebuit sa ma orientezi la ceva mai ieftin.Si uite asa m-am ales cu 4x anvelope Barum Bravuris 205/60 R15 91H(all seasons).Am ajuns cu ele pe masina si gata de drum la pretul(omenesc zic eu de) de 870 de RON (in data de 29.03.2007).Montajul inclus in pret insa a trebuit sa platesc echilibrarea deoarece gumele si montajul au fost 836 RON.Fac zilnic aprox.20 km in oras am cateva "iesiri" prin tara si un drum(recent) de Germania.In total peste 11 mii km parcursi.Dupa intorcerea am apelat iarasi la prietenul meu sa-mi verifice gumele.Totul este ok si vreau sa-ti spun ca si-a luat masina mea la talpa pe autobahn de i-au mers fulgii!Cat au dus-o "puterile"!Nu m-au dat pe spate gumele dar (cu mana pe inima) nici nu m-au dezamagit!!Este foarte adevarat ca 11 mii nu este o suma dar cel putin deocamdata eu sunt multumit de alegerea facuta!
De aici incolo tu decizi(tinand totusi cont si de parerile celorlalti)!Ciao!M. smile.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bear_mc
post 6 Feb 2008, 21:58
Post #50


Half-Life 2 Fan


Group: Members
Posts: 678
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




smile.gif marian-j ai talent de scriitor.
Pana la urma anvelopele vor fi de vara (ca doar vine vara biggrin.gif ). Masina va merge mai mult inafara localitatior asa ca ma intereseaza ca anvelopele sa fie si silentioase (cat se poate).De anvelopele Continental stie cineva ceva? Sunt bune?


--------------------
Renault Megane II 2005 - B-43-ZHY (sau 42)
Confort Expression+clima+jante+vopsea metalizata
(masina lu'tata) for( int i=0, i<68730, i++)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 6 Feb 2008, 22:03
Post #51


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Ia bre ce ti-a zis claus si gata .. stie el ce zice biggrin.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 6 Feb 2008, 22:13
Post #52


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




ar-18-mos.. imi pare rau, dar eu n-as da banii pe michelin energy .. 378 ron energy fata de 302 ron eagle f1 (pe 16)
bear, vezi pe siteul din linkurile mele, ca au preturi bune la anvelope, si vei gasi si continentaluri (daca tii tu neaparat)


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bear_mc
post 6 Feb 2008, 22:30
Post #53


Half-Life 2 Fan


Group: Members
Posts: 678
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




nu tin neaparat smile.gif pentu ca nu ma pricep la anvelope. Eu le tocesc biggrin.gif si atat.
Eram curios pentru ca am vazut unele (tot pe site-ul pus de tine) la acelasi pret cu cele postate de tine.


--------------------
Renault Megane II 2005 - B-43-ZHY (sau 42)
Confort Expression+clima+jante+vopsea metalizata
(masina lu'tata) for( int i=0, i<68730, i++)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 6 Feb 2008, 23:25
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Draga bear,iti multumesc pentru aprecierile facute asupra "calitatilor" mele de scriitor!Te miri ce mare romancier a pierdut omenirea odata cu orientarea mea(clara!!) spre domeniul auto! rolleyes.gif
Iti spuneam,in incheierea postarii mele anterioare,sa tii foarte bine seama de parerea celorlanti participanti la discutii!Anvelopele all-season sunt o alternativa ieftina insa sunt destul de zgomotoase pe timp de vara,lucru pe care tu vrei sa-l eviti,prin achizitionarea unor gume(dedicate) de vara.Foarte bine faci si tocmai de aceea te invit sa iei seama la cele spuse de interlocutorii nostri,care se pare ca au o mult mai vasta experienta in domeniu,fata de noi.Iti urez o seara buna!Ciao!M. smile.gif


6 Feb 2008, 23:43:
P.S.
Tocmai mi-am amintit ca vom face (in zilele ce urmeaza) itp-urile la o parte din masinile apartinand diviziei "Continental" din Timisoara.Voi incerca sa aflu si pareri "din interior" referitoare la anvelopele ce le produc.Daca gasesc ceva demn de a a fi postat pe forum(NU barfe!),promit sa te/va tin lal curent!Inca o data va salut!M. smile.gif

This post has been edited by marian-j: 6 Feb 2008, 23:43


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poseidon06
post 6 Feb 2008, 23:59
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 994
Joined: 11 February 07
From: Bucuresti




bear, cel mai bine ar fi sa alegi anvelope dedicate fiecarui sezon. Astfel, stii ca beneficiezi mereu de maximul de aderenta pe care il pot oferi cauciucurile in diveresele situatii care apar vara sau iarna. All-season adevarate, care sa ofere performante cat de cat decente pe toate suprafetele, nu prea mai sunt pe piata. In timp, iti scoti banii, deoarece ambele seturi se vor uza mai greu. Pentru vara, sunt foarte bune cele recomandate de claus smile.gif Mai ales Goodyear Eagle F1. Si au si un pret bun.

Anvelopele mele de vara sunt (au fost biggrin.gif) Continental...nu mi s-au parut ceva deosebit, erau average ca sa zic asa....nu proaste, dar nici grozave...

This post has been edited by poseidon06: 7 Feb 2008, 00:01


--------------------
Opel Astra J 2.0 CDTI Cosmo 2012, AFL+Flexride
Megane II Sedan 1.6 16V 2004, Authentique
Ex Renault Megane II Hatch 1.9 Dci 2003, Expression, ESP;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 7 Feb 2008, 09:02
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Bear, mergi pe ce zice Claus. Si intre alea 2, cred ca GY merge mai mult. Uite ce zice sautu asta

Da select dupa Wet performance, Dry performance si Comfort si o sa vezi GY F1 ca apare mereu intre primele.

Si la pretul asta eu zic ca merita.. smile.gif


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 7 Feb 2008, 10:08
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




si Continental SportContact sunt bune. fata de ele, Eagle F1 sunt tot pe-acolo pe uscat, insa pe ploaie sunt mult peste. chiar si cand pleci in forta mentin aderenta pe asfalt

This post has been edited by herculane: 7 Feb 2008, 10:09


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 7 Feb 2008, 11:09
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Avand in vedere ca NCT-urile sunt de toata jena, nu m-as mai incurca cu Good&Year!
Dar Dunlopurile de care zice multstimabilul Claus biggrin.gif , par mult mai atractive!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 7 Feb 2008, 12:09
Post #59


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Eu sunt cu Dunloapele. Deci iarna Wintersport 3D, vara Sport SP01 sau Sport Maxx


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 7 Feb 2008, 12:20
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




QUOTE(RCS @ 6 Sep 2005, 14:55)
Michelin sunt dupa mine cele mai bune... acuma am pe masina Michelin Pilot Primacy. wink.gif
*



subscriu extraordinare, n-am avut niciodata probleme si nici nu scartie in curbe

pe hartiuta lor scria ca pot sa le folosesc 60 de mii, le-am abuzat 50 de mii si acu le schimb, sper sa gasesc aceasi marca wub.gif


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 06:19
Dacia