Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

414 Pages « < 239 240 241 242 243 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Accidente, Cu Renault si nu numai, ale noastre sau ale altora

vallixx
post 24 Aug 2017, 22:01
Post #7201


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(MuciX @ 22 Aug 2017, 21:08)
Da, unde ai linie întreruptă și nu mai mult de 2 benzi pe sens. Dar aici e vorba despre altceva.
Plus că din ce ne explica la școală moto, mențiunea "fara a încurca tramvaiul" se interpretează că "ai oprit, ai încălcat regula". Plus de asta orice devansare este considerata depășire, deci ai trecut peste trecere pe linia de tramvai, ramai fara permis. Ocolești refugiul prin stânga, la fel.
Adaugă faptul că de multe ori riști să derapezi pe șină și deja nu prea mai renteaza. Părerea mea.
*


Corect, insa nu vorbim de cat de sigura este manevra ci de legalitatea ei. Pentru ca exista părerea ușor greșita dar împământenită destul de profund cum ca daca mergi pe linia de tramvai inseamna ca faci ceva ilegal, ceea ce nu este chiar adevarat.

Ca personal ezit sa ma bag pe linia de tramvai si o fac doar cand n-am incotro (sosea doar cu linie de tramvai sau o banda extrem de ingusta sau deteriorata +linie de tramvai) este alta discutie.
Iar de ocolit refugiul prin stanga......personal n-am făcut-o niciodata si nici nu intenționez.

Dar ca idee, nu e întotdeauna interzis.

La fel si in caz de accident, tot aud "a venit pe linia de tramvai", cumva acuzator la adresa aluia. Ori daca ala avea voie pe acolo nu conteaza ca a venit pe linie sau pe banda normala, tot aia e.
Daca ii tai fata virand la stanga fara asigurare si ala intra in tine nu-l baga in culpa faptul ca venea pe linie.

This post has been edited by vallixx: 24 Aug 2017, 22:10


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 25 Aug 2017, 06:14
Post #7202


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Păi tocmai am scris mai sus că devansarea pe linie de tramvai e de fapt depășire. Cum sa nu intre și el?
Idem, când virezi stânga de pe linia de tramvai, nu opri roata. Un polițist zelos va avea temei sa îți dea amendă.

Și vezi că din exprimarea ta de înțelege că vrei să spui că ai voie să depășești refugiul prin stânga. tongue.gif

This post has been edited by MuciX: 25 Aug 2017, 06:15


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 25 Aug 2017, 06:42
Post #7203


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Cum adica devansarea e depasire? unsure.gif


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 2 Sep 2017, 09:42
Post #7204


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Inca un accident cu morti pe E85, la sindrilita. Nu gasesc articol, stie cineva ce a fost acolo?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 11 Sep 2017, 09:14
Post #7205


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când






--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 12 Sep 2017, 10:49
Post #7206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




Ghinion sau prostie?
http://specialarad.ro/fiul-consilierului-p...zbit-de-un-pom/

This post has been edited by Lampard: 12 Sep 2017, 10:49


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 12 Sep 2017, 11:42
Post #7207


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.907
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




dorinta


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 12 Sep 2017, 14:09
Post #7208


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Bine ca n a starpit pe altcineva...


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 12 Sep 2017, 19:05
Post #7209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Perseverare diabolico est. O fi sinucigas, poate ii resueste a treia oara...


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 13 Sep 2017, 08:19
Post #7210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Da, poate se ineaca cu o maslina.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 14 Sep 2017, 08:19
Post #7211


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Mda, deci sotia mea nu are camera pe masina de serviciu asa ca va trebui sa va multumiti cu abilitatile mele de prozator:
Asteptam cuminti in coada, ca de obicei la iesirea din pasajul muncii sa trecem de intersectia cu vatra luminoasa. Vreo 4-5 coloane de masini stationand si binenteles smeii de pe linia de tramvai care fie goneau sa faca stanga printre blocuri, fie se duceau pana in semafor sa fenteze de pe banda de stanga.
Si mergeau tare pe linia de tramvai delimitata de marcaj continuu, peste hasuri, peste tot.
Eu pe ultima banda, inca nu se formase cea de stanga, eram in dreptul hasurii, dupa trecerea de pietoni din statia de tramva. Dintre masinile din dreapta mea vad o domnisoara cum zburda si se uita peste masini si iese peste linia de tramvai, aceeasi pe care circula o tipa cu o Mazda 3 cu cel putin 50-60.
Noroc cu masina, a luat-o pe capota la viteza foarte mica, dar tot a trantit-o pe fata, desi a incercat sa sara pe masina. S-a ridicat. Arata semne ca o doare soldul cu care a dat de asfalt si genunchiul stang pe care l-a infipt in capota masinii. S-au prins amandoua cum si unde au gresit. Am vazut ca a luat-o in masina si au plecat impreuna.
Ceva imi spune ca niciuna nu va ajunge la timp acolo unde se grabeau, decat poate daca erau colege la aceeasi sectie de politie sau spital.
Personal, poate sunt subiectiv, dar consider soferul primul vinovat.

This post has been edited by MuciX: 14 Sep 2017, 08:23


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 14 Sep 2017, 08:37
Post #7212


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Nasoala zona aia, acum cativa ani o femeie mai in varsta a coborat (grabita si fara sa se uite, ca 95% din batrani) de pe scuarul statiei si un mertan venit cu viteza dinspre obor a doborat-o. A venit salvarea, degeaba sad.gif . Eram la vreo 100 de m.

In cazul vazut de tine sper doar ca, daca au ajuns la spital, a fost sesizata si politia si le-a dat cate o amenda ambelor tute.



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 14 Sep 2017, 08:48
Post #7213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Marti mergeam pe 13 Septembrie spre casa si ii povesteam sotiei cum ca, pe Panduri, erau ceva mai devreme vreo 2 masini de SMURD si 2 de politie pe langa cineva intins pe asfalt, cu o folie pe deasupra, cand vad un m_uist cu ceva macara ca claxoneaza un copil care era pe trecerea de pietoni; nicio intentie de a opri. La nici 30 de secunde, un alt l_bagiu cu ceva opel inmatriculat in ialomuita, la aceeasi trecere de pietoni, il ocoleste pe cel de pe banda 1, oprit sa acorde prioritate unui pieton, si trece fara nicio greata, grija sau durere la palarie. Dupa aia ne uitam cu indignare ca suntem pe locul 1 in Europa la accidente si decese din accidente si dam vina pe infrastructura.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 14 Sep 2017, 08:49
Post #7214


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Niciuna nu și-a adaptat viteza de deplasare la limita evitării oricărui pericol.
Duduia trebuia să treacă pe trecere dacă era în apropiere, cat despre șoferiță, era deja în culpa încă dinainte de producerea accidentului pentru că nu avea ce să caute pe acolo.
Dar cred că explicația este de fapt mult mai simpla, de cele mai multe ori pe cretini ii feresc ceilalți, insa daca se întâlnesc iese buba dry.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 14 Sep 2017, 09:04
Post #7215


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pai da, noi cand plecam de pe loc cu masina nu plecam cu un set clar de reguli de circulatie in minte, noi plecam in ideea ca ne descurcam in functie de ce gasim la fata locului.
Ne bagam peste orice linie de tramvai chiar daca sunt mai mult de 2 benzi pe carosabil, chiar daca e marcaj continuu, statie, etc.
Calcam hasuri chiar daca ele formeaza o banda de stanga mai in fata, ca asa suntem noi. Ne-o bagam oriunde incape. Masina, desigur.
Eu nu merg pe linia de tramvai din principiu, motiv pentru care urasc strazi de genul calea calarasilor si multe altele unde mergi pe linie ca nu ai unde altundeva.
QUOTE(Bicicleta galbena @ 14 Sep 2017, 09:37)
In cazul vazut de tine sper doar ca, daca au ajuns la spital, a fost sesizata si politia si le-a dat cate o amenda ambelor tute.
*


Ma gandeam sa sun la 112 sa ma asigur ca ramane fara permis. Nu stiu de ce nu am facut-o.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 14 Sep 2017, 09:08
Post #7216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




daca s-au inteles nu poti face nimic...


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 14 Sep 2017, 09:12
Post #7217


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




L.E. si pentru ca acum mi le amintesc pe toate...
Pe aia care parcheaza langa trecerea de pietoni i-as bate cu lantul de bicicleta de fata cu ma-sa.
Si pe aia care parcheaza in buza intersectiei, de nu mai vezi nimic.

Si apropos de vizibilitate, cica s-a lasat cu morti in Popesti zilele trecute, intersectia Sf Agnes cu Cheile Turzii, unde datorita modului inedit in care au fost autorizate gardurile, nu vezi nimic si trebuie sa scoti botul masinii sa te poti asigura. Daca se intalnesc aia 2 cretini ai lui Dan acolo, iese cu pocinog, cum s-a si intamplat.

https://www.google.de/maps/@44.3786332,26.1...33;8i6656?hl=en


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 14 Sep 2017, 09:30
Post #7218


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




nu e chiar asa rau, sunt alte zone si mai tampite in popesti care nici macar nu au semne de circulatie sau vizibilitate si totul revine la prioritatea de dreapta, pe care foarte multi nu o respecta. smile.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 14 Sep 2017, 09:40
Post #7219


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nu stiu de ea, cum sa o respecte? Am auzit des faze de genul "nu vezi ca vin de pe drumul principal/superior?"
Si da, e o mare problema in popesti infrastructura si lipsa de reglementare a circulatiei. Si lipsa de actiune a rutierei. Eu nu am auzit de vreo amenda de circulatie in popesti. In caz de vreun accident, doar.

This post has been edited by MuciX: 14 Sep 2017, 09:41


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 14 Sep 2017, 09:57
Post #7220


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Ar trebui musai oglinda in intersectia aia..
Ieri mie un idiot de biciclist mi-a intors oglinda retrovizoare desi stateam in coada la semafor.Dupa injuratura oferita de barbata-meu,ca nici n-avea de gand sa opreasca macar sa se scuze,venea furios catre masina si cand ne daduram jos amandoi nu mai era tare-n clanta.Mai era si cu fi-su,un adolescent si ala tot pe bicicleta.I-am spus de ce dracului n-a spus sa trag oglinda pt a putea trece si boul cica nu si-a dat seama ca nu poate trece..Poi,nici macar un motociclist n-a reusit sa atinga oglinda,ca io le fac loc sa treaca pe langa mine,si vorba ceea ca nu se compara motocicleta cu bicicleta ca dimensiune..Vrem respect dar de oferit canci..


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 14 Sep 2017, 10:22
Post #7221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Mi-a lovit și mie oglinda un biciclist în timp ce eram blocat în coloană.
Mamăaaaa sa vezi ce pedala după aia, ce scuze, ce maniere, alea e pt fraieri radmasa.gif
Au ăștia un dublu standard pe care numai la motocicliști îl mai întâlnești


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 14 Sep 2017, 10:33
Post #7222


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Azi, inainte de accidentul cu pietoanca, eram pe Mihai Bravu pana in intersectia cu Baba Novac. Eram pe prima banda. Ma rog, prima banda o imparteam cu locatarii si mai eram jumate pe banda 2. Clar ingramaditi toti.
In fata mea un biciclist bine echipat si construit, deci clar cu experienta, pe care il lasasem sa treaca se apropia de coloana oprita la semafor si in timp ce oprea ridica ovatii ca nu mai avea el loc printre masini sa treaca primul.
Ma uitam consternat complet pentru ca ar fi avut loc intre coloana 2 si 3 de pe care venise cand l-am lasat eu sa treaca, era clar ca pe prima nu vom avea loc. Dar si mai consternat eram ca pe trotuarul de langa el era pista, deci ar fi putut sa urce pe trotuar, sa ajunga primul si sa coboare iar in strada la semafor. Primul.
Si da, dublu standarde peste tot, dar mai ales bici si moto.
Dar astia suntem noi, mai mult nu putem.


P.S. m-a amuzat "amarnic" mama, intoarsa acasa in concediu s-a retras "la vatra" in Buzau. Ei amadoi trag ca vor sa se pensioneze in Ro, ca in De nu e mai nimic pentru ei, nu are rost. Mereu le spun ca nu au la ce sa se intoarca. Acum in sfarsit s-a convins si ea, mi-a povestit foarte dezamagita ce a gasit acolo. Si o durea foarte tare cand a vazut ca de fapt ei "capsunarii" aveau cea mai nasoala atitudine.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 14 Sep 2017, 11:56
Post #7223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




https://www.youtube.com/watch?v=T4Qn_9Rn6Vg
Sa nu uit sa-i mentionez si pe restul de dobitoci care au ingnorat ca pe trecere era cineva.

This post has been edited by jay333: 14 Sep 2017, 11:57


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 14 Sep 2017, 12:48
Post #7224


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Tipic pentru natia asta de indreptatiti cand este vb despre persoana lor... altminteri nu!


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 14 Sep 2017, 15:34
Post #7225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




@dandobre: patit si eu sa imi dea peste cap oglinda in coloana si apoi pedale...macar sa o puna la loc si apoi sa fuga ca era pe dreapta si a trebuit sa opresc si sa ma dau jos ca sa o pun la loc, sa-l sparg la ventil.

@Mucix: aproape zilnic vad specia asta de biciclisti care se cred masini sau motociclete si merg prin ditai traficul si chiar prin pasaje in loc sa o ia pe trotuare. Si mai e o specie care n-are legatura cu modul in care circula dar care ma amuza maxim: biciclistul echipat ca la competitie(casca, colanti si tricou de echipa de ciclisti) si kurul cat a lu kardashian. Da-o ma in ma-sa, dai jos intai 5-10 kile si apoi te dai ciclist de performanta ca esti penibil...ca pisdele alea cu suncile valuri care se imbraca mulat si colorat.

This post has been edited by papa_mulo: 14 Sep 2017, 15:36


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 14 Sep 2017, 15:44
Post #7226


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




De acord cu ultima ta afirmatie, dar:
am un prieten, gras si sedentar toata viata lui. A descoperit bicicleta acum vreo 3-4 ani si a luat-o foarte in serios. Vreau sa iti explic ca omul face ture de cateva sute de kmp si este in continuare gras. Ture pe traseu de munte, drumuri pana la mare, numai din astea baga omul.
Toti ne miram cum dracu de inca are burta.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aerius
post 14 Sep 2017, 15:46
Post #7227


Membru autentic


Group: Members
Posts: 224
Joined: 1 April 09
From: Bukarestburg




Fara sa fiu de partea vreunei tabere, dar parca circulatia bicicletelor pe trotuar era interzisa, iar pistele alea desenate la oha pe trotuar au fost desfiintate demult


--------------------
Cannondale CAAD12 2019 Renault Megane RS 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 14 Sep 2017, 15:49
Post #7228


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




N-a incurcat niciodata vreun biciclist sa o ia pe trotuar cand are el chef. Dar cand nu, prefera sa faca pe rama injunghiata.
Eu sunt total pentru biciclisti, sunt constient ca fiecare biciclist imi face un bine, pentru ca reprezinta o masina in minus si apreciez asta. Unii dintre ei au niste caractere infecte, nimic nou.

This post has been edited by MuciX: 14 Sep 2017, 15:51


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aerius
post 14 Sep 2017, 15:59
Post #7229


Membru autentic


Group: Members
Posts: 224
Joined: 1 April 09
From: Bukarestburg




Caracterul infect e specific multora, indiferent ce mijloc de transport au sub fund


--------------------
Cannondale CAAD12 2019 Renault Megane RS 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 14 Sep 2017, 16:09
Post #7230


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




QUOTE(MuciX @ 14 Sep 2017, 15:44)
De acord cu ultima ta afirmatie, dar:
am un prieten, gras si sedentar toata viata lui. A descoperit bicicleta acum vreo 3-4 ani si a luat-o foarte in serios. Vreau sa iti explic ca omul face ture de cateva sute de kmp si este in continuare gras. Ture pe traseu de munte, drumuri pana la mare, numai din astea baga omul.
Toti ne miram cum dracu de inca are burta.
*


doctorul vitezoman cumva? biggrin.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
414 Pages « < 239 240 241 242 243 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 15:28
Dacia