Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Prioritate pietoni in intersectie semaforizata, strict dpdv al legii

Marian66
post 8 May 2009, 22:07
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




m-a intrebat cineva care nu are permis urmatorul lucru: esti cu masina, circuli pe directia inainte intr-o intersectie cu semafoare, intre 2 strazi perpendiculare. din cauza ca ai intrat printre ultimii, dar pe verde 100%, si s-a circulat greu in intersectie, pana sa iesi din intersectie, se pune rosu. implicit, se pune verde pt sensul celalalt si pt pietonii respectivi. tu ai ajuns fix la trecerea de pietoni din capatul celalalt si pietonii traverseaza. de ce te opresti?
evident, raspunsul meu a fost: de bun simt! ce vrei, sa-i iau pe capota?!
si omu m-a intrebat "bine, bine, dar ce le confera lor prioritate fata de tine, ca tu ai intrat pe verde, iar ei traverseaza pt ca au verde pe un semafor care nu ti se adreseaza". si m-am cam blocat un pic. evident ca in practica toti dam prioritate in cazul asta, nu stam sa facem slalom printre pietoni.

e o intrebare tampita, stiu, asta i-am zis si eu. dar m-a facut sa ma gandesc daca exista ceva in codul rutier care sa acopere situatia asta, sa nu te trezesti ca traversezi strada pe verde, te loveste unu, si nu e nimeni de vina, ca si el a avut verde cand a intrat (?!)



--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 8 May 2009, 22:10
Post #2


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




pai si daca intri in intersectie, gasesti un loc sa abandonezi masina cateva ore dupa care te intorci si iti reiei drumul ... ce faci? ca doar ai intrat pe verde smile.gif.

Ar trebui sa te gandesti la alta situatie ai verde pentru inainte si dreapta, dar la dreapta e semafor si pentru pietoni care este tot verde. Drept urmare trebuie sa le acorzi prioritate.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 8 May 2009, 22:17
Post #3


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(OUG195/2002)
Art.72. ...
(2) Pietonii au prioritate de trecere față de conducătorii de vehicule numai atunci când sunt angajați în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate și semnalizate corespunzător, ori  la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor.
...


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 May 2009, 23:05
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si mai e si treaba aia cu blocatul intersectiei. Intrarea pe verde intr-o intersectie blocata se incadreaza cam pe acolo.
deci ar fi un cumul de fapte (neacordarea de prioritate si blocarea intersectiei)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 9 May 2009, 09:32
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Sa vezi cum lua Politia permisele acum o saptamana la intersectia Carol cu Mosilor... Veneau dinspre Universitate si se indreptau catre ProTV...iar cei care prindeau verde cu 1-2 secunde inainte sa se faca galben... nu mai opreau la trecerea care se facuse verde pana au traversat ei intersectia...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 9 May 2009, 13:05
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




daaa, mosilor cu carol e nenorocita rau la faza asta.
deci exista temei legal care sa te oblige sa dai prioritate. chiar azi de dimineata, eram la deflinului, tot o situatie in genul asta, intrasem pe verde printre ultimii, si din cauza unor care vroiau sa faca stanga de pe banda 1 (!!!) s-a facut verde la pietoni, si incepuse unu sa claxoneze pe acolo smile.gif)


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 11 May 2009, 21:54
Post #7


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Pai si daca opresti la trecere si intra in tine cineva din sensul perpendicular, care va avea si el verde?
Acest lucru nu implica neaparat blocarea intersectiei, doar o intersectie pur si simplu mare, plus trecerea pe galben.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
randunel
post 11 May 2009, 22:22
Post #8


impotriva sistemului


Group: Members
Posts: 70
Joined: 4 March 08
From: Sectorul Agricol Ilfov




Chiar daca este verde, nu ai voie sa patrunzi in intersectie daca nu o poti parasi pana se face rosu smile.gif Strict dpdv al legii biggrin.gif


--------------------
Renault Symbol 2006, 1.5 dCi
Land Rover Discovery II 2004, 2.5 TD5
Opel Astra CC 1995, 1.6 16v [de vanzare]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 11 May 2009, 22:44
Post #9


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.468
Joined: 1 November 04
From: sat




Schimbi directia de deplasare, ai pierdut prioritatea. Asta daca nu-s indicatoare sa spuna ca de fapt continui deplasarea pe un drum cu prioritate si oricum, daca e cu semafor si pietonii au verde, nu ai prioritate ca si conducator auto.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mircea Visan
post 1 Jun 2009, 21:14
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 3 March 04
From: Bucuresti




Noroc la toti !
Sa stiti ca nu prea este de ras. Cine are verde sau cine nu are verde. Sunt multe intersectii in Bucuresti cu probleme. Unele probleme sunt create si de cei care fac semaforizarea. Nu este normal. Intri pe verde si te trezești la mijlocul intersectiei ca pietonii din fata ta incep sa treaca strada. Si culmea culmilor avand verde. De cateva ori am patit-o. Exemple la intersectia de la Baba Novac, la Universitate cand te duci catre Izvor. Era mult mai bine cand erau stopurile cu temporizare pe afisaj. Parca sunt facute intentionat. La un moment dat am ajuns sa stau cu ochii pe semafor ca pe o butelie. Care nu cumva sa isi schimbe culoarea. Acum m-am lasat de sportul acesta. Am trecut la bicla.
Pun pietonii in pericol si pe noi. Viata unui om este mult mai importanta decat o tabla. Dar nici asa. Ei au verde, noi avem verde. Pietonii se ajuta intre ei si pot demonstra ca au dreptate. Noi soferii .....
Iar cultura pietonilor nostri, scuzati-ma este undeva .......
Chiar daca ai verde, te mai uiti in dreapta sau in stanga. Sunt niste kamikaze. Pur si simplu sar in fata masinii. Nu ii interseaza !!! Au verde !!!

Cu respect
Mircea


--------------------
Dacia Duster Laureat 4x4 1.5dci 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 9 Jun 2009, 09:53
Post #11


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Intersectiile semaforizate sunt cele care masacreaza circulatia in toate orasele tarii. Pentru simplul fapt ca un nesimtit de bec nu poate gandi, un sofer da. In locul majoritatii semafoarelor, ar trebui sa se faca ronduri.
Dar, peste toate, intersectiile semaforizate aduc fonduri suficiente din amenzi, asa ca vor ramane asa forever.

Raman la parerea ca semafoarele sunt nesimtite.

On topic: In asemenea situatie garcea iti poate da amenda pentru conduita, atata vreme cat nu ai anticipat daca ai sau nu timp sa parasesti intersectia.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Jun 2009, 11:16
Post #12


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Asa-i, nu gadeste becul dar functioneaza dupa o ratiune care se pare ca lipseste din unele tartacute!
Despre nesimtirea lor nu ma pot pronunta, nu m-a injurat niciunul pana acum, nu mi-a taiat calea, nu mi-a vorbit urat, nici macar prostii nu spune!
A, sa nu uit, uneori este rosu dar nu ma supar! Am ocazia sa ascult o manea adevarata, acum, ca este vara!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 9 Jun 2009, 12:23
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Pe mine ma dispera unii berbeci. Eram in intersectie la OBOR (veneam dinspre Lizeanu si ma duceam spre Dimitrov) si am luat-o pe sus (adica nu prin pasaj). La semaforul de la OBOR, pietonii aveau rosu, cand se pune verde la soferi, 2 berbeci calca "zebra" si incep sa traverseze... pai bah... ei aveau rosu de cel putin 4-5 secunde... iar cand s-a pus verde la masini, ei au inceput sa paseasca. Bun, se mai intampla sa te surprinda semaforul, dar te intorci repede pe trotuar, nu iti continui traversarea cond sunt vreo 5 benzi pline cu masini care te claxoneaza. Nu m-am putut abtine, si am inceput sa tip la ultimul care traversa... replica: hai lasati ca si voi (soferii) mai treceti pe rosu. Incredibil !!!! ... i-am spus ca ... daca plec cu scartait il ia mama dracu` de pe capota mea... a nu-i bai, se uita dupa pasarele pe cer.

Sunt unii rau de tot cu capul. Mi-a fost mila de el, e bine uneori sa ai ceafa lata sa-i troznesti pe astia care efectiv te sfideaza si incalca orice regula de bun simt.

This post has been edited by Avani: 9 Jun 2009, 13:34


--------------------
. . .
Think forward !
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 9 Jun 2009, 18:55
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




da, ce spui tu aici ma duce iar cu gandu la ideea aia a mea, ca daca, Doamne fereste! iau pe unu pe capota ca mi-a sarit in fatza pe rosu, sau prin loc nepermis, il tarasc prin tribunale sa-mi repare masina de nici dupa tramvai nu mai alearga.

nu exista educatie in trafic, nici din partea pietonilor, dar nici din partea multor soferi


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 20 Jun 2009, 20:20
Post #15


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




Problemele acestui topic sunt multiple. Asa este, pietonii sunt foarte nesimtiti, si nu cunosc legea... soferii nu sunt chiar asa. sunt multi nesimtiti, dar, majoritatea dintre ei cunosc (nu complet, evident) legile.

Dar, cel mai grav lucru este ca legea e proasta, si politistii si mai prosti...
Pentru cazul de fata, rezolvarea este foarte foarte simpla: dupa ce ai trecut de o intersectie, NU ARE CE CAUTA ACOLO O TRECERE DE PIETONI! Aceasta trebuie mutata macar 25 de metri dupa intersectie.
La noi in Brasov asa s-a procedat in multe intersectii... iar in altele (semaforizate) s-a desfiintat a doua trecere... adica, au pietonii trecere cand noi asteptam la semafor, si dupa ce noi am trecut intersectia mergand inainte, nu mai intalnim nici o trecere. E cel mai bine asa...
Dar, acolo unde nu se poate, solutia este mutarea trecerii... 25m sunt suficienti, si nu mai apar astfel de probleme..

Articolul 72 este o mare tampenie! Nu imi pot inchipui cat de retardati au fost cei ce l-au compus, nu stiu ce aveau in cap, nu inteleg logica. Deci, pietonii degeaba au prioritate fata de masini cand ei au verde... eu, ca si sofer, nu am de unde sti daca ei au verde sau rosu, caci, in foarte putine cazuri le pot vedea si semaforul lor...
Am atatea lucruri la care trebuie sa fiu atent in trafic, incat fix asta mai lipsea: sa ma uit ce culoare are semaforul pentru pietoni de dincolo de intersectie, si sa vad aceasta culoare mergand cu 50 la ora, si sa am si timp sa reactionez... este o aberatie totala acest articol...

Dovada de nesimtire: Acu 30 minute m-am intros de la o scurta tura... 3 "pietoni" care traversau prin loc nepermis m-au facut sa franez, aproape oprindu-ma. Deci 3 cazuri distincte, la o mica plimbare!. Este inacceptabil! Si eu sunt pieton. Zilnic traversez minim de 4 ori prin loc nepermis (logic si normal), dar niciodata nu incomodez masinile, nu ii fac sa franeze, astept pana e relativ liber drumul, si, eventual, alerg un picut...
Dovada de prostie: intrebati orice pieton ce inseamna cand el vede indreptata spre el o lumina alba aprinsa la o masina. Sa vedeti ca 80% nu au habar... eu nu stiu cum mai traiesc cate unii, caci sunt prosti de dau in gropi smile.gif



This post has been edited by supremeon: 20 Jun 2009, 20:24


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 20 Jun 2009, 21:46
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




solutia adevarata ar fi pasajele subterane, dar la noi chiar ca nu ai cu ce. uitati'va ce e pe linia lui 41... (pt cei care nu sunt din buc, e celebrul metrou usor, care are linia izolata cu garduri si bordura. la foarte multe statii au facut pasaje subterane pt pietoni, care acum sunt ba inundate, ba pline de drogati, si pe care oricum nu le folosea nimeni)

acum 2 zile oricum am prins in intersecita iancului cu pantelimon, la omv electroaparataj, 4 (!!!) echipaje de politie, plus jandarmi (cred ca erau 20-25 in tota) opreau soferii care taiau semaforul pe dupa refugiu si o luau pe rosu dinspre baicului si, atentie, pietonii care nu traversau regulamentar. am murit de ras cat am stat la semafor, erau vreo 7 pietoni aliniati, cu buletinele in mana, le scriau amenzi smile.gif)


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 Jun 2009, 20:34
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Marian66 @ 20 Jun 2009, 22:46)
uitati'va ce e pe linia lui 41... (pt cei care nu sunt din buc, e celebrul metrou usor, care are linia izolata cu garduri si bordura. la foarte multe statii au facut pasaje subterane pt pietoni, care acum sunt ba inundate, ba pline de drogati, si pe care oricum nu le folosea nimeni)
*


Daca nu e cu suparare, care sunt acele "foarte multe statii" cu pasaje subterane pe linia lui 41?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 21 Jun 2009, 21:40
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




bine, poate ca am exagerat, nu sunt decat vreo 4, dar ideea tot aia e, ca in afara de la crangasi nu le foloseste nimeni, si toti se antreneaza sa o inlocuiasca pe ionela tarlea la 100m garduri


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 22 Jun 2009, 09:03
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




de fapt sint 3, mari si late astfel: unul care face legatura cu metroul, la cringasi, al doilea la statia de tramvai podul grant, de pe cringasi, iar ultimul in fata scolii nr. 41 geo bogza, de pe turda. daca primul si cel de al treilea sint folosite cel de al doilea este o mizerie.

de asemenea, mai exista, dar nu pe linia lui 41 ci oarecum adiacent, inca doua pasaje: unul sub podul grant, pe giulesti, in statia de tramvai si inca unul pe grivita, aproape de statia de troleibuz. cel din giulesti este la fel ca si cu cel de la podul grant, de pe cringasi, adica o mizerie. celalalt este ingrijit, mi se pare ca are si paza.


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 18:06
Dacia