Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

26 Pages « < 15 16 17 18 19 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Anvelope Laguna III, dimensiuni, recomandari

marius80_eugen
post 1 Mar 2018, 19:11
Post #481


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nu are cum sa fie egala presiunea pe puntea fata cu cea de pe puntea spate. La mine este 2.6 fata si 2.2 spate.. Vara merg lejer cu 26-27 fata si 2.3-2.4 spate dar numai in afara orasului, altfel este foarte saltareata de spate.
Acum am 2.5 fata si 2.3 spate cu rotile pe 16 si se comporta ok.
andru1973 este diferenta mare intre greutatea fata si cea spate si de asta nu poti pune aceeasi presiune. Daca ai avea o masina 4x4 sau SUV si te apropii cu greutatile sau stii sigur ca mergi cu masina full, atunci e alta treaba, altfel o presiune mare pe spate nu face deloc bine si pierzi repede aderenta pe ud sau in curbe. Eu am incercat ... crede-ma , ca altfel nu aveam consumurile pe care le am. Maxim 2.9-3.0 la cald (vazut pe bord, masurat de senzori, dar umflate la 2.7 la rece, culmea, cu azot) si 2,5 - 2.7 pe spate tot la cald, ( 2.4 la rece , tot cu azot), toate masurate pe anvelopele 215/50/17 cu jantele originale.
Nu e bine nici sa le supraumfli pt ca aluneci rau si nici sa le subumfli , pt ca se intampla cam la fel si mai adaugi si consum mai mare. Trebuie sa te incadrezi intr-o plaja de 0,2-0,4 bar, altfel o iei la vale .
madhorsefuzzy - sincer mi se pare foarte mult pentru iarna 3.1 fata (ce naiba cald sa fie la temp astea afara ???). Daca tie iti variaza atat de mult presiunea, recomand azot, indiferent de bancuri si glume, variaza mai putin decat aer normal. O alta idee ar fi sa masori de curiozitate si in alta parte, cu alt instrument. Mie la Lukoil imi incarca mai putin decat arata, la OMV arata ok numai daca instrumentul lor este incarcat la maxim si la restul nu am incercat. Diferentele sunt la 0,2-0,3 bar, exact cat sa te inebuneasca de cap cu presiunile pe masina.
Este normal ca fiecare marca/model se comporta diferit pe masina ta la diferite presiuni, fata de alte masini. Eu nu sunt fan allseason ... dar fiecare cu optiunea lui. Sunt sigur ca acum se comporta ok, si vara se va comporta la fel, dar astept impresii urmatoarea iarna si apoi vara la zgomot si consum.

This post has been edited by marius80_eugen: 1 Mar 2018, 19:13


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 1 Mar 2018, 19:51
Post #482


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




crezi ce vrei dar ,iți spun din experienta pe care am luat-o unde lucrez ,și acolo e foarte importanta presiunea la roti ,altfel se poate întâmpla altele ,nu folosesc presiunea pe care o punem la respectivele mașini,(și au cauciucuri slick) presiunea pe fata 1,7 si pe spate 1,6(e mai mare pe fata pentru ca motorul e pe spate ,e un Ferrari f430 de curse,la viper e invers 1,6 fata si 1,7 spate, are motorul pe fata) după ceva ture si încălzire a pneurilor facem verificarea când intra la boxe sa vedem presiunea ,uzura ,presiunea când intra la boxe 2,1 pe toate rotile
ok ai sa îmi spui ca alea sunt mașini de curse ....etc ,șeful meu are un scirocco R de strada cu 280 CP si eu ii verific presiunea ,ma pune sa ii pun 2,2 fata 2,4 spate după ce a fost cu ea revine îmi iese aceeasi presiune pe fata și spate (merge sportiv)
normal ca nu poate sa fie aceeasi presiune pe fata și spate "dacă mergem cu 50 km/h ,cum am mai spus condus sportiv atunci poți verifica dacă ai aceeasi presiune pe roti ,pe fata mai mica (acum nu o sa pui 2 bari pe fata ma refer exemplu cum ai spus tu ca vara mergi cu 2.6 fata și 2.4 spate ia încearcă (vara ,nu acum cu zăpadă)2.3 fata și spate 2.4 și sa conduci sportiv ,la șeful meu frigeau cauciucurile(la scirocco)

1 Mar 2018, 19:01:
nu știu dacă m-am exprimat bine (nu am harul de a povesti )dar sper sa ma înțelegi ce vreau sa spun ,si cum am zis dacă mergi bătrânește sau cu 50 km/h in veci nu o sa ai aceeasi presiune pe roti

This post has been edited by andru1973: 1 Mar 2018, 20:01


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 1 Mar 2018, 21:09
Post #483


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Si daca am baga la rece cat scrie pe usa? Si daca am renunta la povestile cu masini de curse? Ar fi cel mai bine, va zic eu wink.gif...

This post has been edited by mars: 1 Mar 2018, 21:12


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 1 Mar 2018, 21:13
Post #484


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Revenind cu picioarele pe Pamant, nu ma intereseaza cat are avionul cuiva. Mai capata putina experienta si cu propria masina, pe drumurile publice si mai vb.
Noi aici pe forum vorbim despre drumurile din RO, deci incearca sa intelegi discutia si nu face comparatii cu setari de circuit si masini cu slickuri. Aici e zapada de jumatate de metru si -16'C, drumurile sunt proaste, pline de gropi, murdare si iti risti viata de fiecare data cand iesi din casa.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 2 Mar 2018, 10:28
Post #485


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(mars @ 1 Mar 2018, 21:09)
Si daca am baga la rece cat scrie pe usa?
Ar fi misto ca toate anvelopele sa fie ok la presiunea de pe usa, doar ca nu e asa.

Ce ma intereseaza pe mine e ca anvelopele sa calce cat mai bine pe asfalt si sa stea bine in curbe. La presiunea de pe usa cu CrossClimate+ nu sta bine pe curbe si sunt cam desumflate rezultand in uzura mai rapida. Ceea ce nu vreau.

Restul de anvelope de vara erau ok la presiunea de pe usa. Astea noi nu.

@marius80_eugen: CrossClimate+ nu sunt pentru tine: par mai grele decat restul si accelerezi mai greu. Impresia mea.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 3 Mar 2018, 18:15
Post #486


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Trebuie sa cumpar un set de anvelope noi, de vara pentru Laguna. Ma intereseaza dimensiunea standard pentru GT, 225/45R18. Oscilez intre Conti Sport Contact 5, Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 si GY EfficientGrip. Daca aveti experienta cu modelele astea va rog impartasiti.

Pana acum dintre astea am folosit Conti Sport Contact 5 pe Clio RS, 225/45 R17. Am fost foarte multumit pe partea de aderenta in orice conditii, zgomot si confort. Singurul dezavantaj pe care l-am remarcat a fost uzura destul de rapida. 30% profil in 10000 km.

De BF Goodrich G-Grip stiti ceva ? Nici nu stiu in ce categorie sa le incadrez. Low cost sau medii. Am gasit o oferta cu jante incluse si ma tenteaza. Altfel nu m-as gandi la ele.

This post has been edited by r_vlad: 3 Mar 2018, 22:50


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 3 Mar 2018, 21:16
Post #487


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Conti Sport Contact 5 - pentru ele as opta din lista ta. Ia-le cu XL neaparat si W sau Y la viteza si peste 96 la greutate. Ideea este ca orice anvelopa pe care ai grip bun se si toceste si din pacate L3 GT pe care o ai este si grea si forteaza si punea spate mai mult decat alta masina. Poate ca la RS-ul ala mic si agitat le zapaceai pe fata si la L3 poate vei fi putin mai chibzuit, dar daca ai fost multumit de ele , eu zic sa ramai pe acelasi model.
BF-ul e LOW din punctul meu de vedere, dar daca sunt gratis, poti sa tragi de ele 1 an.
Cu toate astea eu as prefera o anvelopa care se toceste egal, isi face treaba bine si merge acei km. Sincer mi-e dor sa schimb anvelopele pentru ca s-au tocit pentru ca am mers eu cu ele si nu pentru ca sunt imbatranite prematur sau vechi si intarite si nu mai am grip.
Vezi ca e si un coleg care a avut experiente negative cu Michelinuri pe o L3 GT, dar foarte bune pe partea de garantie, deci daca vrei poti incerca si PilotSport-urile de la la ei. Citeste cateva pagini mai in urma ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 3 Mar 2018, 21:29
Post #488


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Am eu Goodyear Eagle F1 Assymetric 3, nu le pot reprosa nimic dupa un sezon. La temperaturi joase (sub 10 grade) nu sunt grozave, dar vara, dupa ce se incalzesc putin, se lipesc de asfalt. Si, daca mai pui la socoteala si 4Control, iti dai seama ce iese wink.gif.

QUOTE(marius80_eugen @ 3 Mar 2018, 21:16)
Conti Sport Contact 5 - pentru ele as opta din lista ta. Ia-le cu XL neaparat si W sau Y la viteza si peste 96 la greutate.
*


Abia acum vad ce ai scris huh.gif. Pe dimensiunea 225/45/R18 cu indice de sarcina 95 (cum scrie in carte) sunt automat XL, cele normale sau run-flat avand 91. Mai mult, majoritatea anvelopelor UHP pe dimensiunea aia au indice de viteza Y.

@ r_vlad: Continental CSC 5 au C/A 72 dB, iar GY F1 A3 au C/A 68 dB. Mai exact, diferenta de zgomot e foarte mare. Daca nu ai o problema cu asta, te poti uita si la Michelin PS4, care au C/A 71 dB.

This post has been edited by mars: 4 Mar 2018, 10:38


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 4 Mar 2018, 16:32
Post #489


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Pai nu compari GY F1 A3 cu PS4 simplu ci cu PS4s. Dar cum PS4s nu au scos inca pe dimensiunea noastra raman doar Pilot Super Sport care dupa 2 ani sunt cah.

Eu as merge pe GY F1A3. wink.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 4 Mar 2018, 16:46
Post #490


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Auto Bild le-a testat pe ambele si PS4 au iesit pe locul 1, F1 A3 pe locul 2.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 4 Mar 2018, 17:33
Post #491


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Diferenta de 4 db intre Conti CSC 5 si GY F1 Asy 3 mi se pare nerealista. Stiu ca asa scrie in specificatii si ca masuratorile se fac in conditii standard dar mergand cu CSC 5 mi-e greu sa cred ca poate fi asa mare diferenta. Pe Clio (care nu poate fi suspectat de o insonorizare foarte buna ) erau foarte silentioase asa ca 4 db in minus nu pare plauzibil. In testul Auto Bild au iesit foarte apropiate.

Conteaza mult pentru mine aspectul asta. Mai ales ca Laguna sta destul de prost la capitolul insonorizare.
Clasamentul meu pana acum:
1. GY Asy 3 - sta bine la toate capitolele si are pretul cel mai bun la 580 lei bucata.
2. CSC 5 - Pret bun, 614 lei bucata. Le cunosc si mi-au placut. In ultimele teste par ca au ramas in urma fata de concurenta iar CSC 6 inca nu au aparut pe dimensiunea asta.
3. PS4 - Par cele mai bune dar si cele mai scumpe.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 4 Mar 2018, 20:00
Post #492


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Ce părere aveți despre cauciucurile ăstea ? GOODYEAR EFFICIENTGRIP PERFORMANCE 205/60 R16 96 W XL


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 4 Mar 2018, 20:03
Post #493


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Daca o diferenta de 1-2 dB nu este sa spunem observabila de toti, cu siguranta 3-4 dB sunt observabili. cat despre isonorizare, eu sunt multumit, dar eu nu am tourer, ci asa-zisul sedan. De multe ori conteaza mai mult tipul de suprafata pe care ruleaza masina decat anvelopele.
O alta parere ContiSport mai pastreza si un strop de comfort in ele, in timp ce PS4 mi se par destul de orientate spre comportament sportiv.
Eu as mai astepta putin pana vor incepe promotiile de primavara, pentru ca sunt destule cu DOT 2017 de care vor sa scape.

205/60 R16 96 W XL - eu stiu ca L3 are de la 215 la latime si pe 16', asa am si eu, dar le folosesc doar pentru iarna deocamdata si sunt comfortabile. Daca le-as folosi si vara ... eu cred ca sunt insuficiente pentru talpa sau mers mai puternic. Daca ai motor de 1.5, atunci se descurca ok.

This post has been edited by marius80_eugen: 4 Mar 2018, 20:08


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 4 Mar 2018, 20:09
Post #494


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Astia zic ca ar fi bune, stau binisor in teste. Sunt din categoria Primacy, ContiPremiumContact etc.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liquor77
post 5 Mar 2018, 10:42
Post #495


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 20 October 14




Salutare. Ca tot vine primavara (in caledar nu si daca ma uit afara) doresc sa achizitonez anvelope de vara. M-am gandit la 4 buc Hankook Ventus Prime3 K125 205/60 R16 92H.

Ce parere aveti despre ele?
Este cineva care le-a avut pe masina ?

Ms.


--------------------
Renault Clio 2 1.5dCI, Laguna III 1.5 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 5 Mar 2018, 10:48
Post #496


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Acum am înțeles ce era cu acel "XL"


Anvelopele marcate ca Extra Load (XL) sau Reinforced (Reinf) au fost proiectate pentru sarcini și presiuni de umflare mai mari decât cele standard


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Mar 2018, 10:52
Post #497


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




XL nu are treaba cu presiunea ci cu cata greutate suporta pe roata ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 5 Mar 2018, 10:54
Post #498


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Marius,or fi și pe 215 cum zici,dar nu pot pune altă dimensiune că se uită ăștia la RAR cum e la voi(trebuie să îi fac RAR in iunie),mai nou acum au un zis " test " îl bagă la obd și vede daca ai făcut șmecherii pe la mașina,îți spune daca ai km dați înapoi ,etc .aici nu poți pune nimic în plus daca nu e trecut în cartea mașinii,aș vrea să pun roți pe 17 dar mă costă o grămadă de bani să mi le treacă în certificat

<span class='edit'>5 Mar 2018, 09:57:</span>
Cam are dacă ne gândim puțin la cum spui tu , "greutate" atunci cînd ai "greutate nu crește și presiunea?
Ce am pus eu despre XL nu sunt cuvintele mele e un copypaste am tot căutat să văd ce e cu acel xl
E copiat de pe siteul Michelin

<span class='edit'>5 Mar 2018, 10:07:</span>
De Dunlop ce părere aveți?nu știu pe care marcă sa iau între Michelin, Goodyear și Dunlop
DUNLOP SPORT BLURESPONSE 205/60 R16 96 V XL

This post has been edited by andru1973: 5 Mar 2018, 12:40


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 5 Mar 2018, 17:24
Post #499


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu iti recomand sa faci ce poti si sa-ti treci in carte si marimea pe 17. Ai motor de 2.0 si 17 este ok pentru aceasta masina.
Daca stii ca trebuie sa faci RAR-ul /ITP-ul atunci ia marimea pe care o ai trecuta. Eu am trecut in carte 215/60/16, 215/50/17, 215/55/17 si 225/45/18 - toate astea le am trecute si am trecut si eu prin ceva emotii cand am facut RAR-ul pt ca vroiam neaparat sa am trecuta si marimea pe 16, avand deja cumparate jantele pe 16. Pe usa de al sofer am trecut doar 17 si 18'.
205/60/16 eu am avut la M3, care este o masina mai usoara cu aproape 150 kg si avea stock doar 110 CP ... deci aceeasi marime mi se pare aiurea pt L3, care este alta treaba, de asta iti recomand sa vezi ce faci si poate treci pe 17 cu cele de vara si 16 sa ramai numai pe iarna.
Odata cu cresterea puterii masinii, cu siguranta ai si alta greutate si alta presiune mai ales pe fata. Cei care au GT si spatele care vireaza cam cresc si pe spate cu 0,2 fata de cei care nu au.
XL-ul l-am recomandat pt ca la L3 si chiar si M3 sunt destul de grele pe fata si daca nu ai anvelope cu XL pur si simplu anvelopele pe fata fac burta mare si simti ca o iei la vale in curbe. In afara de asta pur si simplu se tocesc foarte repede pe fata.
DUNLOP SPORT BLURESPONSE 205/60 R16 96 V XL - Eu am avut aceeasi marime pe M3 si s-a comportat f bine, doar ca eu le-am luat cu W si made in Germany. De obicei acest model nu il gasesti cu protectie la janta, desi e buna, dar la talonul asta e ok cat timp nu exagerezi in curbe. Este o anvelope f economica si ok la zgomot, dar dupa 2 veri devin cam tari si la franare pe ud cam aluneca. Nu este o anvelopa sport, ci una medie spre comfort si economie. Tu stii cum mergi cu masina...
Pe la acelasi pret eu am vazut SportMAXX2 ... dar vezi si tu ce gasesti la preturi acceptabile.
Daca te gandesti sa faci resoftare (sincer nu inteleg de ce nu ai facut, pt ca ai de castigat mult mai ales ca nu ai nici FAP ), sa nu crezi ca anvelopele pe 16 isi fac treaba ... nu o vei tine in frau cu ele.

This post has been edited by marius80_eugen: 5 Mar 2018, 17:26


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 5 Mar 2018, 17:54
Post #500


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




O sa văd ce pot face,de moment rămâne așa,aici nu am treabă cu cauciucuri de vara sau iarna,aici am numai de vară,aici zăpadă nu o vezi,și dacă e să ningă in jumătate de oră a dispărut,. În cartea mașinii așa e trecut 205/60/16 92H dacă e să pun cu 96V (că să vezi cît sunt de"corecți" nu mă trece ITV ( așa se numește RAR aici)cu dimensiunile astea a venit din fabrică 205/60/16 altceva nu e trecut în cartea mașinii. Pină la urmă am luat Michelin exact cum a venit din fabrică ,am teamă cu ăștia la ITV ( RAR ) Nu merge să faci șmecherii

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20180305_165240.jpg ( Size: 422.13k ) Number of downloads: 221


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 5 Mar 2018, 18:54
Post #501


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.121
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




'77 am eu Hankook ventus prime, dar pe 205/55/16.
Le-am luat anul trecut și stăteau bine in teste, eu nu am nimic de reproșat dar nici nu le-am forjat.


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 5 Mar 2018, 19:20
Post #502


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(andru1973 @ 5 Mar 2018, 17:54)
În cartea mașinii așa e trecut 205/60/16 92H dacă e să pun cu 96V (că să vezi cît sunt de"corecți" nu mă trece ITV ( așa se numește RAR aici)cu dimensiunile astea a venit din fabrică 205/60/16 altceva nu e trecut în cartea mașinii.
*


96V fata de 92H este superior si la greutate si la viteza, deci nu aveau de ce sa faca figuri. Invers nu trebuie sa iei.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 5 Mar 2018, 19:54
Post #503


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Păi explicăle lor asta ,la ăștia trebuie sa pui ce ai în cartea mașinii, dacă ai mai multe dimensiuni cum ai tu nu e problemă,dar sa fie exact cum ai în cartea mașinii cu acel indice 92 H,96V etc , nu îți dă accept și mai vii odată .asta este aici și o respect ca nu am ce face.era să uit tipul care mi-a vindut mi-a spus cum e trecut în carte? (am vrut sa iau așa MICHELIN ENERGY SAVER + 205/60 R16 96 H XL ) tipul mi-a cerut cartea mașinii și a spus că nu o sa mă treacă la ITV (RAR) deci ce sa mai comentez?

This post has been edited by andru1973: 5 Mar 2018, 19:56


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 5 Mar 2018, 20:05
Post #504


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Da’ de unde stii tu cat de capcauni sunt spaniolii? Poate tre’ sa fie fix ca’n carte. In plus, ar fi mai rigide cele XL decat cele normale. H inseamna 210 km/h, or dCi 130 are viteza maxima mai mica.

@ andru1973: buna alegere Michelin wink.gif!


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 5 Mar 2018, 22:15
Post #505


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Da mersi Mars ,nu zic că sunt căpcăuni ,dar....... dimensiunile sunt la fel,dacă puneam o alta dimensiune mai ziceam,dar....mă rog am luat cum spune în carte să nu am probleme


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Mar 2018, 22:32
Post #506


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Buna alegere Michelin .. da nu energy saver ..

This post has been edited by cj98czh: 5 Mar 2018, 22:33


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 6 Mar 2018, 07:17
Post #507


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(andru1973 @ 5 Mar 2018, 22:15)
Da mersi Mars ,nu zic că sunt căpcăuni ,dar...
*



Eu i-am raspuns lui marius80_eugen... On topic: Energy Saver nu's anvelope sport sau premium, dar, din gama "eco", par a fi cele mai bune.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liquor77
post 6 Mar 2018, 09:34
Post #508


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 20 October 14




@dandobre Am vazut ca stau foarte bine in teste. Le iau pentru siguranta si nu pentru sportivitate (am motor de 1.5). Intentionez sa merg in Grecia cu masina la vara cu familia si nu caut sportivitate ci siguranta, asa ca fac un compromise la consum pentru o aderenta buna pe uscat/umed.
M-am mai gandit la Fulda Eco Control (aici nu-mi place denumirea ECO), Bg Goodrich G grip, si Kumho Solus Hs51 insa prefer sa merg pe Hankook tocmai ca au iesit foarte bine in teste.

@andru1973 Michelin energy saver am avut eu cand am luat masina anul trecut. Aveau DOT din 2009 de cand e fabricata masina. Nu vrei sa stii ce zgomot faceau. Dupa ce am pus anvelopele de iarna pe masina mi-am dat seama ca din cauza imbatranirii erau super zgomotoase si deloc confortabile.

This post has been edited by Liquor77: 6 Mar 2018, 09:36


--------------------
Renault Clio 2 1.5dCI, Laguna III 1.5 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 6 Mar 2018, 10:10
Post #509


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Am mai avut aceleași cauciucuri,dar la mine astea se schimbă cînd sau uzat,pină atunci nu se dă jos pentru că vine iarna,aici nu am nevoie de cauciucuri iarnă,mai mult e apa pe șosele decit zăpadă,zgomotoase or fi cum zici tu ,dar nu cred că te scoate afară din mașină sau că nu poți circula din cauza zgomotelor de la cauciucuri,eu am fost mulțumit de ele și au ținut mai bine fata de continental,pe mașină am continental și nu prea am fost mulțumit

This post has been edited by andru1973: 6 Mar 2018, 10:11


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liquor77
post 6 Mar 2018, 13:32
Post #510


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 20 October 14




Scuze ca te intreb dar unde locuiesti ?
Stiu ca soferii nemti de obicei au o parere nu tocmai buna despre continental in ciuda faptului ca sunt pe primele locuri la testele Adac.

This post has been edited by Liquor77: 6 Mar 2018, 13:32


--------------------
Renault Clio 2 1.5dCI, Laguna III 1.5 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26 Pages « < 15 16 17 18 19 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 07:33
Dacia