Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Senzori presiune roti, Cum imi dau seama are senzori presiune roti

Narcis13
post 27 Sep 2022, 19:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 27 September 22




Salutare! Imi cer scuze pentru intrebarea mea, dar imi puteti spune si mie cum imi pot da seama daca un renault megane 3 are senzori de presiune? Deoarece in anuntul de vanzare scria ca are senzori de presiune roti dar in bord nu apare nimic legat de asta. Va multumesc!


--------------------
renault megane 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 28 Sep 2022, 11:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Rogi pe cineva sa iti zica dupa seria de sasiu (VIN), sau folosesti un VIN decoder, de exemplu: https://carinfo.kiev.ua/cars/vin/renault



--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Narcis13
post 28 Sep 2022, 18:38
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 27 September 22




Am bagat seria acolo si scrie Tyre pressure detection SDPRPN, si mai jos la Custom options scrie WITHOUT TYRE PRESS DETECT.
Asta inseamna ca nu am senzori de presiune?
Multumesc!


--------------------
renault megane 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 29 Sep 2022, 01:03
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Eu asta inteleg, dar na, e dotarea masinii din fabrica, poate omul a pus senzori ulterior. Se poate smile.gif

Cu o diagnoza vezi sigur, sau poate ai o optiune in calculatorul de bord sa vezi presiunile. Eu n-am senzori deci nu stiu daca iti arata pe undeva sau doar cand ai o roata dezumflata.


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 29 Sep 2022, 05:47
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.103
Joined: 10 May 20




Tyre pressure detection SDPRPN = WITHOUT TYRE PRESSURE SENSOR
Tyre pressure detection DPRPN = TYRE PRESSURE SENSOR (si pt TPMS indirect)
PS: iar pentru asta nu neaparat e nevoie de diagnoza, vezi ex si manualul de utilizare:

This post has been edited by Gil26: 29 Sep 2022, 06:09

Attached thumbnail(s)
Megane3SenzoriPresiuneRoti.png ( Size: 398.83k ) Number of downloads: 329
Megane3CB.png ( Size: 77.69k ) Number of downloads: 329


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Narcis13
post 29 Sep 2022, 08:07
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 27 September 22




Înseamnă ca eu nu am senzori de presiune, nu apare nimic legat de asta in bord.
Mulțumesc de răspuns!


--------------------
renault megane 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 29 Sep 2022, 09:05
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.103
Joined: 10 May 20




Daca in anuntul de vanzare scrie ca are senzori de presiune roti poti sa verifici si fizic pe masina la una din roti (si desigur ca se poate "vedea" si in softul masinii prin diagnoza).

LE: iar pentru alte detalii poti sa citesti si un topic dedicat existent: https://www.reno.ro/Senzori-presiune-roti-t292678.html#
(ex postul #34 dar si restul, puteai sa postezi si acolo)

This post has been edited by Gil26: 29 Sep 2022, 09:23


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Sep 2022, 13:15
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Daca masina nu are nici un fel de detectie a presiunii, se poate activa din DDT ca sa se afiseze probleme cu presiunea in baza unor anomalii detectate de senzorul ABS?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 29 Sep 2022, 13:24
Post #9


....


Group: Members
Posts: 533
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




"Daca masina nu are nici un fel de detectie....." sa afiseze problemele cu presiunea raportate de catre cine ?!
Toate Bune!


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 29 Sep 2022, 13:50
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.103
Joined: 10 May 20




Daca masina are TPMS direct problemele cu presiunea in roti se detecteaza prin citirea directa a valorilor date de senzorii (valvele) presiune roti si individual.
Daca masina are TPMS indirect atunci se face prin comparatia intre valorile date de senzorii ABS si nu pe fiecare roata in parte. Ex la masina mea iesita din fabrica cu DPRPN = TYRE PRESSURE SENSOR si TPMS indirect (fara senzori presiune) comparatia echivaleaza cu o diferenta de presiune de 0.3 bar, si chiar am "testat" asta, in roti aveam 2.2 bar, s-a aprins martorul, am verificat fiecare roata si in una era 1.9 bar, deci sistemul functioneaza si chiar sunt multumit cu el (nu imi mai bat cu "valvele"). Dar da, si sistemul TPMS indirect se poate configura \modifica din DDT, insa eu nu am avut nevoie sa fac asta deoarece setarile \valorile din fabrica le consider OK.
Iar alte detalii despre cele doua sisteme se gasesc atat in topicul la care am facut trimitere cat si in altele dedicate din diferite sectiuni.

This post has been edited by Gil26: 29 Sep 2022, 13:51


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 29 Sep 2022, 15:46
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




@ Narcis13 la sistemul vechi cu senzori pe fiecare roata , ar trebui sa ai valve metalice pe jante si erori in bord de la UCH si tablou de bord.
La sistemul nou , direct prin ABS (si cred ca dupa 2012 sa montat asa) ar trebui sa vezi erori de la ABS .
Asta daca ti-a functionat vreodata ... si anuntul nu e de tepar .

This post has been edited by ProfiBv: 29 Sep 2022, 15:46


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Narcis13
post 29 Sep 2022, 15:58
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 27 September 22




Daca este pe ABS cum pot stii ca am senzori de presiune? Deoarece la mine in specificații scrie Tyre pressure detection SDPRPN, si mai jos la Custom options scrie WITHOUT TYRE PRESS DETECT, asta ar însemna ca nu am senzori, nu?


--------------------
renault megane 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Sep 2022, 16:28
Post #13


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




SDPRN ar fi SANS DETECTION PRESSION PNEUS, adica nu are detectie si raportare de pana. Nici cu senzori, nici cu ABS.
legislatia referitoare la tpms in EU: The introduction of the legislation in the EU happened with a two-year phase-in schedule starting from November 1st, 2012. All vehicles type-approved after this date were equipped with a TPM System. Furthermore, all newly registered vehicles after November 1st, 2014 had a TPM System.
daca masina ta a fost inmatriculata inainte de noiembrie 2014 si eventual fabricata prin 2013 nu intra sub necesitatea reglementara de a avea sistemul, si nu cred ca il punea Reno in avans.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 29 Sep 2022, 17:42
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.103
Joined: 10 May 20




Un raspuns la obiect up.gif (iar in postul #5 am scris ce insemana fiecare), cu mentiunea ca am intalnit si un MeganeIII KZ14 fabricat in 06\2014 cu Tyre pressure detection: SDPRPN

QUOTE(ProfiBv @ 29 Sep 2022, 15:46)
@ Narcis13 la sistemul vechi cu senzori pe fiecare roata , ar trebui sa ai valve metalice pe jante si erori in bord de la UCH si tablou de bord.
La sistemul nou , direct  prin ABS (si cred ca dupa 2012 sa montat  asa) ar trebui sa vezi erori de la ABS .
*


Nu stiu ce intelegi prin sistemul vechi si sistemul nou (dupa 2012) smile.gif dar Tyre pressure detection: DPRPN = Tyre pressure sensor implica atat sistemul TPMS direct cat si indirect care am explicat anterior (in postul #10) ce inseamna fiecare: cu senzori presiune si fara senzori presiune via ABS, iar din cate stiu practic si constructiv toate MeganeIII in\din 2015 au DPRPN.

This post has been edited by Gil26: 29 Sep 2022, 17:52


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Narcis13
post 29 Sep 2022, 18:28
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 27 September 22




QUOTE(einstein1984 @ 29 Sep 2022, 16:28)
SDPRN ar fi SANS DETECTION PRESSION PNEUS, adica nu are detectie si raportare de pana. Nici cu senzori, nici cu ABS.
legislatia referitoare la tpms in EU: The introduction of the legislation in the EU happened with a two-year phase-in schedule starting from November 1st, 2012. All vehicles type-approved after this date were equipped with a TPM System. Furthermore, all newly registered vehicles after November 1st, 2014 had a TPM System.
daca masina ta a fost inmatriculata inainte de noiembrie 2014 si eventual fabricata prin 2013 nu intra sub necesitatea reglementara de a avea sistemul, si nu cred ca il punea Reno in avans.
*



Intr-adevar masina este fabricata in 2013 noiembrie si inmatriculata in 2014, deci inseamna ca nu este echipata cu nici un tip de senzor de presiune. Va multumesc frumos pentru raspunsuri!


--------------------
renault megane 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 29 Sep 2022, 21:42
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Se poate ca omul sa fi pus senzori ulterior, toata gargara de mai sus nu exclude varianta asta smile.gif


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 29 Sep 2022, 23:05
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Luati un manometru si scadeti presiunea pe la 1,5 bari la o roata.
Mergeti citeva sute de metri si vedeti daca indica ceva, daca indica e bine, daca nu poate avea sistem de detectie dar e defect.
Simplu, clar, rapid si ma ales eficient.



--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 30 Sep 2022, 05:41
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.103
Joined: 10 May 20




In primul rand exista cel putin un topic existent (la care am facut trimitere) in care se gasesesc destule informatii si se putea posta.
Apoi ”toata gargara de mai sus” a inceput cu postul #2 in care ”Rogi pe cineva sa iti zica dupa seria de sasiu (VIN), sau folosesti un VIN decoder...”, cu VIN-ul se poate verifica cum a iesit masina din fabrica si nu neaparat cum este acum echipata \configurata si in care s-a exclus ”varianta astasmile.gif

@ Agrig, corect, up.gif asta am scris si eu in postul #7: sa verifice fizic pe masina la una din roti, si exact asta i-am sugerat initiatorului sa faca \verifice si in ordinea simplitatii (neavand alte date despre masina):
- se verifica in mod corect in tabloul de bord daca masina are senzori de presiune in roti (sau sistem de detectie) si sunt configurati \functionali
- se verifica fizic la o roata daca exista senzor \valva (ex atasat pentru MeganeIII) si\sau scazand presiunea la o roata daca sistemul este functional (valabil si pt TPMS indirect) asa cum bine ati detaliat si dumneavoastra
- se verifica prin diagnoza (daca are posibilitatea) cum este configurata masina, dar daca nu are sistem de detectie nu are ”cine \ce” sa detecteze asa cum bine a scris si @ tek_Ids in postul #9 up.gif
- ...
Iar toate aceste verificari se pot face fizic pe masina.


Attached thumbnail(s)
Megane3ValvaSSPP.png ( Size: 373.54k ) Number of downloads: 227


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 30 Sep 2022, 12:10
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu stiu bine ca masina mea din 2009 nu are nici un fel de detectie a presiunii, in schimb are ABS si ma intrebam daca, avand ABS, se poate activa cu DDT sa apara vreun mesaj in bord atunci cand se detecteaza o incoerenta pe vreo roata.

Teoretic poti simula detectia presiunii anormale in roti si sa se aprinda ceva in bord la orice masina echipata cu ABS, inclusiv la un Logan din 2004, de exemplu, gen sa clipeasca martorul ABS.

This post has been edited by Laurentziu83: 30 Sep 2022, 12:10


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Sep 2022, 12:15
Post #20


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




da, de parca cu DDT ii poti scrie linii de soft pe care ea inaite nu le avea....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Sep 2022, 12:26
Post #21


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(ProfiBv @ 29 Sep 2022, 16:46)
ar trebui sa ai valve metalice pe jante
*



Clio are valve de cauciuc si are senzori fizici pe fiecare roata .. nu este o regula ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 30 Sep 2022, 13:32
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(einstein1984 @ 30 Sep 2022, 13:15)
da, de parca cu DDT ii poti scrie linii de soft pe care ea inaite nu le avea....
*


Eu doar am intrebat, dpdv linii de cod suplimentare sunt necesare doar cateva gen IF (different than...) THEN (light on blinking)

This post has been edited by Laurentziu83: 30 Sep 2022, 13:34


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Sep 2022, 15:19
Post #23


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Tu nu esti in stare sa masori cu multimetru dar ai impresia ca un ABS se programeaza in C++?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 30 Sep 2022, 19:57
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(cj98czh @ 30 Sep 2022, 13:26)
Clio are valve de cauciuc si are senzori fizici pe fiecare roata .. nu este o regula ..
*


Vorbim aici de senzori de Renault Megane 3 ....care sunt Siemens si vin cu valva metalica , chit reparatie valva tot metalica (pe codurile de Renault).... daca e ceva montat ulterior , Dumnezeu cu mila .
Ar mai fi si varianta de a avea doar cu valvele metalice si senzori demontati de "smecheri" .


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 30 Sep 2022, 21:24
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.103
Joined: 10 May 20




Atasat cateva informatii despre senzorii \valvele SSPP de pe MeganeIII.
Dar masina initiatorului a iesit din fabrica SDPRPN = Fara senzori presiune roti si este din noiembrie 2013, ar mai fi si varianta sa nu fie montati deloc\ulterior egal pe ce ”sistem” smile.gif (vechi sau nou) implicit nici nu are ce erori sa aibe si nici ce sa functioneze, sau sa fie montati (pe jante cine stie de unde luate) dar fara sa fie configurati \scrisi in softul masinii, etc....

This post has been edited by Gil26: 30 Sep 2022, 21:47

Attached thumbnail(s)
Megane3ValvaSSPP1.png ( Size: 176.03k ) Number of downloads: 161
Megane3ValvaSSPP2.png ( Size: 94.76k ) Number of downloads: 162
Megane3ValvaSSPP4.png ( Size: 271.66k ) Number of downloads: 20
Megane3ValvaSSPP5.png ( Size: 182.26k ) Number of downloads: 19


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 30 Sep 2022, 22:03
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(einstein1984 @ 30 Sep 2022, 16:19)
Tu nu esti in stare sa masori cu multimetru dar ai impresia ca un ABS se programeaza in C++?
*


Ai putea sa ne detaliezi tu cum se programeaza un ABS, daca stii mai bine, chiar suntem interesati.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Narcis13
post 2 Oct 2022, 09:05
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 27 September 22




QUOTE(Gil26 @ 30 Sep 2022, 21:24)
Atasat cateva informatii despre senzorii \valvele SSPP de pe MeganeIII.
Dar masina initiatorului a iesit din fabrica SDPRPN = Fara senzori presiune roti si este din noiembrie 2013, ar mai fi si varianta sa nu fie montati deloc\ulterior egal pe ce ”sistem”  smile.gif  (vechi sau nou) implicit nici nu are ce erori sa aibe si nici ce sa functioneze, sau sa fie montati (pe jante cine stie de unde luate) dar fara sa fie configurati \scrisi in softul masinii, etc....
*



Am verificat si nu am valve metalice. Mașina a fost adusa din Luxemburg si ma gândesc ca nu ar fi pus cel de acolo senzori de presiune daca nu avea din fabrica si mai puțin probabil cel care a adus-o si a vandut-o.
Dar asa a scris in anunt ca are senzori de presiune si cel mai probabil nu e adevărat.

This post has been edited by Narcis13: 2 Oct 2022, 15:59


--------------------
renault megane 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexinc00
post 13 Oct 2022, 20:59
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 18 April 18




I-am dezactivat de nu s-au vazut. Unu la mana... am roti de vara cu si roti de iarna fara . N-as fi suportat eroarea aia in bord sau ce naiba apare cand nu ii ai montati. Doi la mana... stateam numai cu ochii in presiunea rotilor si cum aparea vreo diferenta oricat de mica, imi apareau bubite in cap de nervi si nu ma linisteam pana nu rezolvam cazul. Si e greu sa o nimeresti - una e presiunea rotilor reci, una e cand sunt calde. Cumva undeva o zecime de bar aparea ca si diferenta si imi macina creierii. Le umfla fratele vostru cu compresorul cand mi se arata si e bine asa.


--------------------
Renault Megane 2015 Grandtour 1.5 (110 Hp) ECO2 Start&Stop Bose
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Max13
post 4 Oct 2023, 20:50
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 4 October 23




Va rog să-mi spuneți cum dezactivez senzorii de presiune roti cu ddt4all la Megane 3 2014. Am check tire presure sensor in bord și nu doresc să pun alții noi.
Mulțumesc dar azi am rezolvat problema cu ddt4all și am reușit să-i opresc.

This post has been edited by Max13: 5 Oct 2023, 15:25


--------------------
Renault Megane 3/2014 - Cj36gkk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 18:33
Dacia