Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum se monteaza iluminare in butoanele de Cruise, Tutorial

soryn94
post 15 Jan 2014, 16:59
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 24 June 11
From: Constanța




De la Dina am luat ledurile.Nu aveau rezistente smd,cred ca o sa folosesc rezistente normale.Ledurile sunt identice cu cele folosite de skorpio_bog,deci nu mai are rost sa calculez.Imi trebuie o rezistenta de 470 ohmi pe fiecare placuta.Plusul la aceste leduri este in coltul scobit ?
Multumesc pentru raspuns !
Am gasit si voltajul la care lucreaza-3,4 V maxim.


Attached thumbnail(s)
1.0x0.jpg ( Size: 54.91k ) Number of downloads: 446


--------------------
RENAULT MEGΛNE GrandTour 2.2 , 1.6 16v 2oo6/Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 15 Jan 2014, 17:17
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Pe zexstar.com la sectiunea Instrumente gasesti calculator de rezistente pt tensiunea ledurilor. Atentie si la ce putere alegi rezistentele... ca sa poata prelua caderea de tensiune in functie de curentul nominal al ledurilor. Ca si tensiune maxima pt calcul de obicei iau 14.4V.

This post has been edited by dan22y: 15 Jan 2014, 17:25


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soryn94
post 18 Jan 2014, 20:00
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 24 June 11
From: Constanța




Am anulat operatiunea de montat iluminare in butoanele de CC,deoarece nu am gasit unde se imbina firele galbene.In schimb am o mufa libera in zona unde trebuia sa fie imbinarea.De la ce poate sa fie?

Attached thumbnail(s)
20140118_160049.jpg ( Size: 2.28mb ) Number of downloads: 457
20140118_160057.jpg ( Size: 2.66mb ) Number of downloads: 464
20140118_160106.jpg ( Size: 2.55mb ) Number of downloads: 455


--------------------
RENAULT MEGΛNE GrandTour 2.2 , 1.6 16v 2oo6/Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sevcenco Andrei
post 27 Feb 2014, 18:13
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 13 October 13
From: Bucuresti




am si eu o intrebare pentru skorpio_bog: pe aceasi siguranta pentru claxon este si alimentarea pt priza de diagnosticar?e


--------------------
Renault Megane 2 II 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 27 Feb 2014, 20:28
Post #35


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Da. Din acea siguranta ies 2 fire rosii: unul gros care alimenteaza claxonul si unul subtire de 0.5 care alimenteaza priza de diagnosticare. Se taie firul rosu gros de la claxonsi se muta pe siguranta separata (care este alimentata pe curent de contact din releu) iar firul subtire nu se taie, se lasa acolo unde este. Priza de diagnosticare ramane neafectata.

Pentru a gasi acea imbinare a firelor galbene din releu trebuie sapat destul de adanc in manunchiul de fire de sub bord, nu e chiar aproape de releu, e cam la 50 cm pe fir. Acea mufa exista si la mine daca nu ma insel si era neconectata. Chiar am intrebat acum cativa ani pe forum daca are cineva idee pt ce e dar nu a stiut nimeni sa imi spuna.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sevcenco Andrei
post 28 Feb 2014, 19:05
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 13 October 13
From: Bucuresti




ok,multumesc frumos,am facut rost de niste papuci de la un tablou de sigurante de pe un e46,se potrivesc la tabloul meu?


--------------------
Renault Megane 2 II 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soryn94
post 1 Mar 2014, 14:27
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 24 June 11
From: Constanța




Vezi ca este o poza pe prima pagina cu papucul de Megane.


--------------------
RENAULT MEGΛNE GrandTour 2.2 , 1.6 16v 2oo6/Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sevcenco Andrei
post 1 Mar 2014, 16:10
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 13 October 13
From: Bucuresti




Da,dar nu se intelege prea bine prinderile papucului in tablou.ms

1 Mar 2014, 22:13:
Gata,am revenit,deci m-am apucat sa desfac tot de sub bord,si incep cautarea,sunt 2 relee roz de la care pleaca fir galben.dar doar de la unul am gasit acel dead end,care nu era cositorit ci doar prins cu un fel de cleste prin presiune,am facut poza,nu am putut cositori tot ala ca nu am letcon mai mare de 40 W,asa ca am dezizolat putin dintr-un fir si l-al cositorit,asa,am trecut la tabloul de sigurante...stupefiat am vaz ca am deja ocupat slotul acela indicat de skorpio,dar la ce duce,nu stiu,am scos siguranta.am verificat alarma,merge, chiar nu stiu de la ce ar putea fi,asa ca l-am lasat,si am confectionat eu un soclu homemade pt siguranta aceea,eu mai am socluri goale dar pentru sigurante mici,temporar am facut asta,si i-am pus o siguranta de 15 ca de 20 nu am gasit,momentan,am verificat,merge super,mai urmeaza sa pun ledurile de care incep sa ma ocup din momentul asta,
O intrebare pentru skorpio, pot sa pun intr-un soclu de siguranta mici?ai papuci pentru ei sa ma ajuti cu 2?
Multumesc01032014293.jpg ( Size: 1.21mb ) Number of downloads: 343
01032014294.jpg ( Size: 1.15mb ) Number of downloads: 111
01032014295.jpg ( Size: 1.14mb ) Number of downloads: 94
01032014296.jpg ( Size: 1.05mb ) Number of downloads: 88
01032014297.jpg ( Size: 1.07mb ) Number of downloads: 74
01032014298.jpg ( Size: 1.02mb ) Number of downloads: 61
01032014299.jpg ( Size: 875.3k ) Number of downloads: 66
01032014300.jpg ( Size: 950.57k ) Number of downloads: 73


This post has been edited by Sevcenco Andrei: 1 Mar 2014, 22:13


--------------------
Renault Megane 2 II 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soryn94
post 2 Mar 2014, 10:08
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 24 June 11
From: Constanța




Bravo ca ai reusit.
Ce motor ai pe masina, am cautat si eu acel dead-end, dar nu l-am gasit.Data viitoare o sa ma uit mai atent.
Eu am 1.6 din 2006.

This post has been edited by soryn94: 2 Mar 2014, 10:13


--------------------
RENAULT MEGΛNE GrandTour 2.2 , 1.6 16v 2oo6/Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sevcenco Andrei
post 2 Mar 2014, 15:48
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 13 October 13
From: Bucuresti




am 1.5 dci pe ea,dar instalatia e la fel la toate tipurile de motorizare,deci uitete la firele de la releul roz de langa sigurante,si urmareste firul galben gros care preaca de la el,si o sa gasesti acel dead end.dar trebuie dat uch jos ca nu poti ajunge la el


--------------------
Renault Megane 2 II 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sevcenco Andrei
post 6 Mar 2014, 03:21
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 13 October 13
From: Bucuresti




Gata,am pus si ledurile,dar mi se par mie ca sunt cam puternice?ca trage privirea de la drum,sau mi se pare mie?
2014_03_05_23.55.13.jpg ( Size: 1.42mb ) Number of downloads: 180


--------------------
Renault Megane 2 II 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soryn94
post 6 Mar 2014, 14:32
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 24 June 11
From: Constanța




Si eu cred ca lumineaza puternic, ceea ce este deranjant cand conduci.Daca poti sa le faci sa lumineze precum beculetele originale de la butoanele geamurilor este perfect.
Mi se pare ca poti sa le limitezi cu o rezistenta.Dar nu stiu valoarea.


--------------------
RENAULT MEGΛNE GrandTour 2.2 , 1.6 16v 2oo6/Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 6 Mar 2014, 15:47
Post #43


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




QUOTE(Sevcenco Andrei @ 1 Mar 2014, 17:10)
Da,dar nu se intelege prea bine prinderile papucului in tablou.ms

<span class='edit'>1 Mar 2014, 22:13:</span>
Gata,am revenit,deci m-am apucat sa desfac tot de sub bord,si incep cautarea,sunt 2 relee roz de la care pleaca fir galben.dar doar de la unul am gasit acel dead end,care nu era cositorit ci doar prins cu un fel de cleste prin presiune,am facut poza,nu am putut cositori tot ala ca nu am letcon mai mare de 40 W,asa ca am dezizolat putin dintr-un fir si l-al cositorit,asa,am trecut la tabloul de sigurante...stupefiat am vaz ca am deja ocupat slotul acela indicat de skorpio,dar la ce duce,nu stiu,am scos siguranta.am verificat alarma,merge, chiar nu stiu de la ce ar putea fi,asa ca l-am lasat,si am confectionat eu un soclu homemade pt siguranta aceea,eu mai am socluri goale dar pentru sigurante mici,temporar am facut asta,si i-am pus o siguranta de 15 ca de 20 nu am gasit,momentan,am verificat,merge super,mai urmeaza sa pun ledurile de care incep sa ma ocup din momentul asta,
O intrebare pentru skorpio, pot sa pun intr-un soclu de siguranta mici?ai papuci pentru ei sa ma ajuti cu 2?
Multumesc
*



Scuze de reply-ul intarziat dar nu prea mai frecventez forumul.
Cateva observatii:

- intr-adevar acele fire galbene nu sunt cositorite, sunt lipite prin presare.
- si eu tot un letcon ordinar de 40w am folosit si am reusit sa il cositoresc, plus ca era si frig afara. - - Trebuie incalzit f bine letconul si dat acel nod unde se imbina firele cu pasta ca sa prinda fludorul.
- ai cumva trapa la masina? Sau ai cabrio? In general acea siguranta exista la acest tip de masini.
- nu conteaza daca e siguranta mica sau mare atata timp cat are amperajul necesar. Eu am folosit siguranta si slot mare pt ca asa am vrut eu in acel moment, nu inseamna ca trebuie sa fie asa la toate masinile, deci poti pune linistit si siguranta mica.
- pune siguranta de 15A asa cum avea claxonul original, nu de 20A.
- te-as ajuta cu mare placere cu pini pt siguranta daca as fi in tara.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel ct
post 6 Mar 2014, 16:43
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 16 October 12
From: constanta




QUOTE(Sevcenco Andrei @ 6 Mar 2014, 04:21)
Gata,am pus si ledurile,dar mi se par mie ca sunt cam puternice?ca trage privirea de la drum,sau mi se pare mie?
2014_03_05_23.55.13.jpg ( Size: 1.42mb ) Number of downloads: 180

*


salut. e pur si simplu constiinta ta care stie ca e ceva nou acolo si pana se obisnuieste(de la intuneric la lumina)cam asta este efectul lumina puternica.....
si la mine la fel a fost dar cu timpul m-am obisnuit..... app. ce rezistente ai folosit.... eu am pus de 750 ohmi pe 2 smd-uri... am atasat si o poza sa faci o diferenta...IMG_20131105_00059.jpg ( Size: 453.39k ) Number of downloads: 152
.am ctit mai sus ca ai nevoie de pini pt sig si nu gasesti...incearca 2 pini de la o mufa iso de cdplayer.... sunt aproximativ identici pentru minisigurante....( nu am probat dat cred ca se vor potrivii.. cu mentiunea ca cei originali sunt mai tari ca si material.... bafta si sa te bucuri de lumina...

This post has been edited by daniel ct: 6 Mar 2014, 16:58


--------------------
renault megane // SEDAN 2008 - CT 14 TDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sevcenco Andrei
post 6 Mar 2014, 19:36
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 13 October 13
From: Bucuresti




am folosit rezistenta de 1K smd pe fiecare led.am facut rost de pini,din targ autovit,3 ,lei bucata,acum sa am timp sa rectific siguranta smile.gif nu ,nu am cabrio si nici trapa,chiar nu stiu de la ce e siguranta aia


--------------------
Renault Megane 2 II 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sevcenco Andrei
post 11 Mar 2014, 00:26
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 13 October 13
From: Bucuresti




deci cine vrea butoanele astea cu iluminare sa faca schimb cu mine ca eu numai vreau cu iluminare,nu imi place,smile.gif oferta e in picioare 2 zile apoi le demontez.detalii pe pm


--------------------
Renault Megane 2 II 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aladyn89
post 4 Jul 2015, 07:54
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 24 January 13
From: Bucuresti




Salut

Ma ajuti si pe mn? Vreau si eu lumini in butoanele de cruise control si in toate butoanele din masina:D
Daca te ocupi sau te mai ocupi...

QUOTE(skorpio_bog @ 20 Feb 2011, 18:02)
Cum se monteaza leduri pentru iluminarea butoanelor de Cruise Control pentru Megane 2

Materiale si scule necesare:
- Surubelnita mai lunga si putin groasa
- Torx de 50
- Torx de 20
- Torx de 15
- 10 leduri smd plcc albe
- O placuta mica de textolit
- Letcon cu varf subtire si fludor
- 2 fire de 0.5 de culori diferite
- O foarfeca, cutter
- O surubelnita lata subtire ascutita (eventual o pila mai mica pentru a ascuti botul surubelnitei)

Mai intai se demonteaza volanul. S-a mai explicat pe forum insa mai explic si eu odata.
1) Se roteste volanul din pozitia dreapta cu 90 de grade, astfel incat spita de jos sa vina in partea de sus.
2) Se ia surubelnita lunga si se introduce in gaura din spatele volanului (e singura deci nu aveti cum sa o ratati). Se apasa pe surubelnita pentru a comprima clema care fixeaza airbagul volanului in timp ce trageti de airbag in jos pana iese. El este introdus in volan ca un sertar si fixat de acea clema metalica. Dupa deblocarea airbagului din volan, se scot cele 2 mufe electrice conectate la acesta, una este verde iar cealalta este albastra. Mufele sunt fixate pe airbag cu cate o clema galbena.  Se baga o surubelnita subtire intre mufa si acea clema si se trage afara. Mufa va iesi din airbag. Identic si pentru cea de-a doua mufa. Puneti airbagul deoparte. Volanul va arata cam asa: [attachmentid=1627698600]
3) Se deconecteaza mufa butoanelor de cruise. Este o mufa mica neagra in care intra 4 fire subtiri rau, 2 verzi si 2 gri (numarul 1 pe poza) si se conecteaza in mufa neagra in care intra 2 fire: rosu si negru (numarul 2 in poza) si se fixeaza pe clema din volan numarul 3 din poza.
[attachmentid=1627698601]
4) Se desfac butoanele de cruise de pe volan. Ele sunt prinse in cate un surub negru care se desface cu torx de 15. (marcate cu sageti galbene in poza de mai sus) Dupa ce desfaceti suruburile, trageti usor firele butoanelor care sunt intrate pe niste canale de plastic in carcasa volanului (marcate cu sageti verzi pe poza de mai sus).
5) Optional, daca nu aveti un letcon de 12V care sa mearga la bricheta masinii, dati si volanul jos. Spun optional, pentru ca daca aveti letcon de masina sau daca aveti garaj cu priza, nu mai este nevoie sa dati volanul jos, firele care vor alimenta ledurile le lipiti direct cu volanul pe masina. In cazul meu, am avut letcon de 12V insa am avut ghinionul sa mi se arda exact cand aveam nevoie de el, asa ca a fost nevoie sa dau volanul jos, sa il iau in casa si sa lipesc firele cu letconul de 220V. Deci pentru a da volanul jos de pe masina, observati surubul mare din centrul volanului. Se ia torxul de 50 si se desface surubul respectiv.
[attachmentid=1627698602]
6)  Daca nu ati mai dat volanul jos va trebui aplicata destula forta pentru a-l desface. Dupa ce se desface surubul acela, se decupleaza mufa claxonului, e o mufa alba cu 4 fire: 2 rosii si 2 albe (marcata cu sageata roz in poza de mai sus), se decupleaza papucul negru de masa de pe volan (marcat cu sageata albastra in poza anterioara) si se extrage volanul cu grija, dirijand cablurile si mufele prin fanta  acestuia (marcata cu sageata portocalie).
7) Se desfac cochiliile celor 2 butoane (partea de sus cu inscriptiile +,-,R,0 si semnul de cruise prin introducerea unei surubelnite subtiri intr-o laterala. Dupa extragere, butoanele vor arata asa:
[attachmentid=1627698603] [attachmentid=1627698604]
Se observa ca butoanele de cruise au pe partea din spate plasticul acela alb pe care il au restul butoanelor iluminate de prin habitaclu, deci teoretic putem monta iluminare. Insa daca studiem mai atent butonul, observam ca apare o problema. In configuratia originala a butonului, numai semnele +, R si cel de cruise se pot ilumina, semnele – si 0 fiind in acel cot negru, neexistand partea alba prin care sa treaca lumina (se vede marcat cu rosu in poza). In stadiul asta am ajuns si am stat pe ganduri daca sa abandonez proiectul sau sa risc sa merg mai departe. Bineinteles ca am mers mai departe. Asadar, va trebui sa scobiti in plasticul negru din acel cot pana veti ajunge la partea alba care ofera iluminare semnelor – si 0.
8) Pentru a scobi butonul, folosim surubelnita lata subtire ascutita la varf din lista de la inceputul tutorialului pentru a taia in plastic. Pentru a merge mai bine treaba, recomand sa puneti o carpa ceva in podul palmei, sa nu va alegeti cu basici si vanatai ca mine. Se scobeste fiecare buton pana la plasticul alb, iar cand simtiti ca surubelnita nu mai “taie” bine, se mai ascute putin varful cu pila. In prima faza, cand am dat de plasticul alb am zis: Evrika, am reusit. Insa am probat cu un led puternic si surpriza, pictograma nu avea aceeasi intensitate la iluminare ca restul. Asadar am continuat sa scobesc. Trebuie scobit si in plasticul alb cam 3 mm pentru a se subtia si a permite luminii sa treaca prin butoane.
Butoanele scobite vor arata cam asa:
[attachmentid=1627698605] [attachmentid=1627698606]

FOARTE IMPORTANT!

Aveti grija cand scobiti butonul in dreptul pictogramei 0. Dupa ce dati de plasticul alb, veti observa ca are o bucatica mica neagra in mijloc. Aceea este de la centrul lui 0. Aveti grija cand scobiti acolo, sa nu o scobiti prea mult . Scobiti mai mult plasticul alb de jur imprejurul partii negre. Se observa in poza urmatoare acea particica neagra marcata cu sageata rosie:
[attachmentid=1627698607]
9) Dupa ce ati scobit butoanele cat trebuie trecem mai departe la leduri. Aici iar ATENTIE:
Initial am vrut sa ii pun leduri albastre, insa datorita compozitiei plasticului alb, culoarea rezultata in buton era un fel de galbui albastrui si nu mi-a placut. In plus, nici ca intensitate luminoasa nu ma satisfacea solutia aceasta. Asadar cel mai bun compromis sunt ledurile albe, au cea mai mare intensitate si se vad bine. In plus, la cei cu facelift se asorteaza cu restul butoanelor din bord. Am ales sa pun cate 2 leduri smd de tip PLCC (identice cu cele din tabloul de bord, panoul de clima, etc) per pictograma. Asadar vom avea pt butonul de +,- si semnul de cruise 6 leduri, iar pentru butonul R si 0 vom avea 4 leduri. Eu am avut noroc ca am pastrat placutele mici cu cate 2 leduri albe pe care le-am avut acum ceva timp in butoanele de pe usi, pana le-am modificat in leduri albastre, asa ca le-am folosit pe acelea.
10) Se taie niste patrate mici cam de 6 mm dintr-o placa de textolit. In total trebuie sa aveti 5 placute.
11) Pe fiecare placuta se lipesc cate 2 leduri smd in serie cu o rezistenta de 470 ohmi tot smd, iar pe spatele fiecarei placute se lipesc 2 fire subtiri, unul pt + si unul pentru -.
12) Grupam placutele astfel: pentru  un buton 3 placute legate in paralel, pentru celalalt buton 2 placute legate in paralel. La placutele care vor veni montate in scobiturile facute in butoane de voi legati 2 fire mai lungi de culori diferite din care se vor alimenta toate ledurile din fiecare buton.
[attachmentid=1627698608]
13) Luam o bucata de plastic mai subtire. Eu am folosit un capac de la o cutie din aceea de betisoare pt urechi din plastic transparent. Decupam 2 bucati din acel plastic exact pe forma interioara a butonului. Decupam cu un cutter zonele unde trebuie sa intre cei 2-3 bumbi albi din interiorul butonului. Bumbii albi in forma de cruce sunt cei care actioneaza cele 2 contacte ale butonului, asa ca vor trebui lasati liberi.
14) Pe cele 2 bucati de plastic lipim cu super glue placutele cu leduri in pozitiile in care vin pictogramele, astfel incat lumina data de leduri sa bata direct sub pictograma. Asta valabil pentru +, R si semnul de cruise. Pentru pictogramele aflate sub scobiturile facute de voi nu prea aveti cum sa puneti bucatile de plastic, asa ca acolo vor intra doar placutele de textolit cu leduri decupate maxim (adica taiati din toate colturile textolitului cat e posibil, astfel incat sa ramana doar ledurile, rezistenta si lipitura cu flodor.
15) Pe partea din spate a bucatilor de plastic lipiti ceva opac pentru a retine lumina ledurilor in interior intre placa si pictograme, astfel incat sa nu se piarda din lumina inutil in interiorul volanului. Eu spre exemplu am lipit niste banda izolier neagra pe care am decupat-o cu un cutter dupa forma bucatii de plastic.
[attachmentid=1627698609]
16) Se introduc bucatile de plastic impreuna cu placutele cu leduri lipite in interiorul butonului, se fixeaza si placuta de textolit cu ledurile in interiorul scobiturilor pt pictogramele de jos. Vor arata cam asa:
[attachmentid=1627698610] [attachmentid=1627698611] [attachmentid=1627698612] [attachmentid=1627698613]
17) Pentru placutele cu textolit introduse in scobituri recomand sa se aplice putin prenadez sau ceva adeziv cauciucat deasupra placutei, pe margine pentru fixare. De asemenea ca sa fiu mai sigur am aplicat putin prenadez si pe placa de plastic decupata pe forma butonului.
[attachmentid=1627698614]
18) La final, dupa uscarea adezivului, se monteaza cochilia pe buton iar ansamblul va arata asa:
[attachmentid=1627698615]
Se observa cele 2 fire suplimentare care vor alimenta ledurile din butoane, roz pentru + si negru pt -.
19) Putem incerca iluminarea butoanelor pe bancul de probe. Conectam firele la o sursa de cc setata pe 12V. Rezultatul se vede mai jos:
[attachmentid=1627698616] [attachmentid=1627698617]
20) Avand butoanele functionale, montam la loc pe masina totul.  Intai montam butoanele pe volan, infiletam cele 2 suruburi care fixeaza fiecare buton. Dirijam cablurile verzi si gri ale butoanelor prin santurile din volan cum au fost inainte sa le demontam. Dupa aceea dirijam si cablurile noastre pentru leduri prin acele santuri (observam ca au loc). Le taiem la dimensiune si le lipim in paralel, roz cu roz si negru cu negru, pastram doar 2 fire de alimentare pentru ambele butoane ca sa nu facem cablaj prea mult in volan. Firul roz il lipim pe unul din contactele claxonului, contacte in care vine fir rosu (marcat cu 1 pe poza de mai jos) (firul alb pleaca din volan spre claxon, firul rosu vine de la panoul cu sigurante la volan cu tensiune deci aveti grija sa nu lipiti firul roz pe contactul firului alb ca se vor aprinde ledurile numai cand apasati pe claxon). Firul negru il tragem prin spatele partii metalice a volanului pana la surubul de masa al volanului. Lipim un papuc pe fir si il adaugam pe surubul de masa din volan. Cablul il invelim in banda de panza de sac, pentru a nu freca sau face zgomote nedorite in volan  (numarul 2 pe poza de mai jos).
[attachmentid=1627698618]
21) Montam volanul pe masina, infiletam surubul din centru, mufam claxonul, butoanele de cruise si airbagul. Clipsam la loc airbagul si cam atat cu volanul.
Se observa ca ledurile din butoane sunt aprinse.
[attachmentid=1627698619]
Acum, ca sa nu stea aprinse non stop, deoarece claxonul este pe curent permanent, il mutam pe curent de contact. Se desface tabloul de sigurante de sub volan. Se observa ca din siguranta de claxon (a treia de jos in sus pe randul central, are 15Amperi) pleaca 2 fire rosii. Unul gros si unul mai subtire. Se taie firul subtire si se leaga fie pe firul galben al sigurantei radio-cd-ului, fie direct pe firul galben care pleaca din releul de sub bord si se adauga o siguranta separata pt claxon. In acest fel, ledurile din butoanele de cruise se vor aprinde numai cand e contactul pus sau motorul pornit ca in cazul butoanelor de deschis/inchis geamurile din usi.

Comparatie intre butoanele standard si cele modificate cu iluminare:
[attachmentid=1627698620]

Spor  la modificari  smile.gif
*



Salut

Ma ajuti si pe mn? Vreau si eu lumini in butoanele de cruise control si in toate butoanele din masina:D
Daca te ocupi sau te mai ocupi...


--------------------
Renault Megan 2 2005 15D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 4 Jul 2015, 14:54
Post #48


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Nu ma ocup cu asta, tot ce am facut cand aveam Meganul era pentru mine si comfortul meu in interiorul masinii, iar tutorialele mele care explica ce si cum am facut erau pentru cei care doresc sa isi faca singuri asa ceva.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 08:37
Dacia