Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Motorizari autospeciale de Politie R19 / Chamade, Ce motorizari au avut berlinele de Politie Chamade

bangoo.james
post 2 Oct 2021, 20:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 September 20




Buna ziua smile.gif

De ceva timp incerc sa descos aspectele tehnice ale autospecialelor de politie Chamade care au fost achizitionate in '91. Zilele acestea ma uitam pe diferite prospecte si am ramas destul de confuz cu privire la motorizarile de 1.7 si m-am gandit sa consult pe automobilistii care ar putea avea o idee despre ce este vorba. Eu sunt un tanar pasionat de istoria autospecialelor de interventie clasice si de aici dilema mea.

Deci, pana acum am reusit sa aflu de la minister ca unele autospecialele aveau o capacitate cilindrica 1390 cm3 si ca functionau pe benzina. Acum, urmarind pe prospecte am descoperit ca pentru gama din 1991 modelele TR si GTR preluasera motorul de pe Clio 1. Astfel (TR/GTR) = 1390 cmc3 de 60 cp. Motoarele de pe TR si GTR erau cu axa cu cama in cap a aparut in toamna lui 1990 pe Clio 1 si se numea Energy E7J. Mai tarziu a fost integrat pe Supernova, Solenza si Logan 1, iar din ce am aflat, in perioada tarzie de exploatare a autospecialelor, acestea functionau cu carburator luat de pe Dacii.

Mai departe lucrurile insa se complica un pic pt. ca la IPJ-ul din Suceava au fost 3 autospeciale Chamade intre 1991 si 2004 si acestea aveau motorizare de 1.7. Pentru 1991, dupa manuale, au existat doua motorizari de 1721 de 75 cp, respectiv 95 cp. Astfel modelele (TS/GTS/TSE) = 1721 cmc3 de 75 cp si (GTX/TXE) = 1721 cmc de 95 cp. Acum insa, nu imi dau seama daca unele autospeciale aveau aveau motorul de 1721 cmc de 75 cp cu putere redusa sau motorul 1721 cu putere mai mare de 95 cp.

In alte ordine de idei, incerc sa imi dau seama ce tip de echipare au autospecialele din albumul de mai jos. Cadrele le-am preluat din filmul Liceeni III pentru ca, intr-un mod foarte interesant, este singurul loc, singurul, in care apare o astfel de autospeciala care este dotata si cu faruri de ceata pe fata.

Untitled_4_0181_Layer_20.png ( Size: 584.63k ) Number of downloads: 115


Mie mi se pare a fi un TXE cu motor de 1721 de 95 cp, dar corectati-ma daca gresesc.
Nu exagerez, in oricare alta parte, la TV, in presa, arhive presa, colectii private, nu am mai intalnit deloc o masina cu aceasta echipare.

Untitled_4_0098_Layer_103.png ( Size: 528.32k ) Number of downloads: 120


Drept bonus am postat si o poza unica cu un Chamade din colectia mea ce-i drept mai rar. Altfel, daca sunteti interesati de autospeciale de interventie (politie, sri, pompieri, salvare) rare din perioada anilor '90 si inceputul anilor 2000 puteti sa urmariti pe Instagram contul meu Masini In Uniforma / @masini_in_uniforma .

IMG_1221.jpg ( Size: 114.11k ) Number of downloads: 123


Multumesc si apreciez orice contributie la acest subiect!


--------------------
Ford Focus 2006 - BH89MEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Oct 2021, 07:34
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




In film e posibil sa fii aparut masini de recuzita nu neaparat autospecialele politiei.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bangoo.james
post 4 Oct 2021, 17:35
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 September 20




QUOTE(einstein1984 @ 4 Oct 2021, 07:34)
In film e posibil sa fii aparut masini de recuzita nu neaparat autospecialele politiei.
*



Nu are cum, se cunosc cu ochiul liber care sunt de recuzita. Chamade-urile provin din import dintr-un contract cu guvernul francez avand in vedere ca la acel moment Renault era inca companie de stat. In special in filmele din anii '90 si pana la inceputul anilor 2000 cei care au facut filme in Romania au folosit masini de ale Politiei. Apoi s-a inceput sa se foloseasca masini de recuzita.

Chamade-urile au aparut in 3 filme romanesti, in Prea tarziu, Liceenii in Alerta si Asfalt Tango. Ultimul cred ca a rulat cu 3 seri mai inainte pe TVR1. Nu m-am uitat, dar am filmul pe DVD in format 1080 si am cautat ieri secventele cu Chamade-ul politiei. Apropo, in Liceeni in Alerta, pentru ca spuneai de masini de recuzita, au folosit dubele militiei pe care dupa '89 le-au vopsit cu inscriptia Politia si le-au folosit in continuare multa vreme.

i529356.jpg ( Size: 29.92k ) Number of downloads: 85


Totusi, revenind la Asfalt Tango, uitandu-ma printre cadre la un moment dat mi-a sarit in ochi pe aripa laterala din partea stanga placuta cu modelul de echipare al masinii. Mai exact, Chamade-ul din loturile acelea gri-albastru erau GTS-uri, adica aveau motor de 1721 cmc3 de 75 cp, cu o acceleratie in 12 secunde si o viteza maxima de 170 km/h.

Untitled_1_0008_Layer_87.png ( Size: 1.48mb ) Number of downloads: 87


Si tot ieri m-am uitat din nou peste Liceeni in Alerta si mi se pare ca, in poza de mai sus, Chamade-ul din fundal, fara faruri pentru ceata este tot un model GTS. Asta ar insemna ca cel cu faruri e un TR/GTR de 1390 cmc3 cu 60 cp.

4 Oct 2021, 17:37:
Aici se pot vedea motoarele din '91

ok_409487.jpg ( Size: 87.17k ) Number of downloads: 27


This post has been edited by bangoo.james: 4 Oct 2021, 17:37


--------------------
Ford Focus 2006 - BH89MEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bangoo.james
post 6 Oct 2021, 13:36
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 September 20




Referitor la Chamade-ul din Liceenii in Alerta III, initial mi s-a parut a fi un TXE, dar aceasta nu e neaparat. Versiunile TSE si TXE ar trebui sa aiba spoilerul si oglinda retrovizoare vopsita in culoarea masinii, dar s-ar putea ca asa sa fi fost cerinta Politiei la acea vreme, negre ca in imagine.

Apropo, diferenta dintre TSE si TXE o face diferenta dintre sistemul de injectie. La TSE injectia e monopunct pentru 73cp/75cp, pe cand la TXE e o injectie sencvetiala multipunct cu 95 cp. Insa exista si TX/TXE tot de 1721 cmc cu motorul FN2 pe carburator cu 90cp. La cel cu 95, mi-a spus cineva din Cluj care cunoaste, e acelasi motor de 1721 dar dar galeriile de adisie trec peste motor, iar filtrul de aer este pe stanga, deasupra cutiei de viteze.

6 Oct 2021, 13:45:
Oricum, sunt multe ciudatenii si cu cat studiez mai multe prospectele si mai vorbesc cu cine cunoaste mi se pare ca devin din ce in ce mai confuz. Dotarile difereau si in functie de tarile de destinatie asa ca sunt multe lucruri la mijloc. De exemplu, o ciudatenie este ca TSE-urile puteau fi cu motor de 1390 cmc sau cu 1721.

Eu am incercat sa ma mai documentez si sa caut informatii. Am incercat sa ma uit si peste fotografiile pe care le am dar sunt neclare si nu pot sa fac un zoom bun ca sa vad ce scrie pe placuta de pe aripi. In cel mai bun caz mi se pare ca reusesc sa disting un S la sfarsit, ceea ce ar insemna ca ori masina e un TS ori GTS.

M-am uitat si in arhivele de la presa dar nu am reusit sa gasesc o fotografie de calitate care sa aibe placuta clar si limpede.

F29D4CE8_2185_4A40_B2F3_ED71C38D3B50.jpg ( Size: 224.84k ) Number of downloads: 22


UItati in imaginea de mai jos daca o descarcati si faceti zoom tare mi se pare ca litera din mijloc e un T, iar daca nu gresesc pare a fi un GTS.

IMG_0338.jpg ( Size: 118.72k ) Number of downloads: 22



6 Oct 2021, 13:58:
Mi-a povestit cineva din Cluj ca el stia undeva un SMA prin '98-2001 unde se reparau Chamade-urile Politiei si ca erau de mai multe culori, albe, gri si chiar argintii. De altfel si eu stiam ceva asemanator, cum ca ar fi existat un lot cu masini verzi pentru conducerea IGPR. Insa e ceva asa mai misterios pe care nu am putut sa il probez niciodata, intotdeauna am crezut ca Chamde-urile Politie erau ori albe ori gri.

Din ce mi-a spus domnul de la Cluj toate masinile aveau autocolantele specifice pe ele, doar ca aratau urat pentru ca se faceau maro in timp de la caldura degajata de motor. Si din ce mi-a mai spus erau motoare de 1721 din seria FN3. Asta inseamna ca puteau fi TSE cu injectie monopunct sau TXE cu injectie multipunct.

Ce mi-a putut spune sigur este ca erau sigur 1721 pentru ca aveau capacul de culbutori din aluminiu asa cum erau pe motoarele de genul.

Mi-e ciuda pentru ca au fost sub nasul tuturor si nimeni nu le-a bagat in seama. Iar eu sunt prea tanar si nu le-am prins decat cand eram mic-mic de tot. Adevarul e ca pana cand nu am inceput eu sa colectionez autospeciale de interventie pe Internet nu exista decat o singura imagine cu Chamade. Acum sper ca odata cu contul meu Masini In Uniforma de pe Insta sa le dau inca o viata si istorie publicului amator din Romania.

6 Oct 2021, 14:03:
Apropos, ca aminteam mai sus de Chamade-uri argintii, am descoperit unul argintiu in civil intr-un video de prezentare al SPIR. Deci e clar, ca au fost mai mult de doua culori si poate ca achizitionate in mai multe loturi.

Screenshot_2021_10_06_150103.png ( Size: 287.17k ) Number of downloads: 23


This post has been edited by bangoo.james: 6 Oct 2021, 14:03


--------------------
Ford Focus 2006 - BH89MEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 7 Oct 2021, 09:50
Post #5


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.718
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Mai erau si GTX-uri, ca versiuni intermediare.
Iar ala din ultima poza, desi nu se distinge prea bine, pare mai curand R21 faza 2 daca ne uitam la masca fata...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 13:18
Dacia