Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Despre City Insurance, Polita RCA

arab
post 12 Feb 2015, 15:23
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 29 December 05




Pai legal nu poate,dar la ce harb si lovitura avea...poate.Isi ia un far de la dezmembrari si indreapta tabla un pic,o vopseluta si gata,ca e saracie...!Se pare ca cel nevinovat alearga mai mult,basca supararea,oricum bine ca avea un RCA acolo.

This post has been edited by arab: 12 Feb 2015, 15:25


--------------------
Dacia Duster 2010 - bv-02-tap
VAND UN DUSTER!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 17 Feb 2015, 21:46
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




QUOTE(Lord Hades @ 23 Sep 2014, 13:50)
Mi-am recuperat RCA-ul ieee biggrin.gif destul de usor si de rapid, fara niciun fel de obiectie din partea City Insurance. So far so good ...
*


Probabil ai avut aceeasi situatie?

La data de 17-02-2015, autovehiculul cu numarul de inmatriculare ISxxxxx are urmatoarele polite de asigurare asociate:
On 17-02-2015, the vehicle having the registration number ISxxxxx is covered by the following MTPL policies:

SOCIETATEA DE ASIGURARE SI REASIGURARE CITY INSURANCE S.A., CENTER - De la / From 01-12-2014 Pana la / Until 31-05-2015
SOCIETATEA COMERCIALA DE ASIGURARE-REASIGURARE ASTRA S.A., SUC. TARGOVISTE - De la / From 17-02-2015 Pana la / Until 16-08-2015


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 19 Feb 2015, 14:43
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




QUOTE(Lord Hades @ 23 Sep 2014, 13:50)
Mi-am recuperat RCA-ul ieee biggrin.gif destul de usor si de rapid, fara niciun fel de obiectie din partea City Insurance. So far so good ...
*


Fericitule. De curiozitate, cand ai completat formularul tip pt restituirea sumei era trecuta doar optiunea cu bifarea "radiat" sau era si o alta optiune cu vanzare-cumparare? Am depus azi toate hartiile si in locul unde era optiunea radiat am taiat si am trecut vanzare cumparare. Sa vad ce-mi raspund oficial. Normal in lege scrie clar vanzare cumparare/radiere si stim foarte bine ca acum nu se mai face radiere ci transcrierea dreptului de proprietate.


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 19 Feb 2015, 16:25
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Se restituie restul de prima si in cazul vanzarii vehiculului . Trebuie depuse documente doveditoare in acest sens precum dovada radierii de la fisc .


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 19 Feb 2015, 22:21
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




Da mai multe detalii te rog. Te referi la fiscalul pe care-l dai cumparatorului in original sau trebuie sa ma duc eu sa cer alta hartie? Ca astia de la asigurari, nu numai ca nu cunosteau legislatia, sau doar se prefaceau, dar ma indemnau sa-l oblig cumva pe cumparator sa-si inmatriculeze masina pe numele lui si sa-mi trimita hartie de radiere. Ca, cica fara radiere nu se poate. Si eu intreb : "care radiere ca sunt doua?". Erau nelamuriti ca si la fisc tot radiere se cheama si ca la inmatriculari se cheama transcriere mai nou conform unei legi de prin 2006.


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 20 Feb 2015, 13:10
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Uite cererea mea de restituire, și ce documente am anexat.

De reținut că toate actele de vânzare s-au făcut ca pentru un auto functional, dar de fapt am vândut o epavă a cărei reparație costa cam mult pentru asigurător(ul CASCO).
Capture.PNG ( Size: 285.77k ) Number of downloads: 531


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 20 Feb 2015, 15:06
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




Hmm, e cam in ceata si nu se vede prea bine. Oricum nu seamana nici pe departe cu tipizatul inmanat mie. Al meu avea multe casute unde trebuia sa bifezi actele pe care le anexezi. Era si radiere, iar de CVC nici nu pomenea. Si asta m-a intrigat. Ce radiere bre? De alea de sters? blink.gif In plus de atat este si o lege prin care prestatorii de servicii financiare nebancare sunt obligati sa-si informeze clientii, bla-bla, bla-bla.


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 20 Feb 2015, 16:51
Post #98


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(corneliassy @ 19 Feb 2015, 22:21)
"care radiere ca sunt doua?". Erau nelamuriti ca si la fisc tot radiere se cheama si ca la inmatriculari se cheama transcriere mai nou conform unei legi de prin 2006.
*


Radiere e numa' la Garcea, la fisc e "scoaterea de pe rolul fiscal".

Iar la Garcea e "radiere" cand nu o mai inscrii....gen o duci la Remat sau o faci cotet de gaini la tine in curte....sau o dezmembrezi......daca o vinzi e "transcriere".

This post has been edited by vallixx: 20 Feb 2015, 16:58


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 20 Feb 2015, 17:57
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Eu nu stiu ce e asa greu, duci actele de instrainare sa isi faca ce copii vor si gata !

Tu te gandesti sa iti recuperezi banii doar in baza unui contract facut pe genunchi cu vreun oarecare si ulterior sa mergi cu o clona a politei RCA ?


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 20 Feb 2015, 18:40
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




Mai stii si alt gen de vanzare decat un contract facut pe genunchi pe baza unei carti de identitate valabila emisa de autoritati?
La ce te referi cand ai spus o clona a politei rca?
L.E. ai mare dreptate cand zici sa duci actele si sa-si faca ei copii, dar ei au cerut stampila pe actul de radiere din josul CVC. Pe actul ala scrie Suceava, eu sunt din Iasi. Stampila este pusa cand se duce vanzatorul la aia di Sv cand se duce sa o inmatriculeze.
De ce in Germania, cand cumperi o masina, te duci la inmatriculari doar cu talonul si cartea, iar de CVC nici nu pomenesc? Numere si noul talon gata in 4 ore si la drum, impozit de 24E primit acasa in Ro prin posta.
In Romania cred ca trebuie sa merg cu mama de manuta si sa fac dovada ca am vandut/cumparat o masina. wink.gif

This post has been edited by corneliassy: 20 Feb 2015, 18:49


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 21 Feb 2015, 08:51
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Da, din pacate la noi nu poti obliga cumparatorul sa isi transcrie masina pe numele lui . Trebuie insa sa nu omiti sa ii treci numele cumparatorului pe rubrica de instrainare in talon. Asa mai ai vreo sansa sa il opreasca Politia si sa ii ia talonul , daca nu il duce mintea sa declare ca nu are actele la el .

Legat de chestia asta fac totusi o paranteza . O cunostinta care locuieste in Comanesti, jud BC a cumparat o masina de la un cetatean din Moinesti jud BC. A facut toate actele numai ca nu a mai bagat-o si la el la fisc pentru ca masina cumparata era accidentata si s-a hotarat sa nu o mai repare . A dat-o unora cu parc de dezmembrari . Dupa cateva luni cand a ajuns pe la primarie a aflat ca deja figureaza la impozit cu masina cumparata si au vrut sa ii dea amenda. Probabil s-a facut transferul fara interventia cumparatorului din cauza ca cele doua orase fiind foarte apropiate au aceeasi administratie fiscala.

Referitor la clona RCA , ma refer la asigurarea fizica , pe hartie , pe care o poti arata politistului , in schimb ea sa nu aiba acoperire in fapt ea fiind anulata .
Au fost multe cazuri, mai ales in perioada in care politele emise se puteau anula usor de agenti . Nu putea nimeni sa verifice daca inaintea anularii se printase deja asigurarea .

De aceea si in cazul instrainarii asiguratorul are tot dreptul sa iti ceara orice dovada care sa ateste faptul ca tu ai instrainat masina cu adevarat. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca e logic ca noul proprietar sa isi faca polita pe numele lui. Daca masina nu apare cu o asigurare nou in sistem apar dubii !

Asa cum tinerii cauta tot felul de portite pentru a fenta scumpirea politelor pentru categoria lor de varsta si asiguratorii au grija sa le inchida .

Si haideti sa nu mai ne uitam in alte gradini , Germania, Danemarca , UK etc noi ca natie avem multe carente de educatie si mentalitate ce nu vor disparea usor .



--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 21 Feb 2015, 10:27
Post #102


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Imi cerusera copie dupa noul rca sau certificat de inmatriculare in ideea ca ei reziliaza rcaul facut de mine doar in momentul reasigurarii masinii de catre noul proprietar. Am dus copie de rca si totul fu oki. De cacao ca banii se dau cash nu sunt in stare sa ii vireze in cont.

21 Feb 2015, 11:28:
Apropo le-am luat si ultimul leut desi madama se facea ca nu are marunt poate poate ii las balta aia 2 lei. Zic astept sau vin mai tarziu? smile.gif sa vezi ce repede a gasit.

This post has been edited by Lord Hades: 21 Feb 2015, 10:28


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 21 Feb 2015, 10:32
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




@kosfunny +1. Tot ce ai zis e perfect adevarat cu o completare referitor la fisc. Am mai vandut o masina anul trecut si cumparatorul era de undeva de la tara din alt judet. Cand o scoti de la fisc cere si copie dupa buletinul cumparatorului. Tipa de la ghiseu, cand probabil a vrut sa introduca datele in sistem nu-i gasea comuna ca facand parte din jud. respectiv. A sunat undeva si a intrebat verbal. Banuiesc ca sistemul de la fisc lucreaza mai nou pe principiul cand se prezinta un CVC se exclude legatura vechiului proprietar cu seria de sasiu si este introdus noul proprietar.
Ca si o comparatie de ce la asigurari nu este introdus un sistem asemanator?


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 21 Feb 2015, 14:34
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Adica cum ? Sa aiba asigurarile legatura cu fiscul ? Iarta-ma dar nu inteleg .



--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 21 Feb 2015, 17:12
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




M-am exprimat eu gresit?
Adica la fisc te duci cu CVC si te scoti de la impozitul pe acea masina. Nu te mai intereseaza daca actualul o inscrie la fisc sau nu. La asigurari de de nu se aplica acelasi sistem pe baza CVC? Adica noul proprietar sa nu poata sa mai faca asigurarea aceleiasi masini pe numele fostului proprietar? Si atunci sa vezi ca ai cum, legal vorbind, sa inscrie masina pe numele lui. Sau cel putin sa nu se bucure de munca fostului de a nu face accidente si de a fi un sofer model.
Si-ti pot da un exemplu. Tu, ca si vanzator de buna credinta faci toate actele pt vanzare. Cumparatorul, un tanar si pe deasupra cu malus nu o trece pe numele sau si face in continuare asigurare pe bonusul tau. Si in loc sa plateasca 1500/an plateste doar 350.
Mai presus de asta cei de la asigurari iti cer radierea auto pe care tu ca si vanzator nu ai cum s-o obtii.
In cazu asta un om cu capul pe umeri vaneaza accidente in trafic, ia banii pt dauna totala si ramane si cu bonusul pt noua masina. Cine pierde la faza asta? Compania de asigurare. Ca altfel, comform legilor, te lupti cu morile de vant.


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 21 Feb 2015, 19:20
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Eu ti-am explicat de ce se iau mai multe precautii ! Daca cineva face un accident iar polita nu mai are acoperire dar perioada inscrisa pe ea acopera data accidentului asiguratorul este obligat sa despagubeasca pagubitul.

Pe talon ai trecut masina instrainata ?

Plus de asta nu stiu cum ti s-a cerut si stampila de luare in evidenta de catre cumparator pentru ca nu este necesar .
Masina apare cu dubla asigurare in baza CEDAM ?


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 23 Feb 2015, 17:44
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




Am gasit ceva lege in acest sens. Sper sa mai fie si valabila si nu schimbata la cum apar OUG-urile la noi.
Ordinul CSA nr.14/2011
Art.31
(1) Pentru autovehiculele care se RADIAZA din circulatie sau pentru care asiguratul TRANSMITE dreptul de proprietate in perioada de asigurare, prima aferenta perioadei......se calculeaza.......
(2) In situatia mentionata la alin (1) asiguratorul este obligat sa restituie asiguratului, la cererea scrisa a acestuia, insotita de documentele doveditoare, diferenta dintre suma platita si cea calculata.

Si iar ajungem la cutia Pandorei! Care sunt documentele doveditoare? Grupa sanguina daca o cer au dreptul? Au. Nu-i impiedica nici o lege sa nu o ceara.
@kosfunny....masina are doua polite perfect valabile pe numele meu. Una a mea si una a noului proprietar care a facut-o tot pe numele meu. Evident ca le voi anula pe amandoua LEGAL de data aceasta, cu cerere scrisa si numar de ordine, cu termenul legal de 30 de zile pentru raspuns dupa care mai sunt alte cai mai costisitoare.

This post has been edited by corneliassy: 23 Feb 2015, 17:45


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 23 Feb 2015, 19:52
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Pai vezi mai omule ca undeva e ceva gresit ! De ce a facut-o pe numele tau ?

In citatul din Ordinul 14 care apropos , nu mai e valabil, acum e in vigoare Norma 23 , se specifica clar "documente doveditoare" . Chestia asta poate fi interpretata de asigurator si in sensul de a cere fisa fiscala si mentiunea de pe talon ca a fost instrainata masina.

Avand in vedere ca politele sunt pe aceelasi nume se poate anula ultima sub motivatia dublei asigurari. Prima e mai greu .


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 24 Feb 2015, 01:09
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




Multumes frumos pt informarea cu privire la noua lege. Legile sunt asemanatoare cu mici corectii, dar tot nu gasesc "actele doveditoare"
Si, apropo, art.50 din lege il pot interpreta ca "ciorile" degeaba se arunca in fata masinii ca sa obtina daune ca acuma le cere documente fiscale de salariu radmasa.gif
Am mai gasit o completare. norma 2/2015


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 24 Feb 2015, 09:19
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Ce acte doveditoare sa gasesti ? Unele enumerate si stipulate in mod expres ? Nu ai sa gasesti . Sunte cele pe care considera asiguratorul ca trebuie sa ti le ceara . Acestea nu pot fi mentionate punctual pentru ca sunt acte din alt domeniu. Daca se schimba legislatia din domeniul respectiv ar insemna sa se schimbe legea si in domeniul asta ca sa se alinieze cerintelor.
Daca crezi ca se face un abuz sau o interpretare gresita a legii apeleaza la instanta .

Pe langa faptul ca tu ai recunoscut ca cel care a cumparat masina si-a facut asigurare tot pe numele tau ( si asta nu este vina asiguratorului) spune-mi te rog :
-ai mentionat instrainarea in talon ?
-ai radiat-o de la fisc ?
-ai scos certificat fiscal ?
-contractul de vanzare cumparare este completat corect?

Ai copii la tot ce am spus mai sus ?

Pe langa asta, poti lua legatura cu noul proprietar ? Ai vreo copie a actului de identitate ?


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 16 Jun 2015, 23:22
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




Dupa cereri depuse la City si raspunsuri in doi peri cu privire la obligatia de a depune certificat de radiere de la serviciul inmatriculari si dupa ce am facut sesizare ulterior la ASF am primit diferenta de 100 lei la polita masinii vandute, am facut asigurare noua pe 1 an la 650 de lei cu B0 pentru noua masina si astazi am primit polita noua cu B12 si diferenta de 250 de lei. Deci 400/an in loc de 650. Ca si acte ramase la dosar au fost polita masinii vandute in original si CVC copie plus cerere si copie buletin. Pana la urma nu a mai fost nevoie de certificate de radiere sau alte prostii.
Deci se poate daca-ti cunosti drepturile si faci valuri.
La masina vanduta exista o polita pe numele meu. Nu stiu cum sa procedez ca sa nu mai poata face ala polita in numele meu, caci daca face accident imi scade mie 2 clase de bonus. Probabil pe cale judecatoreasca pe legea 667/2001.


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Jul 2021, 09:41
Post #112


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




https://asfromania.ro/en/a/2091/sanctions-a...isory-authority tot consiliul de conducere si supraveghere amendat si destituit..
Astia noi platesc dosarele vechi, de prin 2019...

https://economie.hotnews.ro/stiri-pensii_pr...e-temporara.htm lol, cei mai multi clienti, cele mai multe prime subscrise.

This post has been edited by einstein1984: 13 Jul 2021, 09:47


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Dec 2021, 09:03
Post #113


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Am și eu o dilemă: mașina de cărat, Logan 1.4, are asigurare la City, valabilă (cică!) până pe 26.01.2022. Dacă ăștia au falimentat, mai e valabilă asigurarea?


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 7 Dec 2021, 09:04
Post #114


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Ce se întâmplă cu asigurarea ta RCA emisă de City Insurance?
Toate contractele în vigoare la data retragerii autorizației de funcționare sunt valide și rămân în vigoare până la data de expirare menționată în poliță. În calitate de asigurat RCA al City Insurance, ești protejat în continuare până la expirarea asigurării, așa că nu trebuie să faci niciun demers.

Cum se va efectua plata daunelor?
FGA poate primi, în numele City Insurance, cereri de deschidere de dosare de daună și cereri pentru plata despăgubirilor. FGA va prelua plata despăgubirilor solicitate și avizate după decizia definitivă în instanță privind falimentul societății de asigurări.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Dec 2021, 09:06
Post #115


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Mulțumesc!


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 7 Dec 2021, 09:45
Post #116


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




QUOTE(marksman @ 7 Dec 2021, 09:03)
Am și eu o dilemă: mașina de cărat, Logan 1.4, are asigurare la City, valabilă (cică!) până pe 26.01.2022. Dacă ăștia au falimentat, mai e valabilă asigurarea?
*



A mea e valabila pana in Iunie sau Iulie.
Am platit-o, sa faca bine sa fie valabila.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Dec 2021, 11:15
Post #117


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca






--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 13 Dec 2021, 08:47
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Avem pana la urma niste legi, niste reguli si proceduri de urmat fix pentru situatii e genul asta. Cum zic si colegii, sa faca bine sa plateasca, clinentii au fost de buna credinta.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Dec 2021, 10:03
Post #119


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




cand vine vb. de statul roman ... ma bacur sa vad ca ati rams optimisti ... o sa plateasca .. in 6-18 luni .. timp in care ala te da in judecata, te poarta prin tribunale ... ca este dreptul lui ... si timpul tau ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 13 Dec 2021, 10:30
Post #120


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Nu are ce face cu judecata. Ai polita valabila conform legislatiei tarii.
Omul nu are nici o vina ca sunt permise hotii, avem organizatii platite ca sa se ocupe de asa ceva, ASF de ex
Ca e o mafie, nu e vina cetateanului care da in judecata sau este dat in judecata, iar conform legii nu ai decat sa astepti


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 04:16
Dacia