Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Livrare intarziata Captur, fara raspuns din partea Renault

florinaparjol@yahoo.com
post 17 Jan 2023, 15:19
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 17 January 23




Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca ati mai intampinat acesta problema. Am comandat online un Renaul Captur Plug in Hybrid in august 2022 cu livrare in decembrie 2022 la o reprezentanta Renault. M-au dus cu vorba ca masina va ajunge in decembrie apoi inceput de ianuarie..etc ca sa constat acum ca ea n-a plecat din Spania. Am suspiciunea ca masina a suferit vreo avarie pentru ca sistemul ararata ca a iesit din fabricatie la finalul lunii noiembrie.
Va rog sa-mi spuneti daca cunoasteti ce variante de a afla adevarul am. Multumesc!


--------------------
Renault Captur II Plug In hybrid 2023 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 17 Jan 2023, 19:02
Post #2


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.718
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




La ce probleme sunt cu transporturile, nu ai de ce sa-ti faci griji. Por si simplu companiile de logistica nu fac fata. Am comandat un Mercedes in iunie 2022, cu fabricatie in septembrie in Africa se Sud si livrare teoretica in decembrie 2022, cu estimare maxima de livrare in contract in prima saptamana din ianuarie anul asta.
Anul trecut la finele lui noiembrie masina era deja in Germania, unde e inca si acum, din cauza ca isi asteapta randul la transport. Inaintea ei sunt altele produse de ceva timp deja.
Asteptare usoara!

This post has been edited by b06fcn: 17 Jan 2023, 19:03


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carcotel
post 24 Jan 2023, 19:49
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 April 10




Salutare ,

si eu am asteptam 6 luni au zis ca vine in decembrie 2021 si am primit-o in adoua jumatate a lunii ianuarie ...in 2022 .Rabdare ..stiu cum e si te inteleg


--------------------
Renault Captur 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Capturat
post 26 Jan 2023, 19:06
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 January 23




Dacă te ajută cu ceva, uite experiența mea:

31.mai.2022 comanda (Equilibre GPL)

10.oct fabricat în Spania

5.nov sosit port Constanța

24.nov sosit București (centru de import)

6.dec.2022 ridicat din Brașov


--------------------
Renault Captur 2022 Equilibre GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Niros
post 14 Mar 2023, 11:55
Post #5


membru


Group: Members
Posts: 58
Joined: 13 May 05
From: Buzau




O întrebare, dacă îmi este permisă. Cum poate fi urmărită o comandă? Mi s-a spus să introduc datele în My Renault de pe site-ul renault.ro, adică noua serie de șasiu de pe bonul de comandă, având contul creat. Am introdus seria de șasiu primită recent, de pe bonul de comandă actualizat, a fost identificată mașina îbn cauză, cu marcă, model, culoare și cam atât. Stadiul ei, sau altceva, nimic!

This post has been edited by Niros: 14 Mar 2023, 12:03


--------------------
Renault Captur Techno E-Tech Plug-in hybrid 160 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 14 Mar 2023, 13:59
Post #6


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.890
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




aia inseamna ca e fabricata. Ala care vinde amsinile la dealer poate evdea unde e masina, (in fabrica, in tranzit, la parcul de distributie etc).


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Niros
post 14 Mar 2023, 16:25
Post #7


membru


Group: Members
Posts: 58
Joined: 13 May 05
From: Buzau




Deci, în nici un caz de către cumpărător, doar de către dealer, așa mă gândeam și eu.

This post has been edited by Niros: 15 Mar 2023, 08:47


--------------------
Renault Captur Techno E-Tech Plug-in hybrid 160 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Niros
post 21 Apr 2023, 20:36
Post #8


membru


Group: Members
Posts: 58
Joined: 13 May 05
From: Buzau




Noile date obținute de la dealer, privind producția și livrarea și mașinii comandate nu sunt deloc îmbucurătoare. Termenul preconizat de livrare s-a modificat și îl depășește aproape încă odată, adică cu vreo 4 luni pe cel din contract, conform căruia zilele acestea ar fi trebuit să mă pregătesc să intru în posesia mașinii, care în definitiv este una de serie, obișnuită, fără nimic ieșit din comun, ca dotări sau performanțe. Conform datelor primite, producția acesteia durează mai bine de două luni, probabil se lucrează manual ca la seriile limitate de la mărcile de fitze, cu tapițerie de piele cusută manual, elemente de caroserie lucrate manual „la ciocan” și altele. Până și transportul pare a se face în condiții deosebite, mijloacele de transport care le aduc spre țările de destinație și dealeri se deplasează probabil cu viteze scăzute să nu cumva să se creeze vibrații sau orice alte șocuri care să le dăuneze cumva. Sau poate că din cauza crizei globale, sunt aduse pe mare cu galere cu sclavi, iar terestru sunt împinse sau trase, urmare a lipsei mijloacelor de transport, probabil. Am ajuns ca pe vremea lui Ceașcă, prin anii 70, când așteptai vreo nouă luni să îți vină Dacia 1300, pe care oricum o ridicai din anumite puncte de livrare care nu erau întotdeauna în localitatea de reședință.


--------------------
Renault Captur Techno E-Tech Plug-in hybrid 160 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 10:51
Dacia