Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mai exista plecare prin transfer sau doar demisie?, Schimbare loc de munca

adiv
post 12 Feb 2006, 21:36
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 3 August 04
From: Bucuresti




Mda.... dupa cum spune si titlul, am inteles ca nu ar mai exista in codul muncii notiunea de plecare prin acordul partilor, ci doar prin demisie. Stie cineva daca este adevarat? Si eventual un model de cerere de demisie daca are cineva? biggrin.gif Am inteles ca demisia ar trebui sa aiba inclusa si o parte cum ca vrei si eliberarea cartii de munca??? Ma gandeam ca se subintelege ca vrei si cartea de munca daca pleci.



--------------------
Dacia Logan 2005 - B si ceva
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 12 Feb 2006, 22:40
Post #2


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Pai in codul muncii nu mai exista "plecare prin transfer" dar exista totusi alte metode de "plecare" cum ar fi:
Concediere: din vina angajatului, pentru reducere de personal etc... dar astea sunt mai complicate....
Incetarea contractului DE COMUN ACORD ....Societatea face o decizie, iar salariatul da o declaratie ca este de acord.. si astfel se intrunesc acordurile biggrin.gif
Mai exista si demisia .... mai sunt si altele ...

Si nu se subantelege ca vrei si carnetul de munca sau adeverinta de vechime, ci societatea este obligata sa-ti elibereze una din cele de mai sus vizate de Inspectoratul teritorial de munca, dar pentru linistea ta este mai bine ca in cererea de demisie sau in "declaratia de acord" sa soliciti si eliberarea carnetului de munca sau a adeverintei de vechime ... asta asa ca vada ca sti ca trebe sa iti dea ... si sa poti face eventual scandal daca refuza ....
Succese...


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luka
post 13 Feb 2006, 00:30
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 3 May 05




Incetarea contractului de munca poate interveni de drept, din initiativa uneia dintre parti sau de comun acord.

1. De comun acord - angajatul face o cerere in care mentioneaza ca vrea sa inceteze la data x (oricare ar fi ea, peste 1 zi sau peste 1 saptamana); firma e de acord; firma face decizia de incetare si inchide carnetul de munca sau elibereaza adeverinta de vechime (ambele se vizeaza la ITM) -- art 55 litera b
2. Demisie cu efectuare preaviz - angajatul face o cerere in care mentioneaza ca vrea sa inceteze in 15 zile calendaristice; da un nr de inregistrare la cerere; nu conteaza daca firma e de acord sau nu; firma face decizia de incetare si inchide carnetul de munca sau elibereaza adeverinta de vechime (ambele se vizeaza la ITM) -- art 79 alin 1
3. Demisie cu renuntare la preaviz - angajatul face o cerere in care mentioneaza ca vrea sa inceteze in x zile; negociaza cu firma cate zile sa mai stea (intre 1 si 15 zile calendaristice); firma face decizia de incetare si inchide carnetul de munca sau elibereaza adeverinta de vechime (ambele se vizeaza la ITM) - art 79 alin 7


--------------------
Renault Laguna II 2002, Privilege, 2.0 benzina, 134 CP
Francezii nu s-au gandit la pietele unde drumurile sunt denumite asa din lipsa de imaginatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 13 Feb 2006, 10:28
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Cand am schimbat locul de munca am incheiat contractul de comun acord (55b).


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 14 Feb 2006, 20:58
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti





Amanunt demn de luat in seama (de cca 1 an de zile): la incetarea cu acordul partilor nu mai primesti ajutor de somaj.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 16 Feb 2006, 08:20
Post #6


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Si unde scrie treaba asta ?? ... e curios


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 16 Feb 2006, 08:50
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Lucrez intr-o firma din care s-a dat afara la greu in ultima perioada. Daca esti de acord cu plecarea prin acordul partilor primesti o compensare financiara. Toti colegii mei care au plecat mi-au spus acelasi lucru. A, si cumnata mea lucreaza la fortele de munca tongue.gif . Si mi-a confirmat ce mi-au spus colegii mei.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 16 Feb 2006, 09:04
Post #8


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




In conditiile astea e normal sa ramai fara somaj. Credeam ca numai prin incetarea contractului de munca cu acordul partilor pierzi somajul. Nu te-ai exprimat clar si de aia am vrut lamuriri. Mersi. tongue.gif


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 17 Feb 2006, 12:04
Post #9


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Daca vrei drept de somaj, cea mai eleganta solutie este desfiintarea postului. Confirm, la desfacerea contractului individual de munca cu acordul ambelor parti nu ai dreptul la somaj, de cca. un an jumate.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianv
post 23 Feb 2006, 21:04
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 7 December 04
From: Pascani - Iasi




Inca o intrebare legata de somaj:

Unul din soti are un SRL, celalalt lucreaza la alta firma. Acesta din urma poate beneficia de somaj?


--------------------
Dacia 1310Li - IS 04 XYH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtulea
post 24 Feb 2006, 10:23
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 392
Joined: 11 April 05
From: Ploiesti (Alba-Iulia)




Am si eu o intrebare. In cazul in care mi-am prezentat demisia de la locul actual de munca si le-am dat preavizul de 15 zile, cat timp trebuie sa stau la serviciu in fiecare zi? Eu parca stiam ca esti obligat sa stai 6 ore zilnic, sau ma insel?


--------------------
Dacia Logan sept 2006, Laureate 1,6 - PH-78-UTU
Do not try to forget your past, IT made you what you are!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 24 Feb 2006, 12:28
Post #12


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Ai contract de munca pe 6 ore / zi ? Daca nu stai cat scrie in contractul tau de munca.


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Feb 2006, 12:45
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Era o treaba din asta cand TI SE DA preaviz (adica cand esti dat afara). Ca sa ai 2 ore timp de cautare unui loc de munca.
In cazul in care iti dai demisia, nu exista asa ceva (si treaba de am zis-o mai sus era un fel de intelegere cu angajatorul)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 24 Feb 2006, 12:54
Post #14


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(iulianv @ 23 Feb 2006, 21:04)
Unul din soti are un SRL, celalalt lucreaza la alta firma. Acesta din urma poate beneficia de somaj?
*


DA


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtulea
post 24 Feb 2006, 14:25
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 392
Joined: 11 April 05
From: Ploiesti (Alba-Iulia)




Am contract de 8 ore pe zi. Dar mi se pare o chestie normala deoarece pentru schimbarea locului de munca a trebuit sa fac o gramade de analize medicale si sa umblu cu hartii, iar toate astea le-am facut in timpul serviciului cu bilete de voie rezultand o diminuare a salariului ce urmeaza sa-l iau, deoarece din 8h/zi am lucrat 4 sau 2 in rest umbland pe la policlinici sau plimband actele.


--------------------
Dacia Logan sept 2006, Laureate 1,6 - PH-78-UTU
Do not try to forget your past, IT made you what you are!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 24 Feb 2006, 14:47
Post #16


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Pai daca tu vrei sa iti schimbi locul de munca e problema ta. Cam asta s-ar putea sa ti se spuna si iti spun si eu. Suporti consecintele. Oricum daca pleci din firma respectiva inseamna ca pleci intr-un loc mai bun si o sa ai de castigat. Altfel stateau lucrurile daca firma unde lucrezi facea reduceri de personal, adica este specificat in codul muncii ca ai la dispozitie parca 10 zile lucratoare platite ca sa iti cauti de lucru.


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luka
post 24 Feb 2006, 18:01
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 3 May 05




Intr-adevar, exista o situatie in care ai dreptul la o reducere a timpului de lucru in perioada preavizului, insa se refera doar la cazul in care firma te concediaza.
In acea situatie, conform Contractului Colectiv la nivel national, ai dreptul sa lucrezi fie 4 ore/zi timp de 20 de zile lucratoare, fie cumulat sa vii doar 10 zile din cele 20 (dupa cum te intelegi cu angajatorul). Termenul de 20 de zile lucratoare in cazul concedierii este de asemenea prevazut in Contractul Colectiv la nivel national.


--------------------
Renault Laguna II 2002, Privilege, 2.0 benzina, 134 CP
Francezii nu s-au gandit la pietele unde drumurile sunt denumite asa din lipsa de imaginatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
monicaase
post 27 Jul 2006, 18:19
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 27 July 06




am si eu o mica nelamurire.azi mi-am dat demisia,dar sefu nu vrea sa o semneze. pot cumva sa cer o diminuare a timpului de lucru,la fel ca in cazul concedierii? Mersi


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 27 Jul 2006, 18:28
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Demisia este incetarea CIM-ului din vointa proprie, si nu e o cerere e o informare. Tot ce trebuie sa ai grija este sa poti dovedi data la care ai instiintat "partea" de decizia ta.
seful tau nu trebuie sa o semneze sau sa o aprobe, ea trebuie doar inregistrata.
Si nu nu poti cere o diminuare a timpului.


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Jul 2006, 21:04
Post #20


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Daca nu-i inregistrata, demisia ta este egala cu 0.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 28 Jul 2006, 07:43
Post #21


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




@monicaase:
Iei frumusel hartia pe care ai scris demisia, o inregistrezi la secretariat, si scrie-ti si tu numarul undeva in caz ca o sa ai nevoie, dupa aia o duci la personal si mai stai la lucru 15 zile calendaristice dupa care ceri cartea de munca si ai plecat.
Simplu, nu ?


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Jul 2006, 08:33
Post #22


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si daca nu vor, si nu vor, o trimiti prin posta cu confirmare de primire...
Sau prin fax...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianv
post 13 Oct 2006, 06:58
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 7 December 04
From: Pascani - Iasi




Am nevoie de un raspuns sigur la urmatoarea situatie:

1. Desfacut contractul de munca in luna mai;
2. I-am dat in judecata la tribunalul muncii, unde am castigat;
3. Pe 09.10.2006 a expirat termenul pentru recurs: nici una din parti nu a facut recurs;
4. Hotararea judecatoreasca este definitiva, in favoarea mea, dar inca nu este investita pentru punere in aplicare
5. Pe 12.10.2006 am primit o recomandata de la firma: sa ma prezint la servici, conform hotararii judecatoresti.

Acum intrebarile:

1. Este corect ce vrea societatea, atata timp cat hotararea definitiva nu este investita de tribunal?
2. Ce se poate intampla daca nu ma prezint la servici pana ce nu obtin investirea hotararii?

P.S. Chiar daca ma prezint la servici pana la investirea hotararii tot voi trebui sa ma duc la tribunal pentru acest lucru; altfel firma ar putea sa nu execute ceea ce s-a hotarat: plata drepturilor banesti, de la desfacea contractului si pana la reangajare si reangajarea mea pe vechiul post.

Multumesc


--------------------
Dacia 1310Li - IS 04 XYH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 13 Oct 2006, 07:40
Post #24


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(monicaase @ 27 Jul 2006, 19:19)
am si eu o mica nelamurire.azi mi-am dat demisia,dar sefu nu vrea sa o semneze. pot cumva sa cer o diminuare a timpului de lucru,la fel ca in cazul concedierii? Mersi
*



Nu va mai speriati atit de angajatori ca nu e cazul. Poti sa nu respecti preavizul si nu au ce sa iti faca.Nu mai e ca pe vremea lui Ceausescu sa iti desfaca contractul de munca cu litera i sau cam asa ceva. In loc de demisie obtii o alta incadrare si iti desfac contractul de munca pentru absente nemotivate. Mare lucru. De obicei angajatorii au destule bube, de la ore suplimentare neplatite pina la salarii mai mici pe cartea de munca etc. asa ca se feresc sa isi faca singuri probleme si sa tina de angajati. La penultimul loc de munca aveam peste 100 angajati in subordine si o medie de plecari de 1 om la 2 zile. (din cauza remuneratiei insuficiente)Numai eu stiu cum ii "abuream" sa ramana in preaviz se ziceam cate in luna si in stele pe unii cu frumosul pe altii cu amenintari; majoritatea stateau am folosit si eu trucuri de genul nu iti semnez demisia, foaia de lichidare etc. oricum cand mi-am dat eu demisa de la ei de frica sa nu le fac probleme mi-au platit o luna de preaviz conform functiei timp in care am stat frumos acasa. Totul e sa sti sa iti impui punctul de vedere si evident sa nu ai trei copii acasa in intretinere
pt. iulian v. esti chiar sigur ca vrei sa te intorci in firma? e normal sa iti poarte sambetele dupa ce te-ai judecat cu ei si sa iti caute nod in papura de acum inainte. Am o prietena care a trecut prin ce treci si tu doar ca dupa ce a primit recomadata de prezentare la servici s-a dus doar sa isi incaseze drepturile banesti pe perioada cat a fost concediata abuziv, apoi si-a dat demisia. E cam nasol sa stai intr-un loc unde nu esti dorit

This post has been edited by mauru007: 13 Oct 2006, 07:48


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 13 Oct 2006, 09:13
Post #25


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Oameni buni, eu nu inteleg o chestie. Daca tot vrea sa te dea afara, care-i logica sa-l dai in judecata si sa vrei sa te intorci la servici? Nu e clar ca oamenii nu vor sa mai lucreze cu tine? Nu mai bine le ceri niste compensatii materiale (5-6 salarii de exemplu) si-ti cauti alt loc de munca (si pentru asta DA, merita dati in judecata) ? Eu nu m-as mai duce la servici sa stiu ca aia stau cu ochii pe mine sa ma zboare cu prima ocazie...


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
birmanezuJXC
post 25 Aug 2007, 18:59
Post #26


Member


Group: Members
Posts: 42
Joined: 13 October 06




Salut
Vad ca nu a mai scris nimeni pe aici de mult timp smile.gif, insa am si eu o nelamurire legata de demisii si m-am gandit ca nu are rost sa mai deschid alt topic.
Asadar.... luni intentionez sa imi dau demisia si vreau sa stau in preaviz pt ca la noul loc de munca voi incepe activitatea pe 10 septembrie. As avea 2 intrebari :
undefined Angajatorul actual are dreptul sa imi refuze perioada de preaviz de 15 zile calendaristice prevazuta in art 79 din codul muncii? Nu de alta, dar pana pe 31 august e valabil si un nenorocit de contract aditional (semnat in urma unui training) pe care daca nu il respect, chipurile ne vedem la tribunal.
undefined Data depunerii cererii de demisie poate coincide cu data inceperii perioadei de preaviz, adica sa fac cererea cu data de 27/08/2007 si sa intre in vigoare tot la aceeasi data? Stiu ca nu prea e corect asa, dar ma gandeam si eu ca poate poate smile.gif, sau macar sa ma inteleg cu sefa sa fac cererea cu data de 24 aug.

Mersi anticipat




--------------------
DACIA LOGAN 2005 Preferance 1.4 - B 55 JXC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 25 Aug 2007, 20:17
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




-nu are dreptul sa refuze preavizul; atentie, zilele sunt calendaristice, nu lucratoare.
-da, poate coincide. depui demisia de dimineata, devreme smile.gif

ai grija sa-ti treaca numar de ordine pe demisie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
birmanezuJXC
post 25 Aug 2007, 23:00
Post #28


Member


Group: Members
Posts: 42
Joined: 13 October 06




Mersi Smiley, asta e raspunsul pe care-l asteptam biggrin.gif


--------------------
DACIA LOGAN 2005 Preferance 1.4 - B 55 JXC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 25 Aug 2007, 23:09
Post #29


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(adiv @ 12 Feb 2006, 22:36)
...Am inteles ca demisia ar trebui sa aiba inclusa si o parte cum ca vrei si eliberarea cartii de munca??? Ma gandeam ca se subintelege ca vrei si cartea de munca daca pleci.
*
QUOTE(nairam @ 12 Feb 2006, 23:40)
...Si nu se subantelege ca vrei si carnetul de munca sau adeverinta de vechime, ci societatea este obligata sa-ti elibereze una din cele de mai sus vizate de Inspectoratul teritorial de munca, dar pentru linistea ta este mai bine ca in cererea de demisie sau in "declaratia de acord" sa soliciti si eliberarea carnetului de munca sau a adeverintei de vechime ... asta asa ca vada ca sti ca trebe sa iti dea ... si sa poti face eventual scandal daca refuza ....
Succese...
*
Carnetul de munca este AL TAU si nu face angajatorul ce vrea el... Nu are dreptul sa ti-l retina sau stiu eu...


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 26 Aug 2007, 17:27
Post #30


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Smiley, gresesti!

Angajatorul ar dreptul de a CERE preaviz de 15 zile calendaristice, dar acest articol implica si posibilitatea ca angajatorul sa nu ceara, si sa te lase sa pleci imediat. Ca sa nu ai nici un fel de problema, du-te si depune cererea de demisie pentru data de 09.09.2007, insa nu uita sa mentionezi pe ea data curenta. Mergi la secretariat si obtine un numar de intrare si gata, esti rezolvat.

Daca mai ai alte intrebari, nu ezita.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 15:39
Dacia