Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema aeroterma Symbol 2007, Problema aeroterma Renault Symbol 2007

in10ssive
post 29 Jun 2023, 21:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 11 June 21




Buna seara,

In primul rand vreau sa mentionez ca am citit aproape toate post-urile despre problemele cu aeroterma pentru Renault Symbol, inclusiv https://www.reno.ro/PROBLEME-AEROTERMA-t223322.html + tutorialele de pe youtube insa pur si simplu nu reusesc sa ii dau de cap.

Detin un Renault Symbol 2007, 1.5 dci/48kw, aer conditionat manual. Dintr-o data, aeroterma nu a mai functionat pe nici o treapta, nici macar pe treapta 4. Compresorul de aer conditionat functioneaza, sigurantele au fost verificate si inlocuite preventiv. Am demontat aeroterma, am curat tot cu spray de contact modulul insa tot nu a functionat.

Am zis sa cumapar o alta aeroterma + modul de control deoarece pe cel vechi l-am trecut pe direct si tot nu a functionat aeroterma pe nici o treapta.

Astazi a venit piesa (aeroterma + modul din dezmembrari) am montat-o, am pus contactul si am incercat treapta 1,2,3 si minune, a functionat! Am zis sa incerc si treapta 4 care ded asemenea a functionat insa imediat cand am trecut la o treapta inferioara nu a mai vrut deloc sa functioneze. In acest moment merge doar pe treapta 4. Am pus modulul de control nou pe aeroterma mea veche si functioneaza doar pe treapta 4.

Eu ma gandesc ca atunci cand am comutat pe treapta 4, ceva s-a intamplat si a ars rezistenta modulului, insa nu pot sa imi dau seama ce anume.

Pareri, idei? Sau cunoasteti pe cineva priceput care poate da de cap unor astfel de probleme?
Am sunat la un service inainte sa ma apuc eu de inlocuit si fara sa stie ce are aeroterma, doar pe baza faptului ca nu functioneaza au spus ca ma costa 800 lei. blink.gif dry.gif

Multumesc,


--------------------
Renault Symbol 2007 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 15:01
Dacia