Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme la bloc, cedarea uscatoriei

klaus
post 12 Dec 2011, 23:11
Post #181


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




ORICE astfel de modificare a condominiului nu poate fi facuta (legal) decat cu acordul TUTUROR coproprietarilor.
Am indoieli serioase ca o firma s-ar apuca de asa ceva la un bloc fara acordul tuturor, ca ar avea consecinte serioase dupa aia, inclusiv obligarea aducerii la starea initiala a constructiei (demolare mansarda, refacere terasa etc, ceea ce presupune cheltuieli serioase)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor_hd
post 12 Dec 2011, 23:18
Post #182


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 21 May 11




QUOTE(klaus @ 13 Dec 2011, 00:11)
ORICE astfel de modificare a condominiului nu poate fi facuta (legal) decat cu acordul TUTUROR coproprietarilor.
Am indoieli serioase ca o firma s-ar apuca de asa ceva la un bloc fara acordul tuturor, ca ar avea consecinte serioase dupa aia, inclusiv obligarea aducerii la starea initiala a constructiei (demolare mansarda, refacere terasa etc, ceea ce presupune cheltuieli serioase)
*



nu vreau sa intru in polemica...am găsit.... e cam în defavoarea mea din păcate, și de acum în defavoarea multora.
mai rămâne speranța recuperării banilor.

Legea 170/2010 reglementeaza iesirea din indiviziune dintr-un condominiu
Prin Legea nr. 170/2010, publicata in Monitorul Oficial nr. 507 din 21 iulie 2010 au fost introduse reglementari necesare, care acopera astfel golul legislativ in cazuri legate de iesirea din indiviziune.
Legea cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 201 in 3 martie 2006, cu modificarile si completarile ulterioare, prevedea doar ca dreptul de proprietate comuna fortata si perpetua pe partile comune ale unui imobil se valorifica numai impreuna cu dreptul de proprietate exclusiva care poarta asupra acestuia sau a unei parti determinate din acesta.
Prin legea la care ne referim, s-a prevazut ca, pe cale de exceptie, incetarea destinatiei de folosinta comuna pentru partile comune din cladirile cu mai multe etaje sau apartamente se poate hotari motivat, cu o majoritate de doua treimi din numarul coproprietarilor. Intr-o asemenea situatie, devin aplicabile dispozitiile privitoare la coproprietatea obisnuita si temporara. [/B]Cu toate acestea, instrainarea sau ipotecarea se poate realiza daca exista o majoritate de doua treimi din numarul coproprietarilor.[B]
In ce priveste coproprietarii care nu au votat sau s-au opus la instrainare ori la ipotecare, acestia au dreptul la o despagubire justa, stabilita pe cale conventionala ori, in caz de neintelegere, pe cale judecatoreasca.
Imobilul, respectiv partea din imobil rezultata din instrainare se va inscrie in cartea funciara, urmand procedura cadastral-juridica.


--------------------
dacia sandero smile! 1.5dci 2011 - TM593793
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Dec 2011, 23:41
Post #183


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu as invoca art. 42 din Legea 230 a asociatilor de proprietari, care nu a fost modificat prin nici un alt act normativ, care zice:
QUOTE(art. 42)
Art. 42. - Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta fata de destinata initiala, conform proiectului initial al cladirii cu locuinte, se poate face numai cu avizul comitetului executiv si cu acceptul proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii

Deci sa spunem ca aia vand cota indiviza cu 2/3 din proprietari, insa schimbarea destinatiei acesteia tot nu poate fi facuta afara acceptul vecinilor direct afectati. O scapare a legii 170/2010 care poate fi speculata.

Daca aia sunt destepti, ar invoca noile prevederil ale codului civil (intrat in vigoare in octombrie 2011, care la art. 658 prevad exact aceleasi lucruri ca legea 170/2010, dar nu multi au fumat nou cod civil pana acum...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor_hd
post 12 Dec 2011, 23:51
Post #184


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 21 May 11




QUOTE(klaus @ 13 Dec 2011, 00:41)
Eu as invoca art. 42 din Legea 230 a asociatilor de proprietari, care nu a fost modificat prin nici un alt act normativ, care zice:

Deci sa spunem ca aia vand cota indiviza cu 2/3 din proprietari, insa schimbarea destinatiei acesteia tot nu poate fi facuta afara acceptul vecinilor direct afectati. O scapare a legii 170/2010 care poate fi speculata.

Daca aia sunt destepti, ar invoca noile prevederil ale codului civil (intrat in vigoare in octombrie 2011, care la art. 658 prevad exact aceleasi lucruri ca legea 170/2010, dar nu multi au fumat nou   cod civil pana acum...
*




bine punctat !!!
oricum o să încerc să-mi recuperez banii care i-am investit în a reface hidroizolația terasei blocului. Apoi să văd ce se întâmplă și sper să nu mai fie daunele așa mari pe când se apucă de construit.

Oricum dubiile mele in privința mansardărilor blocurilor de P+4E rămân. Nu stiu ce să zic dar presupun că le făceau ei de la început P+4E+M dacă țineau. Încarcarea care vine în plus pe imobil e la primul calcul de cel puțin 40 -50 t, mi se pare destul de mult (șapă de egalizare, pereți, structură acoperiș și șarpantă)


--------------------
dacia sandero smile! 1.5dci 2011 - TM593793
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 5 6 7
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 19:45
Dacia