Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Spre Grecia, prin Serbia si Macedonia

bsebi
post 11 Aug 2008, 10:24
Post #181


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 30 July 08




Buna.... tocmai ne-am intors din Grecia,Halkidiki....Gerakina beach coolspeak.gif a fost super,am plecat pe la sarbi- macedoni... drumu-i bun,se sta la vama.. la macedoni mai mult,CARTE VERDE,fratilor multi au facut gresala sa nu aiba, si pierzi timpul pentru asta,n-am avut nici o treaba cu politia sau la vami..., toata lumea e civilizata,grecii ospitalieri.... totul a fost impresionant.


wink.gif va stau la dispozitie cu informatiii salut.gif


--------------------
vwpolo vwpolo 2004tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roman_sn
post 11 Aug 2008, 12:36
Post #182


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 11 August 08




In primul rand, vreau sa adresez multumiri tuturor celor care au scris si vor mai scrie informatii utile vizitatorilor acestui forum.

Noi vrem sa mergem in Grecia prin Serbia si Macedonia iesind din tara pe la Portile de Fier. Intrebarea mea este - care este traseul recomandat de cunoscatori: Kladova-Negotin-Zaiecar-Paratin -autostrada sau Kladova-Negotin-Zaiecar-(valea Timocului)-Knjazevac-Nis-autostrada ?

@bsebi - si noi am fost la Gerakina anul trecut si recomandam aceasta destinatie pentru confortul oferit. Intrebarea mea este - cat ati stat la granita?? - poate ne dai ceva detalii.

This post has been edited by roman_sn: 11 Aug 2008, 12:38


--------------------
Peugeot 206 SW 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 11 Aug 2008, 13:54
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




pmariushd
QUOTE
Am colegi care au fost prin Macedonia in perioade diferite si n-au avut probleme .


adi_ar
QUOTE
Eu inca nu am fost dar mai multi colegi au fost in iulie si nu mi-au semnalat nimic de acest gen !


Un coleg a patit-o la plecarea spre Grecia. A fost oprit la vama macedoniana si pe motiv ca permisul auto nu avea valabilitate internationala, a trebuit sa plateasca 20 euro. Dar daca e doar un caz izolat, sunt linistit.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bsebi
post 11 Aug 2008, 17:20
Post #184


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 30 July 08




QUOTE(roman_sn @ 11 Aug 2008, 12:36)
In primul rand, vreau sa adresez multumiri tuturor celor care au scris si vor mai scrie informatii utile vizitatorilor acestui forum.

Noi vrem sa mergem in Grecia prin Serbia si Macedonia iesind din tara pe la Portile de Fier. Intrebarea mea este - care este traseul recomandat de cunoscatori:  Kladova-Negotin-Zaiecar-Paratin -autostrada sau Kladova-Negotin-Zaiecar-(valea Timocului)-Knjazevac-Nis-autostrada ?

@bsebi - si noi am fost la Gerakina anul trecut si recomandam aceasta destinatie pentru confortul oferit. Intrebarea mea este - cat ati stat la granita?? - poate ne dai ceva detalii.
*


noi am trecut pe la Moravita... drumul chiar a fost fara probleme,intradevar in gerakini.. nu e plictiseala... comfort cum spui tu,mancare .. super apa 27,,grade,plimbari cu barca cu motor ...30E,/ora,excursii la muntele Atos,golfulete absolut superbe in apropiere, ideal ptr, familii care au copii. coolspeak.gif
la granita in schimb am stat aprox.1 ora cand am plecat, si aproape 2 la intoarcere.. la vama dintre macedonia si sarbi, si automat cozi la tiketele ptr, autostrada.. dar repet.. fara probleme.. pasapoarte si cartea verde , am intalnit fff multe familii de romani in grecia,,, si multi ne-am oprit la sarbi la "papa". la intoarcere...nimeni nu avut vreun gen de peripetie..."nu spaga... nu amenzi...pe autostrada... drum bun... se circula lejer,cate un romanas am intalnit care venea sens invers pe autostrada(deci sa nu ne miram daca el a dat spaga) asta serios o spun, la macedoni inca se lucreaza la drum... au 4 semafoare unde posibilitate de a face mici pauze de condus e mare, dar in rest ... no comments. smile.gif


--------------------
vwpolo vwpolo 2004tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 12 Aug 2008, 20:11
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




N-am inteles "gluma" cu romanii care vin in sens invers pe autostrada si dau spaga blink.gif

Oricum, in cateva zile voi pleca spre Grecia si va voi povesti la intoarcere daca lucrurile s-au degradat la vami fata de anul trecut.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 12 Aug 2008, 21:25
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Mai intai de toate tin sa le multumesc lui blondu79 si gibonu ptr. informatiile care mi-au fost foarte folositoare! Si lui adi ar care ma ajuta cu info al 2-lea an consecutiv! Am revenit din concediul din Franta si am traversat Serbia fara nici o problema. Prin Belgrad am trecut pe autostrada care merge prin oras, e aglomerat dar se merge bine. Noi am trecut pe la 16-16,30. Apoi autostrada spre Macedonia e buna fara probleme, mai pitoreasca decat in cealalta parte a tarii. Spre Clisura Dunarii am intrat pe la Pozarevac, apoi Veliko Gradiste-Golubac-Kladovo. Drumul pe Clisura e foarte pitoresc, soseaua buna, merita facut! Noi am facut cam 4 ore din Belgrad cu tot cu pauze ( cu 2 copii de 3,5 si 6 ani ). La vama nu a avut numeni treaba cu noi, ii controlau mai atent pe cei care treceau mai des vama.
Ca o concluzie pentru cei din regiunea Olteniei si nu numai, eu zic ca merita mers spre Grecia prin Serbia. Noi am fost anul trecut prin Bulgaria si mi se pare mult mai bine pe la sarbi, si pentru ca se merge mai mult pe autostrada. Nu stiu cum e la macedoneni dar pana acolo merita.


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jagarella
post 13 Aug 2008, 07:49
Post #187


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 12 August 08




Salut

F.bune forumurile, le studiez de cateva zile.
Sunt din Cluj si plec la Greci la sfarsitul lui august.
Mie imi zice Sonymap ca ar fi bine pe urmatorul traseu:
Alba Simeria Caransebes, Gura Vaii, Sip, Negotin, Zajecar, Knzajevac, Nis si de acolo pe traseul pe care il discutati pe forum.
Pe acest traseu nu am vazut comentarii, de aceea v-as ruga sa-mi dati detalii, sugestii.
Am vazut pe asigurarea noastra RCA ca Serbia si Macedonia nu sunt barate, asta inseamna ca sunt valabile sau trebuie o alta carte verde pentru aceste 2 tari?
Un loc de cazare inainte sau imediat dupa Nis?
Ar fi frumos si util sa stiu salutul in sarba si multumesc-ul.

Tinem legatura, o zi buna








--------------------
MB Vaneo 2004 Trend
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Aug 2008, 08:04
Post #188


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Desi nu am informatii recente si directe, legat de traseul descris, as avea emotii pe partea romaneasca a traseului. Pe partea sarbeasca drumurile strabatute de mine, chiar de nivel inferior, erau surprinzator de bune.
Daca nu sunt barate Serbia si Macedonia inseamna ca asigurarea este valabila, cel putin pentru trecutul frontierei. Daca vrei sa fii 100% sigur ca un eventual pagubit din vina ta va fi despagubit in baza asigurarii tale, suna-ti agentul de asigurari si intreaba. Sa speram ca nu vei avea nevoie decat la frontiere.
Daca cauti in urma, pe acest topic, ai sa gasesti descrierea facuta motelului de la Prednejane.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 13 Aug 2008, 08:18
Post #189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.989
Joined: 29 May 06




@ jagarella
Cu Cartea Verde fa ce ti-a zis adi_ar. De multe ori, agentii/brokerii uita sa mai bareze tarile in care nu este valabila.
Salut = zdravo
Multumesc = hvala
Pentru mai multe detalii despre limba sarba sau pentru cazare pe langa Nis foloseste cu incredere visitserbia.org.
Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jagarella
post 13 Aug 2008, 08:20
Post #190


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 12 August 08




Mersi adi

Totusi as dori sa stiu sa salut in sarba si sa multumesc pentru servicii

13 Aug 2008, 08:21:
mersi gibonu

This post has been edited by jagarella: 13 Aug 2008, 08:21


--------------------
MB Vaneo 2004 Trend
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Aug 2008, 08:24
Post #191


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




zdravo=salut!
dobâr dan=buna ziua!
hvala=multumesc!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 13 Aug 2008, 08:49
Post #192


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




Intrebare: Se poate trece Dunarea in Serbia in dreptul localitatii Bazias?
Noi am vrea sa ne intoarcem pe Clisura Dunarii spre Moravita si nu vrem sa mai ocolim prin Smederevo, Kovin ca si asa ocolim vreo 80 km daca mergem pe Clisura Dunarii spre casa.


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roman_sn
post 13 Aug 2008, 10:34
Post #193


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 11 August 08




@jagarella

Aceeasi dilema o am si eu: daca sa merg pe Valea Timocului (prin Knzajevac) sau sa lungesc traseul si sa ies la autostrada mai sus la Paratin asa cum indica blondu79 intr-un post anterior.
Pe taseul care il face iGO (se pare si Sonymap) asi avea de mers 960 de km, iar prin Bulgaria 885, deci diferenta nu ar fi foarte mare; insa daca il mai lungesc si pe la Paratin traseul se va apropia de 1100 km.
Astfel, din ce am mai citit si pe alte forumuri, cred ca voi alege varianta prin Knzajevac.
Este posibil ca timpul de deplasare sa fie relativ acelasi, deoarece iesind la autostrada la Paratin, cei 60-70 km in plus (Zajecar-Paratin) se recupereaza pana la Nis.

Oricum, pe orice drumuri veti merge, va doresc Drum Bun si fara peripetii!

This post has been edited by roman_sn: 13 Aug 2008, 10:35


--------------------
Peugeot 206 SW 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 13 Aug 2008, 10:45
Post #194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.989
Joined: 29 May 06




QUOTE(gruita2005 @ 13 Aug 2008, 10:49)
Intrebare: Se poate trece Dunarea in Serbia in dreptul localitatii Bazias?
*



Nu, pe la Bazias nu ai pe unde trece si nici nu este punct de frontiera. Cel mai apropiat punct de frontiera de Bazias este Naidas (in RO).
Din ce stiu eu, se poate trece Dunarea in Serbia cu bacul pe la Banata Palanka, dar trebuie verificat.
Drum bun.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pmariushd
post 13 Aug 2008, 12:36
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 8 June 08
From: Hunedoara




@jagarella


Eu voi pleca pe 15 seara din Hunedoara prin Resita - Oravita - Naidas ( frontiera ) -- Dubovac - Kovin - Smederevo si de acolo pe autobanda pe E 75 pina in Salonic .
Am colegi care au fost pe acest traseu luna trecuta si n-au fost probleme .

Drum bun si concediu placut !!!! smile.gif


--------------------
Hyundai / Renault Accent crdi / Megan Sedan Zen Blue dCi 116 EDC 2007 / 2020
Megan Sedan Zen Blue dCi 116 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 14 Aug 2008, 09:32
Post #196


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




"Nu, pe la Bazias nu ai pe unde trece si nici nu este punct de frontiera. Cel mai apropiat punct de frontiera de Bazias este Naidas (in RO).
Din ce stiu eu, se poate trece Dunarea in Serbia cu bacul pe la Banata Palanka, dar trebuie verificat.
Drum bun."

Nu vroiam sa trec in Romania pe la Bazias. Eu vroiam sa stiu daca se poate trece Dunarea din Ram in Banatska Palanka mai exact. Sa nu ocolim pana la Kovin. Oricum multumesc pt. ajutor.


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jagarella
post 15 Aug 2008, 07:02
Post #197


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 12 August 08




Salutare

As mai dori sa intreb pe cunoscatori, unde este mai avantajos sa alimentez?
Serbia, Macedonia sau Grecia?
Si cam cat costa la ei in ultima vreme carburantii? sunt mai scumpi decat la noi?

O zi buna


--------------------
MB Vaneo 2004 Trend
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 19 Aug 2008, 12:23
Post #198


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Am ajuns cu bine pe litoralul insorit al greciei, de unde va trimit la toti salutari ! smile.gif

Pentru a-i raspunde mai intai lui jagarella, voi spune ca desi am facut plinul la iesirea din tara, am mai completat in Serbia, pentru orice eventualitate cu 13 litri, care m-au costat 19 euro (la OMV). Inca nu am studiat mai multe oferte de aici, dar inclin sa cred ca in Grecia pretul este aproximativ la fel.

Pe drum, toate bune si frumoase pana la intrarea in macedonia unde am fost taxat cu 10 euro (neoficial) pe motiv ca nu aveam permis de conducere international. Va voi povesti mai multe la intoarcere, ca e buna faza de sceneta umoristica.

Am facut o oprire la fel ca si anul trecut, la Predejane, in Serbia. Aici m-a uimit scaderea pretului la camera, am platit doar 50 euro/noapte camera de 3 paturi (micul dejun inclus).

Ce mi-a mai atras atentia pe traseu au fost lucrarile la podurile din macedonia, motiv pentru care am stat la 3 semafoare rosii. In rest toate bune, in toate cele trei tari drumurile au fost de buna calitate, fara probleme.

Ah, ca sa nu uit, am iesit din tara pe la Naidas. Sirbul de la vama a fost deosebit de politicos, mi-a urat concediu placut blush.gif

Am trecut prin frumoasa localitate sirbeasca Biserica-Alba. La Kovin, m-am balbait putin, dar am nimerit iesirea spre podul de la Dunare fara sa opresc pentru lamuriri.
Daca mai aveti intrebari, va voi raspunde la intoarcere.



--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bsebi
post 19 Aug 2008, 14:14
Post #199


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 30 July 08




QUOTE(bendix @ 12 Aug 2008, 20:11)
N-am inteles "gluma" cu romanii care vin in sens invers pe autostrada si dau spaga  blink.gif

Oricum, in cateva zile voi pleca spre Grecia si va voi povesti la intoarcere daca lucrurile s-au degradat la vami fata de anul trecut.
*


radmasa.gif hey... chiar nu era o gluma..romanasul nostru venea pe sens invers pe autobanda...

19 Aug 2008, 14:25:
QUOTE(jagarella @ 15 Aug 2008, 07:02)
Salutare

As mai dori sa intreb pe cunoscatori, unde este mai avantajos sa alimentez?
Serbia, Macedonia sau Grecia?
Si cam cat costa la ei in ultima vreme carburantii? sunt mai scumpi decat la noi?

O zi buna
*


preturile difera de la un peco la altul.....dar nu e mai scumpa decat la noi...in Grecia vei intalnii statii una langa alta cu preturi diferite afisarte in euro de la 1,1.. eur.... la 1,4..,la disel cel putin pot sa spun un exemplu... la sarbi este si cu 1,650eur.am alimentat la plecare,si cand ne-am intors am facut plinul la greci

This post has been edited by bsebi: 19 Aug 2008, 14:25


--------------------
vwpolo vwpolo 2004tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jagarella
post 19 Aug 2008, 20:27
Post #200


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 12 August 08




Salutare

Mersi de informatii, se pare ca voi opta pentru alimentare la greci
Eu plec pe 29 spre Panteleimonas pentru 10 zile.
O sa postez dupa revenire, cu poze, preturi si alte cele de trebuinta

Best regards


--------------------
MB Vaneo 2004 Trend
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bsebi
post 20 Aug 2008, 15:22
Post #201


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 30 July 08




concediu placut cheers.gif


--------------------
vwpolo vwpolo 2004tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 21 Aug 2008, 07:26
Post #202


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




Revin cu intrebarea mea pt. ca mai am 10 zile si plecam in concediu.
Se poate trece Dunarea cu bacu de la Ram la Banatska Palanka?
si daca da ce orar este la bac? pt. ca noi o sa ajungem dupa masa.
Multumesc anticipat!!


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 23 Aug 2008, 11:56
Post #203


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




De existat exista !
Pe un alt forum, in maghiara, se face referire la acel bac (kompp)

QUOTE( 13 august 2008)
Vissza ugyanígy, Majd Nis után Arandelovac - Soko Banja - Bor (Radnóti emlékmű még - a taxis is tudta név szerint!)Donji Milanovac végig a Duna mentén Vaskapú, Kazán szoros,

komppal Ram- Banatska Palanka - Nagybecskerek - Zenta - Kanizsa - Szabadka - határ.

Sehol nem állított meg rendőr, semelyik országban. A tájékoztatás mindenhol nagyon kedves volt, akármit is kérdeztünk.


Aceeasi referire am gasit-o aici, ba chiar si o harta care-l mentioneaza. dar il denumeste "ferry for bykes" !!!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 24 Aug 2008, 09:24
Post #204


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




mersi Adi_ar , azi am si eu timp sa caut pe google orarul despre trecerea cu bacu de la Ram la Banatska Palanka. Sper sa gasesc ceva in engleza ca maghiara nu stiu si nici ceha biggrin.gif . Daca o sa gasesc ceva despre orar o sa postez pe forum.
Concediu Placut Tuturor!!!


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 24 Aug 2008, 14:29
Post #205


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Am alimentat pentru prima data in Grecia. De 20 euro am luat 17 litri de benzina. Asadar am iesit mai bine decat la sirbi. Nu pot sa spun insa daca diferenta este la pretul benzinei sau am pierdut ceva la schimb valutar la sirbi, unde am platit in euro si benzinarul mi-a transformat in dinari.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 25 Aug 2008, 14:16
Post #206


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Intentionez si eu peste vreo 2 saptamani sa incerc o deplasare in Grecia prin Serbia si Macedonia, traseul Kladovo-Negotin-Zajecar-Paracin sau Knajevac s.a.m.d. (eu plec din Petrosani, asa ca cred ca traseul prin Turnu Severin e cel mai potrivit). Am citit tot pe aici, si as mai avea totusi doua intrebari:
- Oare daca merg "pe cont propriu" am sanse sa gasesc in Grecia cazare direct (sa spunem de exemplu in zona Kassandra sau Paralia-Katerini)?... Si cam ce preturi ar fi de asteptat la o camera cu 2 paturi si un patut suplimentar pentru o fetita de 4 ani? Intentionam sa stam in jur de 1 saptamana +/- cateva zile...
- In Serbia/Macedonia am inteles ca e problema cu indicatoarele, care nu ar fi foarte bune... macar sunt si cu grafie latina, sau numai cu chirilice?...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

This post has been edited by Vio: 25 Aug 2008, 14:16


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 25 Aug 2008, 14:54
Post #207


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Pe traseul descris de tine n-am fost dar odata "urcat" pe autotrada nu mai ai probleme. Semnalizarea este cam deficitara dar ziua nu cred sa ai probleme. Noaptea este mai greu!
Urmarind harta, nu vad de ce ai ocoli pe la Paracin, prin Knjazevac este mult mai scurt, spre Nis! Cat am circulat eu prin Serbia, intamplator sau nu, calitatea drumurilor este surprinzator de buna si pe drumuri secundare.
Cazare nu vad de ce n-ai gasi, undeva 25-35 Euro pe la pensiuni !
Daca te hotarasti pentru Paralia Katerini, te sfatuiesc sa alegi un loc in zona nordica a statiunii, pe margine, sunt pe acolo o serie de pensiuni si hoteluri mici cu camere curatele, chicinete etc. Motive: plaja muuult mai larga si mai goala, intrarea foarte lina in apa, ideal pentru copii ! ... si mai presus de toate ... liniste, mult mai multa decat in centru !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 25 Aug 2008, 16:36
Post #208


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Da, intuitiv si eu as opta pentru varianta pe Knjazevac, desi lumea vad ca prefera Paracin ca sa intre mai devreme pe autostrada... dar probabil cu cei 50-60 km in plus tot pe acolo ajungi ca timp, si nu vad sensul sa faci acei km in plus...
Ca accesibilitate am impresia ca e ceva mai scurt si mai direct pana la Paralia Katerini decat pana in Halkidiki, de exemplu - nu mai trebuie sa ocolesti Thessaloniki-ul pe centura... Aveam in cap si varianta asta cu Halkidiki, mai ales ca pe vremuri (1996) am fost prin zona peninsulelor, intr-o mica statiune pe nume Fourkas, la vreo cativa km de alta mai mare numita Kalithea, si din ce imi amintesc sunt absolut superbe locurile pe acolo, si marea...
Cu preturile sper sa ai gura aurita, ar fi grozav sa gasesc la scorurile astea (banuiesc ca te referi la pretul pe camera dubla, sau de persoana?...).
Nu m-am lamurit cu indicatoarele... dat fiind faptul ca nu am habar de rusa sau de alte limbi slave, e de maxim interes sa stiu daca indicatoarele sarbesti sunt si cu scriere latina, sau numai cu chirilice... ca daca e varianta 2, macar sa invat literele sa pot citi aproximativ ce scrie pe ele... la greci de exemplu stiu sigur ca sunt si cu grafie latina...
A, si nu s-ar pune problema sa fac Serbia noaptea... de regula as pleca la un astfel de drum undeva pe la ora 5 dimineata...

This post has been edited by Vio: 25 Aug 2008, 16:37


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 25 Aug 2008, 17:13
Post #209


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




In zona Banatului sarbesc, Voievodina, grafia pe inscriptii este latina, pe autstrada idem, banuiesc ca si pe traseul indicat de tine.
Diferenta intre cele 2 trasee este de 60 Km (adica exact cat este autostrada). Socotind viteza medie de 50/100 Km/h vei face ~3 ore pe ambele rute dar pe Paracin drumul este de nivel superior iar apoi autostrada.
Drumul spre Katerini si statiunile din zona este mai scurt si mai accesibil insa vei plati taxa de autostrada dincolo de Salonic. Salonicul este mai bine sa-l abordezi pe ring-urile cu regim de autostrada. Trebuie sa te pregatesti pentru un regim rapid, cu manevre "din scurt" la viteze destul de mari.
La inceput este ciudat, dupa monotonia autostrazii dar te adaptezi repede.
Preturile sunt pe camera dubla/tripla, cu ceva cautari, evident, in luna iunie-sfarsit. Dat fiind ca peste doua saptamani se cam iese din sezon, sunt convins ca vei gasi ceva convenabil la scoruri bune.
In zona Fourkas-Kalithea am fost anul trecut. Intr-adevar locurile sunt frumoase dar in statiune - Kalithea, mai ales, este aceeasi aglomerare de bazaruri, terase si restaurante stradale sau nu, ca in Paralia, poate cu ceva mai putini romani dar la fel de aglomerat si inghesuit. Plajele in statiuni sunt ... dupa cum ti-e norocul, nu neaparat mai frumoase dar in general strajuite de faleze inalte cu pini si chiparosi iar in apropiere vei vedea maslini. In partea de jos a peninsulelor exista plaje foarte frumoase, mai izolate, accesibile cu masina daca ai chef de plimbari.
Din Paralia poti vizita usor Platamonas cu fortareata si Olimpul sau mai departe valea Trebi - defileul nestrabatut/cucerit de nici o armata straina, cu Izvorul lui Dionis si mai departe ceva, poti ajunge intr-o zi la Meteore - mai greu pentru copil si numai daca ai clima in regula + provizii de apa si palarioare.
Eventual, in compensatie, pentru copil, poti vizita intr-o zi AquaPark-ul din Salonic, sunt multe jucarele dragute pentru copii (si pentru tine) smile.gif .


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 25 Aug 2008, 18:37
Post #210


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Mersi de raspunsuri, noi vrem mare si soare pentru cateva zile si atat, deci o sa cam prindem radacini intr-o statiune...
Harta imi dadea impresia ca daca vrei sa o iei spre Katerini chiar nu ai prea multa treaba cu Thessaloniki, care ramane undeva spre est fata de autostrada / drumul rapid pe care vii dinspre nord... si de treaba cu schimbatul de ringuri / centuri nu prea imi fac probleme, nu pot fi mai rele decat ocolirea Pragai biggrin.gif sau Vienei (la Viena ma refer la situatia dinaintea inaugurarii centurii celei noi, cand erau numai santiere peste tot...)... Apropo, ce trebuie sa urmaresti pe aceste ringuri ca oras?... apare Katerini si respectiv Kassandra (daca vrei sa o iei spre peninsule), sau treaba e mai complicata?...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
49 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 01:23
Dacia