Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tacanit ca de diesel la o benzina

ssilviu
post 24 Nov 2006, 10:55
Post #1


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Am un Renault 9 si de curand i-am schimbat motorul cu unul luat de la un tip ce avea vreo 15 de felul asta. Luat cu volanta, carburator, galerii...Am desfacut motorul, l-am curatat (exceptia facand distributia, nu am umblat la ea). L-am pus pe masina si am doua probleme: motorul are un zgomot de diesel rece de acum 20 de ani. Imi da impresia ca mai scade din intensitate din cand in cand. Mecanicul care mi-a montat masina nu are idee ce poate fi. Mentionez ca atunci cand am desfacut motorul, uzura pe bloc in interior era insesizabila, dar in interirol unei camere de ardere am gasit o saiba glover ce a lasat niste urme in capul pistonului. Adanci de maxim jumatate de mm.


A doua problema, este ca relantiul este extrem de neregulat. Motorul nu se opreste niciodata, merge bine, dar il apuca si cateodata sa traga niste vibratii in masina de pica tabla de pe ea. Am incercat sa-i reglez relantiul, dar habar nu am de unde, are un singur surub in partea cealalta a clapetei, unul gros cu arc ce presupun ca este pentru reglarea debitului de aer.

Am sa revin mai tarziu cu o inregistrare a motorului si o poza a carburatorului.
Aveti idee de la ce poate fi?

This post has been edited by ssilviu: 24 Nov 2006, 11:00


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 24 Nov 2006, 11:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Cred ca de acolo de unde ai scos saiba vine zgomtul, nu ai de unde sa stii ce sa intamplat acolo, oricum bine nu ia fost cu saiba in interor, iti dai seama ca urmele alea pe capu pistonului sunt de la cum a prins saiba, poate a fortat si a strambat ceva, daca tot sunt mai multe motoare mai bine schimbal cu totu, ar fi o idee sa te uiti la seriile motoarelor si sa vezi care e mai recent.


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 24 Nov 2006, 20:12
Post #3


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Din pacate nu am verificat daca intre timp nu s-a logat altcineva cu alt user si am postat direct. Eu sunt cel care a deschis topicul. Revin cu informatii noi: in ceea ce priveste mersul neregulat al motorului, m-am grabit sa trag concluziile. Dupa ce temperatura apei ajunge la 80 de grade, motorul nu mai are nici o problema. Dar pana atunci are in continuare un mers neregulat, evident, fara soc tras. Daca trag putin de soc isi revine. Atasez totusi niste poze cu carburatorul, poate imi spune si mie cineva cum pot sa reglez turatia de relanti.
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=39284
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=39285
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=39286
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=39287

In ceea ce priveste zgomotul, dupa mai multe ascultari, am urmatoarea impresie: cel mai pregnant de aude la relanti. Atunci cand maresc turatia, creste freceventa, dar parca nu in acelasi procent. Si deja la o turatie de peste 2500-3000, zgomotul nu mai este asa de tare, dar sesizabil totusi. Atasez un fisier cu zgomotul produs de motor.
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=39289
Click dreapta si pe urma Save As
Intrebarea este daca se poate folosi masina in acest fel, am de facut maine vreo 300 de km si nu vreau sa raman pe undeva cu motorul bubuit.

This post has been edited by ssilviu: 24 Nov 2006, 20:33


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nea Vizanu
post 26 Nov 2006, 00:46
Post #4


SUPERMEMBRU


Group: Members
Posts: 121
Joined: 18 October 05
From: Bucuresti-Brancoveanu




Nr.1: socul il bagi la loc progresiv, pe masura ce se incalzeste motorul, cand ajunge la temperatura normala de lucru (putin peste 75grd) il bagi complet.
Nr.2: se poate sa fie tachetii vinovati de bataie si eu am aceeasi problema la Express. Dar foarte bine se poate sa fie fusta de piston fisurata, ceea ce e mai grav. Asta se vede daca dai afara pistonul "ciocanit" de saiba.
Nr.3: ai poza pentru reglaj turatie ralenti. Ori ala ori cel cu rosu, daca-l ai (poza 2)

This post has been edited by Nea Vizanu: 26 Nov 2006, 00:50

Attached thumbnail(s)
Carb1.jpg ( Size: 229.82k ) Number of downloads: 123
Carb1.jpg ( Size: 230.96k ) Number of downloads: 131


--------------------
Renault 18 GTS 1983 4X4 - B 77 YVA
VW Passat 1.9TDI 147CP (personala)
Symbol 1.5dci full (a parintilor)
VWaginist infiltrat printre RENO-isti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 26 Nov 2006, 11:16
Post #5


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Dupa un drum de 300 de km cu masina, zgomotul nu mai este la fel de persistent, a mai scazut putin in intensitate, fiind mai greu de auzit acum la sarcina sau in turatie. Dar la renalti inca se aude foarte bine.

Nea Vizanu, pistoanele au fost scoase, si doua dintre ele (nu mai tin minte daca era ala cu saiba) erau putin uzate pe pereti. Dar nu perfect rotund, ci aveau doar doua portiuni simetrice late de 1-2 cm.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nea Vizanu
post 10 Dec 2006, 13:04
Post #6


SUPERMEMBRU


Group: Members
Posts: 121
Joined: 18 October 05
From: Bucuresti-Brancoveanu




Probabil ai rezolvat deja problema pana am postat eu tongue.gif . Zgomotul este de la tacheti 99.98%. Regleaza-i si daca incep din nou sa faca asa, schimba axa cu came. Sau poate ai o tija stramba si e suficient sa-ti faca scandal. Oricum trebuie sa umbli la capacul rampei.


--------------------
Renault 18 GTS 1983 4X4 - B 77 YVA
VW Passat 1.9TDI 147CP (personala)
Symbol 1.5dci full (a parintilor)
VWaginist infiltrat printre RENO-isti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 13 Dec 2006, 19:43
Post #7


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Am rezolvat problema. Am inlocuit doar pistoanele si camasile, am corectat putin chiulasa ca era ovalizata si a disparut acel zgomot. Am pastrat insa arborele si cuzinetii. Acum stau si ma intreb, nu se poate ca pana la urma problema sa fi fost de la o montare proasta a motorului? Si acum cand a fost desfacut si facut la loc, sa se fi montat corect?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 09:53
Dacia