Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Subwoofer Bose

Bobolocu Mari
post 28 May 2022, 15:47
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 May 22




Salutare! Am achizitiona un subwoofer bose , impreuna cu amplificatorul de control,de la dezmembrari. Mi s a spus ca provin de pe un Renaul koleos. Eu detin un M3 din 2010 cu Arkamis. Pot monta acest subwoofer pe masina mea? Ce implica acest lucru? A mai facut cineva asa ceva? Am incercat sa montez sub ul direct de la boxele din spate dar se aude foarte incet. Amplif de comanda este modelul 28061-61000, iar subwooferul impreuna cu amplificatorul sau 28170 -jy10A


Attached thumbnail(s)
16537455608874885335282980854611.jpg ( Size: 2.78mb ) Number of downloads: 181
16537456315372149700973444855824.jpg ( Size: 3.39mb ) Number of downloads: 183


--------------------
Renault Megane 3 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uNNNk
post 29 May 2022, 00:19
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 2 February 21




Ca sa montezi amplificatorul ala trebuie multe modificari. Toate boxele(+sub-ul) trebuie conectate la el (posibil sa se nimereasca mufele, slabe sanse totusi) si dupa conectat la cd-player/navigatie - eh, aici e partea nasoala, nu cred ca scapi fara sa schimbi mufele si poate nici atunci nu o sa mearga.

Eu am pus pe masina mea retrofit la navigatie Rlink+bose, dar la mine tot "kit-ul" era luat de pe un alt Megane 3, deci amplificatorul se potrivea perfect cu navigatia Rlink.

Daca vrei sa incerci sa il faci pe varianta oficiala, cauta pe facebook Diagnoza Renault si vorbeste cu el, o sa iti spuna daca este posibil si daca vrea sa te ajute. DAR, o sa coste.

Daca mergi pe varianta oficiala si este si posibila treaba asta, o sa ai nevoie neaparat si de boxele originale Bose. Sistemul Bose are niste boxe mai puternice pe fata, iar cele de pe spate sunt mai slabe (in putere) si sunt folosite mai mult pentru a crea soundstage-ul.



Clar, varianta cea mai ieftina este sa renunti la amplificatorul Bose si sa montezi subwooferul fara. Aici las pe alti colegi sa detalieze cum se face montarea si de ce ai nevoie ca sa se auda cum trebuie, eu nu ma pricep


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobolocu Mari
post 29 May 2022, 08:10
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 May 22




Salut! Eu vreau sa montez doar subwooferul , daca este posibil. Restul boxelor si Arkamis ul voiam sa le pastrez. Am vazut ca amplificatorul lor este tare ciudat, de fapt este un preamplificator.Subwooferul are integrat in el un amplificator final care probabil are nevoie de un semnal foarte puternic, de asta voiam sa pun intre arkamis si subwoofer aceasta unitate. Implica prea mukte modificari si nu stiu daca merita.Multumesc frumos!

29 May 2022, 17:02:
Salutare! Azi a plouat toata ziua asa ca mi am propus sa incerc sa inteleg cum merge ,,dracia,, si dupa cateva ore bune de incercari si schite am reusit. Inainte aveam un subwoofer de 30 cm cu amplificator, crunch. Era super, tremura la propriu masina dar din lipsa de spatiu am decis sa il inlociesc cu un subwoofer ce se pune in roata de rezerva. Asa cum am precizat unitatea centrala (preamp ul) si subwooferul provin de pe aceeasi masina, deci au functionat impreuna. Subwooferul are amplificator integrat un el. Are un fir verde =plusul de la baterie, unul negru = minusul , unul subtire galben=remote. Plus inca 2 fire prin care primeste semnal audio de la unitatea centrala. Aceste fire pt semnal erau separate de celelalte . Erau invelite impreuna intr un scotch gri cu un fel de tresa , pt ecran, in jurul lor. La randul sau, unitatea centrala, are pt iesirea de subwoofer acelasi manunchi de fire, izolate impreuna , avand aceleasi culori ca si cele de la intrarea in sub.firul pt remote de la unitatea centrala spre sub este tot galben. Plusul si minusul unitatii centrale sunt galben respectiv negru (fire foarte groase). Firul de remote ce vine de la player spre unitatea centrala este unul gri, singurel. Toate celelalte fire sunt rasucite doua cate doua, deci merg cate doua spre cate o boxa. Unitatea este prevazuta cu doua manunchiuri de fire izolate cate 5, intr un plastic gri si cu ecran in jurul lor. Am presupus ca aceste sunt intrarile audio in unitate. Asa ca am trecut la treaba. Am legat unitatea centrala la plus si la minus. Am legat si firul gri de remote apoi cu aparatul de masura am controlat daca scoate tensiune de 12 volti pe firul galben de remote ce leaga sub ul de unitate. Asa a fost.
Am legat sub ul cu semnal si cu remote la unitate , am alimentat la 12 volti ansamblul ,apoi pe fiecare fir din cele 2 manunchiuri am inceput sa ating cu degetul. La un manunchi doar, la 4 fire din cele 5 cate erau in manunchi a inceput sa apara un brum. Clar am descoperit intrarile. Semnal de la arkamis am cules de la boxele spate.
Sper sa fie de ajutor cuiva descrierea mea.
Am gasit pe net o schema a unitatii centrale desi avea acelasi tp de mufe, erau complet diferite fate de xeea xe aveam eu.atasez link ul cu aceasta schema
https://pinoutguide.com/Car-Stereo-Nissan-I...MP_pinout.shtml


29 May 2022, 17:09:
Revin cu pozrIMG_20220528_WA0002.jpeg ( Size: 1.36mb ) Number of downloads: 148

IMG_20220528_WA0002.jpeg ( Size: 1.36mb ) Number of downloads: 148

IMG_20220529_WA0000.jpeg ( Size: 2.06mb ) Number of downloads: 132

IMG_20220529_WA0008.jpeg ( Size: 2.41mb ) Number of downloads: 36

IMG_20220529_WA0010.jpeg ( Size: 2.56mb ) Number of downloads: 31



This post has been edited by Bobolocu Mari: 29 May 2022, 17:09


--------------------
Renault Megane 3 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 30 May 2022, 08:30
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Cateva poze culese de pe net...

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 37k ) Number of downloads: 29
128244988_2_1000x700_difuzoare_bose_renault_fotografii.jpg ( Size: 33.99k ) Number of downloads: 32
renault_bose_3m.jpg ( Size: 61.8k ) Number of downloads: 33
renault_bose_4m.jpg ( Size: 60.22k ) Number of downloads: 25
renault_bose_5m.jpg ( Size: 61.42k ) Number of downloads: 22
renault_bose_6m.jpg ( Size: 65.3k ) Number of downloads: 24
renault_bose_7m.jpg ( Size: 129.64k ) Number of downloads: 28
renault_kadjar_20.jpg ( Size: 409.7k ) Number of downloads: 41
Spare_1.jpg ( Size: 123.56k ) Number of downloads: 39


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 12:44
Dacia