Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

mesaj bord, check child safety device

costas78
post 12 Jun 2022, 21:34
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




ProfiBv, mâine îți atașez capturi și din UCH și din DDCM (modul ușa șofer). Eu am făcut o singura modificare și anume în UCH, la doorlock configuration am modificat în "without" funcția "CHILD_LOCK_CF". In momentul de față eroarea a dispărut și butonul de pe ușă șofer este inutil. Daca ar exista o funcție, care sa anuleze doar ledul roșu ar fi excelent.

This post has been edited by costas78: 12 Jun 2022, 21:41


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 13 Jun 2022, 07:03
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




@ costas78, daca ai modificat doar in UCH functia "CHILD_LOCK_CF" este OK pana la un punct, iar pentru ca ai intrebat de ”o funcție, care sa anuleze doar ledul roșu” iti atasez o captura doar ca info si subliniez ca inainte de a lansa o comanda in orice program de diagnoza trebuie sa se inteleaga cum\ce face si mai ales efectele acesteia (vezi si semnele de exclamare, grija foarte mare la tot ce se scrie in configuratii si mai ales Config DCM position, etc.). Apoi repet: DDT2000 este un program pentru inginerii de dezvoltare Renault, unele lucruri nu se regasesc pe masinile de serie, sunt doar pentru teste, etc...si trebuie avut mare atentie in lucrul cu derivatele acestui program egal ca este ddt4all modul DDT din PyRen (in care dezvoltarorul Shr-lnm a deblocat multe functii) RenOLink (cu unele ”add-on”) sau altele. Iar postul #57 cred ca este un exemplu de ASA NU (de aceea am si intrebat ce s-a tot modificat prin setari) si mult mai trist este cand se recomanda si altora sa procedeze la fel vezi si postul #41, iar la ceea ce am scris in #42 as mai adauga ca atunci cand se da doar ”click-next” intr-un program de diagnoza si se fac modificari fara sa se stie ce s-a facut (evident ca si fara un back-up), efectele acestora si mai ales fara sa se inteleaga cum lucreaza programele atunci ”rezultatele” sunt ”pe masura”, plus ca in capturile atasate ”de-a valma” din #57 se observa ca setarile din DCM nu corespund cu cele din UCH sunt campuri cu No Data, lucruri citite aiurea, s-au trimis comenzi ”Send” (sau ”Write Configuration”) fara sa se verifice ce se citeste si mai ales ce se scrie in toate campurile \functiile corespunde cu ceea ce este pe masina (unele din writting sunt date implicit de fisierul din baza de date), nici interfata nu pare una OK, foarte probabil ca nu s-a tinut cont nici de long frames, etc., etc...plus ca pe masini diferite pot sa fie si configuratii diferite (inclusiv versiuni de soft, valabil si pentru DCM si UCH).
Am punctat toate acestea (chiar daca am lungit putin postul) pentru ca am ajutat din pacate foarte multi colegi sa isi rezolve problemele pe care singuri si le-au creat ex. erori induse, componente care nu functionau conform, calculatoare facute varza, etc., am pierdut mult timp sa le explic si sa ii ajut sa revina la configuratia initiala sa inteleaga ce\cum trebuie procedat si apoi sa faca in siguranta modificarile pe care le doreau in mod conform (am modificat chiar unele fisiere din bazele de date pentru a face asta mai usor), etc...si este mai usor sa se previna (inclusiv printr-o buna intelegere \informare) decat sa se ”repare”, insa tragand linie fiecare procedeaza asa cum stie si doreste.

This post has been edited by Gil26: 13 Jun 2022, 07:07

Attached thumbnail(s)
DCM_ChildLockLed.png ( Size: 103.32k ) Number of downloads: 343
dcm.jpg ( Size: 317.01k ) Number of downloads: 347
led_aprins_tensiune_dubla.jpg ( Size: 157.51k ) Number of downloads: 344


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 13 Jun 2022, 13:38
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




"pentru ca am ajutat din pacate foarte multi colegi sa isi rezolve problemele ...." era si un apropo in aceasta afirmatie ?
Sti bine cat am cautat sa dezactivez senzorul de apa in motorina si asta dupa un update de soft facut la dealer autorizat da ?!
Acum cum sa merg la ei sa schimb UCH-ul cu vreo 1500 minim , cand nu sunt ferm convins ca este asta problema .
Am modificat pe rând babeste, tot ce tine de inchidere .Asta dupa ce am tot tradus din rusa si franceza zeci de pagini de forum...

This post has been edited by ProfiBv: 13 Jun 2022, 15:28


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 13 Jun 2022, 14:29
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Daca asta ai inteles atunci este iar trist, eu am scris destul de clar multi (si din pacate prea multi) colegi (inclusiv de pe alte forumuri) pe care i-am ajutat benevol sa isi rezolve problemele pe care singuri le-au creat din graba neatentie si mai ales neintelegere a programelor de diagnoza, si s-a pierdut mai mult timp sa se ”repare” decat daca se facea bine de la bun inceput. Iar referitor la posturile tale cred ca am fost destul de clar, nu asa se procedeaza in lucrul cu aceste programe si mai ales sa sugerezi si altora asta, vezi postul #41 si apoi #57 (cine doreste poate sa reciteasca cine\ce a scris), iar informatiile se gasesc si in limba romana dar ele trebuie doar bine aplicate, atata tot.
Partea plina a paharului (sau cealalta fata a monedei) este ca ai dorit sa il ajuti pe coleg (chiar daca nici macar tu nu ai rezolvat problema asta iar setarile tale modificate nu cred ca il ajutau oricum, ba din contra) asta este de apreciat si mai ales ca i-ai sugerat sa foloseasca programe dedicate chiar daca derivate (eu i-am scris asta inca de acum mai bine de un an, si sa ”uite” de CarScanner acela), aceste programe sunt intuitive si de un real ajutor (am scris asta de nenumarate ori pe toate forumurile si am oferit foarte multe informatii si detalii despre ele) insa ele trebuie folosite corespunzator \conform, altfel nu ajuta si nici neaparat nu rezolva problema sau problemele (si sper sa fie clar si asta).

PS: iar toate informatiile pe care le-am oferit aici colegului @ costas78 sunt corecte (si pot sa fie utile si altora cu o problema asemanatoare)

This post has been edited by Gil26: 13 Jun 2022, 15:09


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 13 Jun 2022, 17:39
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Din pacate nu pot atasa nimic. Nu ma lasa pagina. Incerc mai tarziu din nou.

Gata am reusit. Mentionez ca in UCH am dezactivat CHILD_LOCK_CF. Initial era "with". Daca activez aici imi apare instantaneu eroarea, "check child safery device"

This post has been edited by costas78: 13 Jun 2022, 19:24

Attached thumbnail(s)
IMG_20220613_152015.jpg ( Size: 104.19k ) Number of downloads: 310
IMG_20220613_150839.jpg ( Size: 105.91k ) Number of downloads: 308


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 13 Jun 2022, 20:06
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Da (ai mai mentionat asta si in postul #61), si acum cu ce te ajuta (inclusiv capturile) .... intrebare.gif nedumerire.gif
(cred ca ai avea doua variante, fie rezolvi corespunzator problema asta, fie faci ”o romaneasca” dezactivand functii pe acolo corect sau nu si las pe cine a mai ”facut asa” sa iti explice, eu ma opresc aici cu asta)

PS: totusi, doar ca obs. in DDCM la Config Child lock led command ai 0-BCM CAN parameter (este si 1-DCM Push state) iar la Config Child lock led feedback ai 1-Activation (iar in UCH si la CHILD_LOCK_CF dar si la SUPERLOCK_CF ai without)....

This post has been edited by Gil26: 13 Jun 2022, 20:22


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 13 Jun 2022, 20:23
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Ai dreptate, dar orice configuratie ai as avea in DCM, UCH-ul nu executa si dispare eroarea atata vreme ce am dezactivat functia din el. Mentionez ca DCM-ul este schimbat cu unul din dezmembrari si asa a venit configurat. Masina de pe care era luat nu avea buton de child lock. Dar, chiar si asa daca modific parametrii in DCM, cum spui tu nu este nici o diferenta pentru UCH, cata vreme aici am dezactivat functia. Cu DCM-ul original aveam totul activat si eroarea aparea doar daca activam si functia aferenta din UCH. Dezactivam CONFIG CHILD LOCK LED COMMAND, disparea functia, se aprindea ledul, dar doar atat (in UCH cu functia activa). Sper sa ma fi facut inteles.

Am observat SUPERLOCK, sincer nu stiu ce face si cum o folosesc.
Am observat si tensiunea de 22.36V in In/Out Status. Eu am acolo 12.63V

This post has been edited by costas78: 13 Jun 2022, 20:35


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 13 Jun 2022, 20:26
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Desigur ca tu stii cel mai bine ce\cum doresti sa faci. BAFTA!

PS: si sa fie foarte-foarte clar: eu NU am "spus" sa modifici ceva!
(iar acum chiar inchei, tot ceea ce am scris ramane valabil, dar se pare ca nu are nici rost si nici sens sa mai ofer ajutor aici cu asta)

This post has been edited by Gil26: 13 Jun 2022, 20:32


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert87
post 23 Dec 2022, 13:29
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 15 November 18




A reusit cineva sa rezolve eroarea? Am aceeasi eroare, exceptand led-ul de pe buton si cheia service+mesajul de pe bord totul functioneaza perfect.


--------------------
Renault Megane 3 2014 GT-line K9K636
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetreAir
post 24 Dec 2022, 17:16
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 3 April 19




QUOTE(Robert87 @ 23 Dec 2022, 13:29)
A reusit  cineva sa rezolve eroarea? Am aceeasi eroare, exceptand led-ul de pe buton si cheia service+mesajul de pe bord totul functioneaza perfect.
*



Verifica mufele de la usile din spate, sa nu aiba contactele oxidate.


--------------------
Megan III 1.4 TCE 130 CP 2010/ KZOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert87
post 9 Jan 2023, 21:14
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 15 November 18




QUOTE(PetreAir @ 24 Dec 2022, 17:16)
Verifica mufele de la usile din spate,  sa nu aiba contactele oxidate.
*



Contactele de la toate usile sunt ok din punct de vedere al coroziunii, grupul de butoane este ok.
La pin-ul aferent ledului de semnal activare protective copil am o tensiune de 6.4V in loc de 12v.
S-a reconfigurat/resetat din CLIP a calculatorul UCH si nu s-a rezolvat nimic, cu exceptia ledului toate functiile pot fi activate/deactivate atat din buton cat si din CLIP.

Urmeaza o intalnire si cu un electronist sa faca o verificare si daca nimic altceva nu functioneaza o sa incercam o "reparative romaneasca" cu adaos de current pentru a corecta tensiunea acelui semnal.



This post has been edited by Robert87: 9 Jan 2023, 21:20


--------------------
Renault Megane 3 2014 GT-line K9K636
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 13 Jan 2023, 11:05
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Aceeasi poveste am patit-o si eu. Am masurat verificat, sapat in online cateva luni si concluzia clara (cel putin in cazul meu) este ca am de a face cu o defectiune interna a UCH-ului. Asa ca am dezactivat functia "child safery device" cu ddt4all si acum culmea, este ca, pe buton se aprinde ledul, dar da comanda numai de blocare geamuri spate nu si inchidere usi. Eroarea a disparut din bord (a devenit memorata si inactiva) si momentan stau asa. Daca sterg eroarea cu Pyren sau alt soft, reapare destul de repede chiar daca am dezactivat functia din calculator.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fakety98
post 2 Feb 2023, 18:40
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 22 December 22




A rezolvat cineva? Și la mine la fel procedează
Ledul de la butonul pentru blocarea ușilor mod copii rămâne stins si se aude un releu lângă sigurante care clincane/incarca.
Va rog ,ajutor! Doar usa șoferului impreuna cu portbagajul se mai pot închide!


--------------------
Renault Megane 3 2010/Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 10:00
Dacia