Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sa-mi iau, sa nu-mi iau...

Napoca
post 6 Feb 2004, 14:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




Salut!

Am nevoie de un sfat: incerc luna asta sa ma hotarasc ce masina sa-mi iau. Prima mea optiune ar fi Megane II Sedan 1.9 Diesel (120CP).

Am aflat de pe acest forum ca hatch-ul se face in Franta, si nu in Turcia. Am mai inteles si ca diferenta e notabila la capitolul calitate...

In plus, nu am putut afla de aici daca calitativ, acest model e reusit si isi merita banii. Multa lume vorbeste despre calitatea mai proasta a finisajelor, inferioara unei masini germane de exemplu (i.e. VW)

Alternativele mele ar fi Skoda Octavia sau ceva VW Passat/Bora 2nd iar diferenta de bani o sparg in Spania 8)

Ce parere aveti?

Nap.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 6 Feb 2004, 15:26
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




pai pe acest forum o sa ai parte de pareri mai putin obiective intrucat toti avem sau suntem fani renault.
Eu la aceeasi problema ca a ta mi-am luat Renault Megane Sedan 1.5 dCi.
Am stat mai multi ani in Franta si cand am vazut ca si acolo se vinde acelasi Sedan ca si in Romania, adica cel facut in Turcia, nu mi-am mai facut niciun fel de problema.
Octavia nu te-as sfatui. Mie mi se pare scumpa pt cat ofera. Arata excelent, e drept dar ... e o masina destul de veche atat ca design cat si ca tehnologie.
Cam asta ar fi parerea mea. smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 6 Feb 2004, 16:54
Post #3


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




megane nici nu se comara cu scoda. daca citesti forumul vw o sa vezi. vw e un pic mai bine finistat (depinde de model) dar pretul nu se justifica.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Napoca
post 9 Feb 2004, 09:17
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




Nu inteleg exact in ce sens nu se pot compara. Megane e superioara sau inferioara?

(Ai putea sa-mi dai adresa forumului VW?)

Cat despre primul reply, e adevarat ca poate multa lume nu intelege de ce am postat intrebarea mea pe un astfel de forum, dar eu am sperat ca poate exista oameni care s-au "fript" cu Renault si nu le e jena sa recunoasca public asta si astfel sa faca un bine si semenilor lor... :wink:

Thanks,
Nap.

This post has been edited by cmandrei: 17 Mar 2006, 15:06


--------------------
Megane II Sedan 1.6 16v Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George
post 9 Feb 2004, 10:34
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 5 December 03
From: Bucuresti




www.vwforum.ro

renault are un raport pret oferta foarte bun. calitatea nu este sub cea de la skoda cub nici o forma. motorul de 1.9 este suficient de puternic pt a nu avea nici o problema cu majoritatea masinilor si consuma si f putin.

iti recomand cu caldura modelul mai sus mentionat


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 9 Feb 2004, 13:34
Post #6


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




eu personal sunt denumit familia renault. taicamui are scenic rx4, mama are megane2 si eu am clio. chiar daca fiecare a mai avut problemele lui sunt niste masini bune care fac toti banii. nu dai mai mult pe faptul ca e skoda sau vw. am avut si un vw diesel la care s-a facut praf motorul o data si o data turbina. nu zic ca vw sunt proaste dar un vw sa facut praf si 3 renault nu. cu masina trebuie sa te poti misca nu sa o ti in service ca nu mai merge deloc.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Napoca
post 9 Feb 2004, 16:25
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




Multumesc pentru raspunsuri. Acum ramane doar sa imi iau inima in dinti si sa ma duc pana la dealer. Mi-am cam luat gandul de la VW dupa ce am vazut preturile la noul Golf 5. Pur si simplu nu pot sa cred ca o diferenta de 25% la pret are acoperire in calitate si fiabilitate.

Multumesc pentru timpul d-voastra.

Nap.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 10 Feb 2004, 11:18
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




eram sigur ca o sa te lamuresti singur de dilema! smile.gif
Felicitari pentru alegere si bafta la dealer!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Napoca
post 11 Feb 2004, 09:43
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




Pentru ca nu am mai facut niciodata trebusoara asta, am descoperit ca mi-ar prinde bine niste sfaturi practice pt vizita mea la dealer. De genul: la ce sa fiu atent, ce sa intreb, ce sa cer, ce sa nu accept etc...

Ma poate ajuta cineva? :?:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 11 Feb 2004, 13:37
Post #10


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




pai spune la ce te`ai gandit, ce model/typ si iti spunem

This post has been edited by cmandrei: 17 Mar 2006, 15:06


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Napoca
post 11 Feb 2004, 13:46
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




Cum am si spus in primul post, m-am oprit la Megane II 1.9 dci (120CP).
M-ar bucura orice sfaturi legate de acest model in particular, dar eu initial ma refeream la sfaturi generale legate de achizitie in general (adica unde dealer-ul incearca sa te 'intzepe'...Nu stiu daca e cazul, dar cum m-am nascut in Romania, pun intotdeauna raul inainte :roll: ).

S-auzim de bine...

Nap.

This post has been edited by cmandrei: 17 Mar 2006, 15:06


--------------------
Megane II Sedan 1.6 16v Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 11 Feb 2004, 14:26
Post #12


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




k. priceput, in general dealeri nu pot sa te prosteasca, sau mult mai putin la renault, unde iei ce vrei si nu ce ti se baga pe gat la pachet...ca la pe`jo

conteaza totusi de la ce dealer o iei, pentru ca uneori incearca sa iti dea ceva ce are pe stoc, desi la asta nu prea este cazul..

parerea mea:
1.fa o lista de utilitati std + optionale pe site la renault si alege la optiuni numai ce iti este cu adevarat folositor, si nu ce se "recomanda" la fel si vopseaua
2. vezi ca acum este reducere mare la laguna 2 si iesi cam la aceasi bani cu m2 sed priv
3. uita`te in gama de anvelope si cere sa vina incaltata cu ce este mai bun
4. ia`l d`o aripa pe dealer cu catalogul in mana si alege culoarea pe viu, sa iti arate dupa numele din catalog cum arata masina in realitate(sunt in parcul cald cele ce sunt in pregatirea de livrare) iar daca nu este f`o culoare te mai duci pana o vezi masina live sii nu in poze
5. alege jante Alu model Fr 6 spite simple cum este pe HB si nu cele cu 5 spite triple model sedan ca sunt mai slabe
6.cere`i sa iti arate cum sunt covorasele de cauciuc pentru ca default sunt din mocheta si comanda`le odata cu masina cand o iei sa le ai si sa nu le faci praf pe mochetute(jegul de la noi)
7. iti recomand cu deosebita caldura sa iei aparatori de noroi sunt finute si protejeaza mult 2 500 000 toate 4
8. cere ca rezerva sa fie tot JALU (platesti in plus f`o 4 milioane)
9. iti recomand cu caldura xeoanele si eventual esp
10.sa fii sanatos si sa te vedem cu ea la intalnire


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 11 Feb 2004, 15:45
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




O singura adaugire referitoare la culoare.
Mai intai tb sa te hotarasti ce ambianta vrei: Privilege sau Authentique.
Apoi incearca sa vezi ce culoare ti-ar place asortata pentru ambianta respectiva.
Vezi ca cele 2 tipuri de ambiante au elemente diferentiate in ceea ce priveste designul exterior.
Ca o sinteza:
Authentique: oglinzi laterale si manere usi negre, jante tabla 15", tapiterie extila culoare carbon inchis
Privilege: oglinzi laterale si manere usi in culoarea caroseriei, jante aluminiu 16" (alea stelate de care zicea mbz ca-s mai slabe), tapiterie mixta textil/piele culoare bej deschis.
Neaparat la dealer sa ceri sa ti se arate toate aceste elemente si sa incerci sa vezi o culoare pe ambele tipuri de ambiente.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Napoca
post 11 Feb 2004, 16:50
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




Multzam o tona pt sfaturi! Bine ca m-am gandit sa intru pe forum sa intreb...

Un mic amanunt. Pe site la Reno, Megan II Sedan de 1.9 nu este decat in variante Privilege. E vechi site-ul sau asta e realitatea?

De unde se pot lua aparatorile alea de noroi?

Ce parere aveti de jante de Al de 17''? Ei zic ca sunt doar 45 euro...

Nap.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 11 Feb 2004, 17:31
Post #15


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




QUOTE
Multzam o tona pt sfaturi! Bine ca m-am gandit sa intru pe forum sa intreb...

Un mic amanunt. Pe site la Reno, Megan II Sedan de 1.9 nu este decat in variante Privilege. E vechi site-ul sau asta e realitatea?

asa este
QUOTE
De unde se pot lua aparatorile alea de noroi?

chiar de la dealer cu comanda

QUOTE
Ce parere aveti de jante de Al de 17''? Ei zic ca sunt doar 45 euro...  
Nap.

merg, dar scade talonul si la gropile noastre....te risti?, iar diferenta este de 45 de la JALU 16 la JALU 17


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Napoca
post 13 Feb 2004, 13:20
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




Acum m-a lovit alta problema de cand am realizat ca diferenta intre 1.9.dci si 1.6 16v e de aproape 3000 euro! (la aceleasi dotari - privilege) De banii astia imi cumpar benzina de 150.000-200.000km! Aveti ceva argumente solide care sa justifice investitia asta in diesel?

P.S.

Rog intelegere...sunt la prima ... :oops:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 13 Feb 2004, 14:46
Post #17


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




io sunt tractorist(diesel) dar justificarea unuia in defavoarea altuia este strict economica, nemai existand prea multe atuuri nici pentru unul nici pentru celalalt care sa incline amenintator balanta.

mai pe scurt:
1. daca faci sub 20 000 km pe an nici sa nu te gandesti la diesel, bani aruncati...
2. daca faci intre 21 000 si 34 000 pe an te poti gandi eventual si la un diesel ieftin(mai ieftin la achizitie) de oras
3.Daca faci mai mult de 35 000 / an dieselul trebuie sa fie prima optiune din 2
4.daca faci peste 40 000 pe an nu mai cauta benzinar

acum io totusi ma mir ca este atat de mare diferenta, dar daca te incadrezi in parcursul anual pentru un diesel incerca totusi un 1.5 dCi pentru ca diferenta este mult mai mica, si 1.5 nu este deloc mic(zic eu)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 13 Feb 2004, 18:55
Post #18


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




roadrunner aseara mi-a spus preturile la niste consumabile pt motorina.
filtru de motorina - 3 milioane.
asigurarea la un 1,9 pe persoana fizica era parca 2,9 milioane.

cine vrea diesel sa se astepte si la multe alte costuri de intretinere.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 14 Feb 2004, 09:49
Post #19


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




poate ca le cumpara de la galeriile roquefort....
de unde pana mea preturile astea?
si pana la urma ce filtru este ala mai scump ca un schim de ulei...io zic ca sunt exagerate....
dati`mi mie o lista de consumabile si codul lor si va dau eu pret de pret si nu piese facute in ferentari in garaj ci de la mama lor...
pe bune...zau asa.... wink.gif

This post has been edited by cmandrei: 17 Mar 2006, 15:06


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Napoca
post 16 Feb 2004, 11:02
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




@MBZ

In mod clar nu o sa depasesc 20.000km / an. La cat concediu am pe an, imi este imposibil sa fac mai multi. Am calculat ca la consumurile afisate de ei, pt 100.000km facuti cu benzina platesc mai mult doar cu 1500 euro.
Ceea ce spune multe despre cat de mult trebuie sa mergi cu un diesel ca sa-l rentabilizezi. Asa ca am ajuns cam la aceeasi concluzie ca si tine...

Mai ramane sa va intreb doar daca 1.6 16v este un motor suficient de puternic pentru masina asta. E listat cu 115CP la 6000 rot /min ceea ce putin probabil sa se intample in realitate...Deci daca consideram un regim normal (cuminte) de exploatare de max 3500-4000 de ture, puterea motorului ar fi cam pe la 70 CP? (S-ar putea ca virgula calculul meu sa fie gresit, dar astept comentarii, oricum...)

Thanks again,
Nap.

This post has been edited by cmandrei: 17 Mar 2006, 15:07


--------------------
Megane II Sedan 1.6 16v Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George
post 16 Feb 2004, 12:21
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 5 December 03
From: Bucuresti




pai atunci cei ce au supernove si nu au depasit 3500 de ture merg in mod constant cu 40 cp!??!!??!?

omule, puterea maxima a motorului nu este cea care muta / misca masina din loc, aceasta actiune o rezolva cuplul.

oricum 115 cp sunt super si arhisuficienti asigurand un sprint pana la 100km/h in 10.8 sec


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Napoca
post 16 Feb 2004, 12:24
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




QUOTE

omule, puterea maxima a motorului nu este cea care muta / misca masina din loc, aceasta actiune o rezolva cuplul.  


OK, atunci in acest caz un cuplu de 150 Nm la 3700 rot e suficient comparativ cu cel de la diesel care e dublu(!) : 300 la 2000 rot/min. ?

(Recunosc ca nu cunosc in detaliu procesele fizico-mecanice, de aceea rog intelegere :roll: )

Nap.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Napoca
post 19 Feb 2004, 15:29
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




QUOTE


5. alege jante Alu model Fr 6 spite simple cum este pe HB si nu cele cu 5 spite triple model sedan ca sunt mai slabe  
6.cere`i sa iti arate cum sunt covorasele de cauciuc pentru ca default sunt din mocheta si comanda`le odata cu masina cand o iei sa le ai si sa nu le faci praf pe mochetute(jegul de la noi)
7. iti recomand cu deosebita caldura sa iei aparatori de noroi sunt finute si protejeaza mult 2 500 000 toate 4
8. cere ca rezerva sa fie tot JALU (platesti in plus f`o 4 milioane)


Am fost azi la dealer si am ales bestia (Meg II 1.6 Sedan ). Dar cand am intrebat daca pot sa imi aleg jentile de la hatch back mi-a zis ca nu se poate ca asa vine masina din fabrica. La fel mi-a zis cand am intrebat daca pot primi roata de rezerva de AL, nu din tabla. Cat despre aparatori au zis ca le au loco si mi le pun pe loc (idem pt covorase)

Ce ziceti de astea? Sa ma duc sa-mi cer drepturile?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 19 Feb 2004, 15:43
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




eu am exact modelul asta doar ca motorul e de 1.5 dCi
jentile sunt cele standard si nu se pot schimba cu cele de la HB iar roata de rezerva si mie mi-a venit de tabla. Nu stiu daca puteam sa cer de JALU. Nu mi-a trecut prin cap dar ca sa fiu sincer nu prea vad ce sa fac cu ea de JALU. Oricum o folosesc doar sa ma duc sa rezolv pana, nu mai mult.
Vezi ca daca ai sistemul de verificare a presiunui in pneuri, nu ti se monteaza senzor si pe roata de rezerva. Dar nici asta nu e o problema intrucat ti se va indica pe ecran lipsa senzorului pe roata respectiva.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Napoca
post 19 Feb 2004, 16:12
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




Multumesc de informatie...Nu, nu am senzor de presiune (nu cred ca e vital...)

Dar ma intereseaza daca pot sa le cer un anumit tip de anvelope...un coleg care a postat in acest thread spunea ca da...any comments?

Nap.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 19 Feb 2004, 16:19
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




La anumite configuratii poti avea ca optiuni anumite tipuri de jenti superioare.
Spre ex., un Sedan Pack Authentique are in lista de optiuni jenti din aluminiu de 16".
La Confort Privilege insa, ai deja ca standard jentile de 16" format Reinstella parca se cheama. Din pacate, nu ai posibilitatea sa le schimbi cu alt format de 16" si nici cu altele de 17".
Asta este ce stiu eu si ce mi s-a spus la dealer cand mi s-au prezentat nivelurile de echipare.
Poate ca lucrurile stau altfel sau s-au mai schimbat intre timp. E bine ca ai intrebat.
In alta ordine de idei, la gropile noastre si cu cauciucuri 205/55 cred ca se cam "fut" jentile din aluminiu indiferent de forma lor.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 19 Feb 2004, 16:23
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




Uite la un Sedan Confort Privilege 1.9 dCi ai standard jante din aluminiu de 16" si ai pe lista de optionale jante din aluminiu de 17".
Nu ti-au dat cei de la Renault un pliant ca sa vezi toate nivelele de echipare cum pot fi combinate cu motorizarea si tipul de confort?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 21 Feb 2004, 19:27
Post #28


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




QUOTE

In alta ordine de idei, la gropile noastre si cu cauciucuri 205/55 cred ca se cam \"y\" jentile din aluminiu indiferent de forma lor.


Stai linistit ... balonul de 55 cu 205 e mai mult decit suficient. Am masina de 7 luni si am luat destule gropi in timpu' asta... Jentile nu le-am atins ...Chiar ma bate gindu' sa-mi iau niste jenti pe 17 " la vara ...dar mai vedem !!!


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 22 Feb 2004, 22:08
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Napoca, esti din Cluj? Da-mi o adresa de mail sa-ti povestesc experientele mele cu unicul nostru dealer/service Renault. Este si asta un argument pro/contra la alegerea masinii: promptitudinea, calitatea serviciilor dupa ce ai cumparat bunul.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Napoca
post 24 Feb 2004, 15:46
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




Stie cineva care e codul covoraselor pt Megane II Sedan? Ca am intrebat la dealer si ei nu il stiu! :roll: M-au trimis pe site, dar acolo doar listeaza toate accesoriile, fara sa spuna pretul sau vreun cod!

Multumesc,
Nap.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:25
Dacia