Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Evaluare Megane Sedan, Care este pretul corect?

floricelu71
post 24 Mar 2015, 10:59
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 22 June 10
From: Bucuresti




Salutare,

Am o mare dilema in ce priveste stabilirea pretului corect pentru vanzarea masinii mele,

Megane II Sedan 1,9Dci, 131 cp, din 2008 echiparea Privilege, care are 140.000 km, taxa platita, masina a avut PDG la care am renuntat acum un an, asadar are arcuri+ amortizoare KYB noi), am schimbat kitul de ambreiaj acum o luna, trenul de rulare + bucsi+ tampoane, bucsa caseta directie, distributie schimbate in 2014.

Practic masina se misca ca atunci cand era noua. Nu a avut nicodata probleme de niciun fel.

Are in plus un Player Sony cu Bluetooth si CD si USB, un set de roti pe 15" cu cauciucuri de iarna Dunlop, roti de vara pe 16" din aliaj cu cauciucuri noi Dunlop, stergatoare Bosch noi noute, amortizoare portbagaj noi, si alte imbunatatiri (Xenon AM, aparatori noroi, faruri polishate, ventilatoare si brate stergatoare curatate si greasate, samd).

Masina are Casco si vanzatorul va primi masina cu dosar deschis pentru revopsirea elementelor care au zgarieturi ( inerente in Bucuresti mai ales cand ai parcarea de servici intr-un Mall.

Ma gandesc sa o vand doar pentru ca imi doresc o masina mai mare (Laguna) dar nici nu vreau sa o dau degeaba in conditiile in care cumparatorul primeste o masina la care face doar revizii vreo 3 ani.

Stiu ca in RO, Renault nu este cea mai apreciata marca, eu insumi cand am luat-o am avut ceva reticente, dar avand prieteni mecanici la Serus, am zis sa risc.
Dupa 5 ani de Megane, pot sa spun ca este o masina mai buna decat renumele. Intre timp am mai testat nemtoaice, japoneze si nu m-au dat pe spate, mai ales dupa ce am coborat-o de pe PDG.

Eu ma gandesc la un 5500 eur cu toate aditionalele sau 5000 eur fara player si rotile de iarna desi masina face mai mult.

Ceva pareri pertinente?

Multumesc,

This post has been edited by floricelu71: 24 Mar 2015, 11:00


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/1.9DCi/Privilege - B 73 UWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypry Brasov
post 24 Mar 2015, 11:04
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 725
Joined: 4 January 13




Eu zic ca 5000 de euro este un pret bun...


--------------------
DACIA Duster 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 24 Mar 2015, 11:24
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




Initial voiam sa imi iau M2 hatch insa pur si simplu nu am gasit nici una cat de cat "curata".
Un singur hatch era OK cu cca 80k km si cerea cca 4700 euro din 2008.
Altul cu 1.9 cerea cca 4200 si n am apucat nici macar sa o vizionez ca a dat o.

Sincer, nu cred ca vei obtine 5000 niciodata, chiar dc e perfecta, toate cele schimbate etc. Omu' o sa ti o bage pe aia ca mai bine pune 500 si isi ia M3 (bineinteles ca M3 urile de 5500 sunt niste cazaturi).

Masina ta face 5000 insa dc vrei sa obtii acesti bani s-ar putea sa astepti mult prea mult.

Din pacate piata SH de reno e super buna pt comparator si un pic mai putin buna pt vanzator.


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 24 Mar 2015, 14:44
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




De curiozitate,ce arcuri sport ai pus?


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 24 Mar 2015, 15:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




poti incerca buy back la renault daca are istoric la ei, a dat cineva un megan 2 1.6 benzina din 2007 cu 54 000 km i au dat 4500 euro la renault neamt


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
floricelu71
post 25 Mar 2015, 14:57
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 22 June 10
From: Bucuresti




Pentru Catalinmodena,

Nu sunt arcuri sport, sunt arcurile standard pentru modelul fara PDG facute de de KYB (Kayaba).
Nu am vrut sa sufar prea tare la confort.

Dar comportamentul s-a imbunatatit in proportie de 50%.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/1.9DCi/Privilege - B 73 UWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 17:42
Dacia