Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ajutor Accident stupid, Femeie recalcitranta

alex_titu
post 28 Jan 2010, 15:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 26 March 09




Azi m-am trezit cu o chemare la politie. Asa am aflat ca pe 10 decembrie sau intamplat urmatoarele:
eram la semafor si probabil din neatentie (masina a scapat la vale desi eu fiind nervos din alte cauze nu mi-am dat seama daca masina mea a intrat in a ei sau invers) am lovit masina din fata , masina mea nu are nimic masina ei are o zgarietura infirma pe bara . Ea a iesit din masina si ma agresat verbal asa ca eu m-am urcat in masina si am plecat vazand ca femeia ma injura si ca nu sunt daune.
Ea insa sa dus la politie si a declarat ca am lovit-o si am fugit.
Politistul a scris la daune zgarietura superficiala bara.
Cum pot sa rezolv ? Deoarece nu mi se pare corect asa ceva sunt disperat ca femeia a putut sa faca asa ceva si nu vreau sa raman fara permis pentru o situatie asa absurda. Ajutor


--------------------
Dacia Solenza 2004/scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 28 Jan 2010, 15:23
Post #2


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




ai pus-o ..iti ia permisul ca ai plecat de la locul accidentului smile.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 28 Jan 2010, 15:25
Post #3


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




cu ce martori ? daca masina lui nare nici o lovitura ? .
E cuvantu lui inpotriva cuvantului ei.
poate femeia a dat in ceva cand parca wink.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 28 Jan 2010, 15:31
Post #4


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




eram IRONICK tongue.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 28 Jan 2010, 15:34
Post #5


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(alex_titu @ 28 Jan 2010, 16:09)
masina ei are o zgarietura infirma pe bara
*


biggrin.gif


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_titu
post 28 Jan 2010, 15:34
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 26 March 09




@hellcat ...
zgarietura superficiala tongue.gif

Femeia e instarita masina scumpa , probabil poate sa isi ia si martori si ce mai vrea ea. In masina ei insa erau doar copii.
Ea are 40 de ani eu am 20 de ani nu puteam nici sa o reclam la politie pentru agresare verbala dar nici sa stau sa ma umileasca pentru o chestie care e foarte infirma.

This post has been edited by alex_titu: 28 Jan 2010, 15:36


--------------------
Dacia Solenza 2004/scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georgias
post 28 Jan 2010, 15:47
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 28 January 10




Text extras din: Ordonanta de urgenta nr. 195/2002(r1) - privind circulatia pe drumurile publice
Art. 79. - (1) Conducatorii de vehicule implicati într-un accident de circulatie în urma caruia au rezultat numai avarierea vehiculelor si/sau alte pagube materiale sunt obligati:
a. sa scoata imediat vehiculele în afara partii carosabile ori, daca starea vehiculelor nu permite acest lucru, sa le deplaseze cât mai aproape de bordura sau acostament, semnalizându-le prezenta;
b. sa se prezinte la unitatea de politie competenta pe raza careia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Se excepteaza de la obligatiile prevazute la alin. (1) lit. b.:
a. conducatorii vehiculelor care încheie o constatare amiabila de accident, în conditiile legii;
b. conducatorul de vehicul care detine o asigurare facultativa de avarii auto, iar accidentul de circulatie a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul.
art. 100 al. (3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
.................... g. neprezentarea la unitatea de politie competenta pe raza careia s-a produs un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 79 alin. (2).

Oricum, daca nu are martori fa contestatie la procesul verbal. Asta daca masina ta nu are nimic si nu ai dat declaratie la politie ca ai fost tu...


--------------------
Daewoo Matiz 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 28 Jan 2010, 15:51
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Errare humanum est, sed perseverare diabolicum. Pai nu ti-a atras atentia hellcat ca o zgarietura poate fi infima si nu infirma?
On-topic: daca nu ai nici un semn la masina, ia-l pe NU in brate, cum te-a sfatuit si C@talin. Nu te invat la rele, dar daca zici ca persoana respectiva era pusa pe scandal, asa merita.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 28 Jan 2010, 15:53
Post #9


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




deci pucntul b ) nu prea te lasa sa te folosesti de rca-ul celui care te-a lovit si in caz ca numai masina ta e avariata... asta in cazul in care ai CASCO

e asa sau nu e asa?

This post has been edited by UXE: 28 Jan 2010, 15:53


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_titu
post 28 Jan 2010, 15:55
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 26 March 09




Da dar e posibilitatea sa fi avut martori cand femeia discuta cu mine si sa iasa urat nu ?


--------------------
Dacia Solenza 2004/scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cocojambo
post 28 Jan 2010, 16:00
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 795
Joined: 4 May 06
From: Bucuresti




Si ce? tu nu poti sa ai martori ca nu?

Daca nu ai nimic pe masina... ura si la gara!


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5dci 2006 - B-86-...
-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georgias
post 28 Jan 2010, 16:00
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 28 January 10




QUOTE(UXE @ 28 Jan 2010, 15:53)
deci pucntul b )  nu prea te lasa sa te folosesti de rca-ul celui care te-a lovit  si in caz ca numai masina ta e avariata...    asta in cazul in care ai CASCO

e asa sau nu e asa?
*


Nu... daca tu ai produs accidentul si ai asigurare Casco, iar masina celalata nu are avarii ... te duci direct la casco... nu trebuie sa mai mergi la politie... daca ai doar RCA trebuie sa mergi in termen de 24 de ore la Politie.


--------------------
Daewoo Matiz 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_titu
post 28 Jan 2010, 16:01
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 26 March 09




Pai martori pentru ce daca eu declar ca nu stiu nimic despre accident ca nu am fost nu am facut ?


--------------------
Dacia Solenza 2004/scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georgias
post 28 Jan 2010, 16:01
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 28 January 10




Tu ce ai declarat la Politie?


--------------------
Daewoo Matiz 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 28 Jan 2010, 16:05
Post #15


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




nu cred ca a declarat nimik... ca de asta e chemat tongue.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_titu
post 28 Jan 2010, 16:06
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 26 March 09




Nu am declarat nimic am fost la politist si mi-a citit plangerea primita si a zis sa vin maine sa dau declaratie.


--------------------
Dacia Solenza 2004/scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_titu
post 28 Jan 2010, 16:41
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 26 March 09




Si eu daca neg tot sau spun ca imi amintesc de nebuna aia... a facut un circ monstru in strada ca nu am lasat-o sa intre in fata mea in trafic, a oprit masina in mijlocul drumului si m-a facut in tot felul... etc... acum cred ca se razbuna... eu nu am nimic la masina... Ce se intampla mai departe? Ce face polititstu ?


--------------------
Dacia Solenza 2004/scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 28 Jan 2010, 16:45
Post #18


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




de obicei politistu se prinde care minte si care nu smile.gif vad cazuri d-astea in fiecare zi

ma dar pana la urma ai lovit-o sau nu???

This post has been edited by UXE: 28 Jan 2010, 16:49


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georgias
post 28 Jan 2010, 16:48
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 28 January 10




In cazul tau ca nu esti vinovat nu te sanctioneaza... pana la urma tu nu ai nimic la masina... iar in cazul ei... claseaza plangerea...ceva de genu...


--------------------
Daewoo Matiz 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 28 Jan 2010, 16:59
Post #20


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




poti sa ii spui politistului ca iti amintesti de femeie si de faptul ca era foarte agresiva, dar atat... daca poate sa demonstreze ca cele 2 masini au fost implicate intr-o tamponare sa o faca, daca nu sa nu iti mai piarda timpul.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evil_2009
post 28 Jan 2010, 17:16
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 20 June 09
From: BUCURESTI




dute acolo si spune-i politistului ca ea a scapat masina in spate , asta daca era deal , daca erati la vale consulta un avocat sad.gif


--------------------
dacia solenza 1.9 d + logan 1.5 dci europa / laureat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_titu
post 28 Jan 2010, 17:28
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 26 March 09




ma nu era nici vale nici deal era drept , am facut azi o proba in locul ala si masina nu o ia nici la vale nici la deal deci nu imi explic cum s-a intamplat atunci.
De lovit am lovit-o sau ma lovit nu stiu.
Ea mi-a zis : "Nenorocitule te omor daca mi-ai facut ceva la masina tu sti cat a costat masina asta ? Vino dupa mine ACUM!!!."
Daca scriu asta in declaratie cantareste sau nu o sa o ia politistul ca pe o amenintare adevarata ?


--------------------
Dacia Solenza 2004/scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 28 Jan 2010, 18:02
Post #23


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Deocamdata discutia nu se "aseaza" pe tema Asigurari si Daune Auto dar mai asteptam, cu conditia sa n-o dati in balarii cu declaratiile mincinoase. Atentie!!!

Derulare:
- Ai lovit/atins din spate o masina cu o doamna la volan. Posibil, de asemenea, ca masina respectiva sa fi scapat spre inapoi;
- Ai coborat din masina pentru a constata pagubele;
- Doamna a devenit foarte agresiva verbal (firesc dealtfel) si a spus in final cele de mai sus;

Intrebare (vreau raspuns obiectiv):
- Tu ce i-ai spus?
- Ai facut in discutie oferta de a va prezenta la asigurator si a rezolva amiabil?
- Ce atitudine ai avut, dupa parerea ta? "Imi pare rau, haideti s-o rezolvam!?" sau "Ce vrei cucoana!? Nici nu se vede nimic!"?
- Acolo, la fata locului, ai vazut acea zgarietura superficiala? Este ea suficient de superficiala pentru a nu parea fi facuta cu ocazia acestui incident? Din cunostintele tale, e de natura a fi rezolvata ~50% cu un polish?
- Dupa invitatia de a o urma acum, ce s-a mai intamplat?
- Important! Discutia s-a derulat cu masinile in mijlocul intersectiei sau ati scos pe margine masinile ... etc?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 28 Jan 2010, 18:36
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




e posibil sa va confrunte politistul si sa va paseze la asigurari;
oricum daca tot nu aveai avarii, plecai si te duceai la politie, pana in cele 24 de ore si aia era. zici ca a venit cu gura mare, tu cum veneai daca te lovea cineva din spate, si aveai si o masina pt care numai tu stii cat ai tras ca sa ti-o iei?
oricum, e bine ca exista si barbati adevarati pe lumea asta care suporta consecintele faptelor lor si sunt niste domni adevarati.

This post has been edited by Marian66: 28 Jan 2010, 20:48


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_titu
post 28 Jan 2010, 18:49
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 26 March 09




QUOTE(adi_ar @ 28 Jan 2010, 18:02)
Deocamdata discutia nu se "aseaza" pe tema Asigurari si Daune Auto dar mai asteptam, cu conditia sa n-o dati in balarii cu declaratiile mincinoase. Atentie!!!

Derulare:
- Ai lovit/atins din spate o masina cu o doamna la volan. Posibil, de asemenea, ca masina respectiva sa fi scapat spre inapoi;
- Ai coborat din masina pentru a constata pagubele;
- Doamna a devenit foarte agresiva verbal (firesc dealtfel) si a spus in final cele de mai sus;

Intrebare (vreau raspuns obiectiv):
- Tu ce i-ai spus?
- Ai facut in discutie oferta de a va prezenta la asigurator si a rezolva amiabil?
- Ce atitudine ai avut, dupa parerea ta? "Imi pare rau, haideti s-o rezolvam!?" sau "Ce vrei cucoana!? Nici nu se vede nimic!"?
- Acolo, la fata locului, ai vazut acea zgarietura superficiala? Este ea suficient de superficiala pentru a nu parea fi facuta cu ocazia acestui incident? Din cunostintele tale, e de natura a fi rezolvata ~50% cu un polish?
- Dupa invitatia de a o urma acum, ce s-a mai intamplat?
- Important! Discutia s-a derulat cu masinile in mijlocul intersectiei sau ati scos pe margine masinile ... etc?
*



- Tu ce i-ai spus?
"Nu cred ca v-am lovit eu" Apoi a continuat cu agresiunea verbala

- Ai facut in discutie oferta de a va prezenta la asigurator si a rezolva amiabil?

Nu m-a dus capul pe moment sa ii propun asta ma tot gandeam cum s-a intamplat asta si eram si naucit de aversiunea ei.

- Ce atitudine ai avut, dupa parerea ta? "Imi pare rau, haideti s-o rezolvam!?" sau "Ce vrei cucoana!? Nici nu se vede nimic!"?

La un moment dat am cedat si i-am spus "Doamna nu aveti nimic la masina". A taiat scurt "Nu ma intereseaza vi dupa mine". (nespecificand locatia decat ulterior ca vrea sa mergem la politie"

- Acolo, la fata locului, ai vazut acea zgarietura superficiala? Este ea suficient de superficiala pentru a nu parea fi facuta cu ocazia acestui incident? Din cunostintele tale, e de natura a fi rezolvata ~50% cu un polish?

La fata locului nu am observat absolut nici o dauna.
Nu am vazut dauna dar avand in vedere ca politistul a trecut ca dauna "Zgarietura bara superficiala" am banuit ca ar fi disparut cu polish sigur. Daca intradevar zgarietura este provocata de masina mea ea trebuie sa fie una dreapta orizontala sau verticala.


- Dupa invitatia de a o urma acum, ce s-a mai intamplat?

Am urcat in masina se facuse verde la semafor am intors masina deoarece blocul meu era chiar peste drum , am parcat si am urcat in casa.

- Important! Discutia s-a derulat cu masinile in mijlocul intersectiei sau ati scos pe margine masinile ... etc?


Discutia sa derulat cu masinile in mijlocul intersectiei.

This post has been edited by alex_titu: 28 Jan 2010, 18:52


--------------------
Dacia Solenza 2004/scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 28 Jan 2010, 19:54
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




Eu sunt de parere ca nu poti spune ca nu o cunosti pe "cucoana", deoarece ea stie ce culoare are masina, poate chiar ce model. IN fata politistului va parea ca tu minti.

Eu sustin afirmatia lu rtBK, spune ca nu ai lasat-o sa se bage in fata...si acum se razbuna.

Daca nu ai nici o urma pe masina nu vad cum ar putea ea sa demonstreze ca ai lovit-o.


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evil_2009
post 28 Jan 2010, 22:46
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 20 June 09
From: BUCURESTI




nu are cum sa spuna ca nu la lasat-o sa se bage in fata si ca ia franat intentionat , daca ii spune asta il ia cu pastrarea distantei corespunzatoare si cade vinovat , cel mai bine ii spui ca ea a scapat masina la vale....si ca tia cerut bani sa numai mergeti la politie


--------------------
dacia solenza 1.9 d + logan 1.5 dci europa / laureat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 28 Jan 2010, 23:59
Post #28


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Daca este pe sfaturi, dupa cele spuse de tine si in favoarea ta, eu vad lucrurile asa:
Ai oprit la stop iar la un moment dat, fara sa fi simtit lovitura sau sa fi apreciat ca te-ai apropiat prea mult de masina din fata, te-ai trezit cu doamna reprosandu-ti ca ai lovit-o din spate.
Discutia a degenerat, doamna spunandu-ti ca "te omoara daca i-ai stricat masina, subliniind ca este foarte scumpa" desi nu ai observat urme ale unei lovituri pe niciuna din masini, iar apoi invitandu-te categoric s-o urmezi imediat, fara sa precizeze destinatia.
Atunci cand ai incercat sa-i explici ca nu ai lovit-o, a continuat reprosurile pe un ton ridicat iar cand i-ai spus ca nu se vede nimic la masina, ti-a raspuns ca nu o intereseaza si sa o urmezi imediat.
Cum discutia avea loc in mijlocul strazii, in trafic, ai intors in directia domiciliului (sper ca nu era interzis) si ai parcat masina iar doamna a demarat in drumul dansei, parasind in aceeasi masura locul altercatiei, fara a mai reveni.
Deoarece doamna nu a pus problema asigurarii, respectiv nu a adus in discutie prezentarea la politie pentru constatare, ci ti-a adus doar injurii pe ton ridicat si facand doar o invitatie neclara de a o urma imediat, ai considerat ca a fost vorba de o descarcare nervoasa trecatoare, la gandul ca i-a fost deteriorata masina si nu ai considerat ca poate fi cazul de constatari ulterioare pentru daune inexistente, fapt pentru care nu te-ai prezentat la Politie, neavand nimic de declarat si neluand in serios amenintarile doamnei.

Acum, daca asa a fost sau nu, nu am de unde sa stiu, eu asta am inteles.

Ideea ar fi ca nu cred ca este indicat sa negi incidentul, nu poti invoca prea multe scuze pentru neprezentare iar faptul ca ti-a adus la cunostinta situatia si te-a chemat a doua zi pentru declaratii suna a: "Asta este, plangerea trebuie verificata, gandeste-te bine ce spui!". Deci politistul cred ca stie destul de limpede ce si cum cu doamna.
La urma urmei, ce poate sa ti se intample? La mijloc este vorba de o zgarietura superficiala, daca asa s-a constatat, care putea proveni de oriunde. Daca era vorba de o vatamare cat de marunta, era altceva.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_titu
post 29 Jan 2010, 00:20
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 26 March 09




Multumesc foarte mult tuturor in special lui adi_ar , am ajuns si eu la concluzia ca nu este cazul sa mint pentru ca adevarul este cat se poate in favoarea mea.
Acum sper sa inteleaga si politistul cu cine are de a face...
Ma duc maine dimineata la 11 urati-mi succes smile.gif.


--------------------
Dacia Solenza 2004/scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 29 Jan 2010, 11:53
Post #30


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




asteptam deznodamantul ...


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 09:16
Dacia