Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Martor problema electrica

i0nnnut
post 15 Dec 2020, 16:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 15 December 20




Va salut!
Detin un Clio 3 1.5 dCI 2007
Incepand de ieri, in bordul masinii se tot aprinde acel martor (sta aprins) care seamana cu o rezistenta/spirala si din ce am citit acesta ar indica o problema electrica, pe langa acesta se aprinde si "cheia" service.
A mai aparut si in trecut, foarte rar si cam de aproximativ de 2 luni nu l-am mai vazut aprins.
Problema este ca mi se aprinde in mers, de regula cand dau de o panta, fie ea si mica si fiind in treapta a 5- a ii scad turatiile fiind nevoit sa o fortez cu a 4a ca sa pot trece panta. Pana in 3000 de ture se comporta normal pe drum drept, doar ca nu se tureaza mai mult de 3000.
Daca o opresc dispare martorul si revine iar cand "da de greu"...de regula doar in panta mi s-a intamplat.
Aveti idee cum as putea sa rezolv aceasta problema sau ajung la service inevitabil? Multumesc!

This post has been edited by i0nnnut: 15 Dec 2020, 18:07


--------------------
Renault Clio 3 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 16 Dec 2020, 06:51
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




De regula cheita indica schimb ulei. Va trebui sa mergi la service sa vezi exact ce erori/eroare este stocata.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i0nnnut
post 16 Dec 2020, 10:43
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 15 December 20




Schimbul de ulei si filtre a fost facut in urma cu 5000 km, nu cred ca ar fi asta, dar oricum am sa-mi fac timp sa ajung la un service.

This post has been edited by i0nnnut: 16 Dec 2020, 10:43


--------------------
Renault Clio 3 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 16 Dec 2020, 10:52
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




tu ai acolo o problema ... tubulatura turbo-intercooler spart/ sarita, egr infundat etc ... musai service, tester si vazut problema ... nu mai umbla asa ca risti sa strici mai multe si nu ieftine de reparat ..

This post has been edited by cj98czh: 16 Dec 2020, 10:52


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i0nnnut
post 12 Jan 2021, 12:52
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 15 December 20




Revin cu amanunte despre problema mea.
Cum a fost perioada de sarbatori si concedii, n-am mai circulat cu masina in cauza o perioada, doar pe distante scurte, dar nu mi s-au mai aprins martorii.
Am fost la service, au pus tester si mecanicul mi-a spus ceva legat de un senzor map sau maf, nu am inteles exact, dar m-a trimis la un electrican ca sa o verifice si el sa nu fie de la vreun fir sau mai stiu eu ce.
Zis si facut, am ajuns si la electrician, care parea cam aglomerat in acea zi, acesta la randul lui conecteaza tester`ul, unul "diferit" si mi-a spus ceva de geometria turbosuflantei care trebuie data jos de pe masina si verificata, dar nu la el ci la un service, s-a uitat el putin si sub capota, dar concluzia aia a ramas.
Erorile rezultate sunt :
Df427 - turbo actuator command, at maximum limit
Df089 - Inlet manifold pressure sensor cicuit, atminimum limit.
...poate...poate, vreun coleg a mai patit ceva asemanator si ma ajuta cu o/un parere/sfat.


--------------------
Renault Clio 3 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 07:13
Dacia