Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault megane Classic, Rpm sensor

internautul
post 18 Feb 2021, 21:47
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 19 July 19




Detin masina din titlu si mentionez ca am ABS aprins in bord din cauza unei erori legate de senzorul abs dreapta spate( primul dtcs).

Dupa stergerea erorilor, ramane doar primul, abs ramanand aprins in bord. Am schimbat senzorul pe acea parte si surpriza, la fel.

Pe tester are momente cand citeste bine doar stanga spate, momente cand nu citeste deloc viteza pe spate.

Pe fata este in regula, afiseaza corect viteza la roti.

Am verificat mufe, dau bine pe multimetru.
La fel si rezistenta senzorului vechi, ba chiar putin mai mica cu aproximatv 50 ohm sau kohm n- am fost foarte atent.

Abs l-am probat si imi intra la o frana mai brusca.

Ce poate fi?
Sigurante am vazut ca sunt cateva legate de abs, dar nu sunt arse.

LE:Daca scot mufa din senzorul dreapta spate ramane aceeasi eroare. Ba chiar nu citeste nici stangul dupa, dar nu apare eroare.

Acele erori din atașament au aparut dupa ce am mers o luna intreaga cu ea pana a ajuns iarasi la scanner.
Daca sunt sterse, ramane doar prima eroare afisata, cea legata de dreapta-spate.

This post has been edited by internautul: 18 Feb 2021, 21:49


Attached thumbnail(s)
151235604_230079655489084_3071719873819752978_n.jpg ( Size: 574.48k ) Number of downloads: 92


--------------------
Renault Kangoo Kangoo 2006 1.5 dci - B777Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Feb 2021, 09:45
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




1) nu mai deschide topic nou pt. orice problema ai. Cauta ca sunt topice deja deschise.

2) este o mufa undeva pe mijlocul masinii (aprox. sub picioarele pasagerilor spate) vezi in ce stare este, aia ducea la probleme de ABS pe puntea spate.

3) inchidem aici


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:47
Dacia