Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

26 Pages « < 14 15 16 17 18 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revizii Laguna III diesel, 1.5 dCi, 2.0 dCi si 3.0 V6 dCi

mars
post 24 Jul 2017, 20:28
Post #451


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Da, era Mann, de la reprezentanta, nu de la epiesa. In afara de filtrul de polen si ulei, preturile consumabilelor originale nu mi se par mari la reprezentanta, nu ma complic cu alte variante.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 25 Jul 2017, 01:08
Post #452


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu folosesc K&N si pe la 15.000 l-am curatat prima data si pana acum am mai facut inca 7.000 km cu el. Masina merge ok, nu am avut niciodata nici o eroare la motor si isi face treaba ok. Nu recomand, eu doar spun ce folosesc.
Daca s-ar schimba la fel de usor si cel de polen probabil ca l-as schimba pe la 20.000.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 25 Jul 2017, 09:05
Post #453


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Asa e marsule, nu merita sa te complici, dar la service-ul care l-am frecventat si de care aveam incredere deplina, s-au intamplat multe in ultimii 2 ani. Au inceput sa plece din oamenii buni si cu experienta catre "alte zari".
Ori eu am schimbat uleiul de trei ori pana acum. Masina nu are decat...stii foarte bine cat blush.gif . Filtrul de aer l-am schimbat dupa primii 4000 de km. Nu pot spune ca era murdar, dar nici curat la alb nu era. Acum l-as schimba iara-si devreme fata de litera cartii, avand doar putin sub 7000.
Am dat comanda chiar de doua filtre de aer si doua de polen. Va tin la curent, poate si cu poze la cele doua filtre de aer. Unul de la MANN la 60 de lei si altul de la COMLINE la doar 31 de lei. Se vede imediat calitatea hartiei, macar prin comparatie, calitatea cleiului sau a cauciucului de etansare. Total comanda, 181 de lei. Deci nu e chiar ieftin nici la epiesa. Dar na, scapi de manopera si de statul pe la service...

Marius, sa stii ca am intrebat multi cu privire la filtrele astea sport. Nu stiu cat aport aduc in ecuatia puterii la o masina nu tocmai sportiva. Parca am citit undeva ca nu sunt chiar infailibile la praful sau particulele fine. Si tot multi mi-au spus, ca decat sa dai atat pe un filtru sport, mai bine cumperi o gramada de filtre normale, schimbarea lor deasa, nu dauneaza deloc, ba din contra wink.gif

This post has been edited by digioptic: 25 Jul 2017, 09:07


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 25 Jul 2017, 11:17
Post #454


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Atentie la filtrul de motorina de origine: acum vine direct made in China!!!

Am cumparat Purflux. Macar asta e made in UE.

Este o diferenta calitativa intre ele, doar uitandu-ma la bavuri si la faptul ca unul vine cu capacele si altul fara. Inauntru habar nu am ce e, dar Renault e pus pe reduceri acum ca L3 nu mai e la vanzare de noua.

Filtru de aer as lua direct MANN.

De polen orice suna bine si arata bine. wink.gif Ultimele 2 au fost Valeo la promotie. Teoretic toate ar trebui sa fie cu carbon activ.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 25 Jul 2017, 11:19


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Jul 2017, 11:29
Post #455


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Mann slabute si foarte contrafacute in ultima vreme ... recomand Mahle sau Knecht


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 25 Jul 2017, 14:41
Post #456


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Daca e sa vorbim de contrafaceri, pai intram adanc la toate consumabilele, dar si la piese. Cat despre filtre, da, ala de motorina e critic, mai ales ca vine capsulat. Dar altfel, cel mai bine schimbate cat mai des. Mie si 10000 mi se pare mult la ce praf si motorina infecta avem la pompe. Ma rog, nu ma pot plange de leguma la cat merg cu ea, dar na, experienta de sofer si cu alte masini...

Tocmai m-au anuntat ca nu au pe COMLINE de polen, o sa iau ce gasec, asta nu e asa critic decat cand incepe sa puta in masina. Dar nu ajung pana acolo, mai bag din timp cate un spray de ala pe recirculare. Si surpriza, ma suna o fata de la ei sa-mi zica ca pe seria lagunei mele nu e compatibil MANN-ul comandat. Am ramas un pic interziz, or face dimensional diferite pe acelasi cod ? Parca nu-mi vine sa cred. Am cerut C2548, cod care e trecut si pe cel cu cod de renault, si-mi zice de la epiesa ca nu e bun...nu mai inteleg nimic. O sa vad maine dimineata cand ma duc sa ridic comanda. Am pastrat primul filtru de aer al legumei. Macar prin comparatie.



Si apropos de PURFLUX, ca s-a facut vorbire ca sunt din UE. Inainte cu ceva timp mi-am luat ulei de la aceiasi locatie si evident filtrele de ulei pentru masinile din posesie. Am ales pentru laguna un filtru de ulei de la PURFLUX. A venit comanda si am luat-o. Dupa un timp, sa fac schimbarea, dar surpriza ! Marca PURFLUX este acea hartie creponata in zig-zag. Chiar si imprimarea de pe cutie e la fel cu acel zig-zag pe albastru. Cumva, gen marca citroen cu V-eurile intoarse, omagiu angrenajelor dintate in diagonala, ei fiind primii producatori de angrenaje silentioase. Sau mazda cu sigla ei, la fel adresare directa la pistonul rotitor. Ma rog, sa nu ma pierd in amanunte. In cutia filtrului purflus, fabricat in Slovenia, un filtru la fel de normal ca oricare altul.
Am purces la service si am luat filtrul de la ei. Pe care scrie tot PURFLUX dar are hartia creponata in zig-zag. Care o fii ala original ? Greu de raspuns.


Filtrul pus de service arata ca cel din link


https://www.google.ro/search?q=purflux+oil+...pdaciTJDgsKI3M:

This post has been edited by digioptic: 25 Jul 2017, 19:59

Attached thumbnail(s)
PICT6029.JPG ( Size: 108.14k ) Number of downloads: 558
PICT6028.JPG ( Size: 138.94k ) Number of downloads: 577


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 26 Jul 2017, 15:21
Post #457


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




V-am promis ceva poze cand vin filtrele. Se vede imediat calitatea indoielnica a filtrului montat de renault in fabrica. Norocul meu ca nu l-am tinut decat 4000 de km. Ma rog, isi facea treaba si 15000, dar la cat de subred e construit, cu un singur rand de clei pentru rigidizarea gofrajului si calitatea mai mult decat "chinezeasca" a injectiei cauciucului rosu de etansare. Pe ambele filtre, si cel de origine care e tot MANN si pe cel MANN comandat pe codul MANN pentru M9R, scrie made in Germany. Dar astfel de printuri se pot face oriunde. Una peste alta, filtrul MANN pe codul MANN, cel din mijlocul pozei, arata ingrijit executat, se vad clar cele doua randuri de clei de rigidizare.

Remarcati va rog, ce mizerii baga reno in masinile lor care ies din fabrica, poate asa era in 2010 cand a fost produsa leguma mea, nu stiu.

La jumatate din pretul filtrului MANN, am luat la doar 31 de lei filtrul COMLINE, nu scrie unde e facut. Similar ca si constructie cu filtrele MANN pentru skoda, vw, sau audi, cu hartia de culoare galbena, mai subtire decat hartia din filtrul lagunei. Daca ar fi sa desfasor hartia filtrului produs de comline, ar rezulta o suprafata desfasurata mult mai mare decat suprafata desfasurata a filtrului MANN. In plus, are acel strat de pasla suplimentara, nu foarte groasa, probabil pentru retinerea unor particule mai mari. Imi pare ca la praful de la noi, curba de volum aer aspirat, raportat la numarul de km, ar fi mai bun la comline, tocmai din cauza sectiunii desfasurate mult mai mari. Dar acest lucru e discutabil, pasla se poate colmata si ea destul de repede.

Remarcati va rog culoarea celui folosit doar 4000 de km, in conditiile unui parcurs exclusiv extraurban si in marea majoritate pe autostrazile de afara. Cum poate sa arate un filtru folosit 15000km in tara cu un procent insemnat din kilometraj, parcusi in mediul citadin ? unsure.gif

Asta e si motivul pentru care am luat doua, eu mai mult de 7500 km, nu as tine filtrul de aer.

Trebuie sa recunosc ca investigatia de mai sus mi-a dat ceva de gandit cu privire la filtrele montate de reno pe masina in fabrica, leguma mea avand un parcurs destul de mic in raport cu anii ei, nu am schimbat pana acum filtrul de motorina. Ori la ce reduceri de costuri au facut la toate ma gandesc sa scap rapid de el. Aici e mai greu, nu prea poti privii in interiorul filtrului de motorina si nu stiu ce sa iau... huh.gif


In final, un zambet, inlocuirea filtrului de aer intr-un minut si cateva secunde:

https://www.youtube.com/watch?v=U4J6tVSeaWY

This post has been edited by digioptic: 26 Jul 2017, 15:31

Attached thumbnail(s)
PICT6030.JPG ( Size: 237.75k ) Number of downloads: 541
PICT6031.JPG ( Size: 288.04k ) Number of downloads: 521
PICT6032.JPG ( Size: 249.4k ) Number of downloads: 522


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 26 Jul 2017, 19:11
Post #458


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Ala original, Purflux, made in France, arata asa:

47763864_w640_h640_13620790401.jpg ( Size: 56.38k ) Number of downloads: 114

Untitled.png ( Size: 155.6k ) Number of downloads: 103


This post has been edited by mars: 28 Jul 2017, 20:23


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 26 Jul 2017, 20:24
Post #459


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(mars @ 26 Jul 2017, 20:11)

@ digioptic: ala original, Purflux, made in France, arata asa:




Stiu, de asta am pus mereu la service si am zis mai sus. Am vrut sa fac si eu o "afacere" cu epiesa si na, noroc ca mi-am dat seama... blush.gif

Acum de ce sa acuz pe cineva, vinovatul sunt eu, doar asta am cerut de la epiesa. Sunt convins ca pentru un parcurs 2-3000 de km pe an cat fac eu cu leguma, e foarte bun si cel de slovenia, deci nu e de aruncat. Am schimbat uleiul acum o saptamana si era curat. Ma rog, la diesel curat inseamna ca era putin aramiu, trecea lumina prin el, nu era ca pacura. Am pus degetul in suvoiul care curgea in recipientul de colectare si nu mi-a ramas mizerie pe piele. M-am bucurat totusi ca am inca un motor curat, chiar daca e diesel. Asta intareste si mai mult convingerea ca schimbatul des al consumabilelor, nu dauneaza deloc. rolleyes.gif

Sa-mi arati, rogu-te si ce ai pus la combustibil. Inteleg ca nu te-ai complicat cu piata, ai luat de la service.

This post has been edited by digioptic: 26 Jul 2017, 20:29


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 26 Jul 2017, 20:35
Post #460


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Pai nu l-am schimbat la revizia de anul trecut, ca avea un an si 30.000 km (original, am factura de revizie la 120.000 km), codul find cel din poza. Tot d'ala pun si eu, dar prin toamna, inca nu am facut 10.000 km wink.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Jul 2017, 00:42
Post #461


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(digioptic @ 25 Jul 2017, 09:05)
Nu stiu cat aport aduc in ecuatia puterii la o masina nu tocmai sportiva. Parca am citit undeva ca nu sunt chiar infailibile la praful sau particulele fine. Si tot multi mi-au spus, ca decat sa dai atat pe un filtru sport, mai bine cumperi o gramada de filtre normale, schimbarea lor deasa, nu dauneaza deloc, ba din contra wink.gif
*


Repet ca nu recomand nimanui, eu doar spun ce fac eu.
Puterea si cuplul nu stiu cat de direct au fost influentate, dar cat timp nu am nici o problema cu masina, voi continua sa-l folosesc. Infailibil nu este nici un filtru si uite ce se intampla cu cele contrafacute si cati bani costa de fapt.
La Megane 1.5 nu am avut nici o problema si am folosit mai mult de 50.000 km filtrul sport. Pur si simplu ma saturasem sa-l schimb la fiecare 6-7.000 de km, pt ca in regimul folosit de mine de la acesti km deja arata murdar si trebuia schimbat. Culmea este ca dupa ce am folosit din asta sport, nu am mai avut nici un fel de eroare de "senzor presiune amonte turbina", iar inainte de schimbare am avut de 2 ori si eroarea disparea dupa schimbare filtrului de aer cu unul nou.
La ambele masini pretul a fost undeva la 180 lei la filtru si 75 lei la kitul de curatare si intretinere. Din punctul meu de vedere banii astia i-am "scos" deja in acesti 22 - 24.000 km parcursi deja, iar castigul de putere/cuplu il consider bonus. Filtrul sport duce peste 100.000 km si cel putin 5-6 curatari ... deci nu cred ca are rost sa mai vb de "gramada de filtre", mai ales ca in aprox 6 luni deja au iesit banii investiti in filtru si kit.
Daca as gasi si filtru de polen de la K&N la fel cu curatare si intretinere, as folosi si acolo, dar nu cred ca este si nu ar avea carbon activ.
Decat sa pun consumabile made in China, eu mai multa incredere am in produsele testate si folosite si in trecut, cel putin pana la proba contrara.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 27 Jul 2017, 05:57
Post #462


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Marius, nu trebuie sa te justifici pentru ce folosesti tu. Era o simpla remarca. In fine, tot ce am vrut sa-ti zic simplu, este ca NU avem masini sport ! Daca mi-as permite un 2 litri benzina turbo, cu cel putin 250 de caluti, pot sa afirm ca am macar un simulacru de masina sport. Fii mai calm rogu-te, ca nu intereseaza pe nimeni ce folosesti tu sau eu sau oricare altul aici. Forumul este doar o impartasire de experiente si sfaturi de la fiecare. Am facut o analiza, chiar mi-am folosit si microscopul din dotare sa vad structura hartiei, nu am putut pune poze micro si macro si am dat un sfat colegilor cu privire la doua marci de filtre care se gasesc la epiesa. ATAT !

This post has been edited by digioptic: 27 Jul 2017, 05:57


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liquor77
post 27 Jul 2017, 15:47
Post #463


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 20 October 14




Fratilor vreau sa fac si eu revizia la masina. Schimb uleiul.
Ce filtre pun pana la urma ?
Renault Laguna III, 2009, 1.5 dci 110 cai.

Ms.


--------------------
Renault Clio 2 1.5dCI, Laguna III 1.5 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 27 Jul 2017, 15:48
Post #464


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




QUOTE(digioptic @ 26 Jul 2017, 20:24)

......
Am schimbat uleiul acum o saptamana si era curat. Ma rog, la diesel curat inseamna ca era putin aramiu, trecea lumina prin el, nu era ca pacura. Am pus degetul in suvoiul care curgea in recipientul de colectare si nu mi-a ramas mizerie pe piele. M-am bucurat totusi ca am inca un motor curat, chiar daca e diesel. ......
*



Eu nu m-as bucura daca uleiul este curat atunci cand il schimb.
La Diesel,uleiul se inegreste in cateva zeci de km.
Un ulei bun calitativ,conctine si aditivi detergenti,care au rolul de a curata funiginea rezultata in timpul arderii,si cea mai mare parte venita din sistemul de reciclare EGR.
https://www.youtube.com/watch?v=keIzNH6SXtU


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 27 Jul 2017, 16:40
Post #465


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(maytow_airis @ 27 Jul 2017, 16:48)
Eu nu m-as bucura daca uleiul este curat atunci cand il schimb.
La Diesel,uleiul se inegreste in cateva zeci de km.
....................
*




Nici eu nu ma bucur, dar eu sunt un caz aparte ca posesor de leguma si folosirea ei extrem de rar... blush.gif Ulei bun (?), pai ELF fulltech de la service, alt ulei nu i-am pus.
Daca ti-as zice cati km are la bord la ani ei si cati km a parcurs in ultimii trei ani de la penultimul schimb de ulei din 2014, o sa-mi dai dreptate cu uleiul "curat" wink.gif Bine, pus intr-un recipient, uleiul ala nu arata deloc ca unul nou din bidon, dar nici pacura nu era.
Dupa schimb, i-am dat un pic de talpa in limite legale pe Bucuresti-Pitesti+retur si inca mai poate ca in prima zi. Ma gandesc sa o scot concediul asta in vacanta, dar e tare naspa drumul pe la bulgari.

Zi-mi rogu-te si mie, pe unde curata funinginea aia de la EGR ? Ca mereu mi-a fost tarsa de mizeria aia de sistem. Bine, in oras am mers cu ea doar cat am traversat o localitate sau alta, in rest, doar extraurban. Dar de stat in coloana am mai stat.

This post has been edited by digioptic: 27 Jul 2017, 16:58


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 27 Jul 2017, 16:44
Post #466


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Nu curăță funinginea din EGR.
EGR ul are rolul de a recirculare a gazelor ne'arse!
Acesta retrimite gazele în motor pentru o ardere completa (mai multa funingine )


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 27 Jul 2017, 16:55
Post #467


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(maytow_airis @ 27 Jul 2017, 17:44)
  (mai multa funingine )
*



Si funinginea nu e arsa in filtrul de particule ? Sau zici ce ramane pe cilindru si vine uleiul si curata ?

This post has been edited by digioptic: 27 Jul 2017, 20:03


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 27 Jul 2017, 17:07
Post #468


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Poți pune tu mama uleiului, în egr se va depune acel ulei ars,tubul este deja plin ,îți spun eu ,am avut o singură dată , problemă cu egr , mi-a dat verifică valvula control egr ,de moment merge (am rezolvat)posibil mai târziu să îmi apară iar,dacă îmi apare îl dau jos și spăl egr plus acel tub care intra in răcitor de gaze de la egr.am pus o poza cu o săgeata desenată ,acel tub de umple de ulei ars,și de blochează valva egr ,pun o poza ,cu valva egr,și săgeata care sa blocat de îmi dădea control valva egr

This post has been edited by andru1973: 27 Jul 2017, 17:21

Attached thumbnail(s)
177677318_1.jpg ( Size: 43.52k ) Number of downloads: 79
8077LOGO_1.png ( Size: 243.67k ) Number of downloads: 44
IMG_20170727_171701.jpg ( Size: 144.66k ) Number of downloads: 36
IMG_20170727_171236.jpg ( Size: 190.55k ) Number of downloads: 37


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liquor77
post 28 Jul 2017, 11:08
Post #469


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 20 October 14




Imi puteti spune ce filtre sa iau pt revizie ?
Filtru aer, polen, ulei, motorina.
Mann, Origine, Purflux, sau Mahle ?

Multumesc.


--------------------
Renault Clio 2 1.5dCI, Laguna III 1.5 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 28 Jul 2017, 11:11
Post #470


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




iar cel de polen il caut mereu cu carbon activ pentru ca am pus odată filtru de polen normal fara carbon activ si îmi dădea un miros in mașina când porneam clima(a/c),eu am zis ca el e de vina ,si cumpărasem cu carbon activ si intrade-var numai am acel miros la pornirea aerului condiționat ,voi știți care ar fi cauza?
aici chiar nu ma pricep

This post has been edited by andru1973: 28 Jul 2017, 11:12


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liquor77
post 28 Jul 2017, 15:33
Post #471


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 20 October 14




Daca originalul este de la Purflux in carton de Group Renault, nu vad de ce nu mi-as lua toate filtrele de la Purflux.
Alte pareri ?


--------------------
Renault Clio 2 1.5dCI, Laguna III 1.5 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 28 Jul 2017, 15:40
Post #472


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Sa-mi continui saga pana la final. blush.gif Am purces de am scos filtrul de aer, inlocuit acum (nu mai stiu anul ) dar cu parcurs de 6-7000 km, de catre service reno. Surpriza ! Filtrul este tot mann, cu cod dublu, renault si mann dar nu C2548, ci, C 25 109/1. Am vazut ca asta este si codul dat de mann in catalogul online. Dar surpriza mare este ca seamana izbitor cu comline. Deci m-am linistit. Cine face MANN ? Cine face COMLINE ? Nu mai conteaza, probabil subcontractori.

Acum, in ordinea pretului pentru cine doreste sa cumpere de la epiesa. Cel de mann cu cod C2548 la 60 de lei, cel cu cod mann si renault la 50 si ceva de lei, iar cel comline la 31 de lei. Pentru cat le tin eu sunt bune toate. Oricare din ele evident, mai jos ca pret fata de service.

De curiozitate am extras 200 de ml de ulei cu un furtunas, prin depresiune intr-o sticluta si asa arata uleiul dupa un parcurs de 250km cu masina. Agitand sticla, pelicula nu lasa urme evidente de mizerie, este relativ transparenta. Am facut poza in contralumina sa incerc sa vad ceva prin el, dar e negru. L-am extras si din teama ca era un pic peste joja. De asta vreau sa fac eu acasa astfel de operatii, la service se cam...grabesc uneori unsure.gif

Attached thumbnail(s)
PICT6039.JPG ( Size: 1.06mb ) Number of downloads: 111
PICT6038.JPG ( Size: 307.59k ) Number of downloads: 103
PICT6037.JPG ( Size: 731.25k ) Number of downloads: 102
DSCN2934.JPG ( Size: 381.68k ) Number of downloads: 106
DSCN2933.JPG ( Size: 417.95k ) Number of downloads: 106


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 28 Jul 2017, 16:27
Post #473


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Ma pregatesc si eu de revizii la masini :
20170728_073538.jpg ( Size: 180.65k ) Number of downloads: 66

20170728_073550.jpg ( Size: 157.85k ) Number of downloads: 70

20170728_073649.jpg ( Size: 161.07k ) Number of downloads: 55

20170728_073937.jpg ( Size: 199.76k ) Number of downloads: 65


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liquor77
post 28 Jul 2017, 16:46
Post #474


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 20 October 14




Deci eu nu mai inteleg nimic.
Piese de origine ba de la Purflux, ba de la Mann ?????


--------------------
Renault Clio 2 1.5dCI, Laguna III 1.5 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 28 Jul 2017, 17:03
Post #475


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Da, exact. Reno nu face filtre. Asta nu inseamna neaparat ca alea aftermarket sunt la fel de bune. Eu as merge pe filtre originale de ulei, aer si motorina, iar cel de polen poate fi si Mann, Valeo, Mahle, Purflux sau alta marca cunoscuta, cat timp e cu carbon activ.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 28 Jul 2017, 18:24
Post #476


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(mars @ 28 Jul 2017, 18:03)
Asta nu inseamna neaparat ca alea aftermarket sunt la fel de bune. Eu as merge pe filtre originale de ulei, aer si motorina, iar cel de polen poate fi si Mann, Valeo, Mahle, Purflux sau alta marca cunoscuta, cat timp e cu carbon activ.
*



Siiigur ca da, sunt clar mai bune alea cu cod renaul din cauza cutiei "de origine" tongue.gif


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 28 Jul 2017, 18:43
Post #477


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Eu am mers pe filtru aer motor bolk și polen pe wix și motor Mann , le-am amestecat bine smile.gif)


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 28 Jul 2017, 18:44
Post #478


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Hai sa o luam pe rand: filtrul de motorina Purflux arata putin altfel fata de ala original, nu? La fel, filtrul de ulei original (facut de Purflux) arata altfel inauntru fata de cel aftermarket, cel putin ala de Laguna II. E acolo o tablita care nu stiu exact ce rol are, dar n-o fi degeaba. Poate ca difera materialele filtrante, naiba stie, dar eu, pentru doua cafele in plus, nu m-as agita decat pentru ala de polen, care e exagerat de scump la Reno.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 28 Jul 2017, 18:56
Post #479


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Pai ti-am zis. La ala de motorina nu stiu, e ala din fabrica,nu l-am schimbat inca. Iar la ulei, tot de la service am pus. Dar astea de la aer, sa nu-mi zici ca sunt diferente doar ca sunt in cutie de reno. Crede-ma, le-am pipait si analizat riguros, chiar la microscop. Ori, sa ti un filtru de aer in romania 15000 sau mai mult, e curata sinucidere de...motor.

Cu filtrul de ulei luat de la epiesa, nu trebuie sa acuz pe nimeni, asta am cerut, asta am primit. La cat merg cu ea, merge fara probleme. Si filtrul MANN pentru laguna arata la fel gofrat si e folosit bine merci. Si ce vine in cutie de origine nu sunt china sau alte tari cu salarii minuscule, ci numai in germany sau france, asta n-o mai cred.


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 28 Jul 2017, 19:38
Post #480


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Lasa ca fac eu revizia (toate filtrele) si va povestesc. Evident ca, daca vad ceva made in China, refuz piesa si iau aftermarket rolleyes.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26 Pages « < 14 15 16 17 18 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 14:06
Dacia