Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vreau sa-i montez GPL,ce spuneti?, ma intereseaza parerea voastra ,se merita?

cj98czh
post 24 Jul 2007, 08:19
Post #31


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Decat sa va ganditi sa improvizati cu GPL mai bine luati diesel in special cei care umbla mult...si este problema rezolvata...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccris
post 24 Jul 2007, 09:30
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




dieselul are cam acelasi pret cu benzina si reviziile sunt mult mai scumpe decat la o benzinara...avantajul e ca nu-ti mai trebuie un rezervor suplimentar care ocupa spatiu. Daca montezi instalatia GPL la un service nu cred ca poate fi vorba de improvizatii, mai degraba iti explodeaza o anvelopa decat sa ai probleme cu gpl-ul.


--------------------
RENAULT TWINGO 1.2 16V 2001 / Scenic RX4 2.0 16V 2002 __
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Jul 2007, 09:57
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Inca la GPL iesi mai ieftin decat la diesel, chiar si la cost/km, nu te mai stresezi ca poate sa-ti crape pompa de injectie Dephi, nu-ti mai crapa turbina, nu mai ai probleme cu motorina si cu injectoarele, poti sa o turezi peste 5000 de ture, ai cilindree destul de mica, deci impozite mici, in cativa ani veti vedea subventii pentru montajul instalatiilor GPL, dat fiind ca sunt ecologice.
Si intr-adevar, n-am auzit pe la nimeni sa le ia foc masinile din cauza instalatiilor.
Dieselul merita intr-adevar daca ai mult de mers prin EU si vrei autonomie mare, cu buteliile de GPL rareori treci de pragul de 500 de km. Dar m-as putea obisnui cu asta. smile.gif

@cj98czh&restul: va rog eu mult, daca va permiteti benzina, va convine ca 2/3 din pretul benzinei se duc in accize la stat, care stat nu-mi ofera nimic la schimb, atunci va rog frumos sa ne lasati in pace cu ideile cu imporivizatii, incendiu, bomba in portbagaj, schimbarea caracteristicilor masinii, si sa nu mai poluati topicul aiurea, dezinformand lumea. Cine intreaba de montajul instalatiei de gaz, intreaba asta pentru a reduce costurile/km, voi postati cum ca nu e bine, ei, respectivul care citeste poate va renunta, dar mai devreme sau mai tarziu va spune "ce fraier am fost ca nu mi-am pus gaz pentru ca am citit acolo ca e rau".


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 24 Jul 2007, 12:23
Post #34


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Asa cum tu zici ca noi poluam topicul, ca dezinformam lumea, asa consider si eu ca faci tu.

De unde stii tu ce-si va spune mai devreme sau mai tarziu "respectivul" si daca isi pune sau nu gpl?

Esti chitros? Ia-ti bicicleta! Ai mai multi bani, ia-ti o masina care sa consume putin! Dar daca vrei sa faci economie, nu-ti place benzina si ai ce ai cu statul, cumperi masina dotata din fabrica cu GPL.

Negi ca o instlatie pusa aftermarket este improviatie? Argumenteaza!
Negi ca gazul este sub persiune si este inflamabil? Argumenteaza!
Negi ca se schimba caracteristicile masinii? Argumenteaza!

Din cate am vazut eu pana acum, reno.ro este un forum liber unde ORICINE isi poate exprima parerea in orice arie a forumului, atata timp cat respecta regulamentul; deci pana cand se va schimba regulamentul impotriva exprimarii opiniei proprii, nimeni nu ne poate opri.

This post has been edited by R19/16v: 24 Jul 2007, 12:24


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 Jul 2007, 13:19
Post #35


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(ccris @ 24 Jul 2007, 10:30)
dieselul are cam acelasi pret cu benzina si reviziile sunt mult mai scumpe decat la o benzinara...
*




Aici te contrazic....o fi pretul la carburant cam la fel dar diferenta de consum este destul dre maricica (sa nu vb. de faptul ca trebuie sa achizitionezi instalatia de GPL), cat despre revizii nu stiu ce sa zic....o revizie normala este cam la fel cu cel al unei benzinare ca doar la ambele trebuie sa schimbi: ulei, filtru de ulei, filtru de aer, filtru de compustibil...mai schimbi ceva la diesel in plus????

This post has been edited by cj98czh: 24 Jul 2007, 13:20


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhf
post 24 Jul 2007, 16:27
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 10 October 06
From: Bucuresti




apropos de GPL ca este ecologic, huh.gif .... sa fim seriosi, zilnic intalnesc masini cu GPL care pur si simplu ma intoxica, pana apuc sa trec aerul pe recirculare simt cum imi sar ochii de usturime, mirosul ingrozitor ma sufoca, iar acum pe caldura asta sunt furnale nucleare. sincer am momente cand imi vine sa cobor din masina si sa-l strang de gat pe utilizator post-336-1110552439.gif . nu ma intelegeti gresit, nu dati cu pietre, dar GPL-ul ma omoara zilnic in trafic.


--------------------
renault twingo 2001/1.2 16v
Alfa Romeo 156 2.0 TS-155CP putin modificata :)
Mitac Mio A701 - iGO 2006+

silviu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Jul 2007, 17:02
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(R19/16v @ 24 Jul 2007, 13:23)
Asa cum tu zici ca noi poluam topicul, ca dezinformam lumea, asa consider si eu ca faci tu.

De unde stii tu ce-si va spune mai devreme sau mai tarziu "respectivul" si daca isi pune sau nu gpl?

Esti chitros? Ia-ti bicicleta! Ai mai multi bani, ia-ti o masina care sa consume putin! Dar daca vrei sa faci economie, nu-ti place benzina si ai ce ai cu statul, cumperi masina dotata din fabrica cu GPL.

Negi ca o instlatie pusa aftermarket este improviatie? Argumenteaza!
Negi ca gazul este sub persiune si este inflamabil? Argumenteaza!
Negi ca se schimba caracteristicile masinii? Argumenteaza!

Din cate am vazut eu pana acum, reno.ro este un forum liber unde ORICINE isi poate exprima parerea in orice arie a forumului, atata timp cat respecta regulamentul; deci pana cand se va schimba regulamentul impotriva exprimarii opiniei proprii, nimeni nu ne poate opri.
*


Poate vreau o masina cu care sa merg la fel de ieftin ca si cu trenul/maxi-taxi, si gpl-ul e singura alternativa. Pur si simplu nu-mi convine ca banii mei sa se duca in fundul statului, mai ales ca nu sunt prea multi.
Pana acum, stateam cu masina in parcare si plecam la vreun drum la Bucuresti cu trenul, sau la vreo ocazie sa ma gandesc de 2 ori daca am bani de benzina sau nu.
Acum imi pun gaz si o sa merg unde vreau si cand vreau, daca pana acum imi permiteam sa merg cu transportul in comun, acum imi permit sa merg cu masina proprie in aceiasi bani si la un confort superior. Daca vine vreunul la mine si imi zice: demonteaza gazul pentru ca asa si asa, si sa merg pe benzina, IL SCUIP INTRE OCHI. Cand imi voi permite consumul de benzina va fi altfel, pana atunci mai este.
Nu este aproape nici o diferenta intre o instalatie montata din fabrica si una montata corect aftermarket. Singurul avantaj la cea din fabrica ar fi ca fiecare instalatie este montata specific pentru fiecare masina.

Ca sa zic ca instalatia de gaz este o improvizatie, trebuie sa definim ce e aia improvizatie. Din ce am vazut instalatii montate la noi, am vazut si improvizatii, dar si instalatii montate ca la carte. Atata timp cat primesc acceptul RAR (si stim cu totii cat te f*** aia cand ai vreo neregula) consider ca improvizatia aia n-are ce sa-mi dauneze.
Improvizatie se poate chema si schimbarea casetofonului din fabrica cu un cd-player, improvizatie poate fi si schimbul placutelor de frana, alta toba de esapament, etc.

Nu neg ca gazul nu este sub presiune sau inflamabil, dar benzina cum e? Mie mi-e mai frica de un rezervor plin de benzina decat de o butelie de gaz. Inca benzina se aprinde mult mai exploziv decat gazul. Pana acum n-am auzit de vreo masina care sa ia foc din cauza asta, cred ca mai multe cazuri au fost cu rezervorul de benzina plin.

Poate se schimba caracteristicile masinii, dar nu deranjant, masina devine putin mai lenesa, dar extrem de putin, si la economia pe care o fac chiar nu ma deranjeaza, oricum cu gpl strivesc mai tare acceleratia, nu mai am tendinta de a subtura motorul si de a-l chinui.

This post has been edited by Laurentziu83: 24 Jul 2007, 17:06


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 24 Jul 2007, 17:11
Post #38


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Schimbatul placutelor de ce e improvizatie? blink.gif E piesa de schimb care se inlocuieste cu una similara cu cea pusa de producator.

Toba de esapament si casetofonul nu pericliteaza viata nimanui. Poate or deranja pe unii, dar sigur nu le poate face vreun rau.

QUOTE
Nu este aproape nici o diferenta intre o instalatie montata din fabrica si una montata corect aftermarket.


Asta o cred foarte putin si niciunul dintre noi nu isi poate argumenta cu dovezi concrete parerea.

a improviza

QUOTE
IL SCUIP INTRE OCHI


Deosbita educatie.

Cu acea replica mi-ai lamurit parerile personale despre tine - si ale altora, sunt convins.
Regret ca mi-am pierdut timpul raspunzandu-ti.

This post has been edited by R19/16v: 24 Jul 2007, 17:17


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Benni
post 24 Jul 2007, 23:17
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 20 February 07
From: Cluj-Napoca




Dragi forumisti ce sunteti impotriva GPL-ului, hai sa va intrebam cati dintre voi ati avut asa ceva pe masina voastra: pun mana pe butelie ca niciunul! Deci, un prim test: sa vorbeasca cineva care a avut, si nu si-ar mai pune niciodata din vari motive... Pentru ca nu cred ca veti putea gasi asa ceva.
Si ramane si celalalt test in timp, nu prea indelungat: sa vedem daca vor apare subventii din partea statului.
Iar acum pentru ceastalalta tabara: nu va mai chinuiti sa-i convingeti pe oameni sa-si puna GPL pentru ca tare mi-e teama ca nu e in avantajul vostru. Cu cat se vor inmulti utilizatorii cu atat mai repede le va trece prin cap guvernantilor sa inventeze ceva taxe si accize si la carburantul asta... Numarul de utilizatori va creste oricum. De asta sunt asa de sigur cum sunt sigur ca dupa noapte vine ziua... smile.gif
PS: Sincer simpatizez cu cei ce au anumite sensibilitati atunci cand merg in spatele unui GPL-ist. Sa speram ca se va rezolva si problema asta, desi aparatele zic ca acolo e cea mai mica poluare...
Iar in ceea ce priveste limbajul folosit sunt in totul de acord cu R19/16v. Cred ca putem sa fim ironici la adresa altora, dar in limitele unui respect reciproc de la sine inteles. Iar atunci cand calcam pe de laturi ne putem cere si scuze.
Later edit: smile.gif Da, ar fi o contradictie in postul meu legata de subventie stat / cresterea pretului la carburantul GPL. Dar in Romania ce nu e posibil?!... Totusi - prefer sa ma insel.

This post has been edited by Benni: 24 Jul 2007, 23:44


--------------------
renault megane 2.2 estate 1,6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianxxl
post 31 Jul 2007, 10:53
Post #40


flower power


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 31 July 07
From: Otopeni




Am 6 mii de euro ,as mai putea sa imrpumut 500.Am in vizor un clio symbol in stare buna din 2002 la 6mii.Am avut dacia cu gpl si am fost foarte multumit.As dori sa stiu daca cineva de pe forum si-a montat GPL pe clio-daca este posibil dpdv tehnic.Va multumesc!


--------------------
renault Megane 4 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 31 Jul 2007, 10:55
Post #41


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Era mai important să spui motorul decât modelul sau anul...

This post has been edited by Catalin Marinarul: 31 Jul 2007, 10:56


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccris
post 31 Jul 2007, 11:29
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




daca motorul e pe benzina este probabil euro3...instalatia gpl (pt injectie multipunct) costa vreo 20mil. n-am clio dar poate fi cu siguranta montat. Cel mai bine te interesezi la un centru care monteaza GPL...oricum va trebui sa mergi la ei pt montaj.


--------------------
RENAULT TWINGO 1.2 16V 2001 / Scenic RX4 2.0 16V 2002 __
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhf
post 31 Jul 2007, 15:27
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 10 October 06
From: Bucuresti




Sau intreaba pe sectiunea "Clio". wink.gif Daca nu ma insel exista acolo un topic despre GPL.... nedumerire.gif

L.E. Acum am vazut ca ai trecut si pe la "Clio" blush.gif

Succes !

This post has been edited by yhf: 31 Jul 2007, 15:31


--------------------
renault twingo 2001/1.2 16v
Alfa Romeo 156 2.0 TS-155CP putin modificata :)
Mitac Mio A701 - iGO 2006+

silviu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ulpiushd
post 16 Oct 2007, 11:49
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 18 June 07
From: vulcan




Mi-am pus GPL,totul a costat in jur de 1500 lei ,cu tot cu bacsisuri +180 lei taxa de omologare R.A.R-consumul este undeva la 4,6 L si 6,5 in oras...la pretul de 1.56 lei /l gpl e super.... wink.gif


--------------------
renault twingo 2002,1149 cm3 - hd72dea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 16 Oct 2007, 11:51
Post #45


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Bun si asa ... ceva poze cu montajul ? ceva pareri, info. la eventualele probleme apartute ? Multumim,


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuculean
post 16 Oct 2007, 20:25
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 5 June 07
From: Deva




Cum trage motorul?? ceva diferente fata de benzina???


--------------------
Renault Twingo 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ulpiushd
post 17 Oct 2007, 18:20
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 18 June 07
From: vulcan




Merge excelent,se simte putin trecerea de la gaz la benzina dar apoi revine la normal,chestia este ca se simte la buzunar cu 30 lei merg 400 km..e ceva nu?Necazul este ca imi bate un telescop si nu am gasit decat originale care sunt in jur de 600 lei...daca imi poate oferi cineva o alternativa ar fi minunat...in rest Sa auzim de bine!


--------------------
renault twingo 2002,1149 cm3 - hd72dea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuculean
post 17 Oct 2007, 21:10
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 5 June 07
From: Deva




Si asa cum spunea si cmandrei, ceva poze pe cand postezi?? sunt curios sa vad cum arata portbagajul, sau ai pus rezervor toroidal in loc de roata de rezerva???


--------------------
Renault Twingo 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 19 Nov 2007, 10:11
Post #49


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




aceiasi chestie si aici...fratilor! schimbul de informatie sta la baza acestui forum! iar parerea mea si in acest caz este ca ar fi bine sa facem treaba asta! smile.gif


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinelu07
post 8 Dec 2007, 23:19
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 13 November 07




Cred ca cel mai ieftin ar fi sa ne adaptam pe TWINGO un motor electric ... si pentru a obtine electricitate sa ne frecam cu rigla de plastic in cap (par)... ca la scoala .................


blush.gif

Eu zic sa nu mai exageram cu economiile minune......


in mod sigur daca o varianta cu GPL, carbune, veverite sau hamsteri ar fi facut masina mai fiabila ... nu cred ca producatorul ar mai fi ezitat....



--------------------
Renault Twingo 2004 - BV 10 URL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 8 Dec 2007, 23:39
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




radmasa.gif


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arlechin
post 9 Dec 2007, 00:38
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 8 June 07




a mea consuma 10 fix in bucuresti. Parca as pune si hamsteri, zau, doar sa scad undeva spre 7...

afara consuma 5,5-6 l viteza de 80-90 km/h, peste 100 km/h iar inghite mult...


--------------------
Renault Twingo 1996, automata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinelu07
post 9 Dec 2007, 09:04
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 13 November 07




Soleilul meu (2004 - 1200 cmc) condus cat se poate de non sportiv consuma pe oras 7,5-8 iar in exterior cam 4,5.............dar daca esti intr-o pasa mai sportiva creste consumul binisor cu 2l in ambele variante.....



--------------------
Renault Twingo 2004 - BV 10 URL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zozo_park
post 19 Apr 2010, 09:02
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 17 April 10
From: Cluj




indiferent ca vb de injectie mono sau multi punct se poate monta instalatie GPL (gaz).Are cineva montat asa ceva?

Interesant de stiut ca GPL e la jumate de pret fata de benzina asadar eu am sa imi montez intrucat in loc de 8L /100 km am sa circul cu 4 L.

Astept pareri ,sfaturi....

This post has been edited by zozo_park: 19 Apr 2010, 09:04


--------------------
Renault Twingo 1995 - CJ-13-CRV
Twingo,1995,motor C3G700,benzina +GPL,clima and stuff
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zozo_park
post 19 Apr 2010, 09:52
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 17 April 10
From: Cluj




QUOTE(ulpiushd @ 17 Oct 2007, 18:20)
Merge excelent,se simte putin trecerea de la gaz la benzina dar apoi revine la normal,chestia este ca se simte la buzunar cu 30 lei merg 400 km..e ceva nu?Necazul este ca imi bate un telescop si nu am gasit decat originale care sunt in jur de 600 lei...daca imi poate oferi cineva o alternativa ar fi minunat...in rest Sa auzim de bine!
*





ce fel de butelie ti-ai pus?poze ceva?


--------------------
Renault Twingo 1995 - CJ-13-CRV
Twingo,1995,motor C3G700,benzina +GPL,clima and stuff
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikamanuel
post 19 Apr 2010, 14:59
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 13 February 10




prima masina oltcit - nu se poate monta gpl , asa stia toata lumea dar baietii nu au fost de acord si prin urmare am avut gpl 3 ani pe el . puterea motorului era mult mai mare decat la benzina care dupa montarea gpl pare a fi jumatate apa (consum 12% ) poate chiar mai mult .(sau 4% consum la viteza max.70 km/ora )
toata treaba asta pe un motor cu carburatie la injectie nu ma pricep dar cred ca si acolo se poate regla .
referitor la siguranta nu sunt mai periculoase decat benzina spun asta pt. ca de multe ori mergeam cu conducta de alimentare fisurata sau lipita cu picatura.
1. focul nu patrunde pe o conducta cu presiune
2. pentru ardere este nevoie de oxigen prin urmare este exclusa varianta imploziei
3. daca ia foc ceva la motor o data cu inchiderea contactului se inchid electrovalvele si astepti pompierii


--------------------
renault twingo 1995 - ot 03 lfm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 21 Apr 2010, 22:49
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




zozo-park, acel post pe care il citezi este din data de 17 Oct 2007. Nu ti se pare ca e cam mult de atunci ?
Poti incerca sa contactezi userul sageata albastra, el si-a pus GPL (pe 16V nu crede.gif ).

PS butelia de GPL la Twingo este toroidala (se pune in locul rotii de rezerva).

This post has been edited by bubu782001: 21 Apr 2010, 22:52


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeu97
post 22 Apr 2010, 16:13
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 October 07
From: Bucuresti




sal.nu am mai postat de ceva ani aici..dar sa trecem la subiect..
Am un Megane Sedan 1.6 16V din 2006,injectie multipunct,si pana mai luna trecuta mi se parea o carpeala acest GPL...ceva ieftin pe care iti pui pe o Dacie berlina ... Asta pana au venit din italia niste prieteni...care aveau toti instalatie GPL...le-am testat pe toate 3..un Hundai 2010,Megane 2007,Fiat 2010..am ramas placut surprins..mergeau f bine...nu mai are sens sa zic de economia la bani in favoarea GPL-ului pt ca probabil ati citit mai sus.. As dori sa vin cu ceva nou...
Vreau sa sublinuez ca de 3 zile citesc la forumuri si impresii..si sun la servisuri de montat GPL...deci chiar acum pot spune ca sunt informat...

Am reusit sa aleg servisul..e in Buzau..mi-a placut ca mi-au explicat,si au avut rabdare cu mine..mi s-au parut profesionisti..si mi-au explicat plusurile si minusurile instalatiilor,si firmelor...
Drept urmare,m-am hotarat la un BRC care se zice ca sunt nr.1 , e putin mai scump,2500 de lei,cu rezervor cilindric de 60 de litri (pt cel de 80 de litri mai trebuia sa platesc 200de lei)
Rezervorul coloidal,cel care se pune in locul rotii de rezerva,nu mi se pare o alegere buna...e si mic...si roata de rezerva,chiar daca e dintr-aceea ingusta trebuie tot in portbagaj sa o tii.
Asa ca,marti 27.apr.2010 sunt programat la operatie :-) , de-abia astept..o sa revin cu impresii si poze.

PS - in legatura cu consumul..pot sa zic ca in oras am 10% , condus normal, iar afara - 7%,condus cu 120/h...
Consumul nu e exagerat de mare..dar cnd ma duc la tzara...(270Km) de ce sa bag 150 de lei in rezervor...cnd pot baga 80-90 ?
O zi buna tuturor...daca nu o sa fiu multumit in vro privintza..o sa va dau de stire !!!





--------------------
Renault Megane 2 2006 / Autentic - B-01-ZEU
[COLOR=blue][I][B]Z E U *[/B][/I][/COLOR]
zeu97@yahoo.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gedan
post 22 Apr 2010, 17:21
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 7 July 08
From: Dr. Taberei




de 2500 ron socoteste cata benzina pui in rezervor. tine cont ca o instalatie montata la noi trebuie servisata anual, ceea ce implica alte costuri.
la un motor mare se justifica, reduci costurile semnificativ. la un consum de 8l/100km, cine face 10000k/an, calculeaza diferenta.



--------------------
renault twingo 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzolea
post 24 Apr 2010, 18:15
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 18 November 07
From: Bucuresti




Da, merge montat fara nici o problema.

Daca mergi la un service vezi ca exista 2 modele pentru injectie monopunct:

pentru masini cu sonda lambda (mai scumpa)
pentru masini fara sonda lambda (mai ieftina)

Instalatia pentru masini cu sonda lamba e mai desteapa, pentru ca are un sisteme de managment al debitului de gaz in functie de gazele evacuate.




--------------------
Renault Twingo 1999 - B27VHL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 20:09
Dacia