Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Insulele Canare, le iau pe rând, că sunt deosebite

nasty
post 14 Feb 2023, 11:26
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05








Profitànd de anularea zborului din Tenerife spre România, am luat cazare în partea cea mai turistică a insulei, Playa de las Americas.
Din Tenerife Nord, am închiriat de la CICAR o mașină electrică Opel Corsa și am plecat pe un traseu prin platoul Teide.
De sus am văzut Puerto Santa Cruz:





14 Feb 2023, 11:41:



Accesul era interzis la baza vulcanului Teide (3718m), vàrf cucerit deja în 2021.
Ninsese cu o noapte înainte, un fenomen rar în Tenerife și drumurile erau înghețate și cu un strat subțire de zăpadă. Toate mașinile de închiriat au cauciucuri de vară, fiind riscant, au inchis drumurile de pe platou.




15 Feb 2023, 11:17:





La munte fiind zăpadă și polei, hai la ocean:





Seamănă cu muzicile suprapuse din Mamaia?



16 Feb 2023, 11:03:




La cazare, în fiecare seară câte un spectacol:





16 Feb 2023, 11:06:







16 Feb 2023, 11:08:




Începe întâi unul pentru copii:





16 Feb 2023, 11:24:
Insula Tenerife este foarte aglomerată și foarte turistică, și e una dintre cele mai frumoase și mai interesante destinații turistice exotice din Europa. Aici, turiștii pot găsi plaje deosebite, munți impresionanți, orașe istorice și o mulțime de atractii turistice.

Una dintre cele mai frumoase zone de pe insula este Parcul National Teide, care oferă o priveliște spectaculoasă asupra insulei și a oceanului. Aici, turiștii pot urca pe muntele Teide, cel mai înalt vârf din Spania, și pot admira peisajul lunar al parcului, cu formațiuni vulcanice și râpe adânci.

În apropiere de Parcul National Teide se află orasul istoric La Laguna, care a fost declarat patrimoniu mondial UNESCO. Aici, turiștii pot vedea arhitectura tradițională canareză și pot vizita muzee și biserici istorice.

Pentru cei care doresc să se relaxeze pe plajă, insula Tenerife are o mulțime de opțiuni de plajă. Cele mai populare plaje se află în sudul insulei, în zonele Playa de las Americas și Los Cristianos. Aici, turiștii pot găsi nisip fin, ape calde și o mulțime de activități de agrement, precum surfing, windsurfing, scufundări și plimbări cu vaporașe pt urmărirea delfinilor.

Pentru cei interesați de natură și animale, insula Tenerife oferă o mulțime de atracții. Loro Parc este un parc de animale care găzduiește peste 300 de specii de păsări și animale, precum și un delfinariu și un show cu papagali și balene. Observatorul astronomic este unul dintre cele mai importante observatoare astronomice din lume, situat pe platoul muntelui Teide.


16 Feb 2023, 11:35:




Cel mai mult mi-a plăcut cum se comportă o mașină full electric, pe drumurile impecabile din Tenerife! Am mai condus o Toyota hibrid, dar full electric niciodată. Am pus-o pe sport, am forțat-o fără economie și pot zice că e formidabilă. Insula e relativ mică și se pretează la electrice. Autonomia la plecare a fost de 350km, fără probleme pentru o distață nord-sud de 100km.




16 Feb 2023, 11:36:



o amintire plăcută:


CF48FF5D_356E_4391_A08B_160687FBCBFA.jpeg ( Size: 3.45mb ) Number of downloads: 319


This post has been edited by nasty: 16 Feb 2023, 11:36


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 17 Feb 2023, 20:44
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




când am ajuns la București, mi-am amintit de curățenia din insule. Cum e menținută curățenia? cu amenzi uriașe! Nu numai pt caquita ci și pt urin trebuie spălat cu apă cu desinfectant:




B523C7AD_B680_4822_AEBC_B4F5C978B6E8.jpeg ( Size: 2.12mb ) Number of downloads: 305





17 Feb 2023










<span class='edit'>18 Feb 2023, 08:42:</span>



Vă recomand, dacă vă interesează și vreți să vedeți sau sau să aflati ceva despre insule, să căutați și pe youtube, că sunt niște filmulețe, unele și din drone, mult mai interesante decât tot ce am făcut eu.



46F66345_D766_49AE_A247_4AB6DA114227.jpeg ( Size: 968.86k ) Number of downloads: 289






Ce am adus?


5FA7E4E6_4A3D_430D_A9FA_9AE1AEF36E34.jpeg ( Size: 2.58mb ) Number of downloads: 290




Și pt barraquito:









75B8A428_4D94_4209_A649_02CD569F2AF3.jpeg ( Size: 1.13mb ) Number of downloads: 285








This post has been edited by nasty: 18 Feb 2023, 09:54


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 19 Feb 2023, 21:45
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@nasty
Bine ai revenit.
Acum cred ca ai timp sa ne explici pe larg despre ce a fost vorba la clickbait 1 si 2.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 20 Feb 2023, 08:42
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




Mulțumesc!
Credeam câ nu mai interesează pe nimeni… explicația e cam lungă, m-am apucat de scris.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 20 Feb 2023, 23:25
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@nasty
Cum sa nu? Pe mine ma intereseaza, chiar daca este o explicatie lunga.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 21 Feb 2023, 06:34
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




Final de expediție
Explicație la acest topic
Tușu Damian, profesor de istorie, își cumpără o DACIE și pleacă prin Europa, prin 1996. Un circuit pe cinste: Budapesta ( prima noapte la Arad, că deja se stricase mașina) , Viena, Munchen, Nurnberg, Strasbourg, Paris, Costa de Azur, Torino, Venetia, Split, Slovenia, Coasta Dalmată, Serbia, Turnu-Severin, o lună de zile. Omul bine documentat, ghiduri, hărți, istorie, geografie, avea și un aparat foto “Zorky”, a făcut o mulțime de diapozitive și și-a cumpărat și un proiector din Franța.
Acasă sosind, invită rudele la un pahar de Beaujolais și la povestea aventurii lui, cu proiecția diapozitivelor pe un perete.
De aici începe paradoxul! În afară de mine, pe nimeni nu a interesat să asculte și să vadă mai mult de 5 minute! Pe unii i-a apucat căscatul, alții au plecat zicând că au uitat ceva pe aragaz, mă rog, incredibil la acea vreme în care aveai nevoie de vize pt a ieși din Ro.
Mie îmi dăduse înainte câteva cărți despre cum a apărut civilizația in Europa, am scris pe aici, inclusiv de prințesa feniciană pe care o chema Europa, etc. Ideea e că după vreo 10-15 ani mi-am făcut un plan de a merge pe urmele fenicienilor și a tușului Damian în țările și insulele în care au avut colonii fenicienii. Deci am fost în vreo 20 de țări în mai mulți ani, de unde normal că am venit și eu cu mii de fotografii, pe care le-am descărcat pe calculator, că deh ne-am modernizat în 15 ani, apoi am fost nevoit să iau o memorie externă și pe măsură ce am inceput și cu filmulețe, nu a fost suficientă nici ea.
Am convocat si eu familia, la un vecin care avea un TV cu diagonala “uriașă” de 90 cm și cu intrare pc scart, bun pt pozele mele și la fel ca la tușu, toți și-au amintit de treburi urgente, supa dată-n foc, etc și au șters-o. Rămas cu tușu Damian, ne-am consolat și ne-am întrebat, “ oare de ce se uită toți numai la titluri bombă, la scandal și la ceva frumos n-au răbdare?” OAMENI FĂRĂ NICIO CURIOZITATE, fără nicio dorință de cunoaștere.
Am presupus că ar fi din cauza că marea majoritate celor din jur se află pe palierul de bază al piramidei nevoilor umane ( Maslow).

Dacă nici din obligație, nici din politețe, ca rude, ce să ai pretenție de la niște necunoscuți?
Deci pe cine mai interesează muzee, istorie, artă, literatură, geografie, geologie, paleontologie, paleometeorologie? Tușu și eu trebuia să vinim cu ceva exploziv: cartierul roșu la Amsterdam, drogați pe străzi la Paris, nudism pe Coasta de Azur, inundații, vijelii, țunami, hoți de Dacii, șmen cu valută, hacheri, rakeți, matrix, Andrew Tate, bilete anulate, avioane deturnate, aterizări ratate. Îmi părea rău pt sutele diapozitive ale lui tușu, pt care a cumpărat un proiector inutil și f scump.

După ani, tușu Damian fiind bătrân, ÎN MEMORIA LUI, pe care nu o mai are, am încercat să dau ce se cere, să captez atentia la pozele și filmele din concedii cu o poveste de zboruri anulate, care să atragă atenția (Filantropica?).
Și am înfrânt! Cu voi nu! Doar cu 2-3 prieteni, care au urmărit totul și au dorit să sară în ajutor la nevoie ( f puțini).

Trecusem pe youtube, forțat, dacă voiam să păstrez toate filmele și fiind vizibile pentru oricine, zic hai să fac experimentu’ în memoria unchiului: cu anulări bilete, clickbite la càteva clipuri - să dau ce se cere!
Și da! Asta se cere!
Am reușit parțial și discutabil în memoria lui Damian, dar cu ce preț? A meritat? Eu cred că NU.
Pt că nu mă satisface că la

un clip evident făcut TOT de mine, să am mii de vizualizări iar la restul maxim zeci sau sute și știți bine că nu e din cauza calității echipamentului, operatorului, ci a conținutului lipsit de clickbite.
Cele câteva idei sau fragmente postate aici selectate din càteva mii de pagini citite, au fost catalogate ca copy/paste (plagiat?) sau chiar infantile, dar nu a fost reținut NIMIC din conținutul poate interesant, revelator.
Într-o societate sănătoasă, fiecare dintre noi ar vorbi mai mult despre cât de puțin contează ultimul model de mașină și cât de mult contează să respecți demnitatea umană și limitele celor din jur. Personaje cu un puternic discurs al urii e posibil să capete mai puțină platformă într-un astfel de cadru. Dar noi nu avem o societate sănătoasă!

În final vă întreb: voi cànd postați aici fotografii, informații despre țări, orașe vizitate, doriți să fie văzute, citite sau nu?
De ce intrați pe un topic de călătorii? Pt informații, să vedeți ceva nou, sau să vă inspirați pt viitoarele vacanțe? Știu că mai e moda de a posta pt a te lăuda ( la mine nu e cazul, pt că am postat cam 0,1% din ce am văzut, vizitat, fotografiat) de heităreală nu mai zic, dar n-ar fi normal să existe aici, la turism - că nu e la politică.
După ce răspundeți la aceste întrebări puteți cere moderatorilor să șteargă postul “Insulele Canare”, ca fiind inutil, prost făcut, neprofesionist. Poate nici n-am fost acolo, pt că n-am răspuns la nicio întrebare concretă despre insule, bine, e drept că nici nu prea mi-a fost adresată, sigur… din lipsă de talent.
Mai sunteți? Ați plecat la ciorba uitată pe aragaz?
Istoria se repetă! Câți au citit cap-coadă? Câți mai au timp de aceste nimicuri, mai ales că în prim plan sunt gripa, post covidul, criza, războiul, facturile, adică și acum peste ani aproape toți suntem la baza piramidei lui Maslow, din nefericire. Iar unii pot judeca ceva fără să citească tot, fără să adune toate argumentele. E trist! Dar nu pt mine…
“Nu te opri până n-ai văzut tot ce era de văzut, până n-ai înțeles tot ce era de înțeles” (Lucian Blaga)


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 21 Feb 2023, 07:30
Post #157


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Ce final trist… pentru tine. Parca era cu demnitatea umana si respectarea limitelor celorlalti, dar o bagi pe aia cu oala de ciorba de pe aragaz. Poate altii chiar au grija ratelor, crizei, gripei etc. si ii doare la bascuta de topicul tau. Altii poate au fost deja sau vor sa vada cu ochii lor, la fata locului. Cine esti tu, sa judeci?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 21 Feb 2023, 08:17
Post #158


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




nasty .. sincer .. bullshit ce incerci tu acolo .. insa sunt de acord cu un lucru scris de tine ..

QUOTE(nasty @ 21 Feb 2023, 06:34)
postul “Insulele Canare”, ca prost făcut, neprofesionist.
*



am scos partea cu inutil ..

This post has been edited by cj98czh: 21 Feb 2023, 08:48


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Feb 2023, 21:59
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@nasty
Apreciez ca intr-un final ai recunoscut clickbait-uril [jenante] pe care le-ai facut aici.

In rest, pare ca nu ai inteles ca atunci cand oferi o faci total dezinteresat si nu astepti nimic in schimb [trafic pe canalul propriu de youtube in cazul tau].

Forumul asta in general si sectiunea de calatorii in special iti dau posibilitatea sa oferi ceva, adica povesti de tura, fara a cere nimic in schimb. Insa tu ceri tot timpul apreciere [ai recunoscut deja clickbait-urile], adica ai din start o strategie gresita. Si toate astea pentru ce? Pentru niste trafic pe propriul canal de youtube, ca sa strangi nu stiu cate vizualizari / nu stiu cati abonati si sa iei niste bani pe reclame?

Iti propun un exercitiu de imaginatie: cum ar fi ca in povestile mele de ture de pe canalele dobrogene [incepute in 2012 si actualizate anual pana azi, exceptie 2020 - 2021 din motive de pandemie] as fi bagat niste clickbait, de exemplus as fi scris in titlul "Nudiste pe canal", doar ca sa strang cat mai multe vizualizari? Ti s-ar fi parut ok?

P.S. In masura in care te ajuta informatia, am inteles ca azi exista scanere pentru negative foto si pentru diapozitive. Pe langa scanare, am inteles ca le si "repara" putin, adica mai sterg zgarieturi, mai umbla pe la culori, etc.

This post has been edited by gibonu: 21 Feb 2023, 22:03


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 21 Feb 2023, 23:22
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




pai si ai ceva cu nudiste? biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 22 Feb 2023, 10:34
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




Da, așa cum am bănuit de la început, explicațiile mele au fost prea lungi, inteligibile, textul prolix. Nu ați înțeles NIMIC! Nu din vina voastră!
Tot clickbite e și faptul că aș càștiga ceva din youtube ( posibilitatea asta a enervat mult).
Nu câștig nimic! ( Dacă nu câștig nimic, clickbite-ul nu mai e jenant).
Ca să câștigi ar trebui să ai minim 100 000 de abonați și milioane de vizualizări. Cam de aici în sus poți câștiga câteva sute de euro pe lună - o sumă din care nu poți trăi sau cu atât mai puțin nu poți călători. Deci repet NU câștig niciun cent din youtube. Îl folosesc ca bibliotecă fizică pt filmele mele, organizată pe ani și locuri.
Aici pe Dacia, nu cer nimic, doar că dacă vă interesează destinația, vă recomand să căutați pe google, pe youtube informații sau filme mai bune mult decât ale mele. Și eu fac la fel inainte de a ajunge oriunde.
Păi o să spuneti că am cerut! Asta înseamnă că n-ați citit tot ( experimentul și povestea cu tușu Damian)

Oricum sunteti de acord că fiecare are dreptul la o opinie ( fie ea incorectă) fiind formată prin oprirea din citit la un anume cuvânt.
Pe de altă parte sunt optimist pt viitorul României, în care incompetența, impostura, “merge și așa”, cerșetoria, mila, compasiunea, nu au ce căuta - niște slăbiciuni, ci numai perfecțiunea, profesionalismul, meritocrația vor prevala (so, we will prevail)!

Dacă credeți totuși că ați văzut ceva cât de puțin de reținut și ați înțeles ceva, atunci mă apuc să salvez pe youtube de pe calculator, toate filmele ( dar mai mult fotografii) făcute de când am început călătoriile, de mai mult de 10 ani.
Dar probabil că nu interesează pe nimeni, cu toate că ar fi România ( aproape toată), Madeira, Tenerife, Gran Canaria, La Gomera, Sicilia, Capri, Ischia, Krk, Thasos, Cinque Terre, Coasta Amafitană, Coasta Dalmată ( de la Trieste la Budva, Bar), Balaton, Tatra, Kaprun, Bled, Coasta de Azur, Alsacia, Paris, Viena, Praga, Budapesta, Roma, Veneția, Bulgaria, Turcia, Grecia, R Moldova, Ucraina, Cehia, Slovacia, Muntenegru, Macedonia, Slovenia, Germania, etc. Mașină, tren, avion, ferry. Cele cu mașina, făcute unele cu biciclete pliabile în portbagaj!
Ar ieși vreo 100 titluri de topicuri pe forum, pt că am încercat în fiecare an să văd altceva, altă țară, alte locuri.
Despre Lanzarote și Fuerteventura am postat deja.

Le voi pune numai dacă am minim un vot “pentru”, nu de la oricine, ci numai de la Gibonu și Cj 98 (în caz de lipsă vot, consider acceptul lor tacit).
(CJ a votat deja “NU”)

PS. Pt Gibonu: ai un continut interesant și foarte diversificat al călătoriilor ( oare accepți din partea mea ceva, chiar și o apreciere?) Păcat că nu treci pe youtube, cu filmulețe. Ai putea să și explici în direct tot ce vezi și vizitezi. Mi se pare clar un pas înainte față de fotografii. O tură cu camera pe cască ar fi formidabil.
Eu sunt pentru ecran/imagine, vorbele sunt pentru radio.

This post has been edited by nasty: 22 Feb 2023, 10:35


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Feb 2023, 11:08
Post #162


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(nasty @ 22 Feb 2023, 10:34)
Nu ați înțeles NIMIC! Nu din vina voastră!
*


Cata subtilitate ...
Oare noi nu am inteles sau este de vina stilul fara cap si fara coada pe care il folosesti?


QUOTE(nasty @ 22 Feb 2023, 10:34)
Tot clickbite e și faptul că aș càștiga ceva din youtube ( posibilitatea asta a enervat mult).
*


Explica atunci minciuna cu anularea zborurilor si cersitul de abonari ... care a fost rostul? aa da, experiment social .. radmasa.gif



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 22 Feb 2023, 14:06
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




Egzact! Oricum nu trebuie să te justifici, am trecut că ai votat NU! (rândul 5 din coadă)
Câți abonați poți avea de aici (Dacia Forum) ?
Din 5 urmăritori, din care 2 interesați și 3 plictisiți? E vreunul abonat de aici?
Cu siguranță niciunul!
Deci? qed

This post has been edited by nasty: 22 Feb 2023, 16:02


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Feb 2023, 17:30
Post #164


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(nasty @ 22 Feb 2023, 14:06)
Câți abonați poți avea de aici (Dacia Forum) ?

Din 5 urmăritori, din care 2 interesați și 3 plictisiți? E vreunul abonat de aici?

*



1) nu stiu din pacate eu te vad pe forumul reno, daca erai doar pe dacia era f. ok

2) repet, de te-ai apucat atunci sa minti cersind abonari? apoi vine ce iti spunea si colegul partea cu clickbite .. de ce cersesti atentie cand vezi clar ca nu ai audienta potrivita? asta ca sa fiu dragut si sa nu spun ca ai talent de te face sa pleci dupa 2 fraze sau prima filmare ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 22 Feb 2023, 18:29
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




Păi n-ai citit? Din cauza lu’ unchiu Damian…pe Reno nu am pus nicio postare.

This post has been edited by nasty: 22 Feb 2023, 18:30


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 22 Feb 2023, 19:12
Post #166


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Sunt si arii comune ale celor doua forumuri. O mai ardem mult off topic aici? Mai postezi ceva legat de Canare sau se poate inchide?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Feb 2023, 19:18
Post #167


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(nasty @ 22 Feb 2023, 18:29)
Păi n-ai citit? Din cauza lu’ unchiu Damian…pe Reno nu am pus nicio postare.
*



aia cu unchiu' Damian a fist pt. clickbite, minciuna despre care te intreb eu a fost mai inainte .. nu te da dupa cires si incerca sa acoperi rahatul .. ca tot pute ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 22 Feb 2023, 20:57
Post #168


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Unchiul Damian asta e ca matusa Tamara?
Scuze, dar WTF???
Desi nu citeam pe aici decat foarte rar, dupa faza cu minciuna ca esti blocat departe de casa am citit si mai putin. Acum, ca am vazut ca iti raspund si alti membri am zis sa vad care e faza. Regret secundele pierdute...
Dupa faza asta cu matusa Tamara e ignore, scuze dar nici macar accidental nu vreau sa vad ceva ce scrii. E pentru prima data in viata cand folosesc functia de ignore
Sayonarra!

Edit: este CLICK BAIT, adica momeala pentru clickuri. Sper ca macar unii ati scris bite la misto

This post has been edited by psychoo: 22 Feb 2023, 20:58


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Feb 2023, 23:38
Post #169


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




normal ca la misto, vezi cum l-a scris maestrul povestilor de calatorie ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 23 Feb 2023, 07:01
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




QUOTE(mars @ 22 Feb 2023, 19:12)
Sunt si arii comune ale celor doua forumuri. O mai ardem mult off topic aici? Mai postezi ceva legat de Canare sau se poate inchide?
*



8 insule sunt locuite permanent în Canare: Lanzarote, Fuerteventura, Gran Canaria, Tenerife, La Gomera, La Palma, El Hierro și mai mică Graciosa.
Mai am de vizitat anii următori El Hierro iar din ce am vizitat, mai am de postat din Gran Canaria, Tenerife ( cucerirea vàrfului Teide) și La Gomera. Posibil să mai posteze cineva care le va vizita în viitor.
Sper să nu mi se anuleze nimic, urmează 10 călătorii, din care, numai la 2 iau aparatele cu mine.

Attached thumbnail(s)
BEEF0B94_E0B7_461C_A687_859AD08995FC.jpeg ( Size: 149.64k ) Number of downloads: 22


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Feb 2023, 22:16
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




QUOTE(sorin1983 @ 22 Feb 2023, 01:22)
pai si ai ceva cu nudiste? biggrin.gif biggrin.gif


Bineinteles ca am.
Insa le pastrez pentru viitorul meu canal de Youtube. Il fac daca voi avea cel putin 1000 de abonati. Ca sa fiu sigur de asta, fiecare viitor abonat este rugat sa doneze o suma modica de 5 Euro in contul meu, ca sa stiu ca e vorba de oameni seriosi.
IBAN-ul este ...

P.S. Sper ca a inteles toata lumea ca ceeea ce am scris mai sus este o gluma.

<span class='edit'>24 Feb 2023, 00:23:</span>

@nasty
Da, votez pentru continuarea povestilor de tura. De parca asta ar conta.
Ceea ce conteaza este sa expui povestea de tura si sa nu astepti nimic in schimb.

Multumesc pentru apeciere. O primesc cu placerea, asa cum primesc si criticile, mai ales cele constructive. Cat despre jigniri ... [nu de la tine].

Nu am nicio intentie de a trece pe Youtube. Filmele de calatorie bune de acolo sunt muncite intens, nu filmate cu telefonul si urcat direct continutul. Pe langa asta, este nevoie sa cunosti niste tehnici de filmare si apoi de editare. Plus niste scule mai spre profesionale
Ca fapt divers: Charlie Ottley, povestea ca pentru filmul despre Delta [cam o ora pe TV] a fimat inainte vreo 400 [patru sute] de ore.

This post has been edited by gibonu: 23 Feb 2023, 22:26


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 24 Feb 2023, 11:41
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




Charlie Ottley ar merita o medalie și o pensie de la statul român! Niciun profesionist nu a prezentat mai bine ca el România și potențialul ei turistic!

Ai nevoie la youtube de minim 100 000 abonați pt a conta pe ceva bani. La nivelul ăsta sunt: Sorin Constantinescu, Marian Adventure, Marian Borcea, I am family (un fost operator TV, efecte fantastice) l, Hai hui în 2 ( apar și la TV), de care totuși nu prea a auzit lumea. Deci? Normal că nu poți să aștepți la nimic la un nivel mai jos (decât critici cu nemiluita). Chiar și vlogerii de mai sus sunt luați tare și sistematic de hateri. Cine nu are pielea tăbăcită, abandonează!

și mai on topic: autobuzul spre aeroportul Tenerife Sud (TFS) avea rafturi pt valize.
Cred că și la 783 cu burduf s-ar putea scoate 2 rânduri de scaune și face rafturile, chiar e nevoie.

This post has been edited by nasty: 24 Feb 2023, 14:26

Attached thumbnail(s)
CC4E971B_3A83_46D8_BF6A_72AC7E987A9D.jpeg ( Size: 3.64mb ) Number of downloads: 29


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 24 Feb 2023, 14:24
Post #173


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Turistii din Buc vin in general cu business, nu sa stea doua-trei saptamani, deci n-au bagaje multe. Mai pe scurt, nu se justifica.


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 2 Feb 2024, 12:19
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




QUOTE(gibonu @ 21 Feb 2023, 21:59)
@nasty

In rest, pare ca nu ai inteles ca atunci cand oferi o faci total dezinteresat si nu astepti nimic in schimb [trafic pe canalul propriu de youtube in cazul tau].

Pentru niste trafic pe propriul canal de youtube, ca sa strangi nu stiu cate vizualizari / nu stiu cati abonati si sa iei niste bani pe reclame?




Adevărul despre YT:
Urmăriți exact primele 5 minute:









--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 Feb 2024, 22:55
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@nasty
Te muti pe Tik-Tok?
Senzational monologul din fata bazinului cu pesti.

This post has been edited by gibonu: 4 Feb 2024, 22:57


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Feb 2024, 09:24
Post #176


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Bicicleta galbena @ 24 Feb 2023, 14:24)
Turistii din Buc vin in general cu business, nu sa stea doua-trei saptamani, deci n-au bagaje multe. Mai pe scurt, nu se justifica.
*


Si noi aia care plecam????? blink.gif

5 Feb 2024, 09:29:
QUOTE(nasty @ 22 Feb 2023, 10:34)


Le voi pune numai dacă am  minim un vot “pentru”, nu de la oricine, ci numai de la Gibonu și Cj 98 (în caz de lipsă vot, consider acceptul lor tacit).
(CJ a votat deja “NU”)

.
*


Vad ca ai continuat, cine a votat DA?

This post has been edited by einstein1984: 5 Feb 2024, 09:29


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 5 Feb 2024, 15:19
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




QUOTE(gibonu @ 4 Feb 2024, 22:55)
@nasty
Te muti pe Tik-Tok?
Senzational monologul din fata bazinului cu pesti.
*




Nu, îmi mențin cele scrise deja pe aici!

QUOTE(einstein1984 @ 5 Feb 2024, 09:24)
Si noi aia care plecam?????  blink.gif

<span class='edit'>5 Feb 2024, 09:29:</span>

Vad ca ai continuat, cine a votat DA?
*



Se subînțelege! E puțin de căutat inapoi…


QUOTE(gibonu @ 23 Feb 2023, 22:16)
@nasty
Da, votez pentru continuarea povestilor de tura. De parca asta ar conta.
Ceea ce conteaza este sa expui povestea de tura si sa nu astepti nimic in schimb.


Uite că a contat și am continuat să postez! Exact asta am făcut!
Dar de primit, am primit … heităreală, pe care mi-o asum, pt că o merit! Îmi recunosc amatorismul în ceea ce fac.

This post has been edited by nasty: 5 Feb 2024, 21:32


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Feb 2024, 15:29
Post #178


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




O fi legat de calitatea materialului livrat


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Feb 2024, 22:54
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




QUOTE(nasty @ 5 Feb 2024, 17:19)
Dar de primit, am primit … heităreală, pe care mi-o asum, pt că o merit! Îmi recunosc amatorismul în ceea ce fac.


Heităreală ai primit-o pentru cele doua [daca imi amintesc bine] incercari de clickbait, al caror scop era accesarea canalului tau de youtube [pentru a avea acolo mai multe vizualizari] nu amatorismul.

Din punctul meu de vedere, la povestile de tura [aici pe forum] nu exista amatori si profesioniti, ci doar oameni dispusi sa ofere ceva fara a solicita ceva in schimb.

Bafta si asteptam viitoarele povesti de tura.




--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 12 Feb 2024, 14:50
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




QUOTE(nasty @ 2 Feb 2024, 12:19)
Adevărul despre YT:
Urmăriți exact primele 5 minute:


Informații mai sus pt cei care cred altceva despre YT.
Oricum sper ca să fie pe aici și unii (în viitor) care să se inspire în a alege vreo destinație.
Mai am câte ceva în plan:




Attached thumbnail(s)
IMG_2791.jpeg ( Size: 141.38k ) Number of downloads: 11


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:12
Dacia