Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Apa in buzunarul usii ?

Cite masini au probleme cu apa in portiere ?
 
Mi-a intrat apa in buzunarul de la usa [ 11 ] ** [29.73%]
Nu mi-a intrat apa in buzunarul usii [ 26 ] ** [70.27%]
Total Votes: 37
Guests cannot vote 
...Roadrunner...
post 21 Feb 2005, 12:49
Post #1


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Haideti sa vedem daca problema este reala, sau nu.


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 21 Feb 2005, 12:51
Post #2


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Mai trebuia adaugata si varianta Nu m-am uitat niciodata in buzunarul de la usa.


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florindu
post 21 Feb 2005, 13:03
Post #3


Membru' doar, dar vechi!


Group: Members
Posts: 354
Joined: 28 May 02
From: ...acu' Timisoara




Probabil ca multi se vor uita de curiozitate...


--------------------
Renault MeganeII 1,5dCi/80CP 2005 -
Doamna: vezi mai sus
Domnul: Audi A4, 1,6, 2004
Juniorul: Nintendo Wii

Nu stii, te'nvatam. Nu poti, te'ajutam. Nu vrei, te'obligam! V.I.Lenin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 21 Feb 2005, 13:05
Post #4


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




QUOTE
Probabil ca multi se vor uita de curiozitate...


M-am uitat si am descoperit o cheie care cred ca se foloseste ca sa desfaci capacelele alea din mijloc de la jentile din alu. Daca stiam, nu foloseam ranga cind am avut pana ca sa-l scot...


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 21 Feb 2005, 13:06
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




QUOTE
Haideti sa vedem daca problema este reala, sau nu.


Nu inteleg cum iti dai seama ca e reala? 3 oameni au spus ca s-a intamplat. Si prin alte tari se plang oamenii ... Nu te-au convins!
Ce procent/numar de oameni vor trebui sa voteze pro ca sa fie "o problema reala"?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cp
post 21 Feb 2005, 13:07
Post #6


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 79
Joined: 24 September 04




Eun votez mai incolo, ca sa inclin balanta.
O sa-mi faca placere.
laugh.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florindu
post 21 Feb 2005, 13:07
Post #7


Membru' doar, dar vechi!


Group: Members
Posts: 354
Joined: 28 May 02
From: ...acu' Timisoara




Tot a fost bun la ceva topicul asta...


--------------------
Renault MeganeII 1,5dCi/80CP 2005 -
Doamna: vezi mai sus
Domnul: Audi A4, 1,6, 2004
Juniorul: Nintendo Wii

Nu stii, te'nvatam. Nu poti, te'ajutam. Nu vrei, te'obligam! V.I.Lenin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 21 Feb 2005, 13:22
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




QUOTE
M-am uitat si am descoperit o cheie care cred ca se foloseste ca sa desfaci capacelele alea din mijloc de la jentile din alu. Daca stiam, nu foloseam ranga cind am avut pana ca sa-l scot...

Daca-i gluma, e buna! biggrin.gif Daca nu, e tare de tot! laugh.gif laugh.gif


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 21 Feb 2005, 14:06
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




RoadRunner, nu inteleg de ce te-ai inflamat asa de tare cu apa asta in portiere. Pe forumul asta s-au descris zeci de defecte diferite la megane, unii le au, altii nu, dupa cum e norocul fiecaruia, dar asa o cruciada pe 3 topicuri impotriva unui defect n-am mai vazut. Nici mie nu mi se aduna apa in buzunarele portierelor (inca) dar asta nu inseamna ca nu-i cred pe cei care se plang pe acest forum si pe alte vreo 3 in care am citit chestia asta. Si chiar daca n-au dreptate si apa este de la un geam lasat deschis, ma doare-n spitz, ma bucur ca la mine nu se intampla (mi-am mutat totusi strategic carnetul de garantie din podea in bord). Nu cred ca acest defect (sa zicem ipotetic) in plus afecteaza chiar asa de mult imaginea marcii renault megane (de fapt cred ca n-o afecteaza deloc).


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 21 Feb 2005, 14:17
Post #10


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Si eu zic sa nu ne ambalam si sa fim fericiti ca dezbatem probleme de genul Apa in reno sau Cum luptam cu praful (apropo, apa+praf=noroi, sper ca nu se deschide un topic si pe tema asta :? ), in loc sa vorbim despre Motor varza la 50K km sau Cum mi-a sarit roata cind s-a declansat ABS-ul. Parerea mea 8)


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 21 Feb 2005, 14:33
Post #11


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




M-am inflamat pentru ca ma enerveaza observatiile de genu' asta.
Si va rog eu ... lasati-i pe cei din strinatate... repet, aia nu stiu unde le e tara pe harta.
Dupa cum observam ... defectu' apare la foooooarte putini, ceea ce ma face sa cred ca e ori o intimplare nefericita, ori un montaj dezastruos al alarmei (desi nu prea vad ce treaba au cu usile).


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 21 Feb 2005, 14:53
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




Romanii sufera de 2 complexe: unul de superioritate si unul de inferioritate.
Ala de superioritate: "noi suntem mult mai destepti"
Ala de inferioritate: "isi bat joc de noi si ne trimit cele mai proaste produse..."

Eu spun ca e gresit sa spunem ca aia nu stiu nici unde le e tara pe harta. Sa ne amintim ce hahalere apar la TV care nu stiu nici sa conjuge un verb (candidatul PSD la primarie), sau "Spargatorul de buci" (vezi Ciao Darwin) etc. Ma ingrozesc numai cand vad cat prost gust inghit la TV romanii "inteligenti" si care stiu unde le e tara pa harta ...
Sa fim seriosi! La fel suntem si noi si ei, nici unii nu sunt mai prosti decat ceilalti doar ca pe ei nu ii doare de noi iar noi nu mai putem de grija lor. Asta e singura diferenta!

Si DA conteaza ca si in alte tari s-au plans ca le ploua in masina. Este probabil un defect care apare rar, dar apare. E posibil sa fie cum spui tu de la alarma. Foarte bine! Sa indentificam problema, nu sa le punem pumnul in gura!!!!

Apropos: mie nu imi ploua!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 21 Feb 2005, 14:56
Post #13


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Da mai. Ai dreptate... insa exagerarile sunt o alta mare caracteristica a poporului roman. Si pe mine asta m-a enervat.

Cit despre straini... nu-ncerca sa ma convingi. Am prea multe exemple...


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 21 Feb 2005, 15:01
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




QUOTE

Cit despre straini... nu-ncerca sa ma convingi. Am prea multe exemple...


Hmm, asta inseamna sa vezi "paiul din ochiul altuia si nu parul din al tau" (sau cum era proverbul ala ...). Sa-ti amintesc de nea caisa de la Serus? Si ei sunt ca si noi ... Parerea mea!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florindu
post 21 Feb 2005, 22:29
Post #15


Membru' doar, dar vechi!


Group: Members
Posts: 354
Joined: 28 May 02
From: ...acu' Timisoara




Desi m-am hotarat sa ma abtin de la orice comentariu, desi eu am deschis discutia - dar vad ca unii vor sa ma faca sa cred ca nu vad bine, as vrea sa stiu ce legatura are alarma cu portiera mea...


--------------------
Renault MeganeII 1,5dCi/80CP 2005 -
Doamna: vezi mai sus
Domnul: Audi A4, 1,6, 2004
Juniorul: Nintendo Wii

Nu stii, te'nvatam. Nu poti, te'ajutam. Nu vrei, te'obligam! V.I.Lenin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adv_dani
post 22 Feb 2005, 00:57
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 13 December 04
From: Bucuresti




QUOTE
..... ori un montaj dezastruos al alarmei (desi nu prea vad ce treaba au cu usile).


De ce cand e vorba de ceva dam imediat vina pe alarma ... ???

...RoadRunner... stiu ca tu ai "aruncat" chestia asta in extremis ... dar e un lucru foarte obisnuit ..."dom'le dupa ce am plecat de la instalare mi s-a ars becu' de faza scurta ... care este" - alarma e de vina sau "acum radiocd-ul sare la fiecare groapa" si iti pot da pana maine dimineatza astfel de exemple .... si de fiecare data ..."alarma e de vina" ...

Sorry pentru off-topic, stiu ca tu de fapt nu asta ai vrut sa zici .... dar m-am inflamat si eu ...

Oricum si eu am votat NU, si dupa cum am spus-o si in celalalt topic ... stiu ca nici unul din megane-urile sosite in tara nu au avut aceasta problema de noi ... sigur s-a intamplat ceva pe parcurs ....


--------------------
Megane II Hatchback 1.6 16V 115CP
Confort Dinamique 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 22 Feb 2005, 08:45
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




QUOTE
De ce cand e vorba de ceva dam imediat vina pe alarma ... ???
De ce cand da cineva vina pe alarma tu sari 2 metri? Stai linistit, nu era vorba de alarmele cobra, alea nu se pot instala decat perfect! :wink: Daca citeai mai atent vedeai ca nu era vorba de alarma in sine ci de instalarea (montajul) acesteia, si aici cunoastem cu totii calitatea meseriasilor, incepand cu cei de la reprezentanta.
Ca sa revin on-topic, eu ma mir cum de mie inca nu mi se umple buzunarul de la portiera cu apa dupa ce aia de la renault mi-au dezechipat/echipat portiera. In schimb cand nu-mi facea contact bateria in card si am vrut sa descui cu cheita de rezerva, am ramas cu butucul ala de yala pe cheie si cu o gaura mare in usa. Toate astea se intamplau seara pe o ploaie torentiala. Noroc ca am reusit sa refac contactul bateriei ca altfel stateam acolo pana dimineata. Si da, service-ul unde mi-au echipat portiera este intr-adevar suerom - reprezentanta renault cluj- feleac.


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adv_dani
post 22 Feb 2005, 10:23
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 13 December 04
From: Bucuresti




electriczbif cred ca tu ai ceva cu mine ... sad.gif

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Am citit foarte atent si am vazut ca nici macar vorba de instalarea alarmei nu era vorba ...
QUOTE
...desi nu prea vad ce treaba au cu usile\"


Instalatorii de la noua reprezentanta nu ai de unde sa-i cunosti biggrin.gif, dar dupa cum am mai spus si in mesajul precedent pe care se pare ca tu nu l-ai citit cum trebuie .... toata lumea da vina pe alarma, e mai la indemana ....daca ai fi lucrat intr-o firma care instaleaza alarme, poate ai fi "sarit" si tu 2m; iti mai dau nishte exemple ...
- am avut un client care dupa ce a iesit cu masina pe poarta garajului a avut accident, a intrat un camion in el .... alarma era de vina,"daca nu as fi venit azi sa-mi instalez alarma, nu ar fi putut camionul sa dea peste mine"
- altul a plecat cu frana de mana trasa, s-a dus acasa si s-a intors (avea discurile pe spate rosii) ca i-am stricat masina ... nu mai trage cum tragea inainte. Tot "alarma" a fost de vina ca el nu tragea niciodata frana de mana si nu a putut sa se gandeasca ca e frana de mana trasa....

Si exemplele .... sunt o droaie .... asta a fost si motivul pentru care "am sarit 2metri" cand a zis ceva de asazisul montaj de alarma ...

Sper sa nu primesc avertisment pt. off-topic.

electriczbif multumesc ca ai grija de mine sa ma pui la punct ... si Alarmele Cobra sunt cele mai bune ... sac biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Megane II Hatchback 1.6 16V 115CP
Confort Dinamique 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 22 Feb 2005, 10:56
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




adv_dany:
Sa am ceva cu tine? De unde ti-a venit ideea asta nastrusnica? Din cauza ca ti-am atras frumos (si politicos) atentia ca nu era vorba de alarma in sine? Poate esti tu prea sensibil la subiect?
Ce nu-mi place in schimb ca citezi incomplet pt. a-ti sustine ideea. Citatul complet (pe care de altfel l-ai facut cu 2 post-uri mai sus) era:
QUOTE

.... ori un montaj dezastruos al alarmei (desi nu prea vad ce treaba au cu usile).
Intr-adevar, nu era vorba de instalare ci de montare, sorry 8).
Asa-i, nu cunosc instalaotorii de la "noua" firma, de aceea nici nu vorbeam de ei, ci in general de tagma meseriasilor din romania. Va doresc sincer ca voi sa fiti exceptia si sa aud numai lucruri bune pe forum despre produsele si instalarile voastre. Si repet, n-a dat nimeni vina pe alarma, ci pe montare, instalare, ce-i asa de greu de inteles?!
Si nu, n-as fi sarit 2 metri daca lucram la o firma de alarme ca doar nu sunt raspunzator de toate instalarile de alarme din lumea asta.
Iar faptul ca alarmele cobra sunt cele mai bune ma lasa rece, nu lucrez in bransa, in schimb partizanatul agresiv im ridica semna de intrebare indiferent de produsul in cauza.


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 22 Feb 2005, 12:11
Post #20


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Bei .. ce-i aici ma ?
Hooo...
Am zis ca, desi astia la montajul alarmei n-au nici o treaba cu usile (ei leaga doar unitatea centrala la panoul de sigurante si la unul din computerele masinii) nu poti sa stii ce nu le-a placut lor, si cum s-a infipt vre-unu' prin usa cu vreo 2-3 gauri ptr. nu stiu ce fire, ca alea "nu era bune". Am zis si eu... n-am zis ca d-aia a facut bob accident cu clio-u', n-am zis ca d'aia nu-i place altuia reglaju' lombar... si nici ca d'aia a pierdut Steaua la Valencia.
Si nu va mai inflamati asa din orice timpenie.


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adv_dani
post 22 Feb 2005, 12:14
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 13 December 04
From: Bucuresti




ne-am impacat ... am continuat pe privat

sorry


--------------------
Megane II Hatchback 1.6 16V 115CP
Confort Dinamique 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 4 Mar 2005, 13:51
Post #22


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Am votat si eu faptul ca mi-a intrat apa in buzunarul de la usa stanga shofer. Si nu mi-a intrat doar o data ci de mai multe ori......si de fiecare data m-am innervat la culme. Oricum, eu tin diverse chestii in buzunarul ala de la usa de la shofer si va dati seama ca nu mi-a picat bine cand le-am vazut ude de mai multe ori. Mentionez totodata ca nu am tinut geamul deschis atunci cand a intrat apa.
Probabil o sa merg cu ea la service cu problema asta asa cum am fost si cu dacia supernova pe care am avut-o inainte si in care intra apa. Imi pare rau pt comparatie........dar asta e. :cry:


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 5 Mar 2005, 00:28
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Apa intra in usa, asta e inevitabil la orice masina. Ca sa nu ajunga in buzunare, desfunda orificiile de evacuare, care sunt chiar in coltul dinspre spate al usii, pe interior (daca te uiti atent garnitura din paretea de jos a usii se termina inainte de aceste orificii, a.i. apa sa se scurga in exterior. Nu-i nevoie de nici un service, o surubelnita subtire sau o andrea mai rezistenta e ok.


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 01:59
Dacia