Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Recuperare taxa de poluare !, Actionare in instanta ?!

andu38
post 8 Dec 2011, 22:19
Post #121


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 2 December 08




Crezi ca in Bucuresti nu o sa se faca recurs? Asa ar trebui ,ca deja se dau termene la anul in luna decembrie .S-ar mai descongestiona curtea de apel.


--------------------
renault megane 1 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 9 Dec 2011, 21:15
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(andu38 @ 8 Dec 2011, 23:19)
Crezi ca in Bucuresti nu o sa se faca recurs? Asa ar trebui ,ca deja se dau termene la anul in luna decembrie  .S-ar mai descongestiona curtea de apel.
*



vezi ca in toata tara fac recurs numai in anumite cazuri (de ex. cand s-a admis actiunea fara procedura prealabila din L554/2004, sau s-a respins cererea de chemare in garantie a AFM), nu ca e Bucuresti;
Curtile de Apel or sa fie mereu aglomerate, pt ca deservesc mai multe judete. Iar cea din Bucuresti deserveste doua ”bombe” in ceea ce priveste nr. de litigii ”intre profesionisti” (ca nu mai avem comercianti), adica Bucurestiul si Ilfovul (respectiv cauze de la Trib Bucuresti si Trib Ilfov).


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 9 Jan 2012, 21:47
Post #123


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




urmeaza sa introduc si eu actiunea in instanta, am primit raspunsul de la ANAF sec.2, bineinteles -Negativ, am vb.si cu un avocat ca singur nu ma bag, cine stie ce omit..fiecare cu meseria lui!


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 12 Jan 2012, 20:08
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




A aparut legea in MO , si normele de aplicare? Vreau sa depun cererea pt recuperarea diferentei de 25%....


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steffan
post 14 Jan 2012, 10:12
Post #125


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 15 December 08
From: București




Da, ai aici si aici mai multe detalii.

Problema e ca eu nu mai gasesc dovada platii taxei de poluare, am impresia ca mi-a fost retinuta la plata impozitului auto...

This post has been edited by Steffan: 14 Jan 2012, 10:13


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCI, 85 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Jan 2012, 15:45
Post #126


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Dovada platii a fost retinuta la politie (chitanta in original), la dosarul de inmatriculare.
Evident ca porceala statului e maxima, la art. 7 din proiectul de norme ( http://www.mmediu.ro/legislatie/proiecte_a...oluanteauto.pdf )scrie :
QUOTE
(4) La cererea de restituire se anexează, în original sau în copie, documentul doveditor al plății taxei pe poluare pentru autovehicule/taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, respectiv chitanța fiscală/ordinul de plată și extrasul de cont, după caz, care să ateste efectuarea plății acesteia, precum și copia cărții de identitate a vehiculului și a certificatului de înmatriculare, cu prezentarea în original a acestora.

Deci politia cerea chitanta in original la dosar, si acum inteligentii nostrii cer aceeasi chitanta in original.
O norma facuta cu cap!
Eu daca nu as avea chitanta (sau o copie) as face o cerere la politie sa mi-o returneze din dosarul de inmatriculare.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steffan
post 14 Jan 2012, 17:27
Post #127


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 15 December 08
From: București




Corect, klaus! Multumesc!

Nici nu stii cit am scotocit casa cautind dovada platii taxei de poluare. Acum mi-am adus aminte ca am lasat-o la inmatriculare.

Ce legi apar in .ro, te uimeste inteligenta creatorilor si claritatea textului.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCI, 85 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 17 Jan 2012, 20:00
Post #128


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




Art. 4
(1) În cazul în care se solicită prima transcriere a dreptului de proprietate în România pentru un autovehicul
înmatriculat după 1 ianuarie 2007 și până la intrarea în vigoare a legii, iar proprietarului plătitor al taxei
speciale pentru autoturisme și autovehicule/taxei pe poluare pentru autovehicule nu i s‐a restituit
cuantumul acesteia sau valoarea reziduală prevăzută la art. 7 alin. (1) din lege, organul fiscal competent
eliberează un document care evidențiază această situație.


deci, cand vrei sa vinzi masina pentru care ai platit taxa de poluare ,chiar daca ai copie a deciziei ANAF si copie a chitantei de plata a taxei, in afara de radierea fiscala de la DGITL mai trebuie sa soliciti si acest ``Document``de la ANAF? eu asa inteleg....si asta doar daca este la prima transcriere, deci daca a fost vandut acel auto de 1.2.3.4 ori nu mai este cerut?


This post has been edited by AMZ: 17 Jan 2012, 21:43


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 5 Apr 2012, 20:20
Post #129


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 14 Jan 2012, 16:45)
Dovada platii a fost retinuta la politie (chitanta in original), la dosarul de inmatriculare.
Evident ca porceala statului e maxima, la art. 7 din proiectul de norme ( http://www.mmediu.ro/legislatie/proiecte_a...oluanteauto.pdf )scrie :

Deci politia cerea chitanta in original la dosar, si acum inteligentii nostrii cer aceeasi chitanta in original.
O norma facuta cu cap!
Eu daca nu as avea chitanta (sau o copie) as face o cerere la politie sa mi-o returneze din dosarul de inmatriculare.
*



in momentul actual, la Inmatricularea definitiva a unui auto nou sau SH de afara, nu se mai opresc in original urmatoarele:
Decizia ANAF
OP-ul sau Chitanta de plata a taxei.

se depun in copie , iar lucratorul (operator date DRPCIV) iti noteaza data inmnatriculari si numarul de inmatriculare pe actele originale mai sus mentionate.
Deasemenea pentru inmatrucularea vehiculelor E6 nu se mai solicita la DRPCIV depunerea unei certificari pe 0 taxe ce se obtinea de la ANAF.


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tourer
post 24 Nov 2012, 20:17
Post #130


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 5 March 12




am cumparat in martie 2012 un M3 nou de la reprezentanta din Bucuresti si am platit 640 lei TAXA PENTRU EMISIILE POLUATE ..... ca altfel nu ma primea la inmatriculare. Intrebarea este acum dupa modificarea legislatiei, eu sunt indreptatit sa primesc cei 640 de lei inapoi? .... multumesc anticipat pt. raspunsuri !!!


--------------------
Megane Sport Tourer break 2012, 1.4TCE - B666FLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRY 79
post 24 Nov 2012, 21:08
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.974
Joined: 25 April 09
From: Sibiu




Eu dau in judecata Prefectura sa imi inmatriculeze Traficul fara sa platesc taxa. Deja am bagat actele prin avocat, bineinteles.
Am ITP si asigurare de Spania pana la anul in august. Apoi trei luni nr. rosii. E tot timpul din lume sa se termine procesul.

This post has been edited by CRY 79: 24 Nov 2012, 21:09


--------------------
Renault Trafic Iunie 2005, 74 Kw si multi cai frumosi - SB 10 KXF
With under cover face.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
riderontornadoes
post 13 Feb 2013, 16:23
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 347
Joined: 9 June 05




am adus de curand o masina de afara si am platit 1700 de lei taxa auto. As vrea sa recuperez banii astia cu ajutorul unui avocat, dar dat fiind faptul ca procesul se termina cam intr-un an, as prefera sa il platesc pe respectivul avocat la terminarea procesului, din banii pe care ii voi lua inapoi de la Administratia Financiara. Am vb astazi cu un avocat, dar vrea 500 de ron ca sa ma reprezinte, bani pe care ii vrea inainte de inceperea demersurilor. Stiti vreun avocat dispus sa ia banii la sfarsit?


--------------------
dacia 1310 1310 - b21htf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmint26
post 13 Feb 2013, 17:52
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 18 February 11




Daca ai platit taxa dupa 1 ianuarie nu iti poate garanta nimeni ca se va mai putea recupera. De asta toata lumea iti va cere un onorariu inainte.

Daca ai platit-o pana la 1 ianuarie atunci o vei recupera 100% si gasesti o groaza de avocati care iti vor recupera taxa si iti cer un anumit procent din ea, procent care il vei plati cand o vei recupera.

This post has been edited by cosmint26: 13 Feb 2013, 17:52


--------------------
Reno Megane 2000/rxi 1,6 16v - b22rol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 13 Feb 2013, 20:55
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




Bine, sa iti ceara banii inainte e foarte normal, pt ca indiferent daca tu pierzi sau castigi, el oricum munceste smile.gif
A fost un caz atipic, faptul ca pana anul trecut, erau sanse f mari de castig, si cum munca nu era uriasa (redactat acte, depus, si mers la 1-2 termene, daca avea chef), au fost multi care se bagau doar pe onorariu de succes (adica banii dupa pronuntarea hotararii si ramanerii definitive). Si dupa asta, a mai aparut inca o categorie, pe care chiar pot sa ii numesc boschetari ai profesiei de avocat (de ce, nu are rost sa intru in amanunte), care lucrau cu plata dupa recuperarea efectiva a taxei.

In fine, concluzia e ca, dupa 1.01.2013, sansele de a mai castiga un asftel de proces sunt foarte mici, pentru ca s-a schimbat legea, si taxa nu mai discrimineaza (care era si principalul argument, dar si unul solid). Ca sa ma exprim plastic, daca inainte trageai cu pistolul in ei, acum mai ai la dispozitie doar vreo 2 pietricele. Si na, asa cum si cu pistolul poti sa ratezi de la 2m, si cu o pietricica data unde trebuie poti sa dobori uriasul smile.gif


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinworm
post 14 Mar 2013, 15:07
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 844
Joined: 27 December 09
From: Bucuresti/Buzau




deci sa inteleg ca pana acum nu si a recuperat nimeni banii pe taxa de poluare conform legii 9/2012. Eu am cumparat o skoda octavia 1.6 2004 si am platit in jur de 1800 RON pe care as fi vrut sa ii recuperez dar se pare ca nu mai sunt atat de incantat ca o sa imi recuperez banii


--------------------
Dacia/Skoda 1300/Octavia 1977/2004 - BZ77UAP
DACIOARA 1310
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GOGO 5
post 14 Oct 2013, 20:31
Post #136


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 18 February 10




SALUT.Am recuperat taxa dupa 870 de zile.A durat atata deoarece actiunea s-a judecat de doua ori. EU am platit in 2007 TAXA SPECIALA si am recuperat in 2008 o parte , iar cealalta parte a fost retinuta ca TAXA DE POLUARE. ANAF-ul a mai platit cheltueli de judecata si dobanda fiscala de 0,04% pe zi .


--------------------
RENAULT SCENIC II 2003/1,9DCI/88KW/PRIVILEGE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 2 Jul 2019, 19:19
Post #137


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




As dori sa intreb pe cei care cunosc mai bine lucrurile ca mine in materie de legi si justitie.

Avand in vedere ca taxa nu mi s-a resatituit nici dupa 30 iunie si ca cei de la ANAF mi-au spus azi ca nu mai au bani si ca asteapta sa mai intre.. probabil niciodata.. as vrea sa stiu : daca dau statul in judecata ca sa imi primesc banii pe taxa + dobanda.. exista posbilitatea ca statul sa fie executat silit si sa imi primesc banii la o data stabilita.. ? sau raman doar cu decizia si voi astepta in continuare pana vor fi bani din nou?

Mentionez ca cei de la ANAF mi-au zis ca am decizia si referatul pentru a primi banii inapoi.

Am vreo sansa sa obtin o executare silita in instanta sau nu?

This post has been edited by UXE: 2 Jul 2019, 21:14


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 2 Jul 2019, 20:50
Post #138


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Cred ca iti da ANAF-ul banii de buna voie, mai repede decat dureaza procesul.

This post has been edited by ady77: 2 Jul 2019, 20:50


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 3 Jul 2019, 08:18
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




UXE, daca termenul ala de 30 e un termen fixat legal, eu zic ca nu mai pot fi restituiti bani in afara lui decat printr-o prelungire legala a termenului, eu nu mi-as asuma sa fac plati in afara termenului legal, asta e primul lucru de care te intreaba Curtea de Conturi si nu cred ca-si asuma nimeni! Daca e doar un termen fixat de UE, se ramburseaza bani in continuare doar ca Romaniei i se vor aplica penalitati.
Da, statul poate fi executat silit!
Alti bani poate vor fi dupa rectificarea bugetara, care, optimist, se va face la sfarsitul lunii iulie...

This post has been edited by mariusd4: 3 Jul 2019, 08:19


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Jul 2019, 08:25
Post #140


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




de luat in considerare durata un proces ... cam 2 ani ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 3 Jul 2019, 08:32
Post #141


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Mda: https://www.avocatnet.ro/articol_51591/Fost...-de-primit.html


Nu cred ca ii mai vad vreodata.


Cand am fost la ANAF era unul acolo care avea sentinta judecatoreasca definitiva si tot nu isi primise banii... procesul aproximativ un an jumate


Plus ca ei nu au respectat legea, au promis ca pana la 30 iunie restituie toti banii... si nu s-a intamplat asa. De ce n-as avea castig de cauza?

This post has been edited by UXE: 3 Jul 2019, 08:36


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 3 Jul 2019, 10:48
Post #142


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Nu zice nimeni ca nu ai castiga, doar ca dureaza foarte mult. Primul termen cred ca ti l-ar da abia prin octombrie-noiembrie, iar pana atunci plateste ANAF de buna voie 100%.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 5 Jul 2019, 08:02
Post #143


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Deci, e cam clara treaba. https://adevarul.ro/news/eveniment/romanii-...dc34/index.html


Voi da in judecata statul.

Nu am trecut niciodata printr-un proces, ce trebuie facut mai exact? Vorbesc cu un avocat si se ocupa el de tot?




--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 5 Jul 2019, 08:20
Post #144


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Cuculis ala e avocat, are nevoie de clienti icon_mrgreen.gif




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 5 Jul 2019, 08:26
Post #145


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Da.. Dar a zis ceva ce e adevarat si cam stiam deja.. Ideea e ca nu se aude nimic de rectificare bugetare...


Totusi o intrebare: daca incep un proces si intretimp ANAF-ul imi da banii, pot intrerupe procesul? Si daca da, ce am cheltuit + onorariul avocatului trebuie sa suport din buzunarul meu?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 Jul 2019, 08:57
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da și da.
Totuși, eu nu înțeleg cum poate statul să aloce o sumă la nimereală, după care să zică "oops, ce chestie, n-am alocat destul, nu ne așteptam la asta". Ei nu au dosarele, cu sumele plătite și tot? Nu știu exact ce sume trebuie date înapoi? huh.gif

This post has been edited by VladSoare: 5 Jul 2019, 08:57


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 5 Jul 2019, 09:28
Post #147


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Ba au. Dar dosarele sunt la o institutie, iar imparteala o face alta.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 5 Jul 2019, 09:29
Post #148


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Se mai poate da o ordonanta pentru plata.

QUOTE(VladSoare @ 5 Jul 2019, 09:57)
Totuși, eu nu înțeleg cum poate statul să aloce o sumă la nimereală, după care să zică "oops, ce chestie, n-am alocat destul, nu ne așteptam la asta". Ei nu au dosarele, cu sumele plătite și tot? Nu știu exact ce sume trebuie date înapoi? huh.gif
*


Taxa era fixa, dobanzile au variat in functie de momentul platii taxei wink.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 9 Jul 2019, 09:32
Post #149


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Daca ar fi sa dau in judecata statul imi pot recupera si dobanda? Si daca da, cum va fi calculata? Pana la 30 iunie? Pana la inceperea sau terminarea procesului?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 9 Jul 2019, 09:49
Post #150


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




pai procesul o sa dureze oricum vreo 2 ani ... deci te cam agiti degeaba ... ca ai nevoie de multa rabdare si bani dati la avocat ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 3 4 5 6 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 01:39
Dacia